özel Tekne Belgesi (önemli)

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında smena tarafından paylaşıldı.

1. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    Lineaeffe oyster cast 3.90 kamış-Shakespeare Medalist FDS makina
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    valla usta gecegece güldürdün :)
    benimki küvet değil leğen :D
    babam çitiler beni :D
    masraftan kurtulalımda :D

2. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    Lineaeffe oyster cast 3.90 kamış-Shakespeare Medalist FDS makina
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    usta şu ne kadar tutar inatla sölemiyorsun ama adf.orgda 2 kişiyle muhtara gidince ötb alabildiğini örendim bu çok bişe tutmaz heralde ama 1yıllık bişe yatırıyormussun sanırım bu nekadar tutar...bide ktm almak zorundamıyım.birde Tonilato Belgesi diye bişe gördüm buda lazım mı :D:D:Dlütfen cevap bekliyorum usta :)
    sitedede sansa kimse yok :)
    sesimi duyaaaaaannnnnnnnnn yooooooooookkkkkkkkkkkkmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuu :)

3. Swordfish

Swordfish Yasar

Selamlar

arkadaslarımla (9 pancar) 6.40 x 220 boyunda kamaralı fıber tekne satın aldık..

iste sorun burda balsadı bız sadece tekneyı satın almısız evrak denen tek sey sahıplık belgesı

Dün karakoydekı lıman ısletmelerıne gıttım teknemız ıcın ruhsat belge yada ne bıilim ne gerekse cıkartmak ıstıyorum dedım
    adam dedıkı'' motorunuz 10bg assagı oldugu ıcın ötb cıkarmanıza gerek yoktu sadece sahıplık belgesı ıle bıze basvurmus olsaydınız bızım burda o belgeyı onaylamamızla rahatlıkla kullanabılrdınız

fakat 29.09.2008 den ıtıbaren sahıplık belgelerıne bu onay yapılmıyor yada sahıplık belgesı ıle gelenlere ötb verılmeyecek

dedım ben sımdı ne yapacagım
    dedi tek caren bu yasanın tekrar acılması
    dedım ne yapabılrım
    dedi ancak bıze sureklı arayarak sorman gerekır
    nezaman acılacagı bellı olmaz zaten bhu yasanın devamı aslında bızım elımızde yanı bıze sordular '' sıze talep gelıyormu bu konu hakkında bızde yok deyınce kapandı bu mevzu

kuyrugumu kıstırdım döndüm geldım sonradan aklıma geldı acaba bu olay sadece ıstanbul ııcnmı gecerlı yoksa tum turkıye ıcınmı eger ıstanbul ııcnse baska bır ılden alınmıs gıbı gosterebılrıım felan fılan

daha soramadım bu olayı yarın soracagım

arkadaslar bana bu konuda bılgı verecek 1 agızdan kımse varmı (lutfen mış-miş cevaplar olmasın
    Tesekkurler

4. ozan

ozan Ozan

sahiplik belgesi dediğiniz belge muhtardan alınan sahiplik belgesi ise ki odur bahsi gecen tarihten önce liman başkanlığına müracaat etmiş olunması gerekiyordu. yani o tarihten sonra alınacak teknenin ya ÖTB si olmalı yada yeni CE belgeli faturası. bunun dışında kalanlar denize çıkmayacak. çıkıpta yakalananlar sahil güvenlik tarafından çekilip tekne hurdaya ayrılacak.

bu konu son bir yıl diye başlayıp son 1 ay son 10 gün gibi güncel olarak sitede konuşulmuştu zaten. konuyu baştan sona okursanız herşeyi ayrıntılı olarak görebilirsiniz

5. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Tonilato ile ÖTB

Yeni yönetmeliği geç farkettim , sanırım çıkış tarihi 02.03.2008 ve tonilato ile ötb değiştirme süresini bir yıl olarak vermiş . Bu süreyi bir ay ,bir hafta geçmiş bulunuyorum . Uygulama hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Tonilato belgeniz varsa hiç vakit geçirmeden en yakın liman başkanlığına gidin veya telefon açıp bilgi alın. Son durumu bende bilmiyorum ama en doğru bilgiyi liman başkanlıklarından alabilirsiniz. Hatta bizi de son durumla ilgili bilgilendirirseniz seviniriz.

7. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Tonilato ile ÖTB

Arkadaşlar
    Bu gün ilk iş bu konunun başında örneği verilen dilekçeyi yazarak Denizcilik Müsteşarlığı Trabzon Bölge Müdürlüğünün yolunu tuttum .
    Sadece tonilato belgem ve dilekçemle ( tc nolu nufüs kağıdı da) müreceaatımı yaptım .Teknemdeki motor 10 bg. den düşük güçte (8.5) bg. olduğu için MTV dekontu istenmedi , ancak Nufus Müdürlüğünden onaylı ikamet istendi , bir de
    Denizcilik Müsteşarlığı nın TC. HALK BANKASI , Necatibey Şubesindeki 05000021 nolu hesabına 30 Tl. yatırıp dekontu ibraz ettikten sonra ayrıca Tonilato tarihi ile bu tarih arasında teknede herhangi bir değişiklik olmadığına dair beyanımdan sonra Özel Tekne Belgemi aldım .
    Yönetmeliğin 02.03.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış olması nedeniyle 02.02.2010 tarihinden sonra Tonilato belgeleri idare tarafından resen iptal edilecek , arkadaşlar ihmal etmeyip bu süre geçmeden ÖTB lerimizi alalım. Selamlar ...

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hayırlı uğurlu olsun. En azından 5 sene boyunca rahatsınız. 5 sene sonra ne olacak belli değil.

9. cturk1963

cturk1963

Bendeki tonilato belgesinin mutlak suretle değişmesi gereklimidir.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Birde tonilatoların özel tekne belgesine çevrilmesi ile ilgili bir süre varmıdır.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2009
  10. mırmır

mırmır ilkay şen

Kaynak: http://www.denizcilik.gov.tr/tr/Haber/Uploads/Sahiplik%20Belgesi.doc

Sayı : B.02.1.DNM./0.07.10.01/010.99/18315 03 / 06 / 2009

Konu : Sahiplik Belgesi İle Kayıt

İlgi :a)02.09.2005 tarih ve 2860 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

b)31.07.2008 tarih ve 26267 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

c)16.05.2009 tarihli ve 27230 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”

İlgi (a) Müsteşarlık Talimatında faturası bulunmayan deniz taşıtlarının kayıt ve tescilinde yapılacak işlemler; “Deniz taşıtlarının sicil kaydı (kayıt ve tescil) yapılırken veya deniz taşıtına ait fatura ibrazı gerektiren diğer işlemlerde; konu deniz taşıtına ait fatura ibrazı yapılamadığı durumlarda Resmi bir merciden alınmış Sahiplik Belgesi talep edilecektir. Bu sahiplik belgesinde deniz taşıtının bedeli (fiyatı) bulunacaktır. Sahiplik Belgesi; Medeni Kanunun 777 nci maddesi hükümlerine istinaden alınacaktır.” şeklinde açıklanmıştır.

İlgi (b) Müsteşarlık Talimatıyla ise faturası bulunmayan deniz araçlarının kayıtlarına imkan sağlarken uygulamanın kötüye kullanımını önlemek amacıyla; ilgi (a) Müsteşarlık Talimatında belirtilen Sahiplik Belgesi ile 30.09.2008 tarihine kadar yapılacak başvurularda fatura aranmaması, bu tarihten sonra deniz araçları kayıtlarının fatura ibrazı esas alınmak suretiyle yapılması gerektiği bildirilmiştir.

İlgi (c) Kanunda Ek Madde 12 ile Türk Uluslararası Gemi siciline tescilli olanlar ve Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari ve özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının bağlama kütüğüne kayıtları zorunlu hale gelmiş ve bu maddede mevcut gemi, deniz ve iç su araçlarının kaydı için “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay” ibaresi ile 30.06.2009 tarihinden itibaren altı ay süre verilmiştir. Bu süre içerisinde denizlerde ve iç sularda bulunan tüm kayıtsız teknelerimizin de kayıt altına alınabilmesi amacıyla ilgi (a) Müsteşarlık Talimatıyla başlatılan sahiplik belgesi ile kayıt uygulamasına tekrar başlanmış olup, 31.12.2009 tarihine kadar uygulama devam edecektir.

Gemi, deniz ve iç su araçları için mahkeme kararıyla alınacak sahiplik belgesinin yanı sıra, ilgilinin ikamet ettiği veya faaliyette bulunduğu yerin muhtarlığı, belediye başkanlığı, kaymakamlığı veya valiliğinden yahut kanunla kurulmuş olan meslek kuruluşlarından (Deniz Ticaret Odası gibi) alınacak sahiplik belgesi kabul edilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Hasan NAİBOĞLU

Bakan a.

Müsteşar

Dağıtım :

81 İl Valiliğine

Bölge Müdürlüklerine

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Haziran 2009
  11. doktorkim

doktorkim serdarhan dede

Yardım...

Arkadaşlar; benim elimde bir tekne var kamaralı adapazarı karasuda. orda sözümüz geçtiği için ne bir belge yaptırdık nede başka birşey.kullanıp durduk. şimdi ben bu tekneyi izmit sahiline getirmeyi düşünüyorