Tekne konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında terkibibend tarafından paylaşıldı.

1. chn_35

chn_35 cihan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çupra 2.850 51cm
    valla arkadaslar bende tekne arıyordum sonra 6 m bir fiber aldım ama motorum cok büyüktü 35bg evinrude salı günü sattım 9.9 evinrude aldım bizim burlarda pek karısan yok küçük motorve küçük balıga kimse bişi sormuyo ama motor büyük oldumu sakat çünkü yunanistana mülteci kacırıyolar buradan ama küçük motora bişi diyen yok o yüzden rahatım yani :)

2. skbmiselkusto

skbmiselkusto sait kıvanç bilgen

Favori Kamış:
    olta
    selam kardeşler 5 metre fiberler ortalama ne kadardır acaba

3. Buradan bakabilirsin;)

http://www.tekneborsasi.com/

4. avanti

avanti servet

MERHABA
    arkadaşlar bir acemiyi bilgilendirirmisiniz? denizden ve tekneden hiç anlamam,yazın güneye yerleşmeyi düşünüyorum...kendime ufak bir tekne alıp balık tutarak ve gezerek emekliligimin tadını çıkarmak istiyorum..internette biraz tekneler üstünde arastırma yaptım ve burak tekne yamımı 5.70+1.95 cm 650kg lik bir tekneyi begendim..teknenin iki motor şeçenegi var içten ve dıştan takma,bir acemi için hangisi daha uygundur? ayrıca bu büyüklükteki bir tekneye kaç hp motor takmak lazım ne agır nede sürat motoru hızı istiyorum..hangi tip motorlar daha az arıza çıkarır vb...birde bu tekneyle mesela kıyıdan antalyadan çanakkaleye kadar güvenli bir şekilde gidilebilirmi?bu sorulareı deneyimli insanlar olarak çogaltabilirsiniz...şimdiden teşekkür ederim hepinize....birde 25-30 hp içten takma motorları inceledim nette,çok farklı fiatlar var...lombardini-katana-atamarin-pancar-yanmar bunlardan hangisini tercih edersiniz?
    teknenin linkini yazıyorum..bakıp vevaplarsanız sevinirim..
    http://www.buraktekne.com/polibotkams.htm

5. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Sıfır teknelerde ötv nasıl hesaplanıyor acaba??

6. ozan

ozan Ozan

sıfır teknede zaten alırken ödüyorsun fiyatta ötv var yani

ötv siz fiyatın %18i gibi bişey kdv kadar

7. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    5-6 bg motorla kullanmak için 3,80 rota kırlangıç model tekne nasıldır sizce?

8. ozan

ozan Ozan

motor konusunda da dediğim gibi çok düzgün havalarda hem yakıt hem ses hem konfor açısında harika bişey olur ama hava bir bozarsa basarsın basarsın gitmez ayrıca motoruda çok yorar. 6 bg motorla ancak 2.5 m. bi fiber için uygun olur. bence 9.9 bir motor almaya çalış

9. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Bizim yazlıkta(karaburun un arkası, gerence körfezinde) fazla bozuk hava olmuyor, dalga neredeyse hiç olmuyor, zaten ben balığa sabah çok erken hava düzgünken çıkarım, eskiden 15bg mariner motorum vardı yerinden kaldıramıyordum motoru, o yüzden 9.9 da istemiyorum, taşıması problem oluyor, 5bg bana yeter gibi geliyor, bir anda fırtına çıkacak değil ya, hava bozacak gibi olursa kaçarım..:)

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Değerli arkadaşım
    Havaya güvenmemek lazım. makina güçlü olmalı güç her zaman olsun ama kullanma ama arkanda her zaman güçün durduğunu hizzetmen lazım. güven olayı...

sevgiler

11. ozan

ozan Ozan

katılıyorum. lazım olduğunda hem tekneye hem motora güvenmek lazım. insanın zaten morali bozuluyor umudu kırılıyor bide makinaya güvenmezse tamam kıyıya gelsen bile ömürden ömür gider

12. mokur

mokur Mustafa Okur

Arkadaşlar denizde en önemlis GÜÇ

Motorun yiğit olacak kıyıdan 10-12 km açıldınmı deniz bozduğunda karaya getirecek.

Bu nedenle ben 4,55 fiber ve 40 hp 4 zamanlı motor kullanıyorum. Limana bağlamadığım için (romork kullanıyorum) liman kaydı zorunluluğum yok. Aşağıda yazdığım evraklar bana yetiyor.

