Teknelerden alınan Motorlu Taşıt Vergileri

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında yilmaztaha tarafından paylaşıldı.

1. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Kullandığımız teknelere motorlu taşıt vergisi ödeme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bizde maalesef beygir gücüne bakılarak deniz taşıtlarından vergi tahsil edilmekte. Kara taşıtları vergileriyle karşılaştırınca otomobillere göre kat kat fazla MTVergisi ödemek durumunda kalıyoruz.Ciddi bir haksızlık söz konusu. Öğreğin gücü 15 beygir olan bir deniz motoru yıllık olarak yaklaşık300YTL vergi ödüyoruz.

MTV'DE DENİZ ARACI VE OTOMOBİL KARŞILAŞTIRMASI
    Deniz Aracı 1-3 yaş Otomobil
    10-20 BG'ne kadar BG başına 16,68 166,80-333,60 278
    21-50 BG'ne kadar BG başına 22,24 467,04-1.112 444
    51-100 BG'ne kadar BG başına 27,80 1.417,80-2,780 778
    101-150 BG'ne kadar BG başına 33,36 3.369,36-5.004 1,223
    151 BG ve yukarısı BG başına 50,04 7.556,04-25.020 1.834-10.008
    NOT:
    1) Karşılaştırmada deniz araçlarının BG'leri otomobillerdeki yaklaşık motor hacimlerine uygun düşünülmüştür. Tek tek motor marka ve tipleri hacim/BG esasına göre karşılaştırılırsa farklar daha da büyük çıkacaktır. Örneğin 3032 cc hacimli kıçtan takma bir motor 250 BG üretmektedir. Bu takdirde otomobilde 1-3 yaş gurubunda 3.892 YTL olan MTV deniz motorunda 12.510 TL olmaktadır.
    2) En az hacimli otomobil motoru dahi 20'den daha çok BG üretir.

MTV'DE DENİZ ARACI VE OTOMOBİL KARŞILAŞTIRMASI
    Deniz Aracı 4-5 yaş Otomobil
    10-20 BG'ne kadar BG başına 11,12 111,20-222,40 194
    21-50 BG'ne kadar BG başına 16,68 350,28-834 333
    51-100 BG'ne kadar BG başına 22,24 1.134,24-2.224 611
    101-150 BG'ne kadar BG başına 27,80 2.807,80-4.170 945

NOT:
    1) Karşılaştırmada deniz araçlarının BG'leri otomobillerdeki yaklaşık motor hacimlerine uygun düşünülmüştür. Tek tek motor marka ve tipleri hacim/BG esasına göre karşılaştırılırsa farklar daha da büyük çıkacaktır. Örneğin 3032 cc hacimli kıçtan takma bir motor 250 BG üretmektedir. Bu takdirde otomobilde 4-6 yaş gurubunda 3.502 YTL olan MTV deniz motorunda 9.730 YTL olmaktadır.
    2) En az hacimli otomobil motoru dahi 20'den daha çok BG üretir.
    (bilgiler adf.org.tr sitesinden alınmıştır)

Deniz ticaret odası bir süre önce boyu 8 m, motor gücü 25 beygire kadar olan (özel tekne belgeli) teknelerden vergi alınmayacağını açıklamıştı ancak herhangi bir adım atılamadı. Umarım haksızlıklar ortadan kaldırılır ve insanlar kayıtsız evraksız ve vergi ödemeden tekne kullanmak gibi illagal işere itilmezler

2. sec

sec

Çok dengesiz oranlar. Bu arada benimde bu konu cercevesinde bi sorum var.

Bende 6 metre boyunda 90 beygirlik bir sürat teknesi alacagım. Yaklasık 8-9 senelik. Bu tekneyi Istanbul Kadıkoy bolgesinde hobi amaçlı kullanacagım. Su ana kadar hic bir vergi odenmemis, kayıtlı mı degilmi onuda bilmiyorum.Acaba Sahil koruma ile basım agrır mı??

Bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardım rica ederim..

3. İncele derim:)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=9458

4. sec

sec

Link için sagol. bayagı faydalı. Anladıgım kadarıyla 5-6 yaşında 90 beygirlik teknenin yıllık vergisi 2000 ytl den fazla. Bu 100.000 avroluk arabanın yıllık vergisine esit. Ben zaten bu tekneyi 5-6000 ytl ye alacagım. yani 3 senelik vergi fiyatına... bu durumda kim teknesini kayıt altına alır. Komedi :)

Insanı kibarca kayıt dısına itiyorlar, benim anladıgım kadarıyla.

Kadıkoy bostancı sahil yolu,adalar civarı Kayıt dısı kullanırsam yakalanırmıyım,yakalanırsam ne olur, Bilgisi olan varmı acaba ?? lütfen yardım.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Hiç tavsiye etmem.
    Cezalar vergilere oranla astronomik.
    Kesinlikle başın ağrır.

6. ozan

ozan Ozan

amatör hobi vs için 90 beygire ihtiyaçmı var:(
    bende 9.9 var balığada gidiyorum gezmeyede. kayıt var vergi yok:cool: herkese tavsiyem yasal sınırlarda kalması yoksa sahil güvenliğe bir cümle bile anlatamazsınız ona göre. karada gördüğün en acımasız trafik polisi x 100 = sahil güvenlik sen gerisini kendin düşün

7. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Ozan arkadaşım, Merakımdan soruyorum. 9,9 luk motoru kaç metrelik ve kaç kilogramlık hangi tip tekne ile kulanıyorsun.Motorun performansından memnunmusun? Ben epey bir kararsızlık dönemi yaşadıktan sonra 20 lik 4 zamanlı honda aldım( 9,9 luk almaya niyetliydim) ancak henüz kullanamadım. Daha önce iki zamanlı 15 lik yamaha kullanıyordum. 9.9 luk motorların 15 liklere hiç bir farkı olmadığını biliyorum.Tek farkları benzin püskürten memeleri, normalde motor kapağını çıkarınca ustaları bile ayırt edemiyorlarmış.

8. sec

sec

Benim zaten 9.9 motorum var fakat yazlıkta :), 90 beygiri arkadasım satıyor uygun fiyata bende almayı dusunuyordum fakat bu sacma vergi sisteminden sonra tereddutteyim :mad:

9. ozan

ozan Ozan

9.9 mercury 4.20 balıkçıda takılı gayet güzel performans ve yakıttan memnunum. motor büyüdükçe yakıt çok artıyor ayrıca sırtı çekerken (çoğunlukla yol alırken çekiyorum) pek fazla bir hızda lazım olmuyor. ayrıca sıkışınca (kötü hava vb.) rahatlıkla hız yapabiliyor. 90 beygir gibi bir hız değil tabiki ama balıkçı için yeterli bir hız

10. ozan

ozan Ozan

ozaman no problem almazsın vergide olmaz dertte 9.9 da keyfince kullanman için yeter sanırım:rolleyes: