Teke nasıl toplanır, balık yemi tekeyi bulma yöntemleri

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    2 günde bir sabah 5-12 arası ava gidiyorum. Canlı yem ekonomiyi biraz sarsıyor öyle olunca:eek: Zaten 2 tane falanda takım kopuyo... Demin teke toplamaya gittim ama beceremedim. Tam olarak ne yapmam lazım? Güçlü bir fener olması şartmı? Bu el feneri gibi ışık veren telefonlar işimi görmezmi? Sanırım durgun bi su lazım dalga köpürtünce görünmüyor çünkü.. Kayaların altına doğru olan kısımlaramı bakacağım yoksa üstünemi? Daha çok nerelerde olur? Sabahmı gitmem lazım toplamaya yoksa akşamlarıda olurmu? Kepçenin büyük olmasımı lazım bende akvaryumdan kalma 15cmx15cm sapıda 35 cm bi kepçe var ufakmı kalır bu?

2. yakuppolat

yakuppolat yakup polat

Favori Kamış:
    remixon electra carbon
    Favori Makine:
    remixon hybrid 8000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Teke için en garanti yer tekne barınaklarıdır.Tekne barınaklarında akşam hava karardıktan sonra teknelerin arasından yakalayabilirsin.Ben çıplak gözle yakalıyorum ama fener veya bi ışık tutunca suda gözleri parlıyo hemen.Bi kepçeyle yavaş yavaş peşinden gezdirip yakalayabilirsin.En son bende,1 ay kadar önce akvaryum kepçesiyle kumkapıda halin arkasından yakalamıştım.Yakalanmaz diye bişey yokta çok kaçırıyosun yani zahmeti çok.Derin bir kepçe olursa daha garanti oluyor.

Birde sana bir tüyo veriyim o tekne barınaklarında tekne halatlarının bazılarının ucu suya girmiş bi halde bağlı durur,Teke onların aralarına saklanıyor derin bi kepçeyle yavaş yavaş halatın suda olan kısmını kepçenin içine sok sonra dışarı çıkar tekeleri topla.:cool:

3. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Beton bölümlerin suyla buluştuğu kesimlere bak.

4. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Tekne işi yaş abi. Bizim Mersin de kolay kolay kimse teknelerin olduğu yere akşam vakti tek başına gidemez:D:D. Gidebileceğim yer kayalık kayaların önü 30 cmden başlıyor deniz. Kayalar ın diplerinde olurmu? Varsa bile yakalamak çok zor görünüyor.. Karanlıkta oraya ineceksin. İnerim inmesine ama eğilip suya kepçeyi daldırırken dalga vuruyor su köpürüyor ıslanması falan ayrı bi dert. Yakalayabilsem herşeye değer ama takip etmek gerekiyor dediğinize göre kesinlikle görmek gerekiyor sanırım.

5. yakuppolat

yakuppolat yakup polat

Favori Kamış:
    remixon electra carbon
    Favori Makine:
    remixon hybrid 8000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Benim bildiğim,bu hayvan o kadar oynak sularda durmaz.Barınağa giremiyorsan teke bulma şansın çok az diyebilirim.

6. oltacı34

oltacı34 Ünsal DEMİR

Favori Kamış:
    3,5m çelik sargı karbon. RR60 makina
    En İyi Avı:
    yayın 5kg
    teke en çok barınaklarda bulunur gece hiç denemedim ama gündüzleri yosunların arasına Kepçeyi rastgele daldırıyorum en az 4 tane yakalıyorum tekeler yosunların arasında gizleniyorlar başka türlü çıkarmak zor

7. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Küçük bi kepçeyle liaman gitsem. Orda küçük iskeleler var birsürü. Tekneleri bağlıyorlar. Akşam 9 gibi orda olsam ve kepçeyelbi kargı bağlayıp sapını uzatsam. Sonra iskelelerin ayaklarındaki yosunları tarasam nasıl olur?

8. nidya78

nidya78 Aydın

Sevgili kardeşim. Tekeyi hemen her yerden tutabilirsin. Yeterki yosun olsun. Gece tutman şart değil gündüzleride kaya altı, iskelelerdeki tekerlerin altı, yosunların içi gibi kuytu yerlerde saklanırlar. Özellikle sakal gibi olan yosunların arasında çok çıkarlar. İskelenin ayakları liman duvarları gibi düz yerlerdede çok bulabilirsin. Gecenin esprisi tekelerin meydana çıkmasıdır. Yoksa pekala gündüzde tutulur. Ama bahsettiğin kepçe çok ufak. Eğer imkanın varsa damacanaylada tutabilirsin. Bir damacananın üstüne (10 ltlik pet şişelerde olur) keskin bir bıçakla yaklaşık 2.5 cmlik çarpılar at sonra o çarpıları şişenin içine doğru kıvır. şişenin içine balık parçaları ekmek midye kırığı gibi malzemeler koy. Kuytu ve gölge bir yerde suyun dibine indir. tekeler içine girip içinde kalacaklardır. 2 güne bir gidiyomuşun 2 günde bir şişeyi çıkartıp yemleri yeniler tekrar bırakırsın.

Başka bir yöntemde de bir tane kepçe alman lazım minimum 50 cm çapında, ufak gözenekli toru olan, 2-3 m saplı bir kepçe alırsan bahsettiğin iskeledeki direklerin arasını, duvaları, kaya altlarını, yosun tutmuş ipleri tarayarak gece gündüz tekeni temin edebilirsin. Işık şart değil ışığın ana fonksiyonu nereyi taradığını görmek.

Hadi rastgele.

9. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ya nidya78, ben senin tarif ettiğin şekilde götürüp sahile bıraktım. akşam bıraktığım yerde gözlemlediğim kadarıyla, tekeler, yengeçler bidona hücum ediyorlardı. ;) sabaha kesin tekeler elimde diye düşünüyordum. hihi hava kararınca bıraktım gittim, sabah geldiğimde içinde hiçbirşey yoktu. :confused: ne teke ne yengeçler, içindeki yemleride yemişler. çapraz kapılar 3-4 cm.
    sistemde mi bir hata yaptım ne. 4 gündür deniyorum. olmazsa tekniği değiştireyim. idk
    ama dediğim gibi akşam güneş batmadan bıraktığımda önce yengeçler saldırıyor, bidonun etrafına doluşuyorlar sonra sırayla tekeler geliyor yanaşıyor. yoksa sudaki küçük sardalya yavrularıda yemiş olabilir mi yemleri acaba? :hungry:
    Biraz daha detaylı anlatırsan, sezonda açılmışkeni havalarda sıcakkken şu işin üstesinden gelebileyim. Geçen gün gelen taze sardalyaların çürüklerinide dolapta saklıyorum bir işe yarasınlar bari mrsparkle

Son düzenleme: 3 Eylül 2011
  10. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Evet süper olur. Bende denedim olmadı. Hergün 3 tl yem parası el yakıyor öğrenci olunca:).

11. DeryAdem

DeryAdem Adem Aktaş

O zaman trabzon da faroz limanında akşamları bolca bulabilirim :) Yanlışmıyım mehmet abi :) yani lazım değil ama ileride lazım olduğu zaman artık :)

12. sarızeybek

sarızeybek ilker

Favori Kamış:
    -
    madem kayalık bölge var diyorsun. kayaların altında kaya kurdu olur. hemde çok sağlam bir yemdir. sarayburnundaki uyanıklar 10 tanesini 6 tl ye satıyorlar. eğer 7 yada 8 tane kaya hurdu çıkarabilirsen sana yeterde artar bile.

13. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Kaç gündür bidon kıyıda bekliyordu. Bugün gidip bir bakayım dedim. Bir tane teke düşmüş.
    Ancak kışın aldığım tekelere hiç benzemiyordum. Bu düşen karides yavrusuydu ama iş görür.

Peki bidonu suya bıraktıktan sonra 2 gün beklemek mi gerekiyor. Yoksa yermi değiştirmem lazım. tam anlamadım.
    birde çapraz kapıları biri biraz daha yukarı yap dedi. ne yapayım?
    ortanın aşağısımı iyi yoksa ortanın yukarısımı (Su bidonları için).
    biraz detay verirseniz, bu teke yakalama işi olacak gibi

14. sarızeybek

sarızeybek ilker

Favori Kamış:
    -
    herhangi bir iskele varsa. genelde o iskelelere bağlı eski araba lastikleri olur. o lastiklerin iç kısımlarını kontrol etmeni tavsiye ederim...

15. nidya78

nidya78 Aydın

Hadi benden bir tiyo daha; bidonun içine çalı süpürgesi koyarsanız tekeler içinde daha çok birikeceklerdir. Tabi sık olmaması gerekir. ;) Tekelerin boyuna göre bidonun üstündeki çarpıların boylarını değiştirmekde fayda sağlar. Çarpıları yıldız gibi yaparsanız yani 2 çizgi değilde 4 çizgi atarsanız içeri giriş daha kolay olur. Bidonu bıraktığınız yer sakin suyu olan bir yer olursa birde derin ve gölgelik olursa çok iyi olur. Unutmadan tüm bir çalı süpürgesini suya sarkıtmakda teke toplama yöntemlerinden biridir. Süpürgenin aralarına teke dolar hızlıca su üstüne aldığınız zaman epeyce teke alırsınız. Ama en iyi ve pratik yöntem kepçedir. Bunları konuyu açan kardeşimizin kepçesi olmadığından yem sorununa alternatif çözümler olarak sunuyorum.

16. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    anladım nidya78, çalıları bidona doldurup, ayrıca ayın 1 inden kalma sardalya artıklarınıda dolapta saklıyordum, onları ekleyip suya bırakıyorum.
    esas sormak istediğim çapraz kapılar büyük olursamı daha iyi olur yoksa küçük olursa mı daha iyi olur. Çünkü bidonu bıraktığım yerde sadece teke değil, yengeçler ve sardalyalarda bidona hücum ediyorlar.
    birde yemleri bir beze sarmak faydalı oluyor, böylece yemler çabuk dağılmıyorlar.
    Bu arada sarızeybek, lastik için yer arıyorum. güzel bir yer bulduğum ilk fırsatta lastiğide bağlayıp suya bırakacağım. peki lastiğin içine yem koymak gerekiyor muydu?
    sonuç alır almaz rapor edeceğim.

17. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Hasan lastiği kendin bırakmakla uğraşma bence limandaki küçük iskelelerde çok var lastik.. Limana bana uzak kaldığı için gitmiyorum.

18. efecello

efecello levent

Favori Kamış:
    fladen 2.70 spin
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    mırmır 400 gr,aynalı sazan 3 kg
    tekeyi zahmetsiz yakalamanın çok iyi bi yolu var 5 lt pet su şişesini daralmaya başlayan boğumundan düzgün biçimde kesin kestiğiniz kısim huni şeklinde olacaktır bu huni kısmı ters çevirerek şişenin gövdesinin içine yerleştirin 4-5 yerinden havya ile delerek birbirine bağlayın daha sonra pet şişenin gövdesinin her yerinde havya ile çok sayıda küçük delikler açın baş tarafına uzunca sağlam kalın misinayı çift kat yaparak bağlayın böylece düzenek hazır olacaktır.bu düzeneğin içerisine balık artıklarını ezerek koyun (5-6 istavrit hacmi kadar)balıkçılardan temizlenmiş balık artıkları idealdir daha sonra bu düzeneği teke olan bölgede içerisine bi miktar ağırlık (taş olur)koyarak bırakın ucuna bağladığımız misinayı kenara bir yere sabitleyin yaklaşık 1 saat sonra 100-150 adet tekenin şişenin içerisine dolduğunu göreceksiniz.ben herzaman bu yöntemi kullanıyorum yarım saatte dünyanın tekesini yakaladığım oldu (bu tuzakla ilgili şemayı yapabilirsem yükleyeceğim) herkese rastgelsin

19. efecello

efecello levent

Favori Kamış:
    fladen 2.70 spin
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    tekeyi zahmetsiz yakalamanın çok iyi bi yolu var 5 lt pet su şişesini daralmaya başlayan boğumundan düzgün biçimde kesin kestiğiniz kısim huni şeklinde olacaktır bu huni kısmı ters çevirerek şişenin gövdesinin içine yerleştirin 4-5 yerinden havya ile delerek birbirine bağlayın daha sonra pet şişenin gövdesinin her yerinde havya ile çok sayıda küçük delikler açın baş tarafına uzunca sağlam kalın misinayı çift kat yaparak bağlayın böylece düzenek hazır olacaktır.bu düzeneğin içerisine balık artıklarını ezerek koyun (5-6 istavrit hacmi kadar)balıkçılardan temizlenmiş balık artıkları idealdir daha sonra bu düzeneği teke olan bölgede içerisine bi miktar ağırlık (taş olur)koyarak bırakın ucuna bağladığımız misinayı kenara bir yere sabitleyin yaklaşık 1 saat sonra 100-150 adet tekenin şişenin içerisine dolduğunu göreceksiniz(bu tuzakla ilgili şemayı yapabilirsem yükleyeceğim) herkese rastgelsin

20. efecello

efecello levent

Favori Kamış:
    fladen 2.70 spin
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:

uygulamalı resimleri bulabilirsiniz ama burda kullanılan şişe 2.5 litre ben denedim pek verimli olmadı aynı yerde 5 litrelikle çok fazla teke yakaladım