Ülkemizin Gizli Zenginlikleri - Cyprinodontidler (Dişlisazancıklar)

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ülkemizde aile adı "dişlisazancık" tür adları genelde "sivrisinek balığı" olan bu küçük balıklar, genelde 3-5 cm boyundadır. Çoğu en fazla 5 cm ye bazıları 15 cm ye kadar büyür.
    Ülkemizin tüm bölgelerinde yaşayan türleri mevcuttur (Aphanius fasciatus) . Tatlısularda ve az miktarda tuzlu su karışan göl ve azmaklarında yaşarlar. Bilhassa çok durgun bataklığımsı suları, drenaj kanallarını, obruk ve krater göllerini tercih ederler. Özellikle de obruklarda ve krater göllerinde yaşayan bazı türler doğa harikası renklere sahiptir.

Bu balıkların çoğu ülkemiz için endemiktir (yani sadece Anadolu'da yaşar). İçlerinde alelade renk ve desenlere sahip olanlar olduğu gibi, gördüğünüz tüm akvaryum balıklarından daha güzel olanları da vardır. Son yıllarda akvaryum sevdalıları tarafından keşfedilmiş, bir kısmı ülke dışına kaçırılarak ticari değere sahip akvaryum balığı özelliğini kazanmıştır.

2. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Sevgili Yakup hocam,

Verdiğiniz bu güzel bilgi için çok teşekkür ederiz.

3. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Hocam cok tesekkurler, emeginize saglik.

Bu sivrisinek baligi dediginiz, teblig de adi gecen Gambusia (ghambusia sp.) turunde ele alindigi gibi, bu yukaridaki balik turleride sivrisineklerle mucadeleye faydasi olan baliklar toplulugunumu olusturuyorlar?

4. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Yakup abi inan bu balığı merak ediyordum. Bu tür benim memleketimin sularında da bulunuyor. Ancak gambusia gibi zararlı mıdır, nerden gelmedir faydalımıdır diye düşünüyordum. Gambusia ile olan durumunu açıklarsanız sevinirim..

5. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    yakup hocam gerçekten akvaryum balıkları kadar güzel bilgiler için teşekkürler:)

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Katkıda bulunan arkadaşlara teşekkür ederek, dilim döndüğünce konuyu açıklamaya çalışayım.

Gambusia yerli tür değil ve sıtmayla mücadele amaçlı getirilip canım sulak alanlarımıza dağıtılmış bir türdür. Esas yaşam alanı Misisipi nehri havzasındaki bataklıklardır.

Oysa bu balıklar (dişlisazancıklar) ülkemizin yerli türüdür ve çoğu sadece ülkemizde yaşar. Aphanius chanrei ve Aphanius fasciatus ülkemiz sularında çok geniş bir yayılım alanına sahiptir. Diğer türlerin çoğu ise sadece Orta Anadolu Güneydoğu Anadolu gibi alanlarda küçücük gölcüklerde yaşarlar.
    Beslenmeleri tıpkı Gambusia gibi su yüzeyinde yada ortasında yaşayan böcek / sinek ler ve larvaları üzerindendir.

Yani keşke Gambusia getirileceğine her yörede o yörenin Cyprinodontid türü bataklıklara yayılsaydı. Yada hiç bir tür yayılmasaydı, çünkü doğal denge ve ilahi denge sivrisinek larvasının bol olduğu her yere onun düşmanını da vermiştir. Bu bazen dikence balığı, bazen acıbalık, bazen gümüş, bazen söğüt yada levkit balığı olmuştur.

Ama bizler yaşamamış olsakta, şu anda tüm sulak alanları bataklık kabul edilerek kurutulmuş Anadolu'da 30 -40 yıl önce sıtma çok tehlikeli bir hastalıktı. Her gün sıhhıye memurları köyleri dolaşır, evlere kişi başı bir iki kinin tableti dağıtırdı. Bu durum çare aranmasını zorunlu kıldı, Gambusia yanında DDT ilacı ile sulak alanlarımızı öldürdük. Şimdi artık sıtma bir tehlike olmadığından sulak alanlardaki dengeyi düşünecek duruma gelebildik.

Bu balık yerli türdür demiştik. Var olduğu suda onun düşmanı da vardır. Bu nedenle tehlike oluşurmaz, ama doğal olarak bulunmadığı bir bölgeye götürülürse düşmanı çoğalıncaya kadar zararlı olabilir.

Son düzenleme: 7 Nisan 2009
  7. ankaralı77

ankaralı77 MEHMET

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    Favori Makine:
    ALBA STAR
    En İyi Avı:
    SAZAN 9 KĞ
    Verdiğiniz Bilgiler Için çok Teşekkür Ederim Arkadaşlar

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Yakup Ogretmenim verdiginiz degerli bilgileri zevkle takip ettim.Cok tesekkurler.Umarim sagliginiz keyfiniz yerindedir.Saglicakla kaliniz...:)

9. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Yakup bey bu tür bilgileri okumaktan çok keyif ve bilgi alıyorum. İçten teşekkürler...

10. BlackEagle_y

BlackEagle_y Yusuf

Ben bu balıklardan çok yakalamıştım ama ne olduklarını bilmiyordum çok güzel balıklar bunlar. Köyde karides yakalamak için gittiğimde kepçenin içinde bunlardan çok vardı. Hatta birkaçtanesinide akvaryumda beslemiştim ;)