Tekneye yedek motor almak

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında onat tarafından paylaşıldı.

1. onat

onat turhan onat

Merhaba,

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Mevcut 5,0 metre teknemi hali hazırda 60 hp motorumla kullanıyorum. Ancak gerek güvenlik amaçlı gerekse sırtı için yanına 6,0 hp lik bir motor daha ilave etmek istiyorum.Montajı kendim yapmayı düşünüyorum.

Motor braketini tekneme monte ederken özel olarak dikkat etmem gereken bir ölçü vs var mı yoksa motorun çalışır durumunu göz önüne alarak ( esas motoru ref alarak ) mesafeyi bu şekilde mi ayarlamalıyım.Bu işi bilen arkadaşların yorumunu beklerim.

Diğer bir konu yabancı bayraklı bir tekneden motor satın alırsak ( fatura verilecek ) bunu liman kayıt yaptırabiliyor muyuz?Burda başka bir sorunla karşılaşmak olası mıdır?

2. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Üstadım tam damarıma bastınız. Aynı konudan ben de sıkıntılıyım.
    Sizin motoru monte edeceğiniz yer tahta mı ? Yani ana motorun ayna(transom) denilen tahtası mı ?

Eğer öyleyse işiniz biraz daha kolay.
    Bir braket satın alabilirsiniz , ama bu braketler genelde ayarlanabilir olduğu için pek tavsiye edilmiyor.İnsanlar genelde kendileri braket yapıyor. Ben uygun gördüklerimden iki tanesini buraya koyayım

Ne yazık ki benim bot tender tipi olduğu için bu tür elemanları monte edecek düz alanlarım yok.
    Fiberin üzerine montaj yapmak zorundayım ve alan çok kısıtlı olduğu gibi çok da düz değil.
    Araya dolgu malzemesi gibi bir şey düşünüyorum ve iç bölgeye de yük yayılımı için levha düşünüyorum.

Yedeğin pervanesinin nerede kalacağı kısmı zor değil. Ana pervane seviyesinde veya biraz üstünde olabilir. Her iki şekilde de yapan var.Montaj yapmadan evvel yedek nasıl kalkacak , nasıl inecek iyi simule etmek lazım.
    Teknenizin bir resmini koyarsanız daha iyi olur.

3. onat

onat turhan onat

Merhaba Tuncer bey, öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Bende EGE TEKNE nin 5,0 metrelik olan teknesi var. Belki görmüşsünüzdür. Yedek Motoru "L.İzmir" yazan bölgeye monte etmek istiyorum.

Ancak bu resimde görünmüyor ama hız aparatının yanında şimdi birde balık bulucu aynası takılı. O yüzden motoru koyduğumda tekneden biraz da açıkta olmasıda gerekiyor.

Selamlar,

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Yedek motor takılması genelde , tekneye arkadan bakılınca sol taraf tercih edilir ama sağ tarafa takanlar da var.

Buradan bakılınca pek bir sıkıntı yok. Braket için yer de var motor için yer de var.
    Bir de bendeki tabloyu görsen haline sevinirsin :)
    Benim yedek motorum var. Faturası benim üzerime , ama onu tekneye işletmeyi düşünmüyorum.

5. onat

onat turhan onat

Motorun işletip işlettirilmemesi durumunda yorumlar muallak. Asıl motor işlenmiş durumda defterde yer olmadığı için faturası ibra edildiğinde sorun olmaz diyenler de var, ceza yersiniz mutlaka işletilmeli diyenler de var. Esasında vergi döneminde gidip işletmek en doğrusu. Bizim SG botların ne yapacağı belli olmuyor. Onlar bizi karada istiyor esasında.

6. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    İyi de benim botta iki kürek ,balıkbulucu , bir iki olta , muhtelif ipler ... vs var.
    Bunları da mı işleteceğiz.
    Bu motor benim botun demirbaş malzemesi değil. Bu bir emniyet tedbiridir.
    Tıplı elektrikli motor , can yelekleri , can simidi ,ipler gibi.

Olaya bir de tersinden bakalım:
    Benim 2,7 mt şişme bir botum var. 5 bg motoru ile birlikte liman kayıtlı.

Motoru takmadan (bozuk diyelim) , küreklerle açıldım , avlanıyorum veya geziyorum. Var mı yasal bir engel ? Yok.

Sahil güvenlik geldi. Onlar bot ve küçük tekneleri ziyareti pek sever ;)

- Ver bakalım evrakları.
    - Buyurun.
    - E burada motor var diyor , nerede motor ?

Hadi cevapla ! Sana soruyor :)
    Nerede motor ?

7. onat

onat turhan onat

Motoru diğer ekipmanlardan ayrı tut.Esas ta haklısın Faturanın kendi adına kayıtlı olması çalıntı olmadığının da kanıtı ancak SG bu. Ne yapacağı belli olmaz.
    Konuyu nette araştırırken aşağıdaki resmi yakaladım. Kesinlikle uygulanabilir.

8. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Buna "kicker steering link" diyorlar. Bu şekilde ararsanız daha değişik uygulamalar da görebilirsiniz.

Bu uygulamada trim sorunu olur. Daha şık uygulamalar var.

9. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Çok güzel bir konu ..peki bu ikinci motorun gücü tekneyi yürütebilme veya ,düz götürebilme de sıkıntı yaratmaz değilmi...Yani tekneyle açıktayım dönüşe geçeceğim ,hava bozdu ,akıntı var ,asıl motor çalışmassa yedeğe geçebilirmiyim...cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

10. onat

onat turhan onat

Tabi esas mesele bu. Önce güvenlik amaçlı yedek motor alınıyor ama patlak bir havada sizi esas motor gibi götürmeyeceği aşikar. Amaç en yakın karaya doğru zor da olsa sizi götürmesi.