Sazanda miktar limiti.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Jashuaa tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Vicdani sirkuler, kanuni sirkuleri tam anlamiyla uyguladiktan sonra onun uzerine ekleyebilmekle baslar. Kanun size 10 balik mi dedi maksimum siz bes guzel balik yakaladiniz. Vicdani sirkuleriniz yeter dedi. Tamam. Ve mesala limit 15 cm. Siz yok efendim ben 20 cm asagisini atarim. Vicdani sirku budur. Yoksa sirkuleri istedigin gibi yorumlamak degildir.
    Ornek olarak veriyorum.
    Yasadigim yerde Fangiri mercanin 27 cm limiti vardir. Tekneden gittigimizde
    30cm assagisini almayiz.9 adet mercan limitimiz var gunde. 5 kg lik gelsin
    en fazla iki tane alirim.Gerisi salinir.
    Kuzuda mesala, 70 cm limit gunde en fazla 3 tane yakalarsiniz. Ama burda cogu yerde 1 taneyi tutan 2. ve 3. vs .... salmak icin tutar artik. Iste bu vicdani sirkudur.

2. çiko

çiko

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Turna 55 cm.Sazan 3 kğ
    Aşkın'cığım keşke herkes onu yapabilse hatta yapsa.Yaklaşık 20 yıldır balık avlamaya çalışırım,Hamsi den başka balık ta yemem ve hiç kimseye balık dağıtmadım çünkü dağıtacak kadar balık tutmadım.

3. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    ya ufuk sende haklısın belki ama mesela şöyle düşün bu insan denizden uzak bir memlekette yaşıyo olabilir sende böyle fırsatı bir kere yakalıyor olabilir. bu gariban senede 3 gün avlanıverse olmazmı yani. aman neyse konu uzuyor artık ben sorularıma yeterince cevap buldum herkese teşekkürler.

4. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Abicim sen ney anlatmaya çalışıyorsun ..

Bi yanlış yaptın şimdide bunu değişik polemiklerle haklı duruma getirmeye çalışıyorsun ..

Bunun izahatı şu,,,

Kim nerede nasıl ,kaç gün ,avlanırsa avlansın AMATÖR balıkçılık adına sirküler ve limitler dışında balık yakalıyamaz ve yanında evine götüremez bu kadar açık ve net,,..

Haa o bahsettiğin çoook zengin parası olan zıpkıncıyı sorarsan o zaten emin ol bu işi sadece habi ollsun diye yapıyordur fazla balığı zaten yakalamaz zevkine dalar çıkar ..

5. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Tabii ki anlayabiliyorum,ancak doğanın,dünyanın ülkemizin güzelliklerinin çocuklarımıza da kalması ve o bahsettığın kişinin bir dahakı geldiğinde de balık bulabilmesi için kendisini-kendimizi biraz sınırlamamız gerek...Cevap bulabildiysek ne mutlu,öenmli olan paylaşmak bilgi edinmek,hataları ders alıp tekrarlamamak..saygılarımla...

6. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bizde bu soyle olur. Olta atarsin limitini yakalarsan Allah bereket verdi dersin basar evine donersin. Ha 3 gun ciktigi avda zipkinla gunluk limitleri dahilinde balik vuracak ve o ucgun o baligi tuketemeyecek. Niye vuruyor o zaman , ticaretini mi yapacak. Burda mantik degisir.
    Zipkinci bu kurallara sadik kaldiginda o uc gun sadece cok buyuk baliga, trofeye atar. O baligi buldumu avini bitirir. 3gun vuramamissa trofesini evine limitler dahilinde baligini vurur gider. Bukadar... Fazla olaylari catallastirmamak lazim. Cunku sirkulerde amac ortadadir. Baligi karumak.Yaptiginiza bakin baligi mi, yoksa kisisel tatmininizi maksimuma cikarmayimi seciyorsunuz? Ona gore vicdaninizi ayarlamak elinizde...

7. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

olay burada net işte

arkadaşalr üslübum sert oldu sanırım ki stemler var ama kanun şu yukarıdakı metiniş doğru okuyunca pekte boşluk bırakmıyor farkındaysanız kı şuna şükür etmeliyız almanyada eve götürebileceğiniz balık sazanda 2 adet bakın türk devlet yapısı ne kadar bonkör iç sularmız kurumaya yüz tutmuşken bunda bi değişiklik yapmamaış ne ala balıkları yakalayabilene bizde o kadar şans yok insanı sitem ettirecek cinsten yazı dizileri vardı bunların açıklığı var yani 2-3 günlük avlar için assıl olan avlanma belgesi almaktır 37-2 sirkülerde var bu günler arası tarih atılabil3en bölge bilgilendirmesi mevcut olan belgeler var ancak onlarla ispatlarsınız kaç gündür orada olduğunuzu ki bu limit verilen avlarda geçerrli değil sadece ruhsat niteliğinde uslubum için özür dilerim

8. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

tamahkarlıkla suçlamak ıstemıyorum aslında

asıl yapmak ıstediğim boşluğun savunulması şeklındeki usluplar ısrarlı şekılde sürdürülünce dayanamadım kardeş daha dün sazandaydım günübirlik gittim nasipte sadece inceden bi zil sesi vardı oda boş kısmet dedik sezonun ilk haftası beş parça kıloluk aldık bereket okuyup döndük mantıklısıda bu değilmi niye savunuyoruzkı boşlukları gidermeye çalışmak yerine herkes masrafa giriyor balık yakalamak için heleki szancılar en azından 50 ytl ye patlıyor bi av pazardan alsam en az 50 kılo balık alırım be kardeş lütfen bunlqarı göz ardı etmeyelım amatör balıkçılık spordur zevktır günün karının hesabı yapılacak bişey değildir kanımca ki arkadaşların yazdıklarında bu tür bi üslüp yok elin almanı eve en fazla 2 balık götürebilirsin derken bize 10 balık lımıtı verilmiş ki onlarda masraflar daha daha yüksek yani mantıklı düşünmek gerekirse değilmi yani

9. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Orhan çok doğru söylüyor 10 balık birde kiloluk olduğunu düşün 10 en az 12 kilo gelir .Daha fazlasını ne yapacaksın ki sirkü boşluğu arıyorsun bu zaten bir boşluk 10 balık bir aile için fazla bile gelir.;)

10. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    müjdat bey ben birşey anlatmaya çalışmıyorum aklıma takılan sorulara muhabbet ortamında cevap bulmaya çalışıyorum.
    yanlış yaptığım polemik yaratmaya çalıştığım kendimi haklı çıkarmaya çalıştığım konusunda yüzümde sadece ufak bir tebessüm oluştu sadece :)
    biraz önce yazdığımıda burda tekrar yazıyorum. hafta sonu cuma gidip pazar döndüğüm avdan eve 16 tane balık getirdim belki 3 tanesi kiloluktu gerisi 300grla 700gr arasıydı. bakın burdan açık açık söylüyorum 3 gün sonunda 16 balık. en azından delikanlı gibi söylüyorum ve resimlerini koyuyorum buraya pişmanmıyım değilim. gittiğim yeri bilen bilir sögüt kızıldamlar göleti. zemininin ağ germeye müsait olmamasından ve yasak dönemde sıkı denetlenmesinden dolayı şuanda iç anadolu bölgesinin belkide en çok balık veren göleti. bu gölete gelip bu kadar balık tutupta aman ben sirkülere uyayım deyip sadece 10 balık götürecek 10 tane adam cıksın ben balık olayını bırakırım. öbür tarafta yazdım ben 20 den fazla balığı suya saldım 16 tanesini eve getirdim. ne kadar amatör balıkçı olsanızda siz bu işi hobi olarak yapsanızda çevrenizde bu işi yaptığınızı bilen insanların sirkülerden filan haberi yok buna aileler dahil. sonuçta ben üç gün balığa gidip eve döndüğümde evdekiler en azından yiyecek kadar balık tutmamı bekliyorlar. benim ailem kalabalık ve kiloları 1 kiloyu gecmeyen 10 balık 3 kişiyi bile doyurmaz. tekrar üstüne basarak söylüyorum 16 balığı eve götürdüm ailecek yedim ve pişman değilim. kanunlara aykırımı eyvallah. site kurallarına aykırımı eyvallah. moderatorlere selam eder, hepinize hoşçakal dilerim.
    selametle kalmanız dileğiyle sirkülere bire bir uyan amatör sportif balıkçı arkadaşlar.

saygılar

11. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

veysel kardeşim senki amatör balıkçısın gönül vermişsin amenna ama evdekileri doyurmakmı istiyorsun yaptığın masrafın hesabını yapıyordun ya biraz kendin eaz pay ayır avda şuda lazım buda lazım ama kısmak lazım dönüşte ya hiç tutamasaydın ne yapacaktın sirkülere bedduamı edecektin orasını sen bilirsin tek yönlü düşünmeyeceksin bizede isyan etmeyeceksin ben çoook boş döndüm hepimiz boş dönmüşüzdür keşke yakalasak 1 olsun bizim olsun değilmi

12. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    120 KM. yol gittim 3 gün kaldım diyorsun var sayalım doğru ben bunu araştırmıyorum (bende İzmir bornovadan taaa Salihli Demirköprü barajına gidiyorum ,yaklaşık 450KM.yapıyorum ama asla ben bukadar yol geldim hazır gelmişken burayı kurutup gideyim demiyorum ),,limit ne ise onu yakalarsın senin ailenin kalabalık olması sana bir ayrıcalık kazandırmaz..

Amacım seninle tartışmak falan değil burayı okuyan herkese site üyesi olsun olmasın kanunları iyi anlatmak başkada bir derdim veya sorunum yok ..

Beni bilen bilir uzlaştırıcı ve uzlaşmacı birisiyimdir seni kırmakla veya kızdırmakla işim olmaz ..

Bende buraya üye olduğumda sirküleri bilmezdim ama artık öğrendim ve şimdi öğretiyorum..

Lütfen biraz daha saygılı olalım..

Demin yukarıda bir yazında usluplardan şikayet ediyordun bu senin uslubun yakışık aldımı şimdi ..

Sen bişey sordun bizlerde en doğrusunu anlattık neden bu kadar kızdınki..

Sen kabul etmesende uymasanda bizler sirkülere uyuyoruz uyacağızda ..

Son düzenleme: 23 Temmuz 2007
  13. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abicim boş dönmek konusuna birşey demiyorum. bende çok boş döndüm.
    benim dediğim oltayı her attığın yerde dolu çektiğin balığın kaynadığı biryer. mustafa abi buranın durumunu kara hesapla hesaplayıp yazmıştı bir foruma. sezon açıldığından beri nerdeyse 150binden fazla balık tutuldu burda. insanlar artık balığa gelirken 4er 5 er hapisle çuvallarla geliyor. olay işte burda açığa çıkıyor böyle bir yerde 10 balığı tutup tamamdır diyebilecek kaç insan çıkar. kaç balıkçı bu iradeyi gösterebilir.
    kilo konusunda haklısınız 10 tane 1 kiloluk sazan aldıktan sonra gerisi zaten ayıp ama bu balıklar 30cm limitini aşan ama gramaj olarak düşük balıklar. inşallah anlatabilmişimdir.

14. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    çok yazık çoook:(

15. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Maksat sadece balık yemekse hale gidip yaptığın masarafla tuttuğun balığın çok daha fazlasını alabilirsin arkadaşım.

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    bu durumu jandarmaya bildirmen gerekiyor onlara uyman başlı başına hata

17. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum

Osman Abi benden çok yaşıcan valla:D

18. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sen ornek ol kardesim.Sen goster o iradeyi.Boyle giderse o begenmedigin 300grlik baligida bulamazsin. Sen ilk dur diyen ol. Biri demeli, sen ol o...

19. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sen başlat o zaman bunu orada anlat insanlara onlar senin kadar şanslı değiller demekki tanımıyorlar bizleri ki anlatalım onlarada sirküleri o zaman sen bi öncülük yap ve onların gözlerinin önünde 10 taneden fazla olan balıklarını suya sal ..

Ve onlarda sana neden dediklerinde anlat onlara bizim anlattıklarımızı yani sirküleri bilinçlendir onları..

Örnek ol ..sen kabul etmesende inan bana bizler bunu yapıyoruz..

20. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bak gördünmü sen açıklıyayım derken dahada fazla hata yapıyorsun seni baştan savunan tebrik edenler bile şimdi seni eleştirir oldu sen gel dinle şu abini dinle bizi dön bu hatadan..

Bizimle birlikte sende gelicek nesillere balık kalabilmesi için bişiler yap ..

Saygılarımla sevgiyle kal kardeşim..:)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.