Surf Makina Tavsiyesi Bekliyorum

Konu, 'Makineler' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Aynı türde konu açıp durmak istemedim ama aradığımı da bulamadım. :eek:

Elimde 2 tane beklemeli avlarda kullandığım makina var.

Biri Balzer'in 3 bilyalı, 65'lik ışıklı makinası :p (gayet sağlam)

Diğeri, Okumanın Trinity'si. (Gayet sağlam değil :p )

2 ay kadar sonra muhtemelen yemli ava döneceğim. reeling
    Lakin elimde düzgün sayılabilecek bir makina yok.

NELER İSTİYORUM :

1 - Uzak atış yapmak istiyorum öncelikle. Yani misina salım ve sarımı düzgün olacak alacağım modelin. Bu yüzden önceliğim sığ ve surf kafa makinalar.

2 - Yedek makara çok elzem olmasa da olsa iyi olacak. Aynı türde, aynı fiyatlarda 2 marka olursa mesela yedek kafası olanı tercih edeceğim.

3 - 0,10'luk ip misina kullanacağım

4 - Güçlü bir makina istiyorum. 400 gr'lık çipura çekerken 5 kiloluk balık çekiyormuşum gibi yamulmayayım istiyorum.

5 - Avlanacağım aylarda küçük balıklar da arttığı için sık yem takacağımdan kısmen hafif bir makina düşünüyorum. Yani 600 gr'ları pek geçmesin. 60'lık bir makina olursa iyi olur.

Hedef balıklar; Çipura, mırmır, olursa minekop :p

Umarım bu sefer ne istediğimi biliyorumdur. :D

Ben birkaç model düşündüm ama gözümden kaçan bir makina olabilir diyerek konu açtım. Birde kullananların önerileri ne olur onu da merak ettim. Yalnış bir seçim yapmaktansa sormak iyidir. :)

Bütçe olarak düşündüğüm tutar : 200 tl'yi pek geçmezse iyi olacak. :p

Şimdiden teşekkürler... :)

2. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Merhaba, kullanmadığım makineyi tavsiye etmemeye özen gösteririm ;)

Okuma bluehawk önerebilirim. Devir 3.8.1, sarımı gayet düzgün. servis konusunda da sıkıntısı yok, daha ne olsun :)

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkür ederim, incelediğim bir modeldi ama gene bir bakacağım.
    Önerilerden liste yapıp inceleyeceğim en son.

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Çik biraz emcast plus al isi bitir Volkan. Ideal olur bence.

5. Burak_A.

Burak_A. Burak Akıncıoğlu

Favori Kamış:
    Lineaeffe Fury Caster, 4.20 / Daiwa CrossFire 2.70
    Favori Makine:
    Daiwa EmblemPro 6000 A / Penn Affinity 7000 / Daiwa Regal 3000 5iA
    Biraz daha bütçeyi arttırma şansınız ve yurtdışından getirme ihtimaliniz olursa diye aşağıdaki makineleri önerebilirim...
    Daiwa EmblemPro 6000A kullanıyorum çok da memnunum. 5000'lik yedek kafayla birlikte geliyor. 4:9:1 devir oranı var, hem beklemelide hem de boğaz usulü rapalada çok rahat ettiriyor. Sararken daha da güçlenen ve kolu hafifleten enteresan bir makine. Kafa çok sığ değil (bence) ama sarımı düzgün olduğu için misinayı rahat ve sorunsuz salıyor.
    Windcast S ve Z modelleri de makul ve güzel makineler. İncelemenizi öneririm.

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Roy, Emcast Plus bulamadım türk sitelerde. :p Zaten her siteyi açmıyor iş yeri sistemi. :( Çık biraz dediğin tutar sanırım düşündüğümün 2 katı kadar :confused: :rolleyes: :p
    Aslında öncelikle sığ kafa istiyorum, misina çabuk ve rahat gitsin diye.
    Daha uzağa ermek maksadım. Zaten mücadele edeceğim balıklar belli.
    En babası yemli de 1 kg anca gelir. O da ayda yılda bir denk gelecek te anca öyle. Genelde 400 gr lık çipura sargoz türleri denk gelir nasipse. İstanbul gibi akıntı falan söz konusu değil, atıp bekleyeceğim.

Bu tür kafa yapısı pek düşünmüyorum aslında, çünkü elimdeki penn fierce bile beklemeli avları kotarabilir.

Teşekkür ederim Burak, yurtdışı alışveriş yapmak bana çok uzak, diken üstünde acaba makina gelecek mi? Gümrüğe takılır mı? diye beklemek bana zulüm olur. :eek: Ayrıca bu makinaların fiyatları benim düşündüğüm tutarın bayağı üzerinde. Bulunduğum avlaklarda da pek gerek duymayacağım türden makinalar. İstanbul boğazında avlanıyor olsam o zaman düşünürdüm bu klasmandaki makinaları. Bilgiler, öneriler için sağolasın. :)

7. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Daiwa Emcast Plus işini görür Volkan.. Beklemeli avda kol da yormaz:)

Yurtdışı ile uğraşmayım, yedek parçayı kolay temin edeyim dersen de Cihan'ın önerdiği Blue Hawk yine işini görecek diğer bir alet.. Kampanyası da varken değerlendirilir..

Daha hesaplı birşey düşünüyorsan da Okuma Longbow serilerine göz atmanda fayda var..

8. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Arkadaşım bütçe 200 lira civarı dediğiniz ve sahilde kullanacağınızı düşündüğümden yazma ihtiyacı duydum:) Benim ilk önereceğim makina benimde kullandığım ryobi proskyer,
    2. olarakta okuma bluehawk...

İkisininde ağırlıkları 690 gr. ve yedek kafalı.Ryobininki istediğiniz gibi sığ kafalı.

Kendi makinamdan(ryobi) örneklemem gerekirse eğer kamışa balık vurduğunu görmediyseniz oltada 400-500 grlık. çupra olduğunu takımı kıyıya çıkardığınızda anlarsınız.

Ağır olduğuna bakmayın olta toplarken falan yormaz sizi,ben her 5 dk.da bir yem kontrolü yaparım 3 kamışada. Ayrıca oltada kilo üstü balık varsa kitlenmek bir yana sarımı dahada yumuşuyor.

Kendim ip misina kullanmıyorum ama yerli ve yabancı forumlarda kullananlardan bir şikayet duymadım. (sıralı sarım yapıyor)

Uzun vadede dayanıklılık konusunda bir şey diyemem ben daha 1 senedir kullanıyorum.

Benim bu makinayla yakalayabildiğim enbüyük çupra bu; çekerken hiçte kasmadı.

buda youtubedan bulduğum video :

http://www.youtube.com/watch?v=2QEW9wJf_w4

Nette 200 küsürlü fiyatlar var. İzmirde daha ucuza bulursunuz burada 180 tl. civarı.Bu makinadan almak isterseniz dengeli atış için surf kamışın hafif olması na ve uzun saplı olmasına dikkat edin(örnek olarak ; Ac casting in sapı kısa, kullanamadığımdan kamışı yedeğe çektim) Keyifli avlar dilerim :)

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yok 2kati olmasa gerek :) okuma distance surf pro da isini rahat görür senin. Bir de ona göz at.

10. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Abi merhaba ben bir kaç link vereyim, oradan görebiliyormusun bilmiyorum. En kötü eve gidince çınlatırsın kulaklarımı:D

3 adet yurtdışı var;

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/...shing/sa-surf-leader-ci4-plus-35-type1-5.html

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/...ew-super-aero-fliegen-thin-line-type-1-5.html

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/...-compe-edition-extra-fine-line-thin-line.html

Hastasıyım!:)

Türkiyeden Sprolara bakabilirsin abim.

Yukarıdaki linkler tabi biraz Nirvanaya ulaşmak oluyor:D

Ben şunu almayı düşünüyorum;

http://www.balikmarketim.com/?urun-65028-Penn-Blaster-8000-Surf-Olta-Makinasi.html

Ya da

http://www.spotbalik.com.tr/NAXO-Surf-Makinesi,PR-27265.html

11. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    O zaman birde buda bak :)

http://www.ebay.com/itm/Daiwa-Z45-S...992?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a28a8de28

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Deniz, yurt dışıyla falan uğraşmak istemiyorum düşündüğün gibi.
    Blue Hawk düşündüğüm bir modeldi zaten. Longbowu da incelemiştim ama biraz daha iyi bir model alacağım bu sefer.

Teşekkür ederim Önder, inan çok faydalı oldu benim için. :)

Bu modele bakmıştım da kullanan biri olarak sende yazınca içim ısındı, güven duydum. Ryobi bir adım, hatta 3 - 5 adım öne geçti. Çok teşekkürler.

Birde Emre'den wincast önerisi geldi, o da aklıma takıldı. O da çok güzel bir seçenek. Kafam biraz bulandı ama güzel bir bulanma. Bu iki modele yoğunlaşacam sanırım şu anki duruma göre. Sağolasın. :)

Teşekkürler Roy, Distance Surf inceleyip, not aldığım bir model. :)

Emre çok güzel bir wincast 5500 teklifi yaptı bakalım, aklımda bayağı bir şekillendi durum şu anda.

Daiwa Wincast, Ryobi Proskyer, Spro İncognito, Okuma distand pro, Okuma Blue Hawk arasındayım. İlgine teşekkürler.

Sen olsan sanırım wincastı seçerdin? :p :laughing:

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :p O Penn'i bende görmüştüm, lakin hem fiyat olarak hem Penn deneyimim olarak pek cazip gelmemişti. :)

Ryobi güzel de benim için fazla pahalı. :)

14. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Abicim yukarıdakilerden verelim sana:laughing: :laughing:

Sprolara bakabildin mi? Selçuk hoca kullanıyor sproyu ve gayet memnun:)

15. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Merhaba,

Ben de farklı bir alternatif sunmak istedim.
    Lineaeffe stylum Boat 7000 , 560 gr.

Kafası çok sığ değil. 3.7 devir ve beklendiği gibi çekiş kuvveti oldukça iyi.Boğazda bir arkadaşım kullanıyordu, denememi istedi. Boğaz suyunda kasmak bir yana normal makinelere göre çok daha rahat bir kullanımı vardı.
    Fiyat olarak da uygun. Üsküdarda 150 TL gibi bir fiyata veriyorlardı.

Lineaeffe makina olarak çok tercih edilen bir marka değil biliyorum ama yine de
    bir seçenek olması açısından paylaşmak istedim.

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben windcasta embleme baktim, gittim entoh aldim :D
    Windcast Z fena makine degil. X de hadi olabilir. S begenmedim. Zevk isi biraz. 400gr çupra 2kg levrek için bunlara gerek yok tabi. Ryobi de fena makine degil. Bunlarin yanina bir de aklima isini rahat görecek mitchel avocet big surf geliyor. Fiyati aklimda degil malesef.

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yukarıdaki linklere giremedim ki kardeşim. :p :D

Selçuk hoca hangi spro'yu kullanıyor? Baktım sprolara. 1-2 model var güzel. İncognita mı ne diye bir modeli var mesela, o da aklımda. :)

Selçuk hocanın makinayı sen kullandın mı? Nedir düşüncelerin?
    Yahut söyle hocama da akşam düşüncelerini yazsın. ;) :p :D
    Şu an acil ihtiyaç değil gerçi ama niyetlenince almam lazım, alana kadar aklımı meşgul eder şimdi :laughing:

Teşekkür ederim, aslında baktım Lineaffe'nin bir surf modeline. Sanırım senin yazdığın modeli olabilir. Sitede çok bir bilgi olmayınca listeye almamıştım.
    Daha fazla bilgi bulabilirsem neden olmasın, marka takıntım yok. :)
    Mesela sıralı sarım falan yapıyor mu acaba?

Beni anlamışsın Roy sağolasın. :) Surf makinayla levrek hedeflemeyeceğim düşündüğün gibi. :) Hedef balık pek kilo üzeri olmayacak, boğaz gibi akıntı da yok. Yani çok pahalı bir model alarak kullanmayacağım özelliklere de para vermek istemiyorum. Makina sıralı sarsın, atışta iyi misina salsın yeter bana.
    Kiloluk bir balığı da çekebilirse tadından yenmez. Trinity'e kiloluk bir Miğri bindi, kıtır kıtır dişli sıyırdı. Kolu elimde kalacaktı zorlasam. Bu tür sorunlar olmadan av yapayım diyorum hepsi bu. :)
    Fazla beklentim, fazla lükste gözüm yok yani. :D
    Avocet'e de bakmıştım ama bi yerde olumsuz bir düşünce okumuştum. Fiyat olarak Ryobi gibi aklımda kaldığı kadar.

Ya spro, ya ryobiye doğru kaymaya başladım. Pek 200 tl'yi geçmeyeceğim sanırım. :)

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    http://www.anadoluavmarketi.com/u-spro_incognito_665_51_bb_alu_kafa_tuzlusu_koruma-2182.html

Bu modeli kullanıyor abi, bir aralar deneme şansı bulmuştum diye hatırlıyorum:p

Bayadır yemliye gitmiyoruz da o yüzden Selçuk gelsin o versin bilgileri. Şimdilik memnun ama:D

19. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

Cengiz'de çalışan usta balıkçı arkdaş bu sezon palamutta Blue Hawk kullandığını çok da memnun kaldığını söyledi. Sığ kafa olması bana cazip geldi( çünkü benim 80 lik Raw II nin kafasına metrelerce dolgu misinası sarıp makarayı ağırlaştırıyorum) ama tasarımda sorun var gibi, mesela kafanın iki yanına misina kafaya sarılmasın fırça yapıştırılmış. Belli ki üretim bitince sorun çıkmış acele bir çözüm olarak bu yöntemi bulmuşlar gibi. Bunun başka bir yolu olmalıydı.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bilgiler için teşekkürler abi. Kafanın yanında keçe konulması bazı modellerde var. Özellikle sığ kafalarda görüyorum. Sanırım atıştan önce misina sğılıp, kafaya dolaşıp takılma, kopma yapmasın diye yapmışlardır.
    Üretim sonrası yapılan bir eklenti olduğunu düşünmüyorum. Bence artı bir özellik. O tür takılmalar çok seyrek te olsa benim de başıma geldi elimdeki makinalarda. Okuma güvencesiyle Blue Hawk'ta düşünebilirim aslında. :rolleyes: Ömür boyu garanti var işin ucunda. :)

Gerçi bende bu şans varken, makinayı alıp, ertesi gün hakkın rahmetine kavuşuyormuşum.
    Makinanın garantisi bir gün sonra yanıyormuş. :laughing: :laughing: :laughing: