Sürdürülebilir Balıkçılığa Tüketici Ekseninin Katkısı İçin Alo 174 İhbar Hattı

Konu, 'Genel Konular' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Arkadaşlar,

Tebliğ dışı avlananlarla birlikte satanları da ihbar etmemiz gerek. Bunun için 174'ü aramak yeterli.

Bugün hanımla Göztepe pazarına gittik ve üşenmedim bütün balık satan tezgahları birer birer ihbar ettim.

Hepsi, 13 cm'den küçük İstavrit satmaktaydı.

174'ü çevirince direk bir operatör çıkıyor ve gayet de ilgiyle ihbarınızı işleme koyuyor. Ayrıca telefon numaranızı da alıyorlar ki size haber verebilsinler.

Dediğim gibi ben üstüme düşen vazifeyi yaptım. Sıra onlarda.

Bu başlık altında siz de eğer bir ihbarda bulunmuşsanız yazın ki bizlerde oralara gittiğimizde dikkat kesilelim, hatta bizde arayalım.

Eğer küçük balığın satılmasına mani olursak, fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Aranacak numara: 174

Başvurunuzu takip edebileceğiniz site: http://www.alo174.gov.tr/

Sevgiler...

Son düzenleme: 20 Eylül 2011
  2. bortacina

bortacina Şerif

Favori Kamış:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Kefal 800gr
    tebrik ederim benimde hep aklıma gelen şey fakat işten gec çıkıyorum tezgahlarda balık kalmıyor teftiş edemiyorum bu sebepten.

ama ihbar hattını bilmiyordum şimdi cebime kayıt edicem

İnsanlık vazifeni yapmışsın sıra bizlerde

3. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Ooo bu çok iyi haber Kerem Bey. Teşekkürler.

4. ysnlker

ysnlker yasin

Sevgili kerem abi.

Öncelikle merhaba. İhbar konusundaki davranışın gayet güzel ama bence yanlış insanları ihbar etmişsin. Senin göztepe pazarındaki ihbar ettiğin adamlar bir an önce yazın bitip kışın gelmesini ve tezgahlarını açıp balık satmayı beklemiş insanlar evlerine bi parça ekmek parası götürebilmek için. O adamlara sorsan tebliğ deki maddeleri onları bile bilmezler. Bence şikayet edecekseniz haliçteki trolleri ve avlanmaması gereken yerdeki avcıları şikayet edin.

Saygılarımla.

5. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Yasincim,

bugün ilk tezgaha bakarken satıcı hemen "Abi işte Palamut var, şu var vs," diye daldı. Bende "Güzel de 13 cm den küçük İstavrit yakalanması yasak. Nasıl satabiliyorsunuz?" diye sordum.

Hemen tezgahın arkasından biri "Abi yasak sadece Lüfer'de 20 cm," dedi.

Bende "Bana bahsetmeyin üzülürsünüz balık tebliğ konusunda," dedim ve uzaklaşarak diğer tezgahlara bakmaya gittim.

Balıkların devamlılığı, ekmek parasından çok daha fazla önemli. Herkes sorumluluk alacak.

Yakalayan da, satan da kısaca balığın kırılmasında kimin ufak ya da büyük rolü varsa cezalandırılmalı.

Benim olaya bakış açım bu. Ekmek parası için uyuşturucu satanlar da var.

Bana soracak olursan balık satan birinin, sattığı ürünle ilgili yasal zorunluluklarını bilmiyor oluşu bile suç sayılır. Tüketiciyi Koruma adına bir satıcı sattığı ürünle ilgili tüketiciyi bilgilendirmek zorundadır.

6. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.

Aynen katılıyorum size, yarın balığın bitmesi herkesten çok bu adamları vuracak. O trolcüler, ellerindeki sermaye ile başka iş yaparlar ama bu garibanlar aç kalır balık biterse. Asıl konuya sahip çıkması gerekir. Hem sonra suç suçtur. Gariban da olsa yasaya saygı duyacak, zengin de olsa.

Bir de bu hat sadece İstanbul için mi geçerli? Konu başlığında İstanbul için diye yazmışsınız, İzmir ya da diğer iller bu numarayı mı arayacaklar?

7. ysnlker

ysnlker yasin

Kerem abi ben olayı sana şöyle özetliyim. Benim dayım 45 yıl boyunca balıkçılık yaptı. Ve en son sohbetimizde dayı son kanunlardan haberin varmı diye sorunca ne kanunu oldu adam. O adamlara kim tebliğ etmiş bu durumu bi sordun mu? Ben sana söyleyim abicim basında çıkan lüfer muhabbeti acaba başka var mı? E balık baştan kokuyor yapacak bi şey yok ki... Bugün hepimiz eve ekmek parası götürebilmek için sanatımızı icra ediyoruz ve bugün pazarda 13 cm den küçük istavrit satan arkadaşlarda kimse tarafından uyarılmadan yapıyorlar bence bu işi. Ve bide şöyle bi durum var o sattıkları balıkları tekrardan denize atıp canlandıramayız. Yani bu gerçeği değiştirmek için baştan kokanları hedef alalım abicim.Kesinlikle sana katıldığım noktalar var ve gerekirse ben gelir ve yaparımda. Toplanalım balık avı olarak bütün gece denizde uygunsuz avlananları arayalım hepsini tek tek şikayet edelim. Burda yapılan organizasyonlar tanışma ve balık tutma yönünde. Tutmadan bütün denizi dolaşalım ve hepsini şikayet edelim.Balık avı olarak böylede bi organizasyonumuz olsun...Ne dersin kerem abi?

8. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Bu numara bütün Türkiye için geçerli.

Gece karanlığında kim uzatma ağ atıyor, kim voli yapıyor veya kim trol çekiyor anlaması güç. Bunun kontrolünü sahil güvenlik yapacak, balıkçı barınaklarında denetimciler olacak vs.

Ama tekrarlıyorum, talebi kontrol edebilirsek arz da ona göre gelişecektir. Bu durumda biz amatör balıkçıların, doğa severlerin daha etkili olabileceği yer kara ve dolayısıyla balık satılan yerler olacaktır.

Düşünsenize, bugün o tezgahlara benim gibi 20-30 kişi uğrayıp benzer şeyleri söyleseydi acaba o balık satanların kafasında bir soru işareti oluşmaz mıydı?

Benim dayım hala balıkçılık yapmakta Çınarcıkta. İnan bana barınak kahvesinde yasaklardan başka şey konuşmazlar. Yani kim "Benim haberim yoktu," derse emin ol ya balıkçı değildir veya bilmemezlikten geliyordur.

9. bortacina

bortacina Şerif

Favori Kamış:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Kefal 800gr
    kanunlar resmi gazetelerde yayınlanır ve 40 gün içinde yürürlüğe girer
    takip etmek ve uygulamak her mükellefin borcudur

10. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    küçük bir düzeltme:

Aksine bir madde eklenmediği sürece ilanı takip eden günden başlayarak 45 gündür.

11. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    kerem beyin dediği gibi bizim yapabiliceklerimiz ancak tüketici boyutunda kalır, eğer tezgahtan küçük balığı almazsak ve neden almadığımızıda izah ederek tepkimizi dile getirirsek o tezgah sahibi satamıyorum endişesiyle balık halinden küçük balık almamaya başlar sonrada haldeki balıkçı tekeneden almamaya başlar işin sonunda teknede küçük balık tutmamaya başlar. bu zinciri işletmenin tek yolu biz tüketicinin bu konuda prensipli davranmasıdır ama 3-5 prensipli adamla bu zincir işlemez. yine klasik lafımıza döneriz "eğitim şart" deriz.
    insanımıza bahsi geçen prensibi edindirebilmemiz için konuyu ayrıntılarıyla anlatabilmeli yani eğitmeliyiz ama bunu nasıl yaparız bilemiyorum dolayısıyla iş yine kısır döngüye giriyor. Allah sonumuzu hayr etsin.

12. nidya78

nidya78 Aydın

Bunu tüm halk yapsa iş direkt çözüme kavuşur. sizin yaptığınız güzel sayılabilecek bir yöntem. Burdaki sistem bir zincir gibi balığı tutan-satan-alan. Bunlardan birinin koparılması lazım tutanı koparamıyoruz çünki hem güçlüler hem denetimleri zor hemde talep oldukça bir şekilde kitabına uyduruyorlar. Satan en kolay halka gibi duruyor. Çünki nispeten daha az güçleri var ve denetleyebilmemiz daha kolay. Alanların bilinçlendirilmesi ise zor.

13. korsann52

korsann52 cemil

Evet bencede tezgahtan baslamak daha dogru biz nasil olsa tezgaha gelmis diye alirsak ne yaparsan yap adamlar gizli kacak tutup onu tezgaha korlar nasil olsa talep var , ama tezgahtan satilmazsa neden kücük baligin pesinde yakit ve zaman harcasin ki. Birde 45 yillik balikci kesin bilir teblige gerek yok hangi baligin yavru hangisinin normal boyda oldugunu vede 45 yilda balik katliaminin en yakin taniklari onlar deil mi?

14. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Kerem Bey,
    Gösterdiğiniz medeni davranış için teşekkür ederim.
    Eğer konu başlığını
    Sürdürülebilir Balıkçılığa Tüketici Ekseninin Katkısı İçin Alo 174 Hattı olarak değiştirebilirseniz daha dikkat çekici olur. (kendi fikrim yanlış anlaşılmasın) Binlerce insan da bizim gibi bu olumsuzlukları görüyor ve bu konuda nereye müracaat etmek gerektiğini bulmak için internete anahtar kelimeleri giriyorlar. İfadenin taramalarda daha kolay çıkabilmesi için konu başlıklarının bu şekilde seçilmesi daha kolay sonuca ulaştırıyor.(Amaç reklam değil kesinlikle. Algılamak, algıladığını etki ve tepki olarak ortaya koymak) Sonrasında moderatörler konu başlığını sabitleyip(önemli) her zaman üstte görünmesini sağlayabilirler.

Maalesef tezgahlardaki balıklara bakıyoruz. Tamamının üreme boyuna gelip gelmediğini bırakın %50 sinde bile böyle bir rakam yok.
    Bu balıkların avlama-hal denetimi-satma-satınalma sürecinde bizler satınalma grubundayız. Çok az kişinin bile telefon etmesi bu konuda bir şeylerin değişmesine yetecektir. Etkimiz bu yönde olacaktır.
    Sağlıcakla kalın.

Uploaded with ImageShack.us
    Resmin üzerine tıklayıp büyütün.

Son düzenleme: 20 Eylül 2011
  15. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Bünyamin Bey,

akıl akıldan üstündür diye boş yere dememişler. :) Son derece haklısınız.

Forum yöneticilerinden rica ediyorum o halde başlığı şu şekilde değiştirebilir misiniz?

"Sürdürülebilir Balıkçılığa Tüketici Ekseninin Katkısı İçin Alo 174 İhbar Hattı"

16. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

ilk mesajınızdaki düzelt i tıklayın sonra go advanced' i tıklayarak gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

17. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Ne yazık ki sadece alt başlık olarak eklendi. Sanırım forum yöneticilerinin yapması gerekecek.

18. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

forum yönetimine duyurulur.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu iş çizelge, tablo ile filan zor.

Zaten ticari anlam taşıyan belli başlı bir kaç balık var. 20 - 30 çeşit ancaktır. Bunların birebir en küçük boyda bir resmi olan bir afiş yapılır. Yani üzerinde balık resimleri olur ve her resmin boyu birebir yasal en küçük boyu gösterir.

Ha, geri kalan veya büyük türler için, küçük bir tablo kısmı da eklenir. Afişin altına da bir cetvel eklenip, üzerinde mesela 13cm'den bir ok çıkıp istavrit, 20cm'de lüfer vs. resmi eklenir. 1m'lik bir afiş kafi gelir. Afişe de yasak av zamanı vs. eklenebilir.

Dizaynda önemli olan, oradaki herkesin dikkatini çekebilmesidir. Ve bakanın orada gördüğü boyla, tezgahtaki boyu kolayca kıyaslamasını sağlamaktır. Bu tarif ettiğim birebir öyle olmak zorunda değil, ama bu amacı gerçekleştirebilecek bir dizayn yapmak zor olmasa gerek.

20. 13114

13114

Favori Kamış:
    Michell 4.20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa bg30
    Evet bence de haklı arkadaş.Yasaklar ve yapmamız gerkenler belki bunlar.Peki aylardır arnavutköy vs tarafında kovalarla kreçe tutanların hiç mi günahı yok.
    Ben avcılardayım 1984 ten beri.Zargana tutmayı bile bıraktım artık yolcu yolunda gerek.İstavrit hala var ve boyca büyük olmasa bile etlenmiş.
    Boğaz sevdalısıyım ama rapala ama yemli ve az evvel takımlarımı toparladım.2 aydır boğaza gitmiyorum çünkü misafirlere daha zaman var.
    Avcılarda yaprak çok zargana takımına bile atlıyorlar ve bu ara artık iyice bollaştı o yüzden de zarganaya atmıyorum.
    O balıkları satanları ihbar edeceğime yakalayanları ihbar etmeyi tercih ederim.
    Tezgahlar bakın 5 tl ye satılan palamut vononozlarına.
    Ama boğazda çapari ve rapala ile o ufak balıkların peşinde olanlar da bizim katagorimizin içinde.
    Aylardır zargana dışında balığa gitmedim ve 3.5 tl ye yarım kilo hamsi bana yetti.
    Bakalım balık başlayınca gerek köprüde gerek boğazda parmak kadar yaprakları kovalarına koyanları da ihbar edebilecekmiyiz.
    Yaprağa çinekop , çinekopa sarıkanat ,sarıkanata lüfer diyen bir balıkçılık bilgimiz varken bence desteğimizi farklı şekilde yapmalıyız.
    Hala dip ağ kapaklarını futursuzca teknelerinde taşıyanlar avcılarda kasa kasa TEKE kadar karidesleri ayıklıyor:?
    Sözüm kesinlikle kimseye değil.