Sudak avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Aşağıdaki yazı sevgili serkansatı hocamızdan gelmiştir, site yenilendiği için bu bilgiler veri tabanında saklanıyor.. bizde zaman içerisinde vakitimiz el verdiğince bilgileri buraya eklemeye çalışıyoruz. Gönderdiği yazı için kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sularımızda tatlısu levreklerinin üç türü yaşar.Ben türler içinde en yırtıcı ve en irisi olan sudak balığını anlatacağım. 100 gramdan 5-6 kilograma kadar olta ile av verebilen bir balıktır.Etobur olduğu için oltaya canlı balık takmak gerekir.Misinamız en az 30luk olmalıdır.30 luk misinanın altına bir fırdöndü,fırdöndünün altınada 1,5 metrelik bir köstek takılır.Kösteğin ucuna 50-60 grlık bir kurşun, kurşunun 50cm üstünede 25-30 cmlik misina ile 10-12no iğne takılır.Canlı yem bulunmazsa av şansı çok düşecektir. Ürkek bir balık olduğu için sesten kaçınmamız gereklidir.Balığı oltaya takarken de zedelemeden, kaba etinden sırt yüzgecinin altından ya da ağzından takmalıyız. Yakalanan levreği çıkarırken de kargaburun kullanmak olası yaralanmaları önleyecektir.

Son düzenleme: 29 Nisan 2006
  2. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    sudak benimde avlamakta en zevk aldığım balık türlerinden biri ama mağlesef tatlı sularımızda onu bulmakta zorlanıyoruz
    yem olarak ilk tercihim canlı balık bulamazsam canlı balık turna da kullandığım butun rapala çeşitlerini ve silikon balık kullanıyorum

3. pro-mark

pro-mark

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 1 kg
    konuyu açtığınız çok isabet olmuş,teşekkürler...Ancak benim gibi acemiler için resimli anlatımlar çok daha bilgilendirici oluyor.Size zahmet çizim veya resimlerle anlatırsanız sevinirim.Son olarak av için uygun bölgeler nereler ? SAYGILAR..........:rolleyes:

4. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Sudak, bizim buradakilerin "kızılkanat" da dediği levrek türüne yakın sanırım. Bizim buralarda "levrek" olarak adlandırdıkları balık:

Aşağı yukarı avlanma şekilleri birbirini andırıyor. Bu balıklar, bildiğim kadarıyla aynı aileden.

Canlı yem kullanmadan avlamak çok zor. Arkadaşa katılıyorum. Etçil bir balık türüdür. Biz buralarda gambusya, gümüş balığı ve kaya balığı kullanarak levrekleri yakalayabiliyoruz. Bazen solucana da geldiği oluyor. Bizim buralarda, yukarıda resmini eklediğim balığı avlamak için en az 50lik kurşun gerekiyorsa, sudak için de en az o kdarlık bir kurşun gerekir diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz sudakların üreme zamanı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Benim bildiklerim bu kadar.

Saygılarımla...

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    sudak avına çıkmadan önce oradakı balık potansıelini iyi araştırıyorum
    ben sudak avında kullanıcağım canlı yemi genelde avlanıcağım yerden yakalıyorum sebebi de sudak balığının beslendiği balıkları kullandığımda daha da fazla balık yakalıyorum
    örnek sudak avına gıttınız fakat avlanıcağınız yerde kefal var sazan var turna var yem olarak kızılkanat kullandınız yakalayamazsınız demıyorum kefal veya sazan yem olarak kullanırsam başarı oranım yukselıyor senelerdir ayni taktiği uyguluyorum

6. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Bilgi

Sazancı prof ,Balıkçının olta tarifin de 10-12 no iğne bağlanır yazmış.Bana göre bu iğneler çok küçük.Siz kaç numara iğne kullanıyosunuz.?

7. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    bana göre de küçük ben şahsen 0/1 kullanıyorum 10/12 numaralı çok küçük o numarayla ancak parmak kadar balık yakalanır ben sudak ta kullanıcağım balığı yakalamak için kullanıyorum bu numaradakı iğneyi
    TOLKİEN ayrıca o yayınlamış olduğun balık resmi de sudak değil TESTERE BALIĞIDIR
    sudak balığının kanatlarında kırmızılık olmaz senın dedığın balık testere kızılkanata çok benzer evet doğru
    en sevmediğim balık turlerınden bırıdır bır baska balık neslını tuketmek istıyorsan sal bu balıktan o yere bir iki senede o balık neslinin azaldığını gorursun ayrıca eti cok lezzetlidir ben et için gitmediğim için sev mıyorum bu balığı ilave olarak ta israil sazanı

Son düzenleme: 26 Nisan 2006
  8. bordo

bordo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    YAYIN 7,5KG -SAZAN 3.5KG
    sudak

[​IMG][/URL][/IMG]

arkadaşlar benim bildigim sudak bu altınkaya, ankara, ege bölgesi cıvarındaki baraj ve göletlerde olduğunu biliyorum

9. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
  10. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    evet ilk resim amerikan levreği olarak bilinen balıktır ve orjınal adı perch tir.Diğer etçil balıklarla aynı özelliği taşır.Diğer resimler sudak resmidir.Aşağı yukarı avlanma şekli hep aynıdır.Canlı yem hayır diyemeyeceği yemdir.Perch avında solucanda kullanılabilir.Yanlız solucan kancaya takılırken vucutunun büyük kısmı kanca dışında kalmalı ve suda hareket etmelidir.

Son düzenleme: 27 Nisan 2006
  11. balikci

balikci

arkadaşlar ilk mesaja yine Serkansatı hocamdan gelen sudak fotoğrafı eklenmiştir, kendisine teşekkür ediyoruz.

12. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg

slm prof hoca o balık sudak ile aynı aileden olup gerçek ismi ülkemizde tatlı su levreği olarak bilinir

TATLISU LEVREĞİ ( Perca fluviatilis )

Kuzey bölgelerimizdeki akarsu ve göllerle, bunların denizle ilişkili acı su bölgelerinde yaşar. Boyu 25 - 30 cm. en çok 50 cm. olabilir. Fazla göç etmeyen, yumuşakçalar, küçük balıklar ve balık yumurtalarıyla beslenir. 7 - 8 derece sularda Mart - Haziran arası üreme yapar. Beyaz ve lezzetli etiyle taze olarak tüketildiği gibi olta avcıları için kıymetli bir balıktır.

http://www.scubaturk.8m.com/new_page_12.htm

13. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    SUDAK ( Stizostedion lucioperca )

Marmara, Trakya, Karadenizle Göller bölgesinde 10 - 15 yıl yaşayan 40 - 70 cm. den 130 cm. boy ve 1 - 5 kg. dan 12 kg. ağırlıkta olabilen hareketli avcılığı zevkli bir balıktır. Kendinden küçük balıklarla beslenir. Nisan - Mayıs arsında 200 000 - 1 000 000 yumurta vererek ürer. Gündüzlerini dipte geçirip, avlanmak için sabah erken veya akşam üzerleri su yüzeyine çıkar. Etinin Deniz Levreğine yakın lezzeti ve bol verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksek bir tatlısu balığıdır.

14. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    korkmaz5 ayni aileden olabilir fakat sudak deyıl

15. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    slm abi ben sudak demiyorumki tatlı su levreği diyorum bahsettiğim balıkla sudak ayni aile üyeleri bu türün tam üç çeşidi bulunmaktadır bunların ikisini biliyorum fakat üçünçüyü bulursam onuda yollarım önemli olan aydınlanmak yani türleri tanıyıp bilinçli davranmak

16. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    eyvalla korkmaz kardeşim hemfikirim senınle ayni aile fakat biri sudak diğeri levrek
    kumkapı balık tezgahlarında da sudak balığını mezgit diye yutturanlar var

Son düzenleme: 7 Mayıs 2006
  17. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Sudak, bu balik yakalamayi en sevdigim türdür. Canli yem kullanmadigimiz icin biraz zorlansakda, yinede en basarili yöntem. 70 ile 80 gram civari bir kursun ve yaklasik 60, 70 cm civari bir köstek. Yanliz köstek kursundan yukari olmamali, aksina kursundan asagi sarkmali. Ölü yem kullaniyoruz, derin sularda ve dibi taslik hafif meyilli alanlar tercihimizdir. Bu balik 120, 130 cm ve yaklasik 15 kilo kadar büyüyebiliyor, tabii rahat birakilirsa :eek: Digeri ise kücük olani oda tatli su levregidir. Onunda yakalanma sekli canli yem agarliklidir, ancak mantarli canli yem daha cok is yapiyor.

Tesekkürler.

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    Sudak Fotograflari

umarim begenmissinizdir.begendiginizide belirtirseniz sevinirim.simdeden baktiginiz ve begendiginiz icin tesekkurler ve selamlar

19. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    güzel olmazmı bide kendim tutsam ah ahhhhhh.

20. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Onur Resimler icin tesekkürler, fakat sadece resim koymaktan ise, resimleri aldigin yerden, en azindan nasil yakalandiklarina dair metodlarida yazsan ne iyi edersin.

Ben bu baligin hastasiyim, yinede her gecen zaman yeni emtodlar cikiyor. Oralardada farklidir belki yakalama metodu.