sokar yani çarpan balığı

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. cetin

cetin

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Avcı
    Geldi taze sokarlar

Daha önce bilmeyen yada tecrübe edinmeyen arkadaşlar için aşağıya bir resimde ben ekliyorum...

Numaralı balıklar bizim buralarda sokar olarak adlandıran çarpan balığı. Bunlar ala sokar olarak adlandırılan türler. Birde kara sokar(arap sokarı) dediğimiz siyah derili türleri mevcut.

Balıklar küçük görünebilir, resmi ufalttım biraz :D

Ve şahsi yorumum, mangalda üzerine lezzetli balık tanımam...

2. decodeenigma

decodeenigma

Favori Kamış:
    Kasnak olta.
    En İyi Avı:
    Sargoz, 100 Gr.
    Antalyada bulunduğum sırada ben de yakalardım, kıyıdan rahatlıkla alınabilir, yağlı bir balıktır ve ızgarası tercih edilir.
    Ama ben balık türü ne olursa olsun özellikle tavayı yeğlerim.
    Varsa yoksa tava...

3. cerim

cerim

kızıldeniz göçmeni bu balık neden bu kadar lezzetli acaba?

4. AremiS

AremiS

Favori Kamış:
    Olta>Zıpkın>Voli
    En İyi Avı:
    Kılıç 143 kg
    Ben çarpan soakr balığını iskorpit diye biliyordum.Ayrıca resim 1 deki balığa bağırsan diyoruz.Neyse bunlarıda öğrenmiş oldum sarpa diye üstlerine atlamam :()

5. ArcameneL

ArcameneL

Favori Kamış:
    olta, zipkin
    En İyi Avı:
    girida 6 kilo babamla beraberdi ama :)
    bu balik edrekene die bir balik yada yoresel adi oyle antalyada. bu sokar diil ve sokardan cokdaha zehirli. bildigim bi tedavi yontemi var. soktugu yere idrar surmek. ama ne kadar gecerli bi yontem bilmiyorum. ama sanirim idrarda bulunan bi madde sehrin etkisini yok ediomus. babamla birlikte baliga gittigimizde tekne kaptani soylemisti bu yonemide. sokar baliginin sokmasi icinde sicak cok iyi gelir ama benim bildigim ve uyguladigim bi yontem daha var. ekmekten hamur yapip soktugu bolgeye onunla pansuman yapmak. gercekten aciyi hafifletip cabuk iyilesmesini sagliyor

6. tavaslı64

tavaslı64

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan-alabalık-2 kilo civarı
    Ilk Müdahale

İdrarda bulunan o madde amonyaktır,yani yanınızda amonyak bulundurmak bu gibi kazalarda arı sokmasında böcek ısırmalarında ilk tedavi için gerekli bir maddedir.30/11/2007 de Gökova körfezinde ilk çarpan balığını tuttum.Tutar tutmaz elimde müthiş bir acı o zaman kafamda ampul yandı.Hemen elimin üstüne biraz idrar yaptım acı kesildi ve çok rahatlattı.Bir daha ağrı acı hissetmedim.Tecrübeyle sabittir.

7. baklawaci

baklawaci E.AKSOY

Mehmet kardeşim, iskaroz'un dediğin kadar lezzetli oldugunu bilmezdim.Marmariste her yeme sulanan sevilmeyen balıktır.Her yakaladigimda lanet olsun gene mi sen diyip kesip suya geri atarım.Bilsem atmazdim valla.Ele aldindiginda verdigi acıyı tahmin bile edemezsiniz,ust dikenlerinin serce parmagımda actigi yaranın izi bende kalıcı oldu.Ama bunca acıya ragmen iskaroz'un yakalama zevki de baskadir,muthis guclu keratalar:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Aralık 2007
  8. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Bu balik bildigim kadariyla trakonya ve buralarda dragon baligi da diyorlar... (Peixe Aranha Maior)

9. tayland

tayland Ümit

Sokar ıcın takım

Yukarda gordugunuz samandıra sokar ıcın ıdeal bır avlanma aracıdır kamısınız ucundan hemen hemen kamıs boyunda mıısına uzatıp samandıradan gecırırız samandıranın alt kısmındada baya dıbe ınebılmek ıcın bosluk bırakırız 50-60 cm kadar ınce ıgnemızen 2 adet 15 cm aralıklarla takımın altına dogru takarız en altada sıkma kursun ve 3lu ıgne favorımdır :) takımımız hazır ekmegı ıgne buyuklugunde koparıp mısket gıbı yuvarlarız kucuk ıgneler takarız burda avcı 3lu ıgnedır nu unutmayın balık samandırayı adagı batırdıgı an kamısı hızla cekmenız lazımkı 3lu ıgne balıga saplansın bolge olarakda sokar ıcın antalya laradakı otel seranın gerıısındekı koyu soyelebılırım askerıyenın onu baya balıkcı var kefal,levrek,sokar tarzı balıkları burda rahatlıkla bulabılırısnız bu hafta baya bı buuyuk sokar cekdım burdan :) avda guzeldı boldu 1 poset doldu levrege atmadım ama yanımda tutanlar vardı

10. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Bu balık çarpan adıyla tanınan dragonya yada trakonya.Gerçekten zehirli bir balık ve büyükleri denizin içinde sokarsa denizden çıkmanız neredeyse imkansız.
    Buda kızıldeniz göçmeni olan sokar yada sokkan.bilimsel adıyla siganus luridus beyaz sokar,siganus rivulatus kara sokar.Saygılar

11. RainboW

RainboW Sertan

Adana-Karataş'ta bu balığa "arı balığı" da denilmekte ...

12. kudret

kudret kudret

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 9 kg
    Yaban Avcisi´isimli üyeden Alıntı

resminizdeki balıktan (bizler çarpan diyoruz) bugün istavrite gitik botla 300-400mt gibi acildık istavrit ile beraber çapariye takıldılar.her sezon bol miktarda oltama(çapari)gelmektedirler. özellikle bugün çok irileri geldi. bizm bu balıkla ile ilgili bilgimiz sırtındaki dikeni batırdıgında çok hızlı bir şekilde zehirleniyormuşsunuz. balıga hiç ellemeden küreyin ağız kısmıyla kafasından bastırım kancayı çıkartıktan sonra denize geri salıyoruz. bu balıkla ile ilgili net birşey öğrenemedim. şayet lezzetli bir balık ise tutması çok rahat ve kolay bir av olacaktır. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. herkeze selamlar.

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    yagda kizartip yiyebilirsiniz...kuzu baligina degismem eger birde iri ise:D temizlerken biraz koku yapar ama eti cok lezzetidir;)

14. rıfat yaman

rıfat yaman RIFAT YAMAN

Favori Kamış:
    alba star akina ve kamış
    En İyi Avı:
    yıl 1992 ankarada aynalı sazan 16.5 kilo
    sokar ve ıskaroz enelde hep aynı sularda kayalık yerlerde yaşar ve haliyle kaya balıkları denizde enlezzetli balıklar bende antalya okurcalarda karaburunda adada tanıştım sağolsun çıkartırke bacağıma çarptı ogce utku haram ilk 2 saat zonklama ondan sonrada tatlı tatlı kaşınma rasgele

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    okurcalar karaburun ha:D iyi bilirim;) guzel balik yapar;)

16. aidois

aidois

Favori Kamış:
    okuma zn 65/lıneaeffe
    Tipi bir balığa cok benzıyor, neyse istanbulda yoksa sorun yok :p
    Bır kere ıstınyede ıstavrıtten cok trakonya tutmustuk, ama o kendını tehlıkelı bır balık olduguna dair belli ediyordu, ignelerı muazzam :D

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    kara sokor yok burda:mad:

18. anaksimenos

anaksimenos ümit

Favori Kamış:
    makaralı olta
    En İyi Avı:
    Henüz anlatmaya değecek bir şey yok..!
    Merhaba ben foruma yeni dahil oldum ve paylaşımlara açığım. Naçizane kıbrısta yakaladığım bu sokar'ı paylaşmak istedim hayli iriydi..!

19. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Yemede yanında yat;)
    Hoşgeldiniz.Eğer bir tanışma konusu açarsanız Daha Uygun olur;)

20. mcdrej

mcdrej ALİ BARAN

sokarı bizim yakalama şeklimiz kıbrıs sarması gibi sarma yaparız en alttaki igneden bi 20 cm uzagına 10 gram agırlık takar derinligi kendimize göre ayarlar bi tane zagana topu koyarız ve sarmamıza yukardan aşagıya bildigimiz yosunu sarrız ve oltamız hazır ve bugune kadarda iyi sokar almışızdır...