Yemleri dibe düşünce bırakan kurşun?

Konu, 'Kurşunlar' kısmında yalguzak tarafından paylaşıldı.

1. yalguzak

yalguzak Zeki

meşhur av kanallarından Chesse & peche ' in bir bölümünde köstekleri tutan bir kurşunla avlandıklarını gördüm. Kurşunun dibe çarptığında yemleri serbest bıraktığından bahsediyordu vatandaş. Acaba nedir bu kurşun? Ben çok aradım ulaşamadım resmi dahi çıkmıyor.banghead

2. AlperMeriç

AlperMeriç Alper

Favori Kamış:
    Shimano Dialuna XR 2.90 cm 8-42gr
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler 2500HA
    En İyi Avı:
    Oltama takılan her balık

Bahsettiğiniz bu resimdeki mi?

Yem kilidi diye aratın bulabilirsiniz belki ...

3. wolk23

wolk23 Volkan GÖKHAN

Favori Kamış:
    MAVER ELİTE TİTANİUM 430
    Favori Makine:
    DAİWA SALTIGA SURF 5500 - SHIMANO ULTEGRA 10000 XSB
    En İyi Avı:
    EN BÜYÜĞÜNÜ HENÜZ YAKALAMADIM. ŞİMDİLİK LÜFERLER, PALAMUTLAR
    merhaba,

bu sistemi surf casting takımlarında görebilirsiniz. emin olun hazırını aramaktansa el becerinizi kullanarak kendinizde yapabilirsiniz. Ersan Ateşer den yem kilidi diye aratırsanız yapımına dair ayrıntılı bilgiye ulaşacaksınız.

4. yalguzak

yalguzak Zeki

evet tam olarak budur :D teşekkür ederim. el becerimi bir sınayım bakalım ne olacak :)

5. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Impact shield sinker denen bir kurşun. Farklı adları da var. Sizin için foto yükledim.

Bahsettiğiniz kurşun, kıyıdan uzağa atma teknği Surf casting'de kullanılıyor.
    Bu malzemede amaç; surf kamışlar ile atışlar çok hızlı olması sebebi ile suya çarptığında kancada takılı olan yemin çarpma şiddeti ile zarar görmemesi.

Bu kurşunun üzerinde minik "L" şeklinde bir çıkıntı var. Oraya yemlediğiniz iğneyi takıyorsunuz. Atış yaptığınızda; kurşun üzerinde bulunan kanallar sayesinde kurşun suya çarpınca, üstünde bulunan sarı plastik bölüm, yukarı gidiyor. Bu sayede kancalar serbest kalıyor. Kurşun hızla suya çarptığında yemler etrafa saçılmamış oluyor çünkü darbeyi kurşun önlüyor.

Bu kurşunu kullanırken kösteklerinizin uzunluğunu kurşuna göre hazırlamalısınız veya stoperli ve fırdöndülü köstek kullanmalısınız ki gerginliğini ayarlayabilesiniz.

Bu tarz malzemeler maalesef Türkiye'de yeni yeni girmeye başladı. Genelde insanlar kendi hayal güçleri ile yaratıp, çözüm üretiyorlar. Bu yüzden her yerde bulunmuyor.

Bu arada fotoğraflar; http://riptidebaitandtackle.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=85 sitesindeki bir forumdan alınmıştır. emeğe de saygı göstermek lazım :)

6. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Bu arada ayrıca direk köstekleri takacağınız ve kurşundan bağımsız Impect shield aparatları da var. Bu aparat, sahip olduğu küçük bir kalkan ile yemin suya çarpma anında zarar görmesini önlüyor. Mantık yine aynı ama bu sefer bedene takıyorsunuz. Üzerinde minik bir kalkan var. Koruma görevini de bu kalkan yapıyor. Suya çarpınca yukarı itildiği için köstekler serbest kalıyor.
    Size videosunu ekledim.

http://www.youtube.com/watch?v=xojs5UlOLfw

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yalnız bu görselleri gördüğümden kafama takılan şeyi sorayım dedim.
    Bu sistemde iğne açıkta duruyor gördüğüm kadarıyla. Bu boyuttaki ve iğnenin açıkta olduğu bir yemi bizim denizlerimizde, özellikle ege de hangi balık yiyecek te bizde tutacaz merak ettim ? :eek:
    Denizlerdeki balıklar o kadar uyanık ki. Bana sanki bu yem takma şekli, yurt dışında bazı bölgelerde kullanım içinmiş gibi geldi.

Diğer görsellere de evden bakacağım ama Özgürcan bey bu konularda deneyimli gibi. :) Ben bir süre önce yem tığı almış ama kullanamamıştım. :eek: :p

Sonra yem şişi aldım ama merakım da geçmedi. Yem tığı nasıl kullanılıyor, bilgisi veya bir video falan varsa ekleyen olursa çok sevineceğim. Ben aradım ama bulamadım. (yem şişi değil, onu kullanıyorum. Yem tığını kullanamadım:p :confused: )

8. yalguzak

yalguzak Zeki

evet çok güzel kaynaklar, yapamazsam da bulup denemem lazım adamlar güzel levrek yakalıyorlardı. Benim amacım yemin dağılmasından çok kösteğin karışmasına, bedene dolanmasına engel olmak bunda ayrıca sanırım takılmaya karşıda teller yapılmış yani amacımında üzerinde işime yarayacağını düşünüyorum. Bilgiler için teşekkür ederim :thumb:

9. yalguzak

yalguzak Zeki

Boru kurdu kullanıyorum yem olarak, kancayı açık bırakmadan kullanma şansımız olabilir mi bilemiyorum, yem zarar görmezse atarken, takarken çok sorun olmaz gibi geliyor ama denemeden bilemem tabiki :)

10. AlperMeriç

AlperMeriç Alper

Favori Kamış:
    Shimano Dialuna XR 2.90 cm 8-42gr
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler 2500HA
    En İyi Avı:
    Oltama takılan her balık
    Volkan Bey selamlar,

Mesajdaki görseller bana ait değil, bunu belirtmeyi unutmuşum. Ama kullanmak isteyenler hedef balığına göre iğne seçimi yapabilir diye düşünüyorum.

11. yalguzak

yalguzak Zeki

Kancaya değilde misinaya tutturuluyor sanki yanlış görmüyorsam.

İki adet çalışmasını gösteren animasyon buldum birde sayfa ingilizce .

http://www.nickaway.com/sinker.htm

12. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Şunu söyleyebilirim ki; balık avcılığı tamamen araştırma işi. Nerede hangi balığı avlayacağınızı ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. Ege suları inanılmaz bir avlak. Bizim burada asla o balıkları kıyıdan yakalayamayız derken, suyun karşı kıyısında yunanistan'da sahilden dev çupralar, karagözler, sinaritler avlanıyor. Biz bunu kendi sahillerimizde ne kadar deniyoruz; işte asıl soru bu! Ben araştırıyorum, bulmaya, öğrenmeye çalışıyorum. eğer sahilden yemli sinarit alınıyor ise, bu benim ülkemin sahillerinde de vardır ki var ancak ne kadar deniyoruz. Deniyoruz ama doğru takımı kullanıyor muyuz, kullanıyoruz ama doğru zamanı denk getiriyor muyuz. İşte bunlar hep amatör balıkçılığın araştırmacı yanı. Bunları denemeden maalesef asla bilemeyiz.

Yem şişi ile ilgili size bir video paylaşıyorum. Sevgili üstadım Ersan abinin kendi videosu. Kendisi bu konularda çok başarılı, yeni takım yaratma ve ülkeye kazandırmakta gerçekten iddalı biridir.

http://www.youtube.com/watch?v=ped_IPRZGqg

13. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zeki sana şöyle söyliyeyim. Ben açıkcası sahil avcısıyım ve kullandığım takımlarda köstekler genelde minimum 40-50cm. arası. Çünkü hedefimde olan balıklara uygun takımlar bunu gerektiriyor. Levrek için bir takım arıyorsan, sana tavsiyem mutlaka kösteklerin uzun olsun. Takımın boyu rahat 2 mt. Kullandığım kamış 4.20 genelde. Bu sebeple rahatlıkla istediğim mesafeye atabiliyorum. Balık uzun köstek sayesinde yemi yokladığında huylanmıyor çünkü köstek uzun;) ayrıca mutlaka olmazsa olmazım da fc misinaları kullanıyorum. Bu çok büyük avantaj sağlıyor.

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Boru kurdu kullanılacaksa, yem şişiyle bütün takılması durumunda ve iğnenin sırttan çentikli kurt iğnelerinden seçilmesi durumunda yemin atışta düşeceğini sanmıyorum. Tabi kösteklerin karışmasını engellemek için işe yarayabilir diye düşünüyorum. :)

Selamlar Alper Bey,

Bende size ait resimler olduğunu düşünmedim de görünce tuhaf geldi sadece.
    İğne seçimi küçültülse bile o çentiğe takılması için boru kurdu gibi ince formlu bir yem kullanılmıyorsa iğne ucu bir miktar açıkta kalmak zorunda gibi.

Bana pek mantıklı gelmedi bizim denizlerimize göre.
    Kullanan varmı bilmiyorum ama kullanan yorumlarını okumak lazım sanki. :)

15. yalguzak

yalguzak Zeki

kesinlikle yabancılarda bunu yapıyor zaten, FC misinayı kabatepede test etmek lazım oradan kesinlikle güzel melanur alınır, balıklar gerçekten bizim göremediklerimizi görüyor. fc ile yeni tanıştım daha deneyemedim çoruhta kaşık atarken deneyeceğim bugün kasna, belki daha büyük kasna için :)
    Uzun kösteklerin dolaşmasını nasıl engelliyorsunuz ?

16. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bu sistemi Türkiye'de kullanıyoruz. Kurşunlu olanı değil de bait clip veya impact shield olan modelleri kullanıyoruz. Ancak demin de yazdığım gibi bu tarz takımları yaparken köstek boyunu, iğneyi taktığınız kancaya göre iyi ayarlamanız gerekir. bunun için de resimdeki fırdöndülü köstekleri kullanıyoruz. Kösteği, bedeni hazırladıktan sonra, bu fırdöndüye bağlıyorsunuz. bunun stoperli olanları da var. Böylece köstek gergin kalacak şekilkde boyunu ayarlayabilirsiniz. bu köstek karışmayı da önler. İğneyi kancaya taktığınız zaman yem zarar görmez çünkü yemi sıkıştıracak kadar değil, sadece o şekilde duracak kadar gergin tutuyorsunuz. Kullanılan boncuklar da avın ilgisini çekmeye yarıyor.

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Özgürcan ama ben yem şişini zaten kullanıyorum. Bir de yem tığı var, ucu çentik. Onu aldım ve avlakta yarım saat nasıl kullanılacağını bulmaya çalıştım. Yem tığıyla yem şişi farklı şeyler (Bendekiler farklı :eek: ).

Diğer konuda bende olabildiğince modern avlanmaya çalışıyorum. Şucu veya bucu gibi kendimi sınıflandırmadan en etkin şekilde avlanmaya çalışıyorum.
    Bu aralar surf avlanıyorum fırsat buldukça. Dediğiniz gibi bizim kıyılarda da uygun zamanda uygun yem ve takımla ciddi denemeler yapılması lazım.

Genelde sahillerde gördüğüm avcılar 3 - 3,5 metre kamış, 40 gr kurşun kullanan isparoz, lidaki yakalayan insanlar. %95 böyle desem yalan olmaz sanırım.

Lakin bazen kıyıdan Sinarit palazları tutanlar, kiloluk çipura, mırmır, sargoz denk getirenler duyuyoruz ama geneli şans balığı oluyor.
    Doğru avlakta olmak lazım, o günkü koşullara göre doğru takımı kullanmak ve sık denemek lazım.
    Hedef balığı ve yemini önceden kararlaştırmak lazım vs.vs.
    Maalesef bu zamanı çoğu kez bulamıyoruz.

Örnek : Levrek için Uzun köstek kullanın yazmışsınız.
    Bizim buralarda lodosta yemli levrek denemesi yapılır genelde.

Uzak atış değil, çok yakına 15-20 metre uzaklığa atılır ve iri iğne 3'lü klasik takım ama çok kısa köstek kullanılır. Çünkü uzun köstek kullanınca köstek bedene dolanmakta. :( Misinaya çok önem verilmez ama genelde 35 üzeri kullanılır, 75 gr'lık 2 kurşun takılır ki kumda dalgayla yuvarlanmasın.

Bayağı da levrek tutarlar. Hatta bende bir zaman tam lodos bitiminde İspendek tutmuştum. Bazı avlak ve dalga durumlarında sanki farklı takımlar daha mı etkin? Tek uzun köstek kullanılacak olsa bedene dolaşmaması için nasıl bir takım kurulmalıdır mesela? (Deniz dalga kıyamet, rüzgar karşıdan dik esiyor)
    Hedef levrek, yem mamun. (Bu sene boru kurdu, sülünezde deneyeceğim. Kimse ihtimal vermiyor ama uygun şekilde bütün takarsam neden levrek vurmasın ki?)

18. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Pardon ben o kısmı atlamışım. Yem tığı sanırım sazanda, boili takmak için kullanılan bir aparat.

Açıkcası tabii ki meraya göre farklılık olacaktır. Mesela bazı yerlerde çok kısa köstekler yapılarak avlanılıyor dediğin gibi ancak ben her zaman zuun köstekten yanayım. Tabii ki benim avlandığım meranın ağarlıklı kumluk olması buna imkan tanıyor, orası da ayrı bir etken. Mevcut avlakta bulunan balığa göre takımı hazırlamalısın. Balık yemi aldığı zaman ağzında oynuyor, eğer iğneyi hissederse ağzından çıakrtıyor. bu sebeple kösteği uzun tutuyorum. Benim avlağımda genelde mırmır, levrek oluyor. Bu sebepten de ona göre takım hazırlıyorum. Ayrıca uzun köstek bana göre daha işe yarayan bir takım.
    Yem yatık yerde duruyor, hayvan ağzına yemi alınca orada yutmuyor. takımdan uzaklaşıyor ve ondan sonra yutuyor. Kösteğin uzun olması yutma zamanı kazandırıyor ve yemi kusması zor oluyor. İşte bu yüzden önemli. ayrıca kamışın yapısı da kendi kendine tasma vurmasını sağlıyor ki bu da avantaj.

Hava dalgalı olması zaten en güzel olay bence. Dalgaların tam kırıldığı-köpürdüğü nokta zaten kumun karıştığı ve dipteki yemlerin açığa çıkmaya başladığı yer. Bu da balığın yemşenmek için oraya gelmesi demek. Balığı huylandırmayacak uzun köstekli bir takım ile ben daha başarılı oluyorum.
    Bunun için evet kimi yerlerde çok da uzağa atmana gerek yok tabii ki.
    Hava patlakken kullanacağın misinanın kalınlığını arttırırsın bir miktar kio da yeterli bir önlem. Ben bahsettiğim takımlarımda direk kösteği bedene bağladığım modeller de var ama dolaşma yaşamıyorum.

Tek uzun köstekli bir takım yapabilirsin veya gezer kurşunlu takım.
    alttaki linkde bir çok takım tarifi var. Buradan da yeterli bilgi edinebilirsin.
    http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=4

19. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yem konusunda sana tavsiyem öncelikle bölgede bulunan balıkların ne yediğine bak. Mesela ben balığın miğdesinden çıkanlara bakarım hemen. Hayvanın merada en çok neyi sevdiğini, ne ile yemlendiğini görürüm. bu şekilde daha doğru yem kullanırsın. Tabii ki her şeyi dene ama sana bir tavsiye olarak dediğimi yapmanı da öneririm. :)

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :confused: :confused: :eek: :eek: :eek: :laughing:

Zere, ondan ben boru kurdunu yarım saat takamadım. :laughing:
    Sazancı bir arkadaşa hediye edecez artık. Gitti 7,5 tl :laughing:

Tek köstekli takımları biliyorum. Zamansızlıktan çok kullanamıyorum. :)

Lodosta tek köstekli takım denemiştim, bedenle köstek birbirine girmişti. :rolleyes: :confused:

Yatık havada çay ağızlarında bende tek, uzun köstek kullanacağım.
    Lakin lodosta ben etkin kullanamadım.

Lodosta karışan kıyı, çer çöp, yosun uzun, kontrolsüz gezen kösteğe ve iğneye dolanmakta. Yem bir müddet sonra yosun yumağıyla bir bedene dolanmakta. Yem görünürlüğünü, takım etkinliğini kaybetmekte.

Kısa kösteklerse beden gergin tutlduğunda yüzeyden üzüm salkımı gibi sarkmakta ve bedene dolanmamakta. Serbest hareketi kısıtlı olduğundan yosun toplamamakta.

Tabi ki her avlağın şartlarına göre takım şekillenecektir. Normal şartlarda uzun köstek tek iğneli takım daha avcıdır mantık olarak.

Eline emeğine sağlık Özgürcan, teşekkür ederim.