Sakarya Nehri Kumbalığı Avım

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında kesf_i_alem tarafından paylaşıldı.

1. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Herkese selamlar.
    Uzun zamandır Sakarya Nehrine balık avına giderim.Yayın tutmak için attığımız dip oltalarına zaman zaman kumbalığı gelirdi.Ama bizzat kumbalığı avlamak için hiç gitmemiştim.Biz kumbalığı diyoruz ama bazı yerlerde ''bekir veya bıyıklı'' da diyorlar sanırım.
    Bu sefer nette biraz bu balık nasıl tutulur,
    hangi yem kullanılır,
    takımı nasıldır,
    hangi mevsim seçilmeli gibi kısa bir araştırmadan sonra Bismillah diyerek çıktım yola.İlk gittiğim yerde Nehir seviyesi yüksek olduğundan iki dip takımı koparttım daha sonra geçtiğim yerde takılma yoktu.Hemen oltaları attım suya, birer de zil taktım oltalara, başladım güzel havanın tadını çıkarmaya.Ardından ilk vuruşlar gelmeye başladı.Benim için çok keyifli bir av oldu iki balık suya iade ettim bir tane aldım 50 cm geldi sanırım 1,5-2 kilo arası vardı tartmadım.Bir tane de sanırım 40 cm civarı vardı tam kıyıda önüme düştü:) bana bir bakış atarak tekrar suya daldıreeling gerçi onu da geri bırakmayı düşünüyordum.Herkese saygı ve selamlarımla kurallara uygun avlar dilerim.
    Avımın geri kalanını da fotoğraflar anlatsın .
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Tebrikler abi güzel av olmuş. Bu arada yediysen balık lezzetli mi? :D
    Rastgele...

3. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Sağolasın Ahmet kardeşim henüz nasip olmadı yemek ama birkaç yerde lezzetli olduğunu duymuştum.

4. Huban

Huban Gökmen

Bu mevsimde fileto hamsi ile büyük yayın balıklarının tutulduğuna şahit olmuştum daha önce abi, eğer üreme dönemi değilse bir dene derim. Ben yemli avcılığı sevmediğim için denemedim hiç.

5. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Ayrıca hamsi filetosuyla bu bıyıklı balıkta çok iyi yakalanıyomuş abi bende birkaç yerde öyle okudum.

6. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Gökmen yayın avı için şuan yasak yok 15 Mart-15 Haziran üreme dönemi.Aslında yayın için de aynı takımları kullanıyoruz belki kumbalığına atarken denk gelebilir.Tabiki nasip işi.

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Erol,öncelikle tuttuğun bıyıklı için tebrik ediyorum.Bıyıklı avı,tatlı suda en sevdiğim avdır,sakarya nehrinde 70 cm boylarını bolca tutardım yıllar önce.Doğduğu yerden,geyve ye kadar,olta atmadığım bölge yok gibidir(akarsu kısımlarında).Bıyıklı için en iyi avlaklarımdandır Sakarya nehri.
    Fakat,bu nehir,ilk doğduğu yer olan Çiftelerden başlayarak,tüm Eskişehir,kütahya,Ankara,Bilecik,Bursanın bir kısmı(yenişehir ve inegöl) nın ve finalde Sakarya ilinin tüm evsel ve sanayi atıklarıyla hunharca kirletilmekte.Dolayısıyla,bu nehirde hala hayatta kalabilen balıkların ,tüketime uygun olmadıklarını düşünüyorum.Barajlar dolayısıyla,kısmen dinlenip herne kadar berrak ve temiz görünsede,barındırdığı kimyasallar bakımından herhangi bir azalım söz konusu değildir.bU KİMYASALLARINDA BALIKLARIN ETİNE GEÇTİĞİ malumumuzdur.
    Bu yüzden,ilk çiftelere gidip,bir kol kaynaktan,bir kolda çiftelerden gelen simsiyah lağım deresinin üç yüz metre sonra birleştiğini gördüğüm 90 lı yılların başından beri,bu nehirden tek bir balık yemedim(porsuk öncesi temizdir diye yerdik dere kıyısında önceleri:) ) SADECE SPORTİF AMAÇLI tutup geri salmışımdır o günlerden beri.
    Ki,Ankara oldu beş milyon,Eskişehir,Kütahya büyüdü,Bozüyük ve İnegölde sanayi atıkları beşe katlandı,bu nehirden sulanan tarım ürünlerinin bile sağlıklılığı tartışılır
    .Keza Kızılırmakta aynı durumda,ve yurdumuzun tüm nehirleri,ama az ama çok,hunharca kirletilmekte.O yüzden,bu nehirlerden tutulmuş balıkları tüketmeden evvel bir kere daha düşünmeliyiz diyorum.
    RASTGELSİN.

8. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Fatih ağbi teşekkür ederim.Malum nüfusumuzun hızla artması ve sanayileşmenin birlikte doğal ortam hızla kirleniyor.Bende zaman zaman belirttiğin durumlara şahitoldum.Mesela Alifuatpaşa'da nehir kıyısındaki yerleşimlerin atıkları doğrudan nehre karışıyor.Yine Sakarya Organize Sanayi Bölgesinden gelen sular büyük künk borularla nehre akıtılıyor bu gibi durumların daha niceleri vardır eminim.Fatih ağbi benim merak ettiğim Su Ürünleri nehirden su numuneleri ve balık örnekleri almıyor mudur ? Bunların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşması gerekmez mi?Ama yine de tüm söylediklerine katılıyorum dikkatli olmakta yarar var yetkililerden önce insanın sağlığını kendi düşünmesi gerekir.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    50 cm.lik bıyıklı, hele de hassas kamış ucunda ise insana adrenalin patlaması yaşatır uzun bir süre. Cevval, atak, seri balıktır, basar gider biteviye, zaptı ne mümkün.

Tebrikler sevgili Erol.:)

10. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Nuri Abi gerçekten söylediğin gibi mücadeleci bir balık.Yakalaması oldukça keyifli.Yasak sezonu yaklaşıyor onun için birkaç yakala-bırak denemesi yapmayı düşünüyorum.