Teknede kullanım amaçlı makina seçimimde yardım???

Konu, 'Makineler' kısmında muratveben tarafından paylaşıldı.

1. muratveben

muratveben murat dilek

Herkeze merhabalar, arkadaşlarla tekne ile mercan çipra karagöz vs. balık avına gidiyoruz 30 ila 50 metre civarlarında oluyor genelde avlarımız, Silverstar High Sport 2 Parçalı Dolgu Kamış 150 cm kullanıyorum ve çokta memnunum sağlam harika bir kamış, tam bir tekne kamışı sanki, ister 50 gr lık balık olsun ister 500 gr lık süper hissettiriyor ve çokta yumuşak eğilip büzülen veya aksine sert kütük gibi bir kamış değil, bence çok güzel, herkeze öneririm. Lakin makinam Okuma Avenger 45 lik. üzerinde 0,24 lük ip misina kullanıyorum, en son geçen hafta 50 metre civarlarında 350 gr civarı bir çipra denk geldi çekmekte zorlandı ve çokta yorucu oluyor, balık tutmanın zevkini tam hissettirmiyor. 50 metre civarlarındada kurşunla birlikte birde balığın ağırlığı olunca zor bir iş gerçekten. Karar verdim daha güçlü daha kuvvetli ve 1 turda misina sarım uzunluğu daha fazla olan bir makine almaya. maksimum 300 tl civarlarında yada hadi en üst sınır maksimum 350 tl yi geçmeyecek makine tavsiyesinde bulunurmusunuz? Birde okuma avenger 65 lik yada ryobi excuima 6000 gibi makinaları inceledim memnun olan çok yoğunluk var fiyat ve performans açısından çok kullanan var, fakat teknede saatlerce balık avında 550 600 gr civarı makinalar ağır ve yorucu olmazmı? Yalnışmı düşünüyorum? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

2. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Drag gücü ve devri yüksek bir makina istiyorsunuz.Dolayısıyla en az 50-60 kafa makine olacak.500 gr dan aşağıya düşmeniz pek mümkün gözükmüyor.Sizin istediğiniz makine bir jigging makinesi.Ayırdığımız bütçe ile bir jigging makinesi işinizi görecektir.Ancak ben elimi kolumu sallaya sallaya balık çekmek istiyorum derseniz çok güzel küçük, yüksek devirli ve hafif çıkrık makineler var

3. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
  4. muratveben

muratveben murat dilek

Okuma raw 2 guzele benziyor ama 55 lik sifiri 450 tl civari butcemi aşıyor.

5. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
  6. muratveben

muratveben murat dilek

Azorez 722 gr. Cok agır degirmi sizce?

7. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    okuma azorez 55s e bakın 500 gr

8. muratveben

muratveben murat dilek

Değerlendircem önerilerinizi teşekkür ederim.

9. yk71

yk71 Yüksel

10. muratveben

muratveben murat dilek

Tesekkur ederim öneriniz için.

11. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    banax st7000 decathlon da ucuzdur. bende var.derin kafası sayesinde 0.30 veya 35 den bolca misina sararsın.okadar sağlamki kum girse bile banamısın demiyor.gücü de aynı vinç gibi :)

12. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze selâmlar ,,

Su an icin SHIMANO SPHEROS’un 2014 yılı dahil çıkardıgı 5000 FB modellerini (2015 yeni model SW) 350 YTL ye kadar bulabilmek mümkün ! Yeni SW modelleri 5000 ve 6000 lerse ne hikmetse 700 YTL cıvarı ! FB modellerinin Avrupa fiyatları Istanbul fiyatlarıyla + - ayni. Ama SW lerin Istanbul fiyatlarıysa Avrupa fiyatlarının neredeyse 2 katı ! Tut kelin perçeminden. Dolar ve Euro kurları artışları göz önüne alınsa bile, yinede matematiksel bir izah yapabilmek zor.

Tekrar konuya dönecek olursak, SPHEROS 5000 FB'nin avlandıgınız derinliklere, hedef balıklara hatta olası sürprizlere son derece açık ve uygun özelliklerde bir makina oldugunu düşünüyorum. 2014 Katalogu verilerine göre 1 Kol turunda sardigi miktarın 89 cm oluşu (SON 10m),, son sarımlardaki 1 halka uzunlugunun 89 : 4:7 = 19 Cm ve dolu haliylede misinayla beraber ölçülen bobin çapınında 19 : 3.1416 (pi) = 6 Cm oldugunu gösteriyor !

Bu durumda,, 50 metrelerde avlanmakla bobini dolu vaziyetteki çapından 7 mm boşaltsanız, makinada kalan miktar üzerine 5,3 cm x 4,7 (rasyo) x 3.1416(pi) = 78 Cm ile sarmaya başlıyorsunuz demektirki , buda halihazır elinizdeki makinanın 55 tipinin , en son 10 metrede sardıgı uzunluktanda fazladır ! Sonra bu rakamlar , bilhassa yumusak sahtelerle dipte uygulanacak Texas ve Carolina stilleri yanında, orta ve üst sularda yapilacak AT-CEK disiplininede uyan calişmalar içinde ideal sayılırlar !

Ülkemiz genelinde at-çek disiplinindeki "AGIRLIK " her nekadar çok fazla dile getirilen bir konu olarak karsımıza çıksada, bazı kişilerin SAHTEYE , DERINLIGE , HEDEF BALIGA VE KAMISA göre 5000 - 6000 makinelerle at - çek yaptıkları bir gerçektir !

Neticede SPHEROS 5000 FB ,, 554 Gr. agırlıgıyla Jigging içinde tavsiye edilen, saglam oldugu kadarda güçlü (10Kg. fren) bir derin su makinasıdır. Ama yeni nesil 5000 SW serilerinde 1 kol turu sarımınin 78 cm olarak düşünülmüş olması (Shimano Katalog 2016) bilgi olarak not edilmesi gereken bir husustur. Yani eski FB tipine kiyasla tur başına 11 cm ye varan uzunluklarda daha az sarmaktadır. Ama, yine ayni katalogda (2016) belirtildigi üzere eskisine nazaranda 100 gr. daha hafiftir ! (455Gr.) Ayni fiyatta denilebilecek 6000 SW tipiyse 1 kol turunda 83 cm sarıma ve 460gr. agirliga sahiptir ! ( Shimano katalog 2016) .

Burada hedeflenen amacları her ne kadar anlamak mümkünsede,, bahsedilen degerlerle madalyonun tersine bakıldıgında, yapılacak av şekline göre işlevsellik,, tercihte dikkat edilmesi gereken ciddî bir husus olarak karsımıza cıkmaktadir !

Yardımcı olabilmek ümidiyle ,,

13. muratveben

muratveben murat dilek

Teşekkur ederim önerilerinize saolun...

14. muratveben

muratveben murat dilek

Yorumlarınızı bekliyorum üstadlar.

15. muratveben

muratveben murat dilek

Dostlar konu günceldir. Bekliyorum önerilerinizi.