Trofe Levrek Almış Sahteler Belgeseli

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında eskina_man tarafından paylaşıldı.

1. sansarnemrut

sansarnemrut kaan

En İyi Avı:
    Çok yakında..
    Paylaşımlarınız için teşekkürler arşiv niteliğinde oldu benim için..

2. fish founder

fish founder Özgür

murat, konuyu açtığı tarih olan 15.02.2010 tarihinden bugüne kadar,
    bu geniş ve mevcut sahte koleksiyonunu birçok kez farklı sularda denemem için bana ödünç verdi, 'istanbul içi,tekirdağ,saroz,bodrum,akyaka'

farklı sularda yapmış olduğum denemelerde her daim suda ve hava şartında kesinlikle sahip olunması gerektiğini düşündüklerim,

* daiwa saltiga laser sardine/green shiner
    * maria chase'ler
    * rover 98
    * ges'ler

bu yorum tamamen şahsi fikrim olmakla beraber avlanılacak mera ve hava şartlarına göre verim farklılık gösterebilir,

ayrıca bu vesile ile bu arşivi denemem için bana defalarca ödünç veren sevgili murat'a bir kere daha teşekkür ederim,

3. Muharrem_Gunes

Muharrem_Gunes Muharrem Güneş

Favori Kamış:
    Shekspeare Ugly Stik Lite 1.98 M,Shimano Vengeance Sea Bass 2.40 10-50 Gr
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20,Shimano Stradic 3000SFD,Shimano Exsence CI4 3000M
    En İyi Avı:
    Levrek 1000gr - 1200gr arası.Diğerlerini yazmıyorum.Levrekte hırs yaptım.
    Sevgili fish founder (Özgür Ağbi) e River 2 Sea Rover 98 modeli hakkında kesinlikle katılıyorum.Diğer sahteler elimde olmadığı için bir fikir yürütemiyeceğim ama bulabildiğimi koleksiyonuma ekleyeceğim:)

4. resimci42

resimci42 Adem

En İyi Avı:
    4.5 kg gökkuşağı alabalığı 2 kg sudak 3 kg turna 3 kg lanbuka
    paylaşım için teşekkürler. Ratgele tüm balıkseverlere.

5. tgy123

tgy123 Tugay

Tamda böyle bir konu ararken iyi oldu çok teşekkürler...

6. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    arkadaşlar ben yine levreksiz döndüm her zamanki gibi:)

ben riversea nın su üstü sahtelerini yüzdüremiyorum,1mt balık gibi yüzdürebiliyorum sonrası düm düz geliyor,kefal tutmak dan gına geldi artık,hepsini suya iade ettim,

sizler den ricam gece liman içinde etkili olabilecek 9 10 cm boyunda gagalı ağırlığı önemli deyil hangi marka rapalayı tavsiye edersiniz?

birde sağlam gam yapmıyan misina tavsiye ederseniz minnettar kalırım,

saygılarımla kadir

7. fish founder

fish founder Özgür

levreksiz dönmeniz çok şaşırtıcı değil,
    lakin şu dönem at-çek için çok verimli bir dönem olmamakla beraber eylül başı gibi sahteler iş yapmaya başlayacak,

bazı sahteler her suda çalışıyor olsalar bile kendi avlağınızdaki yemlik balık populasyonuna göre renklere kendiniz karar verirseniz daha doğru olur,

ama bazı ve belli arkadaşlarımızın tavsiyelerini de kulak arkası yapmamak gerek,

8. karakalp

karakalp

tebrikler murat abi cok basarili bir calisma olmus, emegine saglik.

9. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Eyvallah Göksel, faydalı olabiliyorsak ne mutlu

10. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    o vakit şimdilik ben 2 olta daha götüreyim,yakaladığım küçük kefalleri asansör sistemi ile suya göndereyim,extra bonus olsun,7 8 nokta da avcı balık daha çok gözüküyor,oralara takımı bırakayım:)
    ama bir tane daha yozurinin cristal minnow mu o seriden bir adet sıpariş geçeceğim gagalı olanından:)

teşekkür ederim

11. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Atçek yaptığınız tam noktanın resimlerini eklerseniz daha iyi yönlendirme yapılabilir. Anladığım kadarıyla tatlısuyun denize aktığı bir noktadasınız. Atçek te akıntı yönü çok önemlidir. Levrek tembel bir balıktır. Aslan belgesellerinde seyrettiğimiz aslanların avları levreklerin avına çok benzer. Durmadan kefalleri kovalayan peşinde koşan bir balık değildir. Ayrıca av yerinde kendini de güvende hissetmek ister. Pusuya yatıp av kollar. Dere ağızlarında akıntıya ters yönlere yatar ve avını kaçması daha zor akıntıya doğru ani hamlelerle sürerek kovalar. Daha önce yakaladığınız akya yavrusu ise daha hareketli ve kovalayan bir avcıdır.

Benzer bir noktada akyakada azmağın denize aktığı noktada çok avlanmıştık. Dere üstünde bir köprü vardı. Oradan sahteyi atmaz akıntıya bırakır belli bir mesafe aktıktan -10m kadar- sonra yavaş yavaş çekerdik. Ama aşırı yavaş bir tonla çeker küçük küçük çektirmelerle -takribi 10-15 cm kadar ani hamlelerle- levreği kıskandırmaya çalışırdık. Tahminim sizin avlağınız da bu yöntem geçerli olacaktır. Av saati akşam güneş batışı ile 12 arası olacaktır. Sessizlik aşırı önemlidir. sahte kesinlikle 8.5 cm simli ragot ve 020 nin altında misinadır. Bahsettiğiniz rapalaların sizin avlağınızda av şansının çok düşük olduğunu tahmin ediyorum.

12. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sabah 4.30 gibi çatışma başlıyor arazide:) limanın ışıkları söndüğü vakit 4 5 yerden kefallere dalan avcı balıkları gördüm dün,bazen tam denk getirip o bölgeye rapalayı gönderiyorum ama oralı olmuyor,ben karıştırıyorum suyu arkadan o dalıyor balıklara,ne balığı hakkında bilgim yok,dün gene akya yakaladım,neresine yutacak kocaman sahteyi anlıyamadım gitti:)

gece iş yapan bir sahteyi denedim 2 ayrı günde,zokalı kuyruğu uzun olan şeffaf silikon,tık demedi,oysa üstadlar o silikon sahtenin gece iş yaptığında hem fikir,

simli ragot raglo yu denemedim henüz,avlak yerinde o kadar kefal yavrusu varki,herhalde 1 tane levreğe 1000 tane kefal düşer:)

avlak yerim,kırmızı tekneden itibaren son a doğru ( ileri ) tarıyorum,bu arada oluyor avcı balığın balıklara saldırması

Uploaded with ImageShack.us

sanırım bu aralar joker kullanıp bırakma yapacağım, ben atçek yaparken belki gelir benim balığı bulu verir:)

bu arada ragot u bağladığınız şeffaf şamandıraya direk mi misinayımı bağlıyoruz?
    sormamın sebebi şudur:
    misinayı bağlıyacağımız deliklere ben güvenemiyorum,o kadar dandik işçilik varkı ya fırlatırken yada şöyle esaslı bir balık asılsa,misinayı bağladığımız delik,misinayı keser, arkalı önlü fır döndümü takıyoruz şeffaf topa?
    eğer öyle ise bu kez de sahte aksiyonlu yüzmez diye düşünüyorum ben,

saygılarımla

13. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Avlandığınız bölge özel bir alan. Levrek konusunda genel bilgiler çok da doğru yöntemler vermeyebilir. Sanılanın çok üstünde avcı balık çeşidi var. Asla orada olacağı tahmin edilmeyen sinarit lüfer akya yılan balıkları-ki en çok onlar vardır- av saatiyle ortalığın karışmasına neden oluyorlardır.

Levrek ise bu karışıklığı çok sevmez. küçük ispendekleri ayrı tutuyorum. Onlar daha heveslekarışıklıktan pay kapmak için saldırırlar. sizin av saatiniz teknelerin tamamen durduğu akşam ve gece saatleri olmalı. Yani 4.5 ta o karışıklığın başladığı saate kadar olmalı. Suda görseniz kaçacağınız boyda kocabaş levreklerin geceleri orayı ziyaret ettiğine eminim.

Ragotu şamandrasız kullanmalısınız. Burası dediğim gibi özel bir alan. Mümkün olabildiince suya batırmak zorundasınız. Bunun için kıstırma kurşun kullanacaksınız. Şamandra yok fırdöndü yok sadece ince misina kıstırma kurşun ragoot. Dediğim gibi akıntı varsa ragotu akıntıya bırakıp usul usul çekeceksiniz. sessizlik çok önemli. Işık yok sigara yok. hatta gölgenizin suya yansımaması için kamufile olmanız şart. kamışın ucunu suya değecek kadar indireceksiniz akıntıya ters yönde aşırı yavaş bir şekilde çekeceksiniz. Çok dikkatl,i olurdanız levreklerin arada kuyruğu kapıp bıraktıklarını bile hissedebilirsiniz.

uzun kuyruklu şeffaf silikonu da bu yöntemle kullanabilirsiniz. Ama kafa kurşunu asla olmayacak. (o şekil açık denizde başarılı av verir) Misina kısrıtma kurşun 1 m sonra ragot yada silikon. Kuyruk hareketini akıntı yapacak.Silikon yada ragot su içinde çekildiği noktada aynı hizada yüzmeli. o nedenle kamışın ucunu suya batıracak kadar aşağı indirmelisiniz. Silikon yada ragot ne aşğı ne yukarı yüzmeli. Dümdüz aynı derinlikte gelmeli.

Akıntı yoksa kıstırma kurşunu ağırlaştırarak atışı yapmalı ve aynı şekilde düz çekilmeli. Akıntılı noktalar kesinlikle daha iyi iş yapar. Hatta tamamen tatlı su olan kısımlarda bile.

Levrek misinayı hemen kesemez. Asılır sizde kasarsanız koparır. Yakalandımı ani ve şiddetli bir direniş gösterir. Az bir kalama vererek balığın ümidini kırarsınız. Levrek diğer balıkların aksine çok kısa sürede teslim olur. Ama ilk darbe çok sert olur. O nedenle kalama atçekte hep açık olmalıdır.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2010
  14. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    daha önce bir kere yakalamıştım levreği sülünez ile,ordan bir tecrubem var iyi asılıyor:)
    verdiğin bilgiler için teşekkür ederim,bu sefer silikon sahteler in üzerinde duracağım:)

Uploaded with ImageShack.us

15. VaRnA

VaRnA Atilla

Arkadaşlar rapalayı nasıl atıyoruz ağırlık olmadan onu anlayabilmiş değilim.Eylül ayı başları zaten tamemen rüzgar oluyor.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım etsin lütfen.Takımı nasıl hazırlıyacağım konusunda kısa bir bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hakancım,

rapalaların (sahtelerin/kandırıcıların) kendi ağırlıkları var. Birbirlerine nispetle daha ağır veya daha hafif olsalar da muhtelif ağırlıklarda olurlar ve de ayrıca ağırlık ilavesi gerekmez. Hem ağırlık ilavelerinin çoğunlukla sahtenin aksiyonunu olumsuz etkilediği bilinen bir konudur.

17. VaRnA

VaRnA Atilla

teşekkür ederim

18. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Nuri abim kısa ve öz olarak bahsetmiş, kullanacağın sahteler hafif, bu yüzden onları uzak atış yapabileceğin kaabileyette kamışlar var, spin kamış adı altında genelde toplanıyor,

19. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    gagalı rapalayı çekerken kamışın ucu ile aksiyon verdiriyoruzmu acaba:confused:
    yoksa düz mü çekiyoruz hiç aksiyon verdirmeden ve ne hızlı ne yavaş konumundamı:confused:
    ben hep düz çekiyorum, ve ne çok yavaş ne hzlı orta derece makinayı çeviriyorum doğrumu yapıyorum acaba:confused:

saygılarımla

20. modena

modena

tamamı ile sana kalmış...istediğin gibi çek...mesela hızla sar dur...sadece hızlı sar...yavaş sar dur...sadece yavaş sar...kamışla sert hareketler yaparak aksiyon ver sar...aksiyon ver misina boşluğunu sar...

bütün bunlar etkili oluyor...yakında bunların hepsi ile ilgili videolar çekeceğiz...çok güzel olacak...