Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
    En İyi Avı:
    Olta ile 2700g.lık bir levrek
    Sevgili Vedat Amca ve degerli dostlarim,

Oncelikle kullanmakta oldugum klavyede turkce karakterler olmamasi sebebiyle olusan yazim ve imla hatalarindan dolayi hepinizden ozur diliyorum.

Sezon acilmasina ragmen yurtdisinda olmam sebebiyle gecen sene merak sardigim ve iyi bir miktar para harcayip yeni takimlar ve sahteler edindigim tatli su kefali avini yapamamanin uzuntusu icindeyim. Sizlerin yayinladigi raporlar sayesinde bu uzuntumun azaldigini belirtmek isterim. Ozellikle yakala-birak seklinde gerceklestirdiginiz avlar daha da keyif vermekte. Kismetse eylul gibi yurda donus yapacagim. Umarim dondukten sonra Ankarali dostlarla biraraya gelir ve hepbirlikte guzel bir av organizasyonu gerceklestirebiliriz ki doner donmez bu organizasyonu gerceklestirmek icin Ankara ve civarindaki dostlarimla elimden geldigince irtibata gecmeye calisacagim. Hepinize keyifli, bol trofeli ve yakala-birakli avlar diliyorum. Rastgele...

2. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Ankaraya gelirsen beraber kefal avı yapabiliriz. Ben seni bildiğim avlaklara götürürüm sen de beni kendi avlaklarına götürürsün.

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    davetine teşekkür ederim sevgili soyer.SanırımAnkaraya gelemem,ancak sen buralara gelirsen birçok avlağa gideriz.

Sevgiler

4. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Bundan sonra kefal avlarımda şu an kullandığım 20 mm misinayı kullanmamaya karar verdim. Dün yaptığım avda 3 adet sahtemi ırmakta bırakınca bu kararı aldım. Normalde sorun yok ama sahte otlara ya da dibe takılınca çekerek kurtarmaya çalışınca kopuyor. Ama 28 mm lik misina kullandığım zaman bunu daha az yaşıyorum.

5. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Normal misinada bence limit 0,21mm olmalıdır.

Ancak ip kullanırsan 0,08 mm işini gförecektir.

6. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Dün 23 mm sufix siege aldım,bir de onu deneyeyim bakalım. Tavsiyelerin için teşekkürler Vedat Abi.

7. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    3 hafta once siparis vermis oldugum 0.20 ip misinam elime ulasti ama sipari verdikten sonra kemal abi 0.20 at cek icin cok kalin demisti,cok fazla sorun cikarir mi?kullanmayayim mi?

8. deepwater

deepwater Serdar

Favori Kamış:
    Albastar mastersurf 420,okuma v-system 270 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa crossfirex 2050
    En İyi Avı:
    kızılkanat,600gr,turna 2kg
    Vedat amca bende mitchell 0.08 örgü misina var yeşil renkte.Ben şimdi bu misinayla avlanacağım zaman önüne mono ekleyecekmiyim yada ipi direk sahte kurbağama rapala düğümüylemi bağlamalıyım.Birde kasna çok uyanık balık ip misinam 0.08 olsa bile bariz belli olur suda görüntüsü.Balık ip misinayı görüp sahteye atlarmı ki ?

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bazı kasna barındıran akarsular bulanıkca bazılarıda hayli berrak olurlar.

Buna göre ilave bir öncü misina kullanıp,kullanmama konusunda karar verebilirsin.

Ben şahsen kullanmaktayım.

Direk ipi bağlarsan illaki palomar düğümü atmalısın.

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ben genelde 0,18 kullanırım ama 0,20 de olur

11. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Tesekkurler

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Eylülde buralara yolun düşerse mükemmel avlar yapabiliriz.

13. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Bugün yaptığım av sonucunda şuna kesin karar verdim; kefal için en iyisi mepps. Diğer sahtelerle de balık alınabiliyor ama mepps bir başka. Her attığımda arkasından gelen balıkları görebiliyorum:)
    Belki benim avlandığım yerdeki su çok berrak olduğu için mepps daha avcı olabilir ama bundan emin değilim.

14. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Aynı meraları mı denedin ağabey... Bir şey soracam baraj kapaklarından bazen suyu bırakıyorlar ya. su bıraktıkları gün ve saatleri biliyormusun.

15. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Aynı meraları denedim yine. Suyu ne zaman bıraktıklarını bilmiyorum ama son 3 gittiğimde de su fazla akıyordu, özellikle de öğleden sonraları daha da artıyor. ama bu bana engel olmuyor artık kenardan kenardan çekiyorum meppsleri:)
    Bir de piknik yukarı taraflarda suyun genişleyip hızının azaldığı yerler var oralardan da balık alınabiliyor çoğu zaman.

16. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    O bölgede meps güzel iş yapar. Zira çekerken meps sabit bir şekilde geliyor ama rapala yalpa yaparak geldiği için balığın hamle yaptığında iğneyi isabet ettirmesi zorlaşıyor. Meps bence de doğru seçim..

17. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Bu kasna işinde üstadların yanından geçemem , farkettiğim bir nokta var, farklı avlaklardaki kasnalar için aynı avlanma söz konusu değil .Şu an için ciğer solucan ve sahteye gelmeyen kasna ,(eskişehir porsuk akarsuyu için söylüyorum)Bildiğimiz dut meyvesine saldıryor.Bundan öncede hep saldırıyordu.Halende saldırıyor.Olgun dutları takmayı bilen denesin gümüşlerden sıra gelirse kepenezler yani kasnalar direk alıyor.1.5 2 gramlık mantarlarınız suyun içinde sağ sol çiziyor.

Bilmeyenler içinde söyleyebilirim.Eski bir ağabeyim hep derdi oğlum bu dutlar şıralı(yani tatlı)kepenez yani kasna emerek alıyor dutu diye derdi.Sonradan farkettim cidden alıyor bu balık bildiğin dutu.İğneye takmayı çözerseniz bir deneyin.Dutu yarım ısırın ,tam ortasından iğneyi ortadaki yeşil budaga takın döndürerek takın kolay çıkmasın deneyin belki farklı bir av heyecanı yaşarsınız.Dutla kasna olurmu demeyin bu hayvan dut buğday kiraz avlağa göre bir çok meyveye saldırabiliyor.

18. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Sadece balığın isabet ettirmesinden değil bence. o bölgede meppsi daha çok takip ediyorlar ayrıca. sahtelerle denediğimde tek tük takip alıyorum ama meppsi hemen hemen her atışımda takip oluyor. Bu söylediklerime strike pronun kurbağası ve pembe kafalı sahtesi de dahil.

19. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Bugün yine ırmakta kefal peşindeydim. Tırıvırıcı bir abi mepps attığımı görünce bununla akşama kadar bir balık bile alamazsın dedi. Bekle biraz dedim ve adamın yanında 1 saatte 5 tane 25cm üstü kefal aldım. Adam da bu balığı yemeyi çok seviyorum dedi ve ben de hepsini ona verdim. Kendisi de hafif bir at çek takımı alıp bundan sonra öyle avlanacağını söyledi. Ben de alması gereken malzemeleri bir kağıda yazıp verdim. Umarım malzemeleri alır ve tırvırıdan vazgeçer.

20. nester

nester Ersin

usami ler in ball crank ları harika denemenizi tavsiye ederim.tam bi assassin bu sahteler