1. amatör denizci belgesi
    2. amatör balıkçı belgesi
    3. motor ve teknenin fatura kopileri
    4. can yeleği
    5. yangın söndürücü
    6. ilk yardım çantası
    7. Bayrak

13. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Özel Tekne Belgeniz yok sanırım..ADF sitesinden alıntıdır..

46. Kendimce gezmek ve spor yapmak için bir tekne alsam, vergi vermem gerekir mi? Gerekirse hangi vergileri hangi oranda öderim?
    C) Kendinize gezmek ve spor yapmak amacıyla bir tekne alırsanız ödeyeceğiniz vergiler teknenin yeni olup olmadığına, tekneyi bir kişiden mi yoksa bir firmadan mı aldığınıza bağlıdır, şöyle ki;
    i. Tekneyi yeni olarak satın alıyorsanız önce teknenin kıymeti üzerinden %18 KDV ödersiniz. Denize çıkmayıp teknenizi örneğin bahçenizde muhafaza etmek isterseniz ödediğiniz KDV ile kalır, sabahtan akşama ve/veya akşamdan sabaha kadar onu seyredebilirsiniz.
    ii. Teknenizi yüzdürmek ve denize açılmak istediğinizde bir Liman Başkanlığına kaydettirmeniz ve ÖTB (Özel Tekne Belgesi) almanız gerekir. ÖTB almak için Liman Başkanlığı bu defa sizden ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yatırmanızı isteyecektir. ÖTV tekne kıymetinin %8’i oranındadır. KDV hesaplanmasında teknenizin kıymeti alış bedeli + ÖTV olarak esas alınacağından (yasalar böyle demektedir), bu ayrıca %1,44 oranında ek KDV demektir. Sonuçta yeni bir tekne alırken ödeyeceğiniz toplam vergi, tekne kıymetinin %27,44’ü oranında tahakkuk edecektir. Liman başkanlığı teknenizin kaydını yapmadan önce sizden ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’ne gidip MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) mükellefiyetinizi kurdurmanızı ve verginin ilk taksitini ödemenizi de isteyecektir. MTV tekneye sahip olduğunuz ve kullandığınız sürece ödeyeceğiniz bir yıllık vergidir.

14. ozan

ozan Ozan

birincisi faturaları götürüp liman başkanlığından özel tekne belgesi almanıoz gerekiyor.
    ikincisi can yeleği tekil bir ifade adam sayısı kadar can yeleği ayrıca çocuk varsa çocuk can yeleği olmalı.
    fatura denizde hiçbir hüküm ifade etmez
    ayrıca işini ciddiye alan bir sahil güvenlik komutanı ile karşılaşırsanız yeleklerin ve yangın söndürücünün sertifikalarını ister

15. ozan

ozan Ozan

10 beygirden küçük motorlarda MTV yok

16. YABAN

YABAN RECEP YABAN

Favori Kamış:
    MAKARA
    Favori Makine:
    okuma salina 3 16000
    En İyi Avı:
    Sinarit 12.290 gr
    tekne kaydı konusunda kafam karışık!!

öncelikle herkese selamlar,değerli abilerim arkadaşlarım bende 4.70 boyunda 2 mt genişlikte 350 kiloluk bi fiber tekne var.modeli eski hiçbir belgesi, felan yok ben onu hurdacıdan almıştım.bu tekneye 30hp 4 zamanlı bir honda motor aldım motorun noter satış belgesi var.kafamda soru işaretleri var yardımcı olursanız çok sevinirim soru 1: bu motor bu tekneyi nekadar hızlı götürür. soru 2:bu teknenin kaydını limana nasıl kayıt ettiricem ne dicekler bana ne gibi bir belge isterler soru 3: motorun vergisi varmış ne kadardır nereye ödemeliyim soru 4:ben tekneyi saroz gökçetepe de kullanıcam sahil güvenlik sizce sorun yaratırmı şimdiden teşekkür ediyorum gerçekten aklım çok karıştı herkes bişiler söylüyor bu konuda edirne merkezde çalıştığım için bu konu ile ilgili birsey öğrenemiyorum merkezde deniz yok:saygılar....

17. Swordfish

Swordfish Yasar

Selamlar

arkadaslarımla (9 pancar) 6.40 x 220 boyunda kamaralı fıber tekne satın aldık..

iste sorun burda balsadı bız sadece tekneyı satın almısız evrak denen tek sey sahıplık belgesı

Dün karakoydekı lıman ısletmelerıne gıttım teknemız ıcın ruhsat belge yada ne bıilim ne gerekse cıkartmak ıstıyorum dedım
    adam dedıkı'' motorunuz 10bg assagı oldugu ıcın ötb cıkarmanıza gerek yoktu sadece sahıplık belgesı ıle bıze basvurmus olsaydınız bızım burda o belgeyı onaylamamızla rahatlıkla kullanabılrdınız

fakat 29.09.2008 den ıtıbaren sahıplık belgelerıne bu onay yapılmıyor yada sahıplık belgesı ıle gelenlere ötb verılmeyecek

dedım ben sımdı ne yapacagım
    dedi tek caren bu yasanın tekrar acılması
    dedım ne yapabılrım
    dedi ancak bıze sureklı arayarak sorman gerekır
    nezaman acılacagı bellı olmaz zaten bhu yasanın devamı aslında bızım elımızde yanı bıze sordular '' sıze talep gelıyormu bu konu hakkında bızde yok deyınce kapandı bu mevzu

kuyrugumu kıstırdım döndüm geldım sonradan aklıma geldı acaba bu olay sadece ıstanbul ııcnmı gecerlı yoksa tum turkıye ıcınmı eger ıstanbul ııcnse baska bır ılden alınmıs gıbı gosterebılrıım felan fılan

daha soramadım bu olayı yarın soracagım

arkadaslar bana bu konuda bılgı verecek 1 agızdan kımse varmı (lutfen mış-miş cevaplar olmasın
    Tesekkurler

18. aykutkilitcioglu

aykutkilitcioglu aykut

Favori Kamış:
    shımano kamış gs9 daiwa makinem var.
    En İyi Avı:
    1980de hirfanlı barajında sudak 7kilo civarı
    slm.6metre sloop cinsi bir fiber yelkenli tekne için pazarlıktayım uygun olursa almayı düşünüyorum.motor 9hp.ne tür evrak gerekli olur.bu konuda yardımcı olacak arkadaşlaraşididen teşekkürler.slmlar rasgele.

19. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Aykut bey merhaba, sloop türü tekneler genelde hollanda gibi ülkelerde kanal teknesi olarak tercih ediliyor. Kullanacağınız bölgeye uygunluğunu araştırmanız iyi olacaktır. Motor uygunluğu içinde teknenin en boy oranı ( genellikle 1/3 oranı tercih edilir.), teknenin su kesimi derinliği ve ağırlığı önemli. Tekne satışı yapan firmaların motor alternetifleri alt ve üst sınır olarak genellikle belirtilir. İnternetten sloop üreten yabancı firmaların sitelerinde tekne modellerine göre (boy ve ağırlık olarak) tavsiye edilen motor seçeneklerini araştırarak almak istediğiniz tekne ilede kıyaslama yapabilirsiniz. Sloop tipi tekneler benimde çok hoşuma gidiyor. İç mekanları diğer teknelere göre daha geniş, kıç üstü ve baş üstü U oturma guruplarıda kalabalık seyirlerde çok kullanışlı. Teknemi satabilirsem bende düşünüyorum.
    Evrak olarak özel tekne belgesi mutlaka gerekli. Ayrıca can yeleklerinin ve yangın söndürücülerin sertifikalı olması gerekiyor. Tekne kamaralı ise yangın söndürme tüpü iki adet olmalı. Kamerelı teknede ve açık teknelerde seyir hızı 7 milin üstünde ise sertifikalı can simitide bulundurmanız gerekiyor.

Son düzenleme: 19 Mart 2009
  20. aykutkilitcioglu

aykutkilitcioglu aykut

Favori Kamış:
    shımano kamış gs9 daiwa makinem var.
    En İyi Avı:
    1980de hirfanlı barajında sudak 7kilo civarı
    cüneyt bey biraz daha ayrıntının iyi olacağını düşündüm.yanmar9hpmotor,anayelken furling cenova kamara maun güverte tik,hidrolik direksiyon,otomatik sintine,humminbird gps,balık bulucu(eagle)elektronik marmara haritası,marinradyo,cdçalar,redresör portatif ocak,çift70ampmarin akü(yeni)minderler yeni,plastimapusula,can yelekleri,yangın söndürücü emniyet techizatı yönetmenliğine uygun ve özel tekne belgeli.ana ve ön yelken sarmalı.su kesimi 1,15 tam boy 5,75.fiyatı14000 tl ye düşürmeye çalışıyoruz.anlaşma olursa teknemizi marmara ve kuzey egede kullanmayı düşünüyoruz.kışlama yeri olarak tekirdağ mürefte daha uygun.genel de uygun rüzgarların yaz boyunca bol olduğu ve seyir kolaylığı taşıdığını düşünüyorum.ilginiz için teşekkürler.rasgele.