Surf Kamışları Bilgi Bankası

Konu, 'Kamışlar' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. MELİH BOYACI

MELİH BOYACI MELİH

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 420
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
  2. .:EmR@H:.

.:EmR@H:. Emrah

Favori Kamış:
    AlbaStar 3.00 spın 60gr
    Favori Makine:
    SeaHawk sa50 5 bilye
    Surf kamış ile spin kamıs arasındaki fark nedir ve nasıl anlasılır?

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Soru Türkiye icinse,Hic bir fark yok,boylari ve atarlari haric..Ama soru global ise aralarinda cok fark var,buyur buradan oku...

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=25756

4. .:EmR@H:.

.:EmR@H:. Emrah

Favori Kamış:
    AlbaStar 3.00 spın 60gr
    Favori Makine:
    SeaHawk sa50 5 bilye
    Türkiye ve sıfır bilgisi olan bı acemi icin :) tesekkurler cvp icin

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Surf kamislari Türkiyede amacinin disinda kulanildigini ima etmek istedim,yoksa acemilikle filan bir ilgisi yok cevabimin:) ..

Bizde surf kamis nasil kulaniliyor,bogazda at cek usulünle,ayni spin kamislardaki gibi,halbuki surf kamislari ile genelde,yemli atip birakma seklinle avlanilir...

6. coder16

coder16 Kamuran

Favori Kamış:
    Major Craft Shore Jigging
    Favori Makine:
    Daiwa Lealis 4000
    En İyi Avı:
    her avım en iyi avdır :)
  7. akvaryumlove

akvaryumlove murat

spin kamışlar sadece rapala ile kullanılır.
    uzağa rahat atarsın, aksiyon verirsin sahteye, seni atarken yormaz.

surf kamışlar yemli veya daha çok at çek boğaz da ağır kurşunlar ile kullanılır. 150 gr 200 gr.

8. PEHLİVAN

PEHLİVAN mehmet

Favori Kamış:
    SHIMANO, BROWNİNG, LİNAAFFE, DAİWA, CARMORAN
    Favori Makine:
    Daiwa emblem pro 5000,RYOBİ,spro
    En İyi Avı:
    KIRLANGIÇ 3,5 kg
    Arkadaşlar yazılanların hepsini okudum,ve malesef herkez kendince yorum yapmış:confused: Bence bu işi tarafsız ve bütün kamışları kullanan ve bu konuda bilgisi çok olan kişi ve kişiler görüşlerini bildirmeliler,Ben lineaffe kullanmadım ama simano nun ALİVİO nun BX ve CX serisi var BX yemli dişlide odundan farksız cx serisi daha iyi lineaffe kullanan bir sürü insan var yemlide oldukça hassas ve atarlarıda gayet iyi açıkçası almayı düşünüyordum:rolleyes: ama bu yazılanlardan sonra tamamen tereddütte kaldım:confused: shimano satan onu övecek lineafeyi satanda onu, peki gerçekler,escalade diye bir sörf kamış kullandım atarı ve hassasiyeti hepsinden iyiydi,bi kaza sonucu dayım üstüne basarak 5 santim uçtan kırdı bende o şekilde kullanmaya devam ediyorum,okuma cedros diye bir kamış var onu almaya niyetlendim,300 gr ağırlığı var,Fiyatıda 300 tl,fakat bir kamış satan mağaza okuma cedrosun 175 gr ve üzerinde boğazda sıkıntı olacağını söyleyerek ondada şüpheye düşürdü,arkadaşlar hem hesaplı hem yemlide hassas hemde kaliteli ne var bir deyin hele allah aşkına deyinde herkez okey desin yeni kamış alacaklarda alsın ve dua etsin hay seni tavsiye edenin demesin şimdi söyleyin hangisiidk

9. edim1234xxx

edim1234xxx adem hakan şahin

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme cast 430
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer
    arkadaşlar biliyorsunuzdur boğaz çok akıntılı olan yer sürekli rapala ve 220 yada 200 grm kurşun kullanıyorum aşağı yukarı her gün ne makine nede kamış dayanıyor shimano almak istesem ekonomik sorun var bu şatlara uygun bir kamış tesadüfen gördüm. ürün açıklaması tam bana göre fakat doğru mudur? bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. lütfen kullananlar yada bilgisi olanlar beni bilgilendirsin. http://www.ozserav.com/index.php?urun=Effe-Rangers-420-Metre-Surf-Kamis-effe-010

http://www.avbalikmarketi.com/asp/product/11049/EFFE-Rangers-420cm-Surf-Kamis

ayrıca ürün açıklamasındaki reklamı gayet benim için ideal sağlamlığı ve atarı çok iyi olduğu söyleniyor .
    Rangers surf kamışlar; ani hareketlere dayanıklılığı ve güçlü yapısı sayesinde diğer surf kumaşlardan %30 daha uzağa fırlatma özelliğine sahiptir.
    Birbirine 12 defa sarılmış ince duvarlı, yüksek dayanıklı, elastik karbon grafit materyal yapısı sayesinde mükemmel yay özelliği kazandırılmıştır.
    Japon Fuji paslanmaz titanyum halkaları ile güçlendirilen bu model Avrupa'da birçok turnuvada performanısını kanıtlamıştır.
    %100 yüksek kalite karbon malzemeden üretilmiştir. not reklamındaki özelliklerin 100/80 ni doğru olsun yeter.

10. edim1234xxx

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer
    EFFE Rangers 420cm Surf Kamış
    acil yardım boşa param gitmesin bu kamış hakkında bilginize ihtiyacım var.

11. edim1234xxx

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    lüfer
  12. arkadas

arkadas ibrahim

birisi italyada uretiliyor nakliyatci kazaniyor buradaki satici kazinayorsa ve bildigim 3 balik formunda da ülkem insani nin alim gucune kim hitap ediyoesa fiyat 100 -300 € gibi o kamis iyidir arkadas yok ayni paraya ayni özelliklerde shimano varsa alinsin tabiki sorun orta direge kim hitap ediyor sorunu almanyada mercedes i en cok taksi duraklarinda taksicilerde görürsün tr de zenginde görebiliyorsunuz forumlarda konular su sekilde aciliyor( ustar bana bir kamis ve bir makina önerirmisiniz cevap ustanin birkacindan geliyor fiyat araligin ne ha unutmusum 200-300 tl . durum bu konu cik guzel balikci 34 e tesekkürler birde balikci 34 arkadsim eklenen kamislari sende ilk sayfaya eklersen süper olur mfg

13. 43595

43595

Favori Kamış:
    Lineaeffe fury 420.220gr -Okuma Carbonite Car-s 390cm MH 80-150 -Okuma v system spin 270 cm 10-40 gr
    Favori Makine:
    Okuma Raw 1165 - Okuma Raw 1155 - Okum Trio 40s
    En İyi Avı:
    Levrek5,5 kg
    *** lar
    Makina olarak okuma raw 1155 alacağım kararım kesin fakat kamış olarak okuma cedros 4,20surf veya lineaeffe fury 4,20surf kamış. Bu iki kamış arasında gidip geliyorum,lütfen hangini alayım bana yardımcı olabilirmisiniz. Not Çanakkkale de kullanmak üzere alacağım.

14. tosya7281

tosya7281 bilal ipek

Favori Kamış:
    lineaffe
    Favori Makine:
    shimano exage 6000
    En İyi Avı:
    ????
    (Lineaeffe Turnafresh Karbon Surf Kamış 4.20m 100-250gr) surf kamışa heves ettim satıcı elemenın tavsiyesi üzerine aldım ama çok ağırgeldi bana artı çok sert istavrit falan hissetmiyo acaba bendemi sorun kamıştamı bilenler yorum yaparsa sevinirim.

15. gawanichi

gawanichi Öner

Favori Kamış:
    lineaeffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    Daiwa EMP6000A, Okuma AV-55B
    En İyi Avı:
    38cm karagöz
    bende de turnafresh var, atarı çok olduğu için az hissediliyor. Ama yine de hissediliyor. İstavrit için bu kamışa gerek yok, daha ucuz bir kamış iş görür.

16. tosya7281

tosya7281 bilal ipek

Favori Kamış:
    lineaffe
    Favori Makine:
    shimano exage 6000
    En İyi Avı:
    ????
    teşekkürler

17. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Surf Kamış alırken!

Surf kamış alacak arkadaşlara önemli bir tavsiyem var;

Özellikle boğaz avcıları olmak üzere bir çoğumuz surf kamış sahibi olmak istiyoruz. Kullanılan teknoloji sebebi ile hafif, uzağa atarak daha verimli av yapma şansı tanıyan bu kamışlar için bir çoğumuz gerçekten büyük paralar ödüyoruz. Hele hele ki yurt dışı fiyatlarına bakınca gerçekten de arada büyük fark var. Malum bu fark öncelikle taşıma-vergi-satıcı karı vs. gibi etkenler sebebi ile oluşmakta.

Sitede sıkça gördüğüm şey; kamış seçerken öncelikle her zaman "surf kamış almak istiyorum, tavsyeniz var mı? surf kamış istiyorum, uzunluğu x.xx mt, xxx marka; tavsiye eder misiniz? gibi konulardan ibaret. Yine bir çoğumuz da gelen yorumlara göre hemen internetten siparişini veriyoruz ve o kamışa sahip oluyoruz. Doğru; kullanan, tecrübe eden insanların fikirleri önemli ama sadece bu yeter mi acaba!

Sizden bir ricam var;
    İçinizde tabii ki yapanlar vardır ama lütfen almak istediğiniz kamışları üreten firmaların kataloglarını mutlaka gözden geçirin.
    Kamışların gerçekten ne olduğunu, esas özelliklerini buradan öğrenmeniz mümkün. Hangi tür av için, uzunluk, ağırlık, kapalı boy, genişlik, üretildiği malzeme, aksiyonu vs. ayrıntılı görebilirsiniz.

Bunun yanında o kadar para harcadığınız kamışlar acaba gerçekten etiket fiyatı ediyor mu bunu kontrol edin. Benim piyasada gördüğüm ve çokça tutulan kamışların bazıları firma kataloglarında bile bulunmuyor. Türkiye pazarı için uzakdoğuda yaptırılmış, kalitesi düşük ama sırf üzerinde markası var diye oldukça pahalıya satılan kamışlar ile dolu. (Bazı firmalar sırf Türkiye için geliştirdiği kamışların olduğu doğrudur ama know how harcaması yapılan bir ürünün fiyatı da ona göre yüksek olması gerekmiyor mu? ) O zaman yazık değil mi o kadar ödediğiniz paraya???

Almak istediğiniz kamışın internet fiyatına bir bakın, bazı kamışlar maalesef internette araştırdığınızda yurt dışında bulamıyorsunuz bile, 2. el satılmıyor hatta. Demek ki burada bir garip durum var; ya bu kamış sadece Türkiye için üretiliyor yada gerçekten son derece dandirik bir kamış ki insanlar almayı bile tercih etmiyor.

Bunun yanında yukarıdaki her şeyi bir kenara koyun, lütfen gidip görmeden, dokunmadan ürün almayın. Surf kamışlarda önemli olan bir diğer konu da aksiyon ve hassasiyet; kamışı mutlaka ölçün deneyin ve görün. Yumuşak-sert-orta aksiyonlu mu, ağır mı bakın. İnternetten veya tavsiye üzerine aldığınız kamışın aksiyonu, hassasiyeti size hitap etmeyebilir. Bu yüzden verdiğiniz onca para boşuna gidebilir. Belki diyeceksiniz ki benim yaşadığım bölgede bu şansım yok; işte o zaman yorumlar sizin için daha önem kazanabilir.

Şu durumda iyi bir kamışa sahip olmak için sadece siteden alınan yorumlar yetmiyor. Kaliteli ve işinize yarayacak bir kamış için mutlaka aşağıdaki sorularınıza cevap arayın;

1- Nasıl bir kamışa ihtiyacımız var?
    2- Hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?
    3- Üretici firma kataloglarında kamışın teknik özellikleri nelerdir?
    4- Yurtdışı fiyatı ne kadar?
    5- Yurtdışında satışı var mı?
    6- Yurtiçi ve yurtdışı forumlarda hangi yorumlar yapılmış?

Bugüne kadar edinmiş olduğum tecrübeler gösteriyor ki biz maalesef hazıra alışkını ve araştırmayı sevmiyoruz. Ama bu uğraş da emek isteyen bir hobi-tutku-hayat şekli. Bu yüzden daha verimli ve güzel avlar için araştırarak almak en güzeli olduğunu düşünüyorum.

Sevgilerle,

18. iskorpitsever

iskorpitsever sinan

Favori Kamış:
    lineaffe sea master 4,20 & dega nova surf 4,00
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi & shimano hyperloop 4000 fb
    En İyi Avı:
    yolunu şaşırıpta oltama gelen 600 gramlık bir karagöz
    Bir arkadaşım bana kendisi kullanmadığı için neredeyse hiç kullanılmamış bi kamış verdi onada almanya dan gelmiş, üstündede alman malı yazıyor, bilgi bankasına baktım marka var ama model yok, üzerinde yazanları aynen aktarıyorum, '' dega nova surf 4,0 - 100-250 '' kamış 3 parçalı ve 4 metre fena bir şeye benzemiyor, ilk halkası katlanabiliyor ve oldukça hafif ama bu kamış hakkında elimde hiç bir bilgi yok iyimidir, kötümüdür, surf için işe yararmı bir makina takıp kullanayımmı? bilgi verecek herkese şimdiden teşekkürler.

19. HKNK1905

HKNK1905 HAKAN

SELİM ABİ hayırlı akşamlar ve bolbereketli avlar abi ben geçen ay bir kamış ve makina aldım ama ikisindende çok anlamam birazcık internetten araştırdım ve satıcının tavsiyesiile aldım her iki ürünümüde yanlız dün akşam kadıköy sahiilde bir abi bana bu olta ile ancak hamsi ve istavrit te iyi olur çinekop da zorlanırsın dedi abi senden isteğim link lere bakarak bana yorumunu bildirebilirmisin gerçekten başka avlarda kullanamazmıyım boşunamı para vermiş oldum :(

http://www.avmarketi.com/asp/product/142299/KUDOS-IM-9-4-20-180-250GR-SURF-KAMIS

http://www.avmarketi.com/asp/product/3170/Ryobi-ECUSIMA-6000Vi-makine

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna

O sana tavsiye veren abine benden selam söyle,bildiği konularla ilgilensin,bilmediği konularıda es geçsin,gerçi balıkcılıkta maşallah herkesin bir fikri var,bilgi yok ama fikir var..Neyse ben sana yazacaklarımı yazayım..bir kere bu kadar yüksek atarlı kamışla ve 6000 kafası olan bir makine ile bir çok balığı kepçeye alırsın,çinekop lüfer hiç korkma bu malzemeler alır hepsini dışarı,herkesin lafına bakma,kamışın markasını bilmiyorum ama makine iyi,Ryobi iyi markadır...