Shimano Exage

Konu, 'Makineler' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar, senenin başlarında Exage 2500'in sarımı düzgün yapmadığı ile ilgili şikayetler vardı. Neticesinde Shimano Türkiye bir açıklama yaparak hatalı makineleri onardı yanlış hatırlamıyorsam.

Acaba bu hatalı partiden sonraki makinelerde problem tekrarlandı mı? Gönül rahatlığıyla satın alabilir miyiz?

Bir diğer sorum da şu olacak: Ben makinelerde büyük çevirme koluna alışığım(T şeklinde olan). Oysa Shimano'nun spin makinelerinin çoğunda daha küçük olan bir çevirme kolu kullanılıyor. Çevirme kolu küçük bir kaç makineyi daha önce denedim ve kolu kavrayamadığım için rahat edemedim. Acaba zamanla alışır mıyım yoksa yine çevirme kolu büyük bir makine mi tercih etmeliyim?

Teşekkürler.

2. korayandroid

korayandroid Koray

Valla bende alışamam demiştim. Alıştım.
    Ama makineden pek memnun değilim.
    En basitinden daha birkaç kullanımda misina bile yüzüğü eskitmeye başladı.
    Bi lüfer çekelim dedik kol zorluyor.Balığı hızlı saramadık kaçırdık kaç kere
    O sorun olursa lütfen yaz merak ettiğim bir konu da.

3. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkür ederim Koray Bey. Bahsettiğiniz sıkıntılar çok enteresan. Benim ilk makinem Catana idi. 4 yıl boyunca yoğun bir şekilde kullandım. 8-10 kere denize düşürdüm. Gerektiğinde Surf amaçlı da kullanımım oldu. Bir kaç kere makineyi söküp parçalara zarar bile verdim. 4 sene sonunda daha yeni yeni rulmanın(yüzüğün içindeki parça) eskidiğini farkediyorum. İyi bir temizleme ve yağlamayla bir kaç sene daha idare edecektir hatta.

Çevirme kolu konusu kafamı çok kurcalıyor. Bir süre sonra alışabileceğimi tahmin ediyorum fakat T kolun verdiği hazzı aratır mı?

4. korayandroid

korayandroid Koray

Bence hazdan ziyade kalitenin verdiği hazzı ara boşver ,
    Daiwa marka surf bir makine aldım mesela bu ara kalite nedir tekrar gördük.
    O fiyatlarda bir daiwa al gitsin.Yorma kafanı :)
    Bazı makinelerin kolları birbirine oluyor öyle birşeyde denk getirebilirsin.

5. furunotr

furunotr Haluk

4000 olanın koldaki tutma yeri "T" biçiminde; ancak daha ufak olanlarının ne şekilde bir kol yapısına sahip olduğunu bilemiyorum...

Sözkonusu problem belli sayıda bir makina grubunda ortaya çıktı ve bunlar toplanıp sorun giderildi; bu konuda içiniz rahat olsun; benim aldığım yeni nesil bir Exage (FD 4000); bu gün ilk defa kullandım ve herhangibir problem yok; keyifle de avlandım; daha doğrusu avlanamayıp avlanmaya çalıştım; kısmette yokmuş...:)

Diğer arkadaşın bahsettiği problemlerle bugüne kadar hiç karşılaşmadım; anılan marka ürünlerinin balık makinaları grubunu belki 25 yıldır kullanırım ve ziyadesiyle memnunum; verdiğim paranın karşılığının da fazlasını verdi bu ürünler her zaman...

Klavuz yüzükleri; v.s. aşınacak veya bozulacak türden bir malzeme değildir; Shimano mühendisliği de uç noktalardadır; ancak siz makina temizlik ve bakımını yapmayıp; hiçbir zaman yağlamazsanız bu tür sorunlar değil Shimano; hangi marka ürünü olur ise olsun karşınıza çıkacaktır...

Dipnot olarak da Shimano markasında alt seviye ürünler de gayet akıcı ve rahat çalışır; eğer Daiwa düşünülüyor ise muhakkak orta ve üst seviyelerine bakılmalı; alt seviyeleri tabiri caiz ise bir parça langır-lungurdurlar... Bunu kullanıcılarından araştırmaktan ziyade kendi gözlemleriniz ile de tespit edebilirsiniz; orta ve üst seviye bir Daiwa'yı elinize alın; biraz inceleyin ve kolu çevirin; sonra düşük serilerine bakın; ne olduğunu zaten göreceksiniz...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şimanov tayfası henüz gelmemişken durumu açık etmek gerekiyor.

Exage, o fiyata satılan bir sürü makineden sadece herhangi biri. Harika değil, muhteşem değil, kıyısına bile yaklaşamaz bunların. sıradan, öylesine, kendi cürmünde bir alet.

Bunu bilerek alıyorsanız, sorun olmaz. Ama bunu 200 TL verip harika bir makine alıcam gibi düşünüyorsanız, keklenmeniz, kazıklanmanız, hayal kırıklığına uğramanız veya öğrenilmiş çaresizlik içinde zavallı ezikleri oynarken "çok memnunum" lafları ile kendinizi avutmanız kaçınılmazdır.

Bundan şu sonucu çıkarmayın, zinhar kötü müdür? Hayır. Ama işte öylesine, o kadarcık bir alettir. Alırken çok şey beklememişseniz, vereceği az şeyle gül gibi geçinir gidersiniz.

Sorun bu meretlerin abartılması, şişirilmesi. Oysa o fiyat segmentinde yer alan bir sürü başka makine, exage'den daha üstün, hadi en azından aynı randımanda oluyor zaten. Ha, elbette exage'de onların bazılarından daha üstün.

Bu açıdan, bir ufak üretim hatasıymış vs. gibi düşünmeyin. Bu fiyata alabileceğiniz tercihleri bir gözden geçirin. Daha iyisini kolayca daha ucuza bulabiliyor olabilirsiniz büyük ihtimalle.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Makine almaya giderken, yanından birde yağdanlık, tamir bakım takımı almaya çıkana kadar, gider adam gibi bir Abu garcia alır geçerim. Niye şimanovun ağız kokusunu çekeyim ki?

Şu lafına bir bak: şimanovun yüzükleri aşınacak, bozulacak türden değilmiş.. Adam diyor, kullandık, aşındı, sen diyorsun, değildir. Senin sözüne mi, adamın gözüne mi? Bu kadar yağdanlık olmayın abim, bünyeye zarar verir.

8. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Exage iyidir.:) Sadece bu serinin 1.000.000 tercihi aşması da, bunun bariz bir göstergesi olsa gerek.

Elbette bir stella, Twinpoower değildir ama, o kıstasta emsallerine kıyasla bayağı iyidir, üstündür.

Yüksük müşküllezine gelince; eeee bende 4-5 yıldır kullanırım. Bende bu süre kullanan biri olarak hiç sıkıntısı yok diyorum. Parmağımda ki alyanstan bile daha şık. :D

Şimdi ilgili arkadaşa önerim şudur. Yap kendine 3-5 makinalık bir portföf ve canlı canlı görerek test ederek, kıyaslayarak, farklarınını görerek seçimini yap.

Benim kullandıklarım, kullanacaklarımın referansıdır.

Yağdanlık bulundurmak iyidir de, yağdanlık olmak o kadar iyi olmasa gerek. :confused: :)

9. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    ben exage fd 4000 aldım çok güzel çok sağlam bir makinaya benziyor sahte kayalara takılıyor kalamayı kapatıp sarıyorum sahtenin iğnesini kırıp sahteyi getiriyor dip takım atıyorum takılıyor kalamayı sıkıp sarıyorum iğneyi kırıp yada açıp getiriyor ayaklarımın dibine ama bir sıkıntısı var sararken cızırtı geliyor ses yapıyor o da at çek yaparken saatlerce adamı deli ediyorbanghead

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tevfik abi, o kıyastaki emsallerinden iyidir denecek hiç bir yanı yok. Doğrusu kötüdür denecek de çok bir yanı yok. Emsalleri kadar ancak, daha ötesi değil. Ötesi biraz detay, bir emsalinin sarımı daha düzgün, ama birazcık daha ağır, falan gibi, devede kulak, basit ve adamına göre değişebilecek şeyler.

11. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bak, bu görüşün bile büyük bir aşama; Serdar kardeşim. :thumb: :D

Burada ki ince nüansları yakalayabilmek, görebilmek ve hissedebilmek için, azıcık motor ve çalışır mekaniğin akışkanlığının bilgisi yeterli. En azından, kendim öyle hissediyorum. Eh, buda bana fazlasıyla kafi.

Amma velakiiiin şunu bil ki, sizi yakın bir tarihte, o malum kol gibi, bacak gibi balıklarınızın olduğu deniz kıyısında yakalayacağım. Bakalım, '' El mi yaman ? Bey mi yaman ? '' :D Yan yana, hem de video görselleriyle. hihi

12. Querorz

Querorz Fatih

Allah aşkınıza, 100 liralık bir Shimano ile Daiwa satın alıp bir takım teste tabi tutun. Gözlerimizle görelim Shimano'nun neden bu kadar dandik olduğunu. Hepimiz rahatlayalım ve Daiwa'larla ölene kadar mutlu yaşayalım... :D

Shimano almak isteyen ya da almış herkesin hevesini kursağında bırakıyorsunuz fakat bir delile dayandığınızı da görmedim :) . Konu Shimano ve Daiwa olunca hiç bir açık kapı bırakmıyorsunuz. Shimano'u sonuna kadar yeriyor, Daiwa'ı ise yerlere göklere sığdıramıyorsunuz. Üstelik çok kullanıcı yorumu okudum yurtdışı forumlarında. Daiwa fanları bile Shimano'u kötülemiyorlar :) . Ama sizin dediğinize bakılırsa Shimano'nun ne kadar alçak olduğunu görmek için kör olmak lazım :) .

13. akliman

akliman deniz

Favori Kamış:
    okuma vsystem 2,70
    Favori Makine:
    shimano exage 3000 sfd+okuma trio
    En İyi Avı:
    kaçırdığımın yarısı :)
    exage 3000 sfd aldım.atış yaptığım esnada sahtem henüz havadayken kılavuz teli yarım olacak şekilde( yani sadece bir tarafı) kapanıyor.bu da misinamı havadayken geriyor.15-20 atıştan sonra da o misina kopuyor haliyle..napmam gerektiğini henüz bulamadım.

14. korayandroid

korayandroid Koray

Makineyi her kullanımda yağladım.
    3. kullanımda misina varken yüzük başladı aşınmaya (bakın ip bile değil)
    Şimdi ya gözümüze inanacağız, ya yazılan yorumlara.
    Ya reklamdaki gibi 1000000 sattı diye gaza gelip kendimizi kandırıp iyi diyeceğiz.
    Ya da kendimizi kandıracağız.
    Tevfik abi sana birşey diyeyim forumda aratsalar bulurlar.
    Çok iyi hatırlıyorum sen bir yerde yazmıştın ki catana nexave exage karşılaştırması yapıyordun.
    Exage sarı pirinçten demiştin yüzüğü diğerlerine göre farkı buydu vs vs.
    Aldık abi işte :D
    Aldık aşındı. Hatta orjinal shimano yağını da aldık. Her seferinde de yağladık.
    Olmuyor olmuyor. O dandik denilen okumalar bile daha çok dayandı ya.
    Ha şimdi mi naptım, o exageye sardığım ip daiwadan sökülme ve yüzüğü hala sağlam.Dün spine gittik arkadaşlarla takımları değişip deniyoruz falan, kol topuzu garip geliyor millete, bende onlarınkini denedim t şekli daha rahat. Ama benim için pek farketmiyor..

15. korayandroid

korayandroid Koray

Siz makineyi hiç açtınız mı?

16. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    al exage 3000 sfd bak rahatına hocam. Kullandığım güzel bir makinedir hedef balığın levrek lüfer ise seni üzmez rahatlıkla alırsın balıkları kıyıya tecrübe ile sabit.

17. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    O bahsettiğiniz bölüme '' Misina klavuz mekiği '' diyelim. Uzay mekiği falan değil.:D

Bu mekiğin 360 derece döngüsü içerisinde sadece 10 derecelik bir ölü bölgesi vardır ve bu bölge sabittir. İşte bu bölgede o klavuz teli, makinanın teknik yapısı gereği tam açılma yapmaz. Elndeki makinanın klavuz telini, değişik açılarda ki konumlarında açma - kapama testi yaparsanız, o ölü bölgeyi yakalayacaksınız.

Dur çantadan çıkartıp bende yapayım.:D

Açarken klavuz teli sağ tarafta olmak kaydı ile bir ucu yukarıda, diğeri aşağıda ( Saat 1.35 konumu ) ölü noktadır. Zaten bu nokta, bu mekiğin durma noktasıdır. İşte bu noktanın +5 - 5 derecelik bölgelerinde, bu mekanizma çalışmaz.

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aratmalarına gerek yok; tekrar yazarım ve yazdığımın da arkasında durmasını çok iyi bilirim. O sarı pirinç, aralarında ki farklardan sadece birisi. Özellikle sorduğunuz bu bilgilerde, benim beyanlarım hatalıysa, yalan veya yanlışsa, buradan karşı tezinizi yazabilirsiniz.:confused:

Siz o ürünü alalı 2-3 ay oldu. Desek ki 3-5 kez kullandınız ve sıkıntı, öncesinden aldığınız sıkıntı, daha daha önceleri aldıklarınız yine sıkıntı. vs......vs. :confused: ( Zaten şöyle bir geriye baktığımızda Shimanonun tüm sıkıntıları sizlerle ve hiç eksik olmuyor.:confused: ) Eeeee kardeşim, ben bu meredi 5 yıldır, Catanayı 7-8 yıldır, çok af buyur Eşşeğe biner gibi kullanırım da, bu sarı pirinç yüksük ( Exage ) Aliminyum yüksük ( Catana ) müşküllezleri neden aşınmadı, sıkıntı yaratmadı ? :confused: :confused: Bunlardan biri stella, diğeri de twinpoower makinaydı da, yanlışlıkla etiketleri mi karıştırdılar ? Yoksa şahsıma münhasır özel bir imalat mı yaptılar ? diye düşünür oldum.:)

Siz yazıyor ve sözüm ona olumsuzluklarını beyan ediyorsunuz. Ben de elimdekini, bu yazdıklarınızla kıyaslıyorum; '' Hayretttttt ki ne hayret '' demeden kendimi alamıyorum ve bu yazdıklarınızın, samimiyetten çooook ama çooook uzak olduğunu, kasıt içerdiğini düşünmeden edemiyorum. ( Bu benim şahi görüşümdür.)

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bak ben sana bu işin hilesini anlatayım.

Çin'e gider, bir üretici bulursun. Adam der ki, hangi kalite olsun. Kolay anlaşılması için, makien yerine lamba diyelim. 5 yıl ömrü olan lamba, 5 TL. 2 yıl ömrü olan 1 TL. 6 ay ömrü olan 50 kuruş. 1 ay ömrü olan 10 kuruş. Fiyat olayı aynen tam böyledir.

Şimdi ince hesabına senin aklın ermez, girmeyeyim hiç. Basitçe, 200 tane 1 ay dayanan, 200 tane 6 ay dayanan, 100 tane 2 yıl dayanan, 50 tane de 5 yıl dayanan lambadan alırsın. Ne eder:

200 x 0.10 + 200 x 0.50 + 100 x 1 + 50 x 5 = 470 TL sana masrafı.

200 + 200 + 100 + 50 = 550 tane lamba.

Sana bu lambaların tanesi 470 / 550 = 85 kuruşa filan gelir, gider 1TL'den satarsın.

Ama orada OSRAM, PHILIPS filan, hepsi 5 yıl ömrü olan lambaları yüksek teknoloji filan diye 3 TL'ye mal eder (sen 5'e ediyorsun), 4'e satar. Ama bakınca senin lambalar 1 TL, onlar 4 TL markette, onlar çok pahalı.

Şimdi millet gelir senin lambaları alır. Birileri alır 3 ay daynamaz, patlar gider, ama birileri 1 yıl dayananı almıştır, hasbel kader 5 yıl dayananı almıştır, pek iyi, kaç senedir kullanıyoruz sorun çıkarmadı der. Böylece senin lambalarını aklayan biri mutlaka çıkar.

Bir başka hile de şudur. Piyasaya ilk çıkarken kaliteyi yüksek tutarsın. Sonra düşürürsün. Eski alanlar, süper kullanıyorum der ama, ona kanıp yeni alanlar böyle dert sahibi olurlar.

Pek çok uzak doğu malında bu durumu görürsün. Anlaşılan o ki, sizin şimanovlarda böyle. Araya bir kaç sağlam karıştırıp, çürükleri kakalıyorlar piyasaya. Hasbel kader iyisi denk gelen, sanıyor ki hepsi böyle. Ama işte olay ortada, yüzükler eskiyor, atışta sorun, geri kaçırıyor, düzgün toplayamıyor falan falan. İlk çıktığındaki kaliteyi devam ettirmiyor, yenisini alanlar tufaya geliyor.

Burada yazılanların başka bir açıklaması olması mümkün değil. en azından biz sizin yalakalık uğruna bu lafları etmediğinizi varsayarak.

20. senna

senna semih kahraman

Favori Kamış:
    vega potenza moon star
    Belki yeri degil yalniz berkley trilene fluorocarbon misinayi dolastiriyordu exage 5000 makinem bende daiwa lexa ve bu hafta moulinet procaster aldim ayni misinadan ikisinede komple sardim birini dip yapip attim digerini sahte yada kasikla golde avlanmak icin kullandim ikiside karismadi hatta procaster ilk basta o kadar gozume kotu gorunduki bu ne boyle dedim yalniz kullanimi goruslerimi degistirdi lexa gibi degil elbet ama kotu gelmedi bana ihtiyacimi karsiliyor