Rip Akıntıları

Konu, 'Makaleler' kısmında m-a-v-i tarafından paylaşıldı.

1. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Kıyıdan denize doğru olan rip akıntıları hakkında bilinmesi gerekenlerin anlatıldığı kısa bir videoya altaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burayı Tıklayın.

Not: Video slayt şeklindedir, tam ekran olarak izlerseniz yazılanları daha rahat görüntüleyebilirsiniz. Tam ekran modunda ekranın sağ yada sol tarafına tıklayarak önceki ve sonraki sayfalara geçiş yapabilirsiniz.

2. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Teşekürler...
    Ben RİP akıntıları ile balıkların (verimli av) ilişkisi var mıdır onu merak ettim...

Surf avcılığında dalga gerisine düşürmekten bahsediliyor.
    Bu Rip akıntılarının da Dalganın kırıldığı yere benzer özellik yarattığını tahmin ediyorum.

3. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Ben teşekkür ederim.

Serde balık avı olunca ister istemez benimde bu tür sorular aklıma geldi.Açıkçası bu tür akıntıların balık avı üzerine etkileri nasıl olur net bir bilgim yok, tahminden öte olmayacak şeyler yerine konu hakkında bilgi ve tecrübesi olanların bizleride bilgilendirmelerini bekliyorum.

4. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Yasin kardeşim yüzme konusunda çok başarılı olmayan benim için gayet faydalı bir bilgi oldu teşekkür ederim. Yıllar önce bahsedilen şekilde bir boğulma olayından yardımlar sayesinde ancak kurtulan bir abimizin anlattığı olay buymuş meğer.

Son derece dikkatli olalım arkadaşlar..

5. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Bu çok değerli bilgiler için teşekkür ederim.Daha önce bilmediğim bir konuydu ve öğrendiğim çok iyi oldu...tekrardan teşekkürler

6. oltacı_

oltacı_

Sevgili Yasin,

Muhteşem bir sunuydu.

İlk defa "RİP" nedirin, ne olduğunu öğrendim. Kıyıdan yüzen bir çok kişi için ve kendim için hiç akla gelmiyecek bir olayı tam manası ile öğrenmeme sebep olan sana çok teşekkürler.

Konunun can emniyeti açısından değeri yüksektir.

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Çoğu zaman gözlemleyip ancak anlam veremediğim olay RIP miş meğerse.

Daha dikkatli olmaya çalışacağım.

Bu arada ;
    Riva'da , Şile'de ve Ağva'da insanlarımız sanırım bu sebepten boğuluyorlar.

.

8. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Şile agva arasında evımız var ve bu olayı cok gözlemledımve içinde bulundum.Fakat bana oyun gıbı gelıyordu.Bundan sonra daha cıddı bakıcam . İnsanların kum kayması denız cekmesı gıbı sebeplerden boguldugunu duyardım.Şimdi daha teknık bır acıklamasını ögrenmıs oldum .Teşekkürler.

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    isminin bu olduğunu bilmiyordum çok değerli bilgi hatta süper.

Bizdede ufakken derlerdi. dalga senı nereye alırsa, akıntı senı nereye götürürse o tarafa yüz asla terse yüzme. gidebildiğin yere kadar git. asla geldiğin yerden dönme çarpraz yüz derlerdi eskiler.

Bu konu hakkında bir çalışma süper emeklerine sağlık güzel olmuş.

10. MandiBuLa

MandiBuLa SerKan

Favori Kamış:
    Balığı olta tutmaz
    En İyi Avı:
    Mığrı,uzunluğu 1 metre civarıydı.
    Bu çok değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

15 yaşındayken aynen böyle bir akıntıya (RİP akıntısına) Kıyıköy'de yakalanmıştım yanımda bir akrabamla beraber.

O yaşımda,yanımdaki benden 7-8 yaş büyük akrabama ''denize doğru yüz akıntıya yakalandık'' demeyi nasıl akıl etmişim hayret..

Biraz denize doğru yüzdük,sonra bu akıntı normale döndü ve biz de kıyıya doğru yüzüp denizden çıkmıştık,suratlarımız bembeyazdı korkudan..

Ciddi bir boğulma tehlikesi atlatmıştım.

Saygılarımla,

11. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    Kucukken biz hep rip akintisinda yuzermisiz demek!ve bir defada aynen akintiya kapildim ayagimda palet oldugu halde zor kurtulmustum.Bizler kucukken buyukler ve balikcilar gantak olarak adlandirirdi rip akintisini ve buralarda iyi balik olur derlerdi ve bizde bol essek mirmiri , melanur ve sargoz tutardik.0,15-18 mm misine 9-10 no igne ve kiyilarda otlarin ustunde bulunan beyaz kucuk salyongozlari yem yapardik.oltayi elimizle 1-2 mt savururduk ve akintiyla olta 10-15 mt acilir giderdi ardindan tak balik zevkli olurdu ama cok takim takilmasinada neden olurdu.

12. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Umarım hiç birimiz bu bilgileri kullanmak zorunda kalacağımız bir duruma düşmeyiz. Diğer taraftan balıktayken bu bilgiler arkadaşlarında belirtiği gibi işimize yarayabilir. Konuya katkıda bulunan herkese teşekkürler.

Son düzenleme: 31 Temmuz 2009
  13. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Yasin pek çok konu açılıyor forumda hergün.
    Ama seninkiler insan hayatı ile ilgili konular,tebrikler sana.

14. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Teşekkürler, faydalı bulduğum bilgileri dostlarla paylaşmaya çalışıyorum. Umarım yararlı oluyordur.

15. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Sevgili Yasin açtığın bu yeni konu içinde özellikle tebrik ederim . Ben geçen hafta Antalyada iken çocuklar tatil için gümüşyakada kalmışlardı geçtiğimiz hafta içinde bol rüzgarlı bir günde buna benzer bir durum yaşamışlar , çocuklarımdan birisi ne olduğunu anlamadan kayalıklara sürüklenmiş ve çevreden yardım istemiş Allah razı olsun o şahıs her kim ise çocuğumu suya girip çekmiş ve kurtarmış . Bundan sonra benim olmadığım zamanlarda denize girmelerinede yasak getirmek zorunda kaldım , inşallah başka kimseler bu duruma düşmezler.

16. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Öncelikle büyük geçmiş olsun, verilmiş sadakalırı varmış, Allah yokluklarını göstermesin.

Denizin şakası olmaz önce bunu anlayıp çevremizdekilere iyice anlatmalıyız.

Kendi adıma deniz söz konusu olunca uygulamaya çalıştığım kural, bir profesyonelin disiplini içinde ama amatör ruhla ve denize saygı ile yaklaşmaya çalışıyorum.

17. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Konuyla ilgili olarak Bartın Sahil Güvelik Komutalığı tarafından hazırlanmış yararlı bir videonun linkini aşağıya ekliyorum.

İzlemek için burayı tıklayın.

Not: Konunun insan hayatı için önemini farkedip sabitleyen moderatör arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

18. simendifer

simendifer Sennur

Asıl bizler sana teşekkür ederiz Yasin. Yaşam değerlidir ve sen yaşamı idame ettirebilme ve korumaya yönelik konularda önemli bilgiler veriyorsun. Bu konuyu okumadan önce, rip akıntıları ile ilgili hiçbir bilgim yoktu açıkçası. Ve hatta başlığı yanlış yazmış olabileceğini dahi düşünmüştüm. Okuyunca anladım ki, konu hiç bilmediğim ve insan hayatını ilgilendiren bir konu. Moderasyondaki arkadaşlarımız da okuyunca yerinde bir karar verip sabitlemişler anlaşılan.

19. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Sevgili Yasin video görüntüleri beni Samsun atakum plajında komşularımızın başına gelenleri hatırlattı , ozamanlar biz bunu girdap zannediyorduk komşumuzun aile fertleri buna benzer bir durumdan 6. 7. kişi elle tutuşarak kurtulmuşlardı.

20. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Yaptığınız bilgilendirme için teşekkürler. Yıllar önce Karasu/Sakarya'da başıma gelen olayın cevabını almış oldum. Pisi pisine herkesin gözü önünde boğulma tehlikesi atlattım ve kimseye çaktırmadım. Hala hayatta olduğuma göre beni sürekli denize doğru çeken Rip Akıntısı çok kuvvetli değilmiş. Bu bilgilendirme üzerine artık kuvvetli olsa da olmasa da nasıl davranmam gerektiğini biliyorum. Tekrar teşekkürler..