solağan nedir?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında güneyli tarafından paylaşıldı.

1. levent_izmir

levent_izmir levent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kg ortaya karışık
    başınız sağolsun :(

2. yucelll

yucelll

Favori Kamış:
    Alba star 5mtre şipşak ve Alba Star 2.10mt makinalı
    En İyi Avı:
    tavuk göğsü ile 3 KG Rus Kefalı
    arkadasim ben karcabey den bahsetmistim. bu arda oradaki balikcilara sormustum ben bunu
    oradakiler kiyidan denize esen ruzgara lodos diyorlar.
    tabi bana bilimsel aciklama yapacak halleri yok.

bir de bu balikcilar karacabey den palamut donemi baslayinca karadeniz e gidiyorlar ve orada da boyle bir durumla karsilastiklerini soyluyorlar.

Son düzenleme: 3 Kasım 2006
  3. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    evet mustafa abi bu tip dalgalar karaburun'da da çok görülüyor.özellikle yazın haftasonu :(

4. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Karaburundan kastin, Durusu-Karaburunmu. Orada kiyidan Levrek alinip alinmayacagini dusunuyordum tam :)
    Bilgin varsa paylasirsan sevinirim.
    Sevgiler

Son düzenleme: 3 Kasım 2006
  5. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    evet abi aynen öyle.abi en son bayram da gittik gece lüfere attık bişey alamadık.limandaki balıkçılardada hiç birşey yoktu.başka bildiğim birşey yok:confused:

6. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    arkadaşlar belki faydası olur
    Rize’nin Çayeli ilçesinin doğu tarafında güzel bir koy var. Burada denizin durgun zamanında bulunduğu kesimden başlayan, fırtına sırasında dalgaların dövdüğü yere kadar ulaşan, kısmen kumsal, kısmen çakıldan oluşan kıyı şeridi değişmeyen genişliğiyle uzayıp giderdi; kenarda da evler, yapılar sıralanmıştı. Fakat bir gece dalgalar öylesine kabardı ki her zamankinden daha uzak yerleri dövdü, hükümet konağı dahil, kıyı boyundaki evleri yıktı. Zarara uğrayan mahallenin koruma altına alınabilmesi için dalgaların eriştiği yerden itibaren duvar çekmek gerekli görüldü. Böylece yapıların tekrar yıkılması önlendi, ama, kıyının eski güzelliği kalmadı. Olay şöyle açıklandı: Denizden aşırın ölçüde kum alınması yüzünden denge bozulmuş, dalgalar her zamankinden daha şiddetli bir düzeye ulaşmış, kıyıyı aşarak mahalleyi harabeye çevirmiştir. Aynı bölgeden bir örnek daha verelim.
    Yine Çayeli ilçesindeki koyun batı tarafında değişmeyen genişlikte kıyı şeridi vardı. Kumsalın ve çakıllığın bittiği, toprağın başladığı yerden sonra da eveler kurulmuştu. Dalgaların şiddetli olduğu zamanlar da bile evler için bir tehlike yaratmazdı. Fakat bir dönem geldi ki deniz karaya doğru ilerdi, evlerin duvarlarına dayandı; kumsal iyice daraldı, tedbir alınmazsa evlerin yıkılması tehlikesi baş gösterdi. Bu olay şöyle açıklandı: Yörede solağan deniz adı verilen bir su hareketi vardır. Dalgalar kıyı aşındırır, başka bir deyimle, kıyıdaki kumları ve çakılları denizin içersine çeker. Bu yüzden deniz karaya doğru ilerler, kıyıyı daraltır. Ancak bu daralmayı dikkate değer bir olay önlerdi. İlçenin batısındaki Büyükdere sürekli olarak denize kum ve çakıl taşır. Bu malzeme kıyıya vurur, solağan denizin sebebiyet verdiği aşınmayı giderir. Böylece kıyının genişliğinin korunmasını sağlar. Solağan denizin aşındırılmasına rağmen kıyı aynı genişlikte kalır, evler için bir tehlike meydana gelmez. Ancak çevrede asfalt yol yapılmaya başlandıktan sonra Büyükdere’de mıcır tesisi kuruldu, taşlar mıcır haline getirilince, dereden kum alınınca denize malzeme gitmez oldu. Bu yüzden solağan denizin kıyılarda meydana getirdiği aşınma telafi edilemedi, deniz evlere kadar ilerledi, dolayısıyla tabiattaki düzen bozuldu, evlerin korunması için tedbir alınması gereği ortaya çıktı. Bu sebeple Çayeli limanıyla birlikte Büyükdere yakınındaki kıyıda birkaç mahmuz yapılmak suretiyle evlerin yıkılması önlendi, ama, kıyının güzelliği de geniş ölçüde kayboldu.