Tatlı su spin (At-çek) avcılığı takım önerileriniz...

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Mustafa Karakuşcu tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Karakuşcu

Mustafa Karakuşcu Mustafa

Merhabalar

Öncelikle kendimi tanıtmak gerekirse
    Ben 20 yaşında Ankaralı konyada üniversite okuyan bir öğrenciyim

Aslına bakarsanız balıkçılık hakkında az çok bilgim var 12 yaşından beri balık avı yapıyorum ancak son zamanlarda tatlı su spin(At-çek) avcılığına acayip heves etmiş bulunuyorum...

Hedef avlarim alabalık, turna ve tatlı su levreği...

Bu üç türü de avlaya bilecek bir set toplamak istiyorum malûm öğrenciyim ve butcem çok kısıtlı her biri için ayrı set toplayamam...

Ben ufak bir araştırmayla bir set topladım ancak Bu konuda sizin gibi tecrübeli abilerimin goruşlerine de ihtiyacım var... Hangi uzunlukta kamış, parçalı kamış mi yoksa teleskopik kamış mi , Kaç numara misina, ne tür sasiler, rapala lar veya mepsler, kaşıklar kullanmalıyım ? Önerilerinizi bekliyorum...

Ayrıca At-çek iş yapmadığı günlerde yemli olarak da kullanabileceğim şekilde onerebilirmisiniz ?

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Alabalık avı için kullanılan malzemeler turna ve tatlısu levreği için kullanılan malzemelerden genelde farklı olur. Özellikle alabalığı dere, akarsu tarzı mekanlarda avlamayı düşünüyorsan farklı bir set kullanmak zorundasın demektir. Bu üç balığı da baraj, göl gibi mekanlarda yakalamayı planlıyorsan ortalama bir kamış seti kullanabilirsin. At-çek ile avlanmaya ciddi anlamda meraklıysan iki parçalı kamışlar idealdir. Ama çok fazla da tavsiye vermek istemiyorum çünkü bende 19 yaşında tecrübesi sınırlı bir insanım :) benden çok çok daha bilgili üstadlar, abiler mutlaka cevaplayacaktır. Ama alabalık avını akarsularda mı yoksa göl, baraj gibi yerlerde mi yapacağını söylersen ufakta olsa yardımcı olabilirim.

3. Mustafa Karakuşcu

Öncelikle cevap için teşekkürler... Daha çok sulama barajları ve gölet gibi yerlerde avlanmayı düşünüyorum...
    Çünkü çünkü yakınımda bu meralar var sadece ... Ancak ara ara şehir dışına veya uzak meralara gidebiliyoruz buralarda genelde dere ve çay gibi yerler oluyor...

Ama genelde bu topladığım sistemi gölde turna at çek veya At-çek iş yapmadigi zaman uç olta değiştirerek normal canlı yem ile kullanacağım

Zaman zaman da levrek için At-çek veya normal yemli av olarak kullanacağım...

Ben de biliyorum bu olmaz spin kamış ile normal av mantıksız ama öğrenciyim ve butcem kısıtlı ancak şu okul biter de ise girersem devasa bir olta koleksiyonu yapacağım her balık için ayrı misine ayrı kamış ... :D evimin bir odasinin yarısı boy boy kamışlar misinelar mepslerle dolup taşacak :) ama o günler gelene kadar her ava 1 olta ile gitmem gerek...

Ben bir takım düşündüm bu takıma ne dersin ?

Makina: Remixon black cobra 4000
    Kamış: Remixon flex spin 210 cm 10-30 gr
    Misina: Michigan sakura silikon kaplama copolymer 100m 0.28 mm

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Kamışı avfoni de övenler olmuş bence iş görür. Ama makine için bütçeyi biraz daha arttırman lazım. Okuma Boxter BXF-60 olabilir belki. Şuan indirimde 50 tl dolaylarında satılıyor. Fiyat\performans bakımından çok beğenilen bir ürün. Bu arada şu kamışla bunun avı olmaz benzeri şeyler söylemişsin. Tabiki sana zor gelen, bıktıran şeyler olacaktır ama azimle hepsinin üstesinden gelirsin. 75-150 gr atarlı 390 cm lik sazan kamışıyla derede farklı günlerde toplam 18 alabalık yakaladım. Hemde 2.5 gramlık meppslerle at-çek yaparak. Anlayacağın sen yeter ki iste azmin başaramayacağı hiçbirşey yoktur :)

5. Mustafa Karakuşcu

Eyvallah dostum tavsiyelerine dikkat vereceğim... o konuya gelirsek ben köyde ağaç dalıyla tatlısu kefali tutan insanım :) biliyorum sonuçta kamış kalmıştır atarın boyun önemi yok ancak ben konforuna düşkün bir insanım oturağa oturup At-çek yapacağım :D 390 lik kamışla da baya bir kas yapmışsındır :D ben öyle avdan keyif alamam ya :) bana hafif küçük olta olacak ama uzağa da Atacak bu yüzden aynı kamışın 240 ini almaya karar verdim 270 de düşün düm ancak bu kamışı derede de kullanma ihtimalim olduğundan orada durdum 240 orta karar hem turna tutar hem ala ve levrek ayrıca 0,28 spin için kalın gelir diyenler olmus başka yazılarda 0,26 ya düşürdüm ama daha da düşemem çünkü normal yemli avda da kullanabilirim...

Tekrar teşekkürler..