Sudak avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................

aman tanrım bu ne güzellik....ben bir tatlı su balığının bu kadar güzel olduğunu bilmezdim...

zaten bu sudağı ilk gördüğümde ben bundan avlamalıyım demiştim...hayvan çok karizma:cool:

2. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    oncelikle bilgi icin tesekkurler.benim eklemek istedigim sudak hakkinda olacak.sudak,avini dogrudan yutmaz.oncelikle isirip yaraladiktan sonra yutmaya baslar.sudagin dis yapisida :alta ve uste kopekdisi gibi disler 2 sira halinde bulunur ve bu disler sayesinde baligi isirarak yaralar ve daha sonra mideye indirir.bu yuzdendirki buralarda sudagi cogu kes silikon baliklarlar cek birak seklinde yarali balik susu verilerek yakalariz.ben sahsim adina soyleyecegim:sudak icin en iyi malzeme silikon baliklarin cek birak seklinde uygulanmasidir.bunlar rapaladan daha etkili olur.turna ve sudak icin ise ipek misina iyi fikir degildir balik iri ise kesilme durumu yuksektir.bu yazdiklarim Hollanda da ogrendiklerim ve ayrica tecrubelerimden kaynaklanmaktadir.herkeze selamlar:)

3. Spider

Spider Mert Eren

Onur,

ipek misinelerin bu tür yırtıcı balıklarda
    daha yüksek dayanıma sahip olduğunu duymuştum.
    karşılaştığım bir çok usta da hep bunu söylüyor.
    hatta ipek misine kullanınca çelik tele gerek yok diyorlar.

gerçi ben ip de olsa naylon misine de olsa çelik teli
    bırakamadım :D şansım az olsun ama çektiğimde
    garanti kıyıya gelsin bence :p

4. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Benim öğrendiğim kadarıyla ipek 0,11-0,15 yaklaşık 10 kg gücünde, önüne 3-4 m. fluorocarbon tam şeffaf misina 0,35'lik, özel bir düğümü var hiç takılmadan atabiliyorsun. fluorocarbon'un ucuna bir klips (fırdöndü değil), ona da sasiyi (üstten çıkan zokalı tek iğne + iğne gözüne bağlı kısa kevlarla kuyğuk yakınına yandan üçlü iğne) takıyorsun. Attıktan sonra mümkün mertebe gergin olarak sasiyi dibe indiriyorsun. Dibe gelince oltayı suya paralel tutup makarayı iki ur hızlı sarıp sasiyi dipten zıplatıyorsun. Dbe değmesini bekliyorsun, sonra tekrar iki tur... Böyle gidiyor. Ben bu yöntemle Almanya'da birkaç sudak tuttum, orada çok meşhur bu yöntem. Tembel işi diyorlar. Özel sasileri var, fotoğraflarını da koyarım.

En kısa zamanda Süloğlu'na gidip deneyeceğim, yolu bilen varsa TEM'den tarif edebilir mi?

selamlar, rasgele

5. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    herkeze selamlar

sayın erkiz abi ben edirne havsalıyım ve süloğluna 20 dakika mesafedeyim.
    temden havsa çıkışından çıktığında hasköy diye bi köye geçeceksin (çıkışta sola sapacaksın. hasköyden kırklareli istikametine devam edeceksin köyün bitimindeki benzinlikteki yol ayrımından sola sapıp devam ettiğinde varacağım yer süloğlu .
    ancak havaların iyi gitmesi dolayısıyla balıklar havyarda. sezon açılışından sonra bende yardımcı olabilirim istersen.

selamlar

Elinizden Oltanız, Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !

6. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Çok teşekkürler Oğuz kardeşim, balık havyardan çıksın görüşelim.

Selamlar, rasgele

7. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    Herkese Merhaba !

Öncelikle şu ipek misine olayına değineceğim. İpek misine örgü yapısından dolayı silikon misinelere göre çok daha dirençli. İllede misine diyorsanız silika-karbon misineler silikon misinelere göre esneme payı daha az ama sağlamlığı çok daha fazla. Ancak onlarında bir negatif yönü var oda kırılmaları, sert yapısı dolayısıyla çok sağlam yapısına rağmen kırılmalara dayanıksızlar bu nedenle özellikle düğümlerde dikkat etmek gerekiyor. Bütün bunların içinde en iyi alternatif ben sevmesemde çelik tel. Sevmememin sebebide çelik telin sertliği dolayısıyla hareket kısıtlamasına sebep olması. Turna avı derseniz çelik teli tek geçerim ancak sudakta hala tercihim ipek misine.

Av tekniği ve yem konusuna gelince, öncelikli söyleyeceğim şey yöresel olan herşey kendine özeldir. Biz Edirne'de en iyi avlarımızı her zaman canlı tatlı su levreği yavrusuyla yaptık. Bu canlı yeme hiç dayanamıyorlar hop oltanın ucuna. Silikon yemleri, kaşık ve rapalayıda denedik ancak canlı balıkla aldığımız verimin ancak beşte birini alabildik.

Herkese Selamlar !

Rasgele

Elinizden Oltanız, Evinizden Balığınınız Eksik Olmasın !

8. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Oğuz merhaba,

Süloğlu'nda bu aralar durum nedir biliyor musun? Hafta içi sudağa gitmeyi düşünüyorum, balık yapıyor mu?

Selamlar, rasgele

9. disli_levrek

disli_levrek Gürcan

Favori Kamış:
    olta,Banax SX 5000
    En İyi Avı:
    2.5 kg sudak nevşehir kızılırmak
    Kızılırmak ta sudak avı

Canlı yem takılarak yapılan avcılığa karşıyım, tırıvırıya karşıyım, patlayıcı yanıcı maddelerle avcilığa karşıyım. Avcılık doğayı korumaktır
    [​IMG][/URL][/IMG]

Sudak avı Kızılırmakta güzel oluyor

10.  
  11. ogusto

ogusto

arkadaşım süloğluna gidicem sudak yakalamaya .
    Var mı balık,nasıl gidiliyor

12. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    9-0 a da karşı :D:D

13. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    merhaba sudak bugünlerde av verir mi,basit bir çizimle dip oltası yapabilirmisiniz.ben yayın için 60 misina ya kurşun takıp 50cm sonra ana misnaya iri iğne takıp kurbağa atardım sudakta bu tipolta iş yaoar mı saygılar

14. musabb

musabb musab

sudak

selamün aleyküm

yemesi çok güzeldir bazı arkadaşların yazdıgı gibi hırçın falan deyildir yemi yutar küser yatar hatta farkedemezseniz yakalandıgını 3-4 saat sonra ölür ve suyun yüzüne çıkar ölüsü. Ben ringa ile gayet güzel yakalıyorum 3 lü çapari kanca kullanıyorum yemide misinaya takıyorum çokta kullanışlı bi yöntemdir bu. kışın güzel oluyor avı ekim ayından sonra. Herkese bol şans

15. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
  16. ümmet

ümmet ümmet

En İyi Avı:
    3200 gr israil sazanı
    Selamlar, bu soğuk havada İstanbul-Alibeyköy barajında balık çıkar mı ?

17. halil66

halil66 halil

ARKADAŞLAR BİR SORU SORACAĞIM.SUDAK AVI İÇİN CANLI BALIK BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ. BİZDE İLK ÖNCE SAZAN YAKALAYIP ONU YEM YAPIYORUZ. BU ŞEKİLDE DOĞRU YEM KULLANMIŞ OLUR MUYUZ? DEĞERLİ BİLGİLERİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.. SAYGILAR

18. halil66

halil66 halil

ARKADAŞLAR BEN BİR SORU SORMAK İSTİYORUM. YAŞADIĞIM YERDEKİ GÖLDE SUDAK AVI YAPABİLİYORUZ FAKAT AV İÇİN CANLI YEM BULMAKTA ZORLANIYORUZ. BİZDE BUNUN İÇİN GÖLDEN ÖNCE SAZAN BALIĞI ÇEKİP ONU SUDAK İÇİN YEM YAPIYORUZ. SİZCE SUDAK AVI İÇİN BU YÖNTEM DOĞRU BİR YEM YÖNTEMİ MİDİR? DEĞERLİ FİKİRLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.SAYGILAR