Samsun'da Zargana

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Sayın hemşerim bu anlattığınız balıklar 20 sene önce vardı şu an böyle balık yok,öyle güzel anlatmışsınki samsun şehrinde sanki her türlü balık varmış gibi şu menderekteki levrekleri en son ne zaman tuttunuz acaba?Sevgiler..

2. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    İnternette yayınlada evine bakalım belki bir soran olur.Sevgiler..

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ayda yılda bir pazar günü geliyorum, sahilde gece 2 saat dolanıyorum, kiloluk mavruşgil alan görüyorum. 30 yıldır tanıyorum, aynı kişiler, gerisi sadece kefal peşinde.

Ne diyeyim artık ben susayım. Yok diyorsanız yoktur.

Ama şu levrek fotografını koymam lazım. Türkiyenin başka yerinde bu büyüklükte levrek alan gördünüz mü?

Fotograftan cep telefonuyla çektim bozuk çıktı, ama Samsun parkı heykelin yanı olduğu anlaşılıyor herhalde. Rahmetli Fikret, toprağı bol olsun, bu balıkları vuralı kaç yıl oldu ki...

Son düzenleme: 11 Eylül 2006
  4. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    En son iki sene önce dökmelerden 1 er kiloluk iki adet levrek tuttum ondan öncesi boş idi şu an da boş.Yanlız hala mavruş çıkıyor geçenlerde bir arkadaş ile beraber sabah suyunda 3 er kilo toplamda 6 kilo mavruş yakaladık.

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Balık yok mu var mı benim kafam iyice karıştı, bu iki metin de size ait.

Cevabı ben vereyim, elinde kamış ordan oraya dolanan levrek, mavruşgil, yeşil izmarit, barbunya, tepsi kadar dişleri dökük ıspara, kofana ve kalkan alamaz.

Her balığın mevsimi var, yeri var, oltası var, yemi var.

Kim ki takip eder, Samsunda balığı tutar.
    ====================0==========================-

"Sayın hemşerim bu anlattığınız balıklar 20 sene önce vardı şu an böyle balık yok,öyle güzel anlatmışsınki samsun şehrinde sanki her türlü balık varmış gibi şu menderekteki levrekleri en son ne zaman tuttunuz acaba?Sevgiler.."

Son düzenleme: 11 Eylül 2006
  6. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Sizin dediğiniz gibi bol balık yok sadece dediğin gibi balığı kovalayanlar biraz birşey yapıyor,ama eski balık yok bu kesin..not:hafta sonundan hafta sonuna bu kadar balık oluyor..sevgiler..

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Değerli hemşerim dilerim bir gün aynı sahilde bir araya gelir olta atma şansı buluruz.
    Bu arada fırsatını bulursanız Sinop'a beklerim. 3 yıldır teknesizim ama, hava uygunsa kıyıdan tatmin edici bir av yapma olanağımız olur.
    Selamlar ...

8. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Yakup kardeş samsundaki meraları iyi biliyorsun yaşlarımızda aynı sayılır mutlaka senin ile bir yerde balık tutmuşuzdur,kırmızının balık yaptığı zamanlarda her gün oradaydım sende takılmışsan mutlaka simaen tanırım.Bizim belediye başkanı kayıkhaneleri yıkınca bizde kayıksız kaldık,ama balıksız asla kalmadık sinop a pek gitmedim ama yakakentte cok balık tuttum oralar samsuna göre hala bakir sayılır.Gelebilirsek mutlaka haber veririm ama sende geldiğinde haber ver hafta sonu olsun ,hava güzel olsun, suda güzel olsun birde gönüller bir olsun gerisi gelir.Sevgiler..

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Merhabalar;
    Hemşerim özellikle 1983-1988 yılları arasında beni ve buraya eklediğim kötü çekilmiş bir fotografta görülen Fikret'i zıpkınla avlanıp dönerken görmüşsünüzdür. Rahmetli dalışta varillerden radyasyon kaparak kanserden vefat etti.
    Bizden başka balığa dalan pek yoktu. Sonra salyangoz işi başladı, dalanlar arttı. Yine kırmızının uca doğru midyeye dalan kısa boylu esmer Kemal adındaki şahıs, salyangoz takımından Selami ve şimdi adını hatırlamadığım pek çok kişi ile özellikle oltayla ıspara ve lüfere olta atardık. Onların istasyondaki kayıkhanede takıldıkları bir kaç tekne vardı.
    Bizim asıl balık avımız, elbiseleri kayaların altında bir yere saklayıp yüzerek yeşile geçtikten sonra, Yeşil'in ucunda ve Makine ikmalin önündeki dökmelikte olurdu (kötek ve barbun). Liman içinde kazı yapıp kırmızının arkaya döküldükten sonra oranın tadı kaçtı, sonra baruthane dolguları yüzünden yeşilin arka da tarumar oldu. Hatta samsunun antik limanının bulunduğu baruthane açığındaki dökmelik denilen mevki de bu dolgular nedeniyle neredeyse öldü. Mavruşgilin hası orada olurdu.
    Limana da rahat girerdik, gaziskelesi lüfer için ve şimdiki sahil güvenliği olduğu yer (Beştaş) kötek için en iyi av yerlerimizdi.
    Trol ağı donatımı yaptığım için fuarda kayık kiralayan Demircioğlu adında ahşap trol teknesinin ortağı şimdi lakabını hatırlıyorum çorbacı derlerdi, o ve çevresindeki arkadaşlar beni tanırlar. Sizin kayıkhanenin oralar bizim karides av yerimizdi. Daha öncesinde orada sığ düz ve bol yosunlu bir bölge vardı. Kefal ve karides için uğrak yerlerimizdendi. Unkapanında doğdum, o civarda büyüdüm. Hayatım kırmızı ve yeşil mendireklerde geçti, 1989 dan bu yana Sinoptayım ve seyrek olarak Samsun'a gelebiliyorum.
    Görüşmek dileğiyle

10. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Biz betondan kefal yakalarken sizin menderekten koca koca vurduğunuz levreklerle geri dönüşünüzü unutmam ,balıkların kuyrukları yere sürünüyordu yeşilin kafasının plaj olduğu gün ısparaların bittiği ve birdaha olmadığı gündü ne zaman batıpark yapıldı yakın dökmede bitti açık dökme de artık çok küçük bir alan var balık yapan orasıda dolunca samsun koca bir hiç olacak ve tuttuğumuz balıklarla kalacağız.
    İstasyonun arkasındaki kayıkhaneden 5 sene kayıkcılık yaptım fuarın oradan değil şu anda memur olduğum için fazla zaman ayıramıyorum.
    Adım üstünde sanalbalıkcı.Sevgiler..

11. metalmorqu

metalmorqu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer 30 cm. ama tarmadım tartı yoktu
    tabiki başladı

arkadaşlar samsun merkezdeyim
    baruthane kıyılarından olta atanlar oluyor görüyorum ,çok sargan yakalayan gördüm nasıl haberiniz olmaz
    ayrıca şunu da ekliyim ;
    sosyal tesislerin orda (sanayi altı ) sarı kanat çıkarıyorlar
    hepinize RAST GELE!!!!

12. Siz söylemeyince nasıl haberimiz olsun ki....
    Bu arada bize kendinizi tanıtsanız birde imza ayarlarınızı yapsanız da birde sizden haberimiz olsa ne güzel olur demi

13. belone belone

belone belone

Favori Kamış:
    shakespeare,lineaeffe
    En İyi Avı:
    ringa balığı-18 kg-helsingborg İsveç
    izmirde körfezden aldığım zarganaların rengi bu sene biraz farklı gibime gedi...sırtının iki tarafı ve tam tepede ince kırmızı bir çizgi var...açık yeşil renkte...iki farklı tür dolaşıyor sularda...öbürü koyu mavi... karadenizde bu tür açık yeşil zarganlardan varmı...yoksa benmi yanlış hatırlıyorum...karadeniz zarganası farklıdır diye biliyorum...sadece merak ettim...
    şimdiden teşekkürler...
    rasgelsin...

14. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Cinslerini anlamam ama tutarım dün (cumartesi)dereköy limanından 30 parça sargan aldım haberiniz olsun..Rasgele.