Yemleme Botu (Ev yapımı)

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında starcraft tarafından paylaşıldı.

1. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    Shimano Stradic FI \ Sedona \ Sienna \
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Selam arkadaşlar öncelikle belirtmek isterimki bu benim ilk açtığım konu oluyor.(2.de olabilir :)) forumu uzun zamandır üyeyim ve okadar çok faydasını gördüm ki benimde bir faydam dokunsun istedim (inşallah dokunur) ihtiyacım olan merak ettiğim bilgilere hep ulaştım konu açma veya soru sorma gereksimim olmadı sadece tek bir konu var oda avlak yerleri sadece bu konuda eksikliğim var :)

Evet arkadaşlar projemi gerçekleştirirken elimden geldiğinden çektiğim resimleri geçte olsa paylaşmak istedim benim gibi böyle bir uğraşa girişecek arkadaşlarımıza yardımı dokunacağını düşünüyorum, Projenim %95 lik kısmı evde geçmektedir bu işe girişecek olanlara baştan belirteyim evde çok sorunlar yaşayacaksınız ev halkından benden söylemesi :)
    Sanırım forumda başka yemleme botu projesi yok bir ilk olmuş olacak.

Mavi sert strafordan hazırladığım parçalar öncelikle bu şekli corel programından çizdim sonra büyükten küçüğe doğru bu şekilleri kopyaladım ve bir şefaf dosya kağıdını laptopun üzerine koyarak kalemle üzerinden geçtim :) (Şartlar diyelim) çizdiğim yerlerden kestim ve yeterli miktarda şablon oluşturdum sonrasında straforların üzerlerine koyarak straforları çizdim ve sonrasında testere ile kestim. Herkes kendine göre yöntemler geliştirebilir bu benim aklıma yatan bir yöntemdi ilk kez yapıyordum böyle bir yol çizdim. şunuda belirtmek isterimki mavi sert strafor işlemesi kolay ama sonrasında bottan ayırması çok zor yumuşak straforu işlemekte sorun yaşamam diyen arkadaşlara beyaz yumuşak strafor tavsiye ederim :) [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Ve işte beni en çok düşündüren kısım :) botun bitmiş halinin toplam ağırlığını düşünerek belirlediğimiz kg üzerine bindiğinde yaptığımız aracın botmu yoksa denizaltımı olacağının belirlenmesi :rolleyes: Bu resimden sonra ben bir kaç kat daha strafor eklemesi yaparak zımpara kısmına geçtim.. [​IMG] [​IMG] Zımparalanmış hali beyaz tutkal ile yapıştırdığım parçaları düz bir tahtanın üzerine zımparayı yapıştırarak kendime bir zımpara aparatı yaptım ve sonuç [​IMG] Evet bu kısım da kalıbın üzerini alüminyum folyo ile kaplıyorum kullanacağım reçine straforu eriteceği için. Ben hazır satılan bant şeklinde olanlardan aldım bunun üzerinede koli bantı çektim Kalıbın üzerinde çok emeğim vardı ve bunun işin fiber kısmında erimesi beni çok üzerdi bu yüzden bu konuda biraz titiz davrandım. [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Diyeceksinizki eee gerisi nerede ? :) işin fiber ve boya kısmı evin dışında bir arkadaşımın dükkanında gerçekleştiği için ve fiber yaparken elime fotoğraf makinasını alamadığım için maalesef resimleri yok idk
    To Be Continued...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2017
    ysfnamaz bunu beğendi.
  2. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Elinize hayal gücünüze sağlık, süper bir çalışma olmuş gerçekten... uzaktan kumandalı filan mı olacak bunun son hali?

bitmişini de görmek isterim..

3. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Öncelikle teşekkür ederim. Evet uzaktan kumandalı oluyor
    aslında hayalimde neler neler var ama işte imkanlar :)

4. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Bölüm 2

Evet arkadaşlar botun boyadan çıkmış hali macun ve boya kısmını oto boyacılığı yapan bir arkadaşımıza yaptırdık şayet bende yapardım ama daha önce yapmadığım iyi olmaz diyerekten böyle yaptık.

Şunuda belirtmek isterimki mavi sert strafor işlemesi kolay ama sonrasında bottan ayırması çok zor yumuşak straforu işlemekte sorun yaşamam diyen arkadaşlara beyaz yumuşak strafor tavsiye ederim.
    Demiştim :)

Ağırlık konusunda başarılı:thumb:

To Be Continued...

5. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Aramıza hoşgeldin Emre. Ellerine sağlık işçiliğin, tasarımın harika., çok güzel bir katamaran. Devamını merakla bekliyoruz.

6. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    harika gözüküyor.. çok güzel bir paylaşım gerçekten. yapım maliyeti hakkında da bilgi verirmisiniz? avlak olarak benim kullanmam mümkün değil ama çoğu üyenin işine yarıcağına eminim.

7. seras

seras MURAT

ellerine sağlık

8. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Tebrik ederim, harika görünüyor :thumb:

9. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Hoşbulduk hasan abi teşekkür ederim devamı geliyor..:)

Yapım maliyeti ile ilgili aradan uzun zaman geçti :) çoğu şeyi hatırlayamıyorum ama hatırladığım kadarı ile bunun için ayrı bir bölüm hazırlıcam.

Teşekkür ederim murat saol

Teşekkür ederim berkan abi

10. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Bölüm 3 Montaj

Daha önceden bot daha strafor halinde iken bir ağırlık hesaplaması yapmıştım işte o zamanlar listelediğim malzemeler geldi ve bende heyecanla montaj aşamasına geçtim :)

Evettt geldik montaj kısmına işin en eğlenceli kısmı bu kısım diyebilirim.
    Araç gerek bakımından sıkıntı olmasın diyerekten bu kısmı kaportacı bir arkadaşımızın dükkanında gerçekleştirdim ayrıca kendisede yardımcı oldu bana motor ayaklarını ve kovanı yerleştirmesini o yaptı ben sadece nasıl olması gerektiğini anlattım.

kovanı yerleştirme aşaması gördüğünüz üzere siyah çekomastik ile yapıldı ben reçine ile yapmayı tavsiye ettim ama bununda gayet iyi sağlam olacağını söyledi ve bu şekilde yapıldı.
    Evde küvetteki ilk denemede botun sağ tarafı malesef bu çekomastikli yerden su aldı bunun üzerine çekomastikli yer temizlendi (temizlemesi çok uğraştırıyor :( ) ve ben yapı marketten epoxy reçine alıp sağ tarafı bununla sabitleştirdim bu anlattığım kısımların ne yazıkkı resimlerini çekmemişim.

Arkadaşım bu pervaneler bu botu nasıl götürecek çok küçük değilmi bunlar :confused: diyebilirsiniz haklısınızda bende bunun baştan beri zaten farkında idim ve bilerek isteyerek bunları tercih ettim sebebine gelince;
    Biz bu botu yaparken aslında çok daha basit ve ucuz yoldan halletme düşüncesi vardı ama nedense zamanla bu düşünce biraz karıştı bizim bot için tercih ettiğimiz enerji kaynağımız pil yerine akü oldu aküler ağırdı ancak bizim hız ile ilgili bir sorunumuz yoktu yavaş gitsinde gitsin böylece enerji kaynağımızı akü olarak karar kıldık.
    Enerji kaynağımız akü olunca botta haliyle ağır olacaktı böyle ağır bir botu ya güzel bir motor ve pervane kombinasyonu yapmak gerekiyordu yada yavaş olsun bizim olsun ucuz olsun. biz ucuz olanını tercih ettik ve hesaplısından 2 adet motor aldık tabi bu motorlar güçlü değillerdi ve büyük pervaneler bu motorları bir hayli zorlayacaktı.
    Biraz uzun oldu ama pervanelerin küçük olmasının altıda yatan sebep budur.. He ayrıca bunların hepsi yine bot strafor halindeyken düşünüldü. ;)

Dükkanda yaptığım son iş ise yemleme haznesi ne yazık ki onunda resimlerini çekmemişim istenildiğinden çıkarılıp takılabilen bir yemleme haznesi gerekiyordu sebebi ise yemleme haznesini sabitlersem kenar kısımlara müdahale etme şansı kalmayacaktı hatta aküler bile zor girecekti yan taraflara.
    Yemleme haznesinide yaptıktan sonra eve geçtim ve elektrik tesisatını tamamladım.

To Be Continued...

11. xcebeci

xcebeci umut semi yavuz

En İyi Avı:
    geri saldıgım yapraklar...
    abi cok guzel oluyor elerine saglık bence seri uretime gec... :thumb:

12. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    hehe teşekkür ederim abisi saol :)

13. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Ellerine fikrine sağlık,çok güzel görünüyor.:)

14. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Bölüm 4

Üst kapak;
    Bir gezi programımız için işleri biraz hızlandırıp botu yetiştirmeye çalışıyorduk bu sebepten üst kapağın işçiliği pek te iyi olmadı boyacımızada acele ettirdiğimiz için işin o kısmıda pek iyi olmadı ama bot gezimize yetiştirildi..

Macun ve boyadan sonra son pürüzleride giderdikten Bot suya girmeye hazırdı:rolleyes: ve bu videoyu çektim.

http://www.youtube.com/watch?v=CxX0OlKynd0

Gitmeye hazırdı ama son bir kaç işlem daha vardı pervaneleri otlardan ve olta misinalarından korumak bunun için çok daha güzel olacağını düşündüğüm bir proje vardı ama işte şu gezi olayına yetiştirmek gerektiğinden geçici olarak böyle bişey yaptık.. ve kenarlarındaki RGB şerit ledler, arkadaşımın ısrarlarına dayanamayıp ledlerinde montajını yaptım. geceleri dikkat çekmete üstüne yoktu:) ( gölün ortasındaki ışıklı şeyde ne aa falan :D sanırım arkadaşımın istediğide buydu :p

Projenin sonumu geldi ne:confused: tabiki hayır bu tarz işlerin nedense sonu hiç gelmiyor :D insanoğlu doyumsuz işte hep daha iyisini istiyor.. hihi

To Be Continued...

15. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Teşekkür ederim abi :)

16. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
  17. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Maliyet Tablosu

Maliyet Tablosu
    Biraz geçikti ama anca müsayit oldum aradan çok zaman geçtiği için net fiyatları yazamadım ortalama olarak yazdım.

Folyo bant
    Koli bantı 3x
    Falçata ve uçları
    Demir testere
    Strafor
    Beyaz tutkal
    Zımpara
    Kağıt bant 4x
    Marangozdan çita
    Epoxy yapılştırıcı
    Pleksiler
    404 yapıştırıcı
    Prinç menteşe
    Pervane korumalıkları
    Polyester
    Polyester macun
    Astar boya (işçilik)

Toplam 400 tl gibi bir rakama mal oldu buraya kadar (sadece gövdesi) gövde çok daha uygun fiyatlara mal edilebilir eğer görsellik umrunuzda değilse :)

18. starcraft

starcraft Emre

Favori Kamış:
    Shimano Alivio
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sıraz
    Maliyet Tablosu

1 ADET ATABA AT-618 6V-12V KURU TIP AKÜ ŞARJ CIHAZI....30 tl 30tl
    2 ADET ORION ORN6120 / 6v 12Ah Akü..............................30tl 60tl
    1 ADET Hobby King 2.4Ghz 6Ch Tx & Rx V2.........................$25.07 25,07
    5 ADET HXT 6.9kg / 39.2g / .16sec Twin bearing servo.........$4.59 22,95
    2 ADET ESC Electronic Speed Controller.............................$12.42 24,84
    2 ADET SPEED 500 E 12 V Graupner...................................$16.30 32,6
    2 ADET Marine propeller 2308.40L......................................$4.14 8,28
    2 ADET Prop shaft with stern tube (Shaft B 220 mm)............$11.37 22,74
    2 ADET Shaft coupling, large............................................$23.14 46,28
    2 ADET Bearing block w. grease nipple...............................$4.96 9,92
    kargo 3 farklı siteden toplam............................................$40
    ..................................................................................$127 akü ve şarj hariç
    Toplam........................................................................360tl

Arada illaki unuttuklarımda olmuştur aklıma gelenleri yazdım ortalaması bu şekilde..

19. arkadas

arkadas ibrahim

alkisliyorum birader

20. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Abi helal olsun, çok güzel olmuş eline sağlık.