Shimano STELLA

Konu, 'Makineler' kısmında katsumoto tarafından paylaşıldı.

1. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    mantık olarak dusuk devir torku yuksektir... daha hızlı cevirip torku tercih ederdim.. ama stellayı farklı kılan bi gücü var videolardan seyrettiğimiz..bunuda kullanmadan alayamayacagız galiba belkide bu farkı ortadan kaldırmıstır japonlar tur ne olursa olsun tork aynıdır belkide.. adamlar hata yapmassınız diyor...kimse kullanmamısmı bu makinayı ben iyice sabırsızlanıyorum..

2. Bunu yapan Japonda olsa etyopyalıda olsa ortada bir fizik kuralı vardır..Büyük dişli fazla güç..;)
    Bisikleti düşünün büyük dişlide yokuşu daha rahat çıkarsınız nedeni budur.;) Haaa diyebilirsinizki makara çapı dişli farkını ortadan kaldırır..Buda Fizik kuralları gereği aktarma sayıldığından güç kaybı demektir.;)

3. balikoltasi

balikoltasi Birol

yüksek devirle düşük devirin torku aynı olamaz. mutlaka balık bindiğinde veya ağır bir rapala atıp çekerken biraz fark eder diye düşünüyorum. yorulmanız bakımından.
    ama büyük bir balık geldiğinde zaten balığı sürekli sararak çekmiyoruz. kamışı kaldırıp , indirirken sarıyoruz. bu durumda torktan ziyade kalama ayarı önem kazanıyor.(kurşunsuz at-çek için konuşuyorum)
    tork nezaman önem kazanır mesela istavrit çaparisinde istavritler doldu ve kalama ayarı kapalıyken sürekli sarıyorsunuz. yüksek devirli bir makineyle kolunuz çok yorulur.

Son düzenleme: 24 Eylül 2008
  4. Yazdıklarıma katılıyorsunuz yani..;) aynen dediğiniz gibi;)

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

katılıyorum tabiiki.:)
    bazı arkadaşlar diyordu rapalayı hızlı sarmak gerektiğinden yüksek devirli olsun makine. ama o yüksek deviri hızlı sararak elde edip yüksek torka sahip olmak daha iyi diye düşünüyorum.

6. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    makina gelince burda resimleri yayınlayıp deneyimleri anlatırım..
    sanırım 4000fd alacam...
    ii geceler

7. İşin aslı rapala türü sahteler hızlı sarılmaz..özellikle levrek avında..Sabah alacakaranlıkta başlanan hız günün aydınlanması ile biraz artırılabilir..Bu nedenle At-çek makinelerinde Yüksek devir küçük olan makine yapısının açığını gidermek içindir..Eğer yorulmazsanız pektabi bir surf makine ile de at-çek yapabilirsiniz..Ancak kamış belirli şartlara sahip olmak zorunda..;) Belki inanmayacaksınız ama ben Shimano technium ile at-çek yapıyorum..Bunun nedeni büyük makara nedeniyle sahteyi daha uzağa atmam..Çünkü makaradan ayrılan misina ruloları daha çok misina içeriyor..Sürtünme azalıyor..;)

8. balikoltasi

balikoltasi Birol

kurşunsuz rapalayı surf makineylemi atıyorsunuz? ben en son dediğiniz gibi yaparken sakatlanıyordum rapala yüzünden. kamış yeteri kadar esnemediği için misina kamışın ucuna dolanıp rapala aynen geri gelip yüzüme çarptı.:eek:
    iyi geceler bu arada bende kaçtım:)

9. Evet aynen surf makine ile atıyorum ancak kamış surf değil tabiki..Kamış olarak beast master 300H kullanıyorum..20-50gr atarlı ve beni ençok memnun eden özelliği sert aksiyonu.Hafif ağırlıklarda bile kazandırdığı ivme alkışlanacak türden.İnanmak zor ama 2 numara toby kaşığı 60-70 metre civarında atabiliyorum...

10. Hisardadan Levent

Hisardadan Levent LEVENT

Favori Kamış:
    shimano twin poer 4000 fb kamış:Antares 300 kısa katlanan
    En İyi Avı:
    Antenli Mercan
    Merhabalar Hasan Kardeşim Ben Izmirden Levent Shimano Nun Türkiye Distribitörü *** Balikçilik Tir.. Bilgin Olsun ... Irtibat Için :
    0232 ******
    Ararsan Fiyatlar Konusunda Yardim Alabilirsin ...

Sevgilerle

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Eylül 2008
  11. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Levent abi fuarda standınıza ugramıstım elinizde stella yoktu...Keske web sayfanız olsada ordan incelesek baksak..istanbulda karakoyde bir balıkcıda var internetten bakmıstım fiyatlar tr sartlarına gore cok yuksek...Ticari bi işletme oldugunuz icin sizde mutlaka aynı fiyatlardan getirdeceksinizdir..keske istanbulda da bir ofisiniz olsa gelip baksak incelesek.yinede tesekkurler

12. Hisardadan Levent

Hisardadan Levent LEVENT

Favori Kamış:
    shimano twin poer 4000 fb kamış:Antares 300 kısa katlanan
    En İyi Avı:
    Antenli Mercan
    Hasan kardeşim dediğin gibi şu anda elimizde Stella modeli mevcut değil ama yeni gelen parti de Stella makine siparişimiz de var.Bu makinenin dış ülkelerdeki fiyatları ülkemizde uygulanan prosedür ve ödentiler yüzünden gerçekten düşük kalmakta.Diğer yandan da sitemizde en kısa zamanda hazırlanıp hizmete sunulacaktır.

Herhangi bir istegin yada sormak istediğin konularda bize her zaman ulaşabilirsin...

Şimdiden Rastgelsin....

13. sedatk

sedatk Sedat

vayyy Levent abim..sendemi buraya üye oldun:) yakında uğrıyacam sana yine..bana vaerdiğim oltaları bi gözden geçirelim:D

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Baştan sona çok yararlı bir konu olmuş. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.
    Bir iki basit serisini kullandığım bir marka hakkında bayağı yeni şeyler öğrendim.

15. popper

popper Abdullah

Favori Kamış:
    Popping ve Jigging (Tokara 60+Dogfight)
  16. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abdullah abi bunlar nee yaaa :D :D
    Masallah güle güle kullan abi..bi stellada ben getirdecegim ekim ayı icinde gelecek..ama hala hangi modeli isteyecegime karar veremedim..senin stella fa serisi saırım yuvarlak delikli misina kafalıgı.. stellayla ilgili ne soylemek istersin bana abi..tesekkurler

17. popper

popper Abdullah

Favori Kamış:
    Popping ve Jigging (Tokara 60+Dogfight)
    Selam Hasan,

Stellanin iki cesit var.

SW modeli Japonya icin yapilan makinedir
    FA modeli Avrupa ve Amerika makineleridir

SW modeleri kalite bakimindan daha iyidir ve biraz daha agirliktan hafifdir.
    Benim makineler 10000 ve 20000 (eski modeli). Bunlar büyük balik icin (popping ve jigging) , yani GT veya Amberjack gibi baliklara. Bunlarin misine kapasitesi cok büyüktür. Fireni 30 kg . Ben Japonyada kücük stellayla balik tuttum, cok harika (sanki elinde bal akiyor gibi dönüyor). Ama cok pahali, Tokyoda stella 3000 veya 4000 modeline 300-400 Euro istediler.
    Eski modelleri extra bonin ve yag spray vede extra kulpla satiliyordu.
    Stellanin yeni 2008 modellerinde extra bobin yoktur (bobin 100 Euro).

Hasan sen hangi balik tutmak istiyorsun ona göre makara alinir.

abdullah

Son düzenleme: 27 Eylül 2008
  18. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abdullah abi.. ben kıyıdan at cek yapacam shimano Lesath Spinning Shore Game spin kamışıyla kullanacam..lüfer palamut levrek..hafif bir takım istiyorum 250 300 grmlık bi stella alsam 300fd gibi.. sw ler daha agır bildigim kadarıyla ..3000 fd ile nasıl bi balık yakalayabilirim maksimum.. nadirde olsa gelecek bi sırtıkara levrek gbi 7-8 belki 10 12 kiloluk bi balıkla bas edebilirmi.. her zaman karsılasılmıyor geldiğindede kaçırmak istemiyorum..ve 300 lik bir makinayı sinarit te kullanabilirmiyim...forumda degerli abilerimden fikirler oldım ama stella kullanmıs biri olarak sizdende fikir almak isterim.. japonyada akrabam yasadıgı icin makineyi getirtmek sorun olmuyacak benim için..
    tesekkurler

19. Öncelikle Shimano stella SW (hg)modeli ile FA modeli birbirinden çok farklı makinelerdir..Özellikle devir oranları ve misina kapasiteleri ve hem fa hemde fd modeline göre çok geniş ürün yelpazesi olarak..Bununla beraber SW modellerinde sadece devir farklılığı değil 18000 ve 20000 modellerinde hyper disk kullanılarak büyük balıklarla mücadele için avcı lehine gelişmeler eklenmiştir..Bununla beraber bu makine Fa modeli gibi önceki yılların upgraded versiyonu değil tamamen yeni bir ürün olan FD modelinden sonra piyasaya sürülmüştür..Zaten bakıldığında handle ve kolu hariç fd modeline çok benzediği anlaşılmaktadır..
    Çoğu yabancı forum sitelerinde ilk kullanıcı yorumları 580eur gibi fiyata karşılık Fa ve FD modellerinden çok farklı olmadığı FD ve FA modellerini geliştirilmiş halini barındıran ancak fd nin mgs gövde yapısının eksikliği hiissedildiği ve yönünde.Zaten bakıldığında en hafif makine 390gr iken en ağır modeli845 grdır.Sadece Japonya değil Avusturalya ve çoğu Avrupa ülkesindede satılmaktadır..

20. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Erdal abi 18000 yada 20000 lik bi makina dusunmuyorum..3000 4000 yada 5000 lik bir makina hafif oldugu için dusunuyordum..pek fark yoksa 3000fd ye ne dersiniz..bide stella c3000 modeli var sanırım eski model ....
    sordugum soru biraz cocukca gelebilir ama makinanın performansıı merak ettigimden soruyorum videolarda seyrettiğimiz stellalar farzedelimki 20000 lik 50-70 kg balık cekebiliyorlarsa 3000 lik bi makinaya 10-15 kiloluk bi balık binse ne olur..fazla misina sarılmadıgı icin kalamada sıkıntı mı olur yoksa sorun çıkmaz mı sizce