Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Aslında sevgili Ersin,kasnanın istikrarlı bir huyu yoktur.

Yani benzer şart ve zamanlarda kimi gün gayet güzel balık alınabilinirken,kimi gün randımanda hayli düşüş gözlenebilir.

Bu balık benim hayatımın ilk balığııdır.Başka bir deyişle 56 senedir bu balığı tutarım.

Kasna arada suüstü oynağı yapabilir.Ancak bu demek değildirki,zıplayıp durur.

Bak denizdede levrek zıplamaz ama su üstü oynağı yapar,ikisi farklııdır.

Sazan ise büyük şapırtılrla zıplar.

Hemen her tatlısuda bulunan Gökçenez(hani bazı bölgelerde tatlısu sardalyesi,kolyozu denilen,Vanın inci kefali ile akraba tür)onlar hayli fazla,daha ziyade sabahıın erken saatleri ve akşamüstü,oynak yapar arada su üstünede zıplar.

Turna dahi tam zıplamasada arada su üstü oynağı ile kndini belli eder.

Alabalıklarda arada su üstüne çıkacak kadar zıplasalarda,genelde oynak yaparlar.Kendilerini belli ederler.

Zıplamanın ne şekilde ve hangi zamn diliminde çok gerçekleştiğini belirtirsen,üstelik boyutları hakkında azda olsa bilgi verebilirsen,daha net fikir üretebilirim.

Sevgiler

2. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Vedat abi zıplayan balıklar kızılırmaktaydı ve zaman olarak akşam üzeriydi.hatta hava kararmak üzereydi. Boyutlarini pek tahmin edemiycem ama irili ufaklı çok sayıda zıplıyorlardı.

3. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Bölgeyi iyi biliyorum ve oradaki balıklar kasnadır. Oradada balık yakalamışlığım var ama verimli bir alan değildir. Tırıvırı konusunda da orada zaten tüm yerel halk kullanıyor. Her gittiğimde meps ile bol balık tutarak tırıvırı kullanlara veriyorum ve ne berbat bir malzeme olduğunu anlatarak vazgeçiriyorum ama inşallah sonrasında kullanmıyorlardır.

4. BalıkAvıTutkudur

BalıkAvıTutkudur Onur

Favori Kamış:
    REMIXON HURRICANE SECTION:2 ACTION: 15-30lb
    Favori Makine:
    REMIXON TARGET 4000CR 5.5.1 BALL:5 0.35-190 0.40-135 0.45-110
    En İyi Avı:
    KASNA 1 KİLO 140 G
    Merhaba

Tatlı su da avlanıyorum bi kaç yıldır artık büyük balık avlamak istiyorum bulunduğum bölgede liman var tatlı su ile denizin birleştiği bir nokta var kendime spin bi set aldım yeni ve bir kaç sahte aldım http://imageshack.us/photo/my-images/5/7ucc.jpg/ sizce bu sahteler iş görür mü kasna avı için özellikle

5. BalıkAvıTutkudur

BalıkAvıTutkudur Onur

Favori Kamış:
    REMIXON HURRICANE SECTION:2 ACTION: 15-30lb
    Favori Makine:
    REMIXON TARGET 4000CR 5.5.1 BALL:5 0.35-190 0.40-135 0.45-110
    En İyi Avı:
    KASNA 1 KİLO 140 G
    Vedat abi senden çok şey öğrendim valla verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim bartın da yaşıyorum sayende bartın çayında güzel kasnalar aldım fotoğraflayamadım ama en kısa zamanda fotoğraflarıda atıcam

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    merakla bekliyor olacağım,

Sevgiler

7. hukumdar41

hukumdar41 HİKMET

Favori Kamış:
    sıradan kamış
    Favori Makine:
    naylon olta
    En İyi Avı:
    1 kg lık sazan
    değerli vedat abim benim bulunduğum yerede de cok bu balıklardan var burda (kandıra izmit) bu balığa ak balık diyorlar bu lkonu dışa asıl olan buralarda tavuk ciğeriyle tutuyorlar ama insan balık tutmaktan çok bu avdan fıtık olarak geri dönüyor çünkü o küçük balıklar hemen yemi parçalıyor....saygıdeğer abim acaba bu balık en çok hangi yeme gelir yani sahte yem rengi ve büyüklüğü ikincisi dereye at çek yapamıyoruz pek çünkü cok ağaçlık acaba buna göre duran yemimiz ne olmalı...saygılarrrrrrr

8. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    ırmakta mepps ile kasna avlamaya çalışıyorum uzun süredir. daha nasip olmadı yakalamak. meppsin peşinden sürüyle yavru kasna geliyor (en büyüğü 15 cm civarı olan) ama 1-2 kere vuruş haricinde henüz başarı sağlayamadım. bunların anaları babaları neden gelmiyor anlamıyorum bir türlü. o civarda millet tırıvırı ile 1 saatte 10-15 tane yakalıyor ama bu balıklar nedense benim oltamla ilgilenmiyor. (bu arada tırıvırıcılara da lanet ediyorum ama hiç denetim yok, biz şikayet etsek de kimse ilgilenmiyor)

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Birakarsuda illaki atçekyapılacak boş bir alan bulunur.

Bu konuda birçok makalelerim var yem konsunda bakmanızı tavsiye ediyorum.

Sevgiler

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    illaki daha büyükleride gelir.Ancak kendini onlara pek göstermemelisin.Görürlerse gelmezler

11. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    teşekkürler. bir daha gittiğimde otların arasına saklanıp deneyeyim. ama yavru olanlar pek korkmuyor herhalde çünkü onlar hep meppsin peşindeler.

12. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    pazar günü tekrar gittim ırmağa. su akış hızı azaldığı için kenardan balıkları görebiliyordum. ama bunların en irileri 15-20 cm civarındaydı. çeşitli renk ve ebatlarda mepps atışlarım sonunda yaklaşık 15 cm'lik bir kasna aldım. suya iade ettim. onun dışında 7-8 defa vuruş oldu ama bunlar kancadan kurtuldu. Çekirge ve balık sahtelerine ise hiç ilgi göstermediler.
    Sormak istediklerim;
    Bu vuruşlar sonucunda balıklar neden yakalanmayıp tekrar kurtuluyorlar?
    Neden çekirge vs. sahtelerine gelmiyorlar?
    Bu balıkların irilerini nasıl bulacağım?

13. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Kardeşim bende ordaydım. Köprünün altındamı avlandın yoksa piknik alanının karşısındamı avlandın. Eğer köprünün altından bahsediyorsan oradaki balıklar şiraz ve çok fazla varlar. Heryerde şapır şupur suyun üstünden yemleniyorlar. Aşağı kısımlarda da iri kefaller yer değiştirmiş yani yoklardı. Bende 2-3 tane 20 cm civarı kasna yakalayabildim. Başka da birşey çıkmadı.

Kurtulan balıklarada yapacak bir şey yok. Bazen iğne tam oturmaz bazen iğne küçük yada büyük gelir.

14. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    cevapların için teşekkürler. ben köprünün daha aşağısındaydım. piknik yapılan yerin en sonundaydım. dün ordan geçerken tekrar baktım ama suyun miktarı inanılmaz fazlaydı olta atmadım bile.

15. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    20.10.2013 pazar günü oradaydım. Piknik alanının karşısından olta attım. ba...li den bahsediyorum. İri balık hiç gelmedi. Gelen balıklar ortalama 1 karış idi. Yani 20-22 cm civarı balık yakaladık. Hepsinide iade ettik. Meps çalıştık sadece. su hiç yoktu desem yeridir.

16. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    evet, ayın 20'sinde su çok azdı dediğin gibi. ama 21'inde suyun debisi inanılmaz yüksekti ve hiç olta atmadım. galiba baraj kapaklarını açmışlardı.

17. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Senin işyerin oradamı abi.. Bu cuma yada cumartesi nasıl olur acaba orası. Burdan bilgi verebilirmisin.

18. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    İşyerim orda değil. Ankara'dayım , ama sık sık işim düşüyor oralara. o yüzden durumu nasıl olur ırmağın bilmiyorum. Bir ara beraber de gidebiliriz istersen. Baraja falan da olabilir. Ankara'da bir yerlere de olabilir. Biz de bu vesileyle avlakları keşfetmiş oluruz belki.

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bak sevgili Engin.Artık tatlısu kefalinin av mevsimi geçmek üzere.Zaten akarsu yanlarında bulunan sucul hayvanlar,yanısıra sair çekirge ve benzeri böcekler iyice azalmış ve belkide ortadan kalkmak üzerededirler.

Kefal artık isteksizdir ve derine çekilmek üzeredir.Ancak ufaklar her zaman olduğu gibi daha aktif olacaklardır.

20. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    İnşallah diyelim. Havalar soğuduğundan balık pek aktif olmaz. Ama ilk fırsatta boş vakitte deneriz inşallah.

Ankarada nerde oturuyosun acaba, ben batıkentteyim.