Teleskopik ve 2 parçalı spin kamış farkı?

Konu, 'Kamışlar' kısmında sando tarafından paylaşıldı.

1. sando

sando Salih

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA 10-40 gr ATARLI 240cm SPİN KAMIŞ
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR 30 MAKİNE
    Arkadaşlar at çek için spin kamış almayı düşünüyorum.
    Teleskopik olanı taşıma yönünde daha uygun görüyorum başka artısı varmı bilmiyorum.
    Normal 2 parçalı bir birine geçmeli spin kamışlarla karşılaştırınca hangisi daha uygun ve artıları var?
    Kullanan arkadaşların öneri bilgi ve tecrübelerini yazmalarını rica edeceğim.
    ve Teleskop spin kamışta önereceğiniz bir kamış varmı?

Saygılarımla

2. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Ben iki parça spin kamış kullanıyorum , çok yakın bir tarihte Antalyaya gideceğim bir toplantı için işte sadece bu yüzden bir teleskopik spin kamış almak durumundayım ben de ...kendim için düşündüğüm kamış,
    http://www.avdeposu.com.tr/?urun-11657-SHIMANO-CATANA-CX-TELE-SPIN-2-40==M==10-30-GR.html
    Yani sadece taşıma avantajı var teleskopik kamışların ,parça sayısı arttığı için atış kabiliyeti zayıflıyor aslında....

3. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Spin kamislari kiyaslarken parca sayisi sebebiyle uzaga atip atamamasindan ziyade, hafifligi ve baligi hissettirme hassasiyeti gibi faktorleri dikkate almakta fayda var. Neticede at-cek icin atilacak mesafe en fazla 30 metre.

Teleskopik kamislarin tasima kolayligi ciddi bir avantaj. Tek parca veya iki parcali sabit kamislarin hassasiyet, saglamlik gibi avantajlarini golgede birakacak kadar ciddi bir avantaj.

Atar degeri ve uzunlugu sahtelerin agirligina, hedef baligin cinsine ve avlak kosullarina uygun olan kaliteli, saglam bir karbon-fiber teleskopik kamis bence en iyi secim olur. Fiyat olarak da oldukca uygun marka ve modelleri bulabilirsiniz.

5. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    shimano aspire dx 2.70 20-50 gr
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw 4000 - Daiwa Saltist 6000 H
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    salih bey aynı problemi bende yaşamıştım almış olduğum parçalı kamışın taşıma problemi sebebiyle teleskopik spin kamışlara bakmıştım ama danıştığım herkes parçalı kamışın spin avcılığında daha iyi olduğunu söyledi bende vazgeçtim gerçi menunumda parçalı kamıştan bazuka çantayla falan taşıma probleminide minimuma indirerek kullanmaya çalışıyorum

6. sando

sando Salih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bizde uyacağız sanırım parçalı kamış kullanmaya :) teşekkürler arkadaşlar cevap için

7. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Parçalı kamışın diğer avantajı üzerine daha fazla sayıda kılavuz (fincan) yerleştirilebilmesi.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hazır spine karar vermişken kamış boyunu 3 m olarak belirleyin.

İki parçalı kamışların kapalı boy sınırlaması nedeniyle hepimiz 240 a kadar kamışlar kullanmak , alışmak zorundaydık. Spinde 3 m lik kamışın yerini hiç bir şey tutmaz.

9. sando

sando Salih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    3 m biraz uzun değilmi? yani WDT aksiyonu vermek daha zor olmazmı?

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Maalesef uzun süre ben de öyle sandım. Hem aksiyon vermek, hem kıyı çizgisinden geride durup balıktan saklanmak hem de dalgalı taşlık avlaklarda balığı kaldırmak için çok uygun.

Yıllarca biz yanlış yapıyoruz deyip, söylenenleri dinleyip balık tuttuğumuz yerde balık alamaz olduk.
    WTD ye gelince
    İyi bir sahtenin zaten kendine özgü aksiyonu vardır, neden köpek yürüyüşü için uğraşalım. Sahteleri düzenli sarmak en doğrusu, en azından levrek ve lüferde. Belli bir derinlikte gelsin ve kuyruk sallasın diye özel tasarlanmış sahteyi zorlamamak gerek. O derinlik ve salınım uygun değilse, uygun olanı alın. Düz sararken köpek yürüyüşüyle gelen bir sürü sahte var. Mesela cam sahte... mesela bazı poperlar.
    Mesela içinden bir tel geçirip baş tarafını eğdiğimiz triple takılı krom yada plastik boru. Hem bedava, hem wtd ile geliyor, hem daha etkili... üstelik korkmadan balığın olduğu ilişkenli yerlere de atabiliyoruz.

11. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bunu en kisa zamanda yapip deneyecegim. Sagolun hocam..

12. sando

sando Salih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    doğrudur sonuçta sizler bizlerden daha tecrübelisiniz bu işte.

13. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Yakup ağabey ben de bu aralar 3 metre bir spin kamış peşindeyim. 240 çok pratik bir boy ama kışın dalgaların patladığı kayalık meralarda çok kısa kalıyor.

14. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    BENİMDE 2.40spin oltam kırıldı uc kısımdan taşıma esnasında .verdiğiniz bilgiler gayet iyi parçalı aldığınızda en büyük ölçü bu standart araç bagajlarına sığabilecek .bende bu yüzden teleskopik almaya karar verdim teleskopiğin uzağa atma dejavantajını kamış boyunu uzatarak gidereceğim biraz ağır olacak gerçi ama gülü seven dikenine katlanır.

15. playbera

playbera Berat

Bende 2.70 boyunda 50-100 Gr atarlı bı teleskopik kamış var bu kamış atçek avı için uygun mudur makinam var ama kamışım atçeke uygunmudur