Surf makinamdaki örgüye lider hakkında...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında KARAHANLI07 tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Herkese kucak dolusu sevgiler.Malumunuz geçenlerde muradıma erdim :D Şimdi fikirlerinize yine ihtiyacım olacak...Yeni aldığım surf makineme sarılı 0.18mm braid oscar(16kg çekeri var) için lider bağlayacağım.Marka latex olacak.Uzun zamandan beri spinn de kullandığım ve en ufak bir sorun dahi yaşamadığım için...Sizce lideri latex in 0.30mm den mi yoksa 0.35 den mi yapayım?Elbette mahin knot bağlayacağım.Sevgiler...

2. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bu arada ortalama 75gr ile 100gr arası atıyorum...Makineyi satın aldığım arkadaşım esasında örgünün kalınlığı için pek emin değil 0.16mm ola bileceğini de söyledi...Yani ben işi sağlama almak istiyorum.

3. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar Metin....

Öyle zannediyorumki, bir kac noktayi aydinlatmada fayda var !

1 - 0,30 - 0,35 caplarda "Leader" olarak alip kullanmayi düsündügün Latex ürünü,, monofil misinami yoksa Shock Leader olarakmi satilmakta ?

2 - Hangi ATAR VE BOYDA bir kamisla kac gram kursun kullanmayi
    düsünüyorsun ? Zira ön takimda,, ANA BEDEN CEKERINE GÖRE DEGILDE,, atilacak kursun agirligina göre leader belirlenir !

Kal saglicakla,,

4. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Boran amca sizi tekrar gördüğüme çok sevindim.Kullanacağım misina lider değil sadece klasik mono misina olacak.Bu misinaya ben kefilim okadar sağlam ki 0.20mm bile zor kopuyor ve neredeyse hiç gam yapmadığı gibi akdenizin tuzunda da öyle kolay kolay çizilme gevreme olmuyor.Kullanacağım kamış 3.90cm ve kurşun genellikle 75gr olacak...Sevgiler,

5. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
  6. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Metin Bey, konuyu bölmek gibi olmasın ama spin avınızda bu markanın kaç mm'liğini kullandınız acaba?

7. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Rica ederim Murat bey konu renklenir böyle durumlarda..Ben bu markada 0.20mm de kullandım 0.23mm de... tatlı sert bi kalama ayarı ile en azgın turnaları çekmeyi başardım...Geçen sene bir abim 0.23mm ile 4 kiloluk bir kofana da çekti...Elbette kalama önemli ama bu misina bence mono da en iyisi...İşinizi sağlama almak için her avdan sonra aktararak temizleyin ki risk düşük olsun.Sevgiler,

8. nester

nester Ersin

o gramadaki ağırlığa leader gerekmez

9. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Sert atışlarda kopma ihtimali sizce olmaz mı?

10. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

...............

Selamlar Metin,

Omuz yahut bas üzeri "klasik atislar" disinda baska bir stil mi denemek istiyorsun, yahut denemis olupta kullanisa gecmeyimi hedefliyorsun ?

11. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Teşekkür ediyorum. İnce bir takım oluşturmak istiyorum o yüzden arayışlardaydım. Bu başlık isabet oldu. 0.23'lüğü deneyerek başlayayım o zaman.

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Boran amca ben de klasik usül atıyorum ama işte surfte özellikle örgüye alışık değilim aşırı inceliği ürkütüyor beni. atarken tereddüt etmek istemiyorum.

13. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

.........

Selâmlar Metin,,

Surf konusuna girmeden , sendeki verilere göre karar verilmesi gerekirse,

1 - Uzagi hedeflemenin ilk sarti , ana beden capinin düsürülmesinden geciyor . Sende 16kg cekerli 0,18 PE (Polyethylen) örgü tercih etmissin ! Çap olarak gayet uygun..Fakat,,, yuvarlakligina baktinmi ? Yuvarlaklik devamlimi ? Yoksa, gözle görülür eziklik , köse yapma yassilma gibi sekillere giren kisimlari varmi ? Zira yeteri derecede sert, yuvarlak olmayan ve makine tarafindan capraz ve sirali sarilmamis bir örgü ,, bobin üzerinden spirallerini iyi bir sekilde kaydirip bosaltamaz,, gelisigüzel sürtünme ve hareketlerle mesafeden kaybeder !

Senin yerinde olsam, makinanin diyer bobinine, LATEX 0,26 SARAR , ayni ön takimi , ayni kursunla ayni atis sekliyle tercihen ayni yerde ve havada Shock Leadersiz dener, makinami daha iyi tanirdim !

2 – Örgü yahut Mono, her iki ürününde makine bobininin kenarina 1mm kalincaya kadar sarilmasida önemli. Zira iyi bir atis, kursunun iyi firlamasini ve pesine takilan ip yahut mononun (#1de izah edilen kalitede) önce caplari en büyük spirallerini en yüksek viteste iken pesine takar ve bosalmanin fazla vites kaybedilmeden devam etmesini saglar !

3 – Misina capi düstükce ,, Shock Lieder’e ihtiyac duyulur ! Sen , 0,18 ve cekeri 16 Kg. örgü tercih etmissin ve atacagin agirlikta 75 – 100gr. arasi ! Niye gücü emecek bir araciya ihtiyac duyuyorsunki ? Zira, 100 grlik bir kursun, cekeri 10 Kg lik bir ana bedene ve 16 kg lik bir Shock leadere(*) ihtiyac duyar ! Senin misinan, 16 kg cekiyorsa Shock Leader Niye ? Ha…. 150 – 180 gr. kursun atacaksan, 18 kilo ceker misinanin önüne 28 kilo cekerde Shock Leader koyman gerekirki bu tuhafliga,,, iyi bir 0,30 – 0,35 arasi misina önüne 25 kilo cekerde Shock Leader koyularak care bulunur ! Hele hele yeni NANO ürünlerle ............

(*) Her seyden evvel, “shockleader“ olarak kullanilan ÜRÜN,, normal misinadan ve örgüden cok farkli olarak,, kursunun firlatilmasi aninda ortaya cikan koparici gücü emen, tehlikesini zayiflatan FIZIKSEL ve ISLEVSEL bir özellige sahiptir ! Bu nedenle,, Mono misinadan mono misinaya – Örgüden örgüye - örgüden mono misinaya - mono misinadan örgüye SHOCK leader yakistirmasiyla cözüm TAVSIYE EDILMEZ ! Zaten onun adinada Shock Leader denmez ! Zira yapilan sekil, fiziksel olarak gücü emici özellikten ziyade, tam aksine dügüm yerine ve ana bedene karsi öyle bir güc bindirirki,, bunun tavsiyesi bu isin sorumlulugundan ve ciddiyetinden uzakligi gösterir ! Zira ,, mesafeden kazanayim, daha uzaga atayim derken,, her an ortaya cikabilecek tehlikesiyle , KENDIMIZE veya ETRAFIMIZA tahmin edilendende fazla zarar verebilecek büyüklükte risk iceren bir tercihtir ! Sana tavsiyem, agir kursun atislarinda , koniklesen (Fare kuyrugu gibi inceden kalina) gercek Shock Leader ürün kullanmandir !

4 – Kullanilan kursun cesidine dikkat etmek,, daha ziyade , aero dinamigi yerinde ve havada daha az sürtünen kursunlara yönelmek fark yaratir. Yani dalgali havalarda kullanilan telli, tutunmasi kolay ayakli kursunlarin telsiz ve saplari kursun boyu kadar olup misile benzeyenlerden tercih etmek, daha yerinde olur !

https://www.google.de/search?q=plom...v&ved=0ahUKEwj-quCG2IfPAhXJ6RQKHXMKAt0QsAQIRQ

5 – Atislarda, yürümeden, oldugumuz yerde, yani mümkün oldugu kadar az hareketle atis yapabilmek,, her zaman ayni hareketi senkronize sekilde yapmamizi , gücümüzü kamisa dolayisiyle kursuna daha etkili sekilde aktarmamiz mesafeyi etkileyen bir diyer unsurdur !

Umarim faydali olmusumdur ..
    Bol trofeli sanslar,

14. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Teşekkür ederim Boran amca.İlaç babında bilgi ile gıdalandırdın beni.Umarım bu açtığım konu diğer üyeler için de bu konuda benim gibi merakı olanlara fayda sağlar...Bana gelince...Yapacağım ilk şey örgüyü incelemek...Eğer örgü aero dinamiğinde sorun yoksa ne ala... Varsa da ona göre davranıcam..Ne olursa olsun mutlaka önce ldersiz sonra liderli atış yapıp yürümeden klasik biçimde atış yapıp mesafelere dikkat edicem.Kurban bayramınızı kutlar ellerinizden öperim amcacım...Sevgiler,

15. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Abi bu arada ipe o kadar niye gerek duyuyorsun uzağa atmaksa trabbuconun tournament class 0.25 (turuncu olan) bu yaz kullandım ve boğazda da 125 gr kursun da attim misine ana bedenden hic kopma yapmadi yaptiysa kursun dügumünden yapti görünmezlik açısından balık varsa bos döndürmedi 400 gr civari çupralar kiloluk mirmirlar tereddüt etmeden saldırdı yeterince erimde sağladim 70-90 metre civari kamısımın kendi atma kapasitesinde atışlar gerçekleştirdim gam problemi de yaratmayan bir misine 23 tl ye almıştim ümraniyedeki bir av malzemecisinden

16. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Yemli avcılıkta özellikle surf tipi avlarda takımın avcı olması ile ana beden yani makinedeki misinanın görünür olup olmaması av verimini etkilemez kardeşim.özellikle kıyı yemli avlarda özellikle surf tipi uzak atış yöntemlerinde örgü nün verdiği avantaj çok farklıdır.misal monoflament misinalar 5%esner... yani her 1 metrede 5cm demektir... yani ortalama 100mt yolladığında bu 5mt eder. yani balık senin oltana tabiri caizse takıma top tüfek saldırsa bile sen kamışın ucuna baktığında kamıştan en fazla minik oynamalar görürsün.halbuki gerçek farklıdır...takımın etrafında kıyametler kopmaktadır.monoflament misinalar tam konik yapıları itibariyle ancak rüzgarlı atışlarda sağlıklı erim mesafelerine ulaşır.örgünün tek dez avantajı budur.kurşun kopmalarına gelince.takım,kullanılacağı kurşunu kaldıracak kapasitede beden kalınlığı seçilmelidir ve kurşun ya kurşun aparatı ile takıma bağlanmalıdır ya da takıma ilave sicim ya da ağ ipi gibi dayanıklı ve sağlam bir malzeme ile kurşunun gücünü abzorbe edebileceği bir yöntem kullanılmalıdır.Bayramın mübarek olsun kardeşim.

17. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Seninde bayramin kutlu olsun abi bilgilendirme için teşekkür ederim pırlanta değerinde. Bilmiyordum birde iplerin fiyati malum o yuzden uzak duruyordum ama genede ileride bütce ayirarak denerim:thumb: saolasin abi

18. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Örgü ile ilgili bir sorun da yapısının esnek olmaması kaliteli olmayan bir makinaya sarıldığında kuşgözü dolaşma vs olması.ve o güçle atayım derken berbat bir düğüm ortaya çıkması... sonra av ortasında ayıkla pirincin taşını :) ben bunu 15 sene önce alıp babama yeni verdiğim eski tip tamamen ilkel ama çok dayanıklı olan banax st7000 de yaşadım... sardım üzerine canavar gibi berkley wiplash 0.12mm bir abandım neredeyse kamışı kırıyordum... neyseki ben yemli avlarda hep 2 kamış kullanıyorum da diğer kamışla avı tamamlamıştım.:thumb:

19. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    Selo can surf işine mi giriyorsun :D

Shock leader sız o kurşunla örgüyü patlatırsın,
    35 mm ile başla,misina kurşunun kuvvetine,dayanabilecekmi bizzat dene,sert atışlar yapmiyorsan 30 luk da olabilir,
    Leadar boyu ne kadar tutuyorsun ?

20. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Vay benim senseyim gelmiş :D Abi 2 senedir aktif olarak surf yapıyorum gerçekten güzel avlar almaya başladım spin de ne yazıkki benim buralar çok ölü...idk sabahın köründe kalkıyosun turna ile dönüyosun sonra düşünüyosun deyer mi??Abi ben önce lidersiz deneyip bakacam...patlama ihtimali sezersen lider mutlaka bağlayacam. latex den 0.35mm koyucam lider boyu 4mt den az olmayacak:thumb: