Solax Dizel Motorlar

Konu, 'Motorlar' kısmında ZheeShorn tarafından paylaşıldı.

1. ZheeShorn

ZheeShorn Mert Emre Memiş

Solax Dizel Hava Soğutmalı Köysan Şanzımanlı 10HP Motorlar Nasıldır? Rölantisi , hızı ve sesi hakkında kullanan biri varsa bilgi verebilir mi?

2. ZheeShorn

3. isoylu

isoylu ismail soylu

6.5m ahşap teknem için 4 yıl önce baysan şanzumanla birlikte 11bg lik solax aldım.Önceki motorum 11 bg pancar motordu. Pancar motor çok dayanıklı olmasına rağmen darbesinden teknenin oynamadık yeri kalmıyordu. her yıl bakım yapmak zorunda kalıyordum. Solax motoru aldıktan sonra sarsıntı gürültü problemi büyük oranda ortadan kalktı, teknem fiziki olarak rahatladı. Pancar motorun fiziki dayanıklığı solax ta yok. Solax motor deniz suyundan oldukça fazla etkileniyor. Eliniz sürekli üstünde olmalı. Kullanılan malzemeler krom değil. Vida somun gibi eş değerini bulabildiğiniz parçalarını paslanmazla değişitirirseniz problemin büyük bölümü ortadan kalkıyor. Parçaları ucuz ve bulunabilir olduğu için yıpranan parçaları rahatlıkla kendiniz değiştirebilirsiniz. Beni en çok rahatlatan konu, pancar ipli idi solax marşlı olduğu için çalıştırmada problem yaşamıyorum. 6.5m teknemle Yalova dan Esenköye motor kapamadan orta yolda 3.5 saate iki defa gittim. Hiç bir problem yaşamadım. Yakıt açısından da performansı oldukça iyi, tam yolda ortalama saate 1lt mazot kullanıyor. Yağını ve bakımını eksik etmezseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir de ben baysan şanzmandan pek memnun kalmadım. Şanzuman seçimini dikkatli yapmanızı öneririm.

ZheeShorn bunu beğendi.
  4. ZheeShorn

Teşekkürler, zaten biz baysan değil köysan şanzımanlı aldık. Ama motor 3 ay yatmış bir motor yağı falan değiştirilcek volantı paslanmış almayı düşünmüyorduk ama 6metre polyester kaplama kamaralı tekne ve motor 1500 tl olduğunu öğrenince hemen gidip aldık. Motor paslanmış parçaları mazota yatıracağız ama motorun hiç sıkıntısı yok karınca vb, hiçbir sıkıntı yok çalışıyor yağı yenilencek boyancak sadece. Ha birde pancardan daha mı sesli yoksa pancardan daha sessiz mi? Birde hız konusunu sorayım malum 3600 devir pancardan hızlı gitmeli.

5. isoylu

isoylu ismail soylu

Hayırlı olsun, çok uygun almışsınız. Ses olarak pancardan daha gürültüsüzdür. hız, tabi ki devirden dolayı daha iyi yol yapar fakat bu biraz da pervane ve karina yapısıyla ilgilidir. Ben teknemi aldığımda hızı bana göre oldukça iyi idi. Pervane değişiminden sonra hızın nasıl arttığını gördüm.

6. ZheeShorn

Çok teşekkürler bilgi için. İyi günler

7. arapkadir

arapkadir kadir

İsmail bey solax motor parçalarını nereden temin ediyorsunuz teşekkürler.

8. isoylu

isoylu ismail soylu

Kadir bey, ben solax motor parçalarını ihtiyaç duyduğumda ithalatçı firmadan istiyorum. Hem zaman hem de maddi açıdan avantajlı oluyor. 0(212) 245 87 88 den satışı ararsanız size yardımcı olurlar, iyi günler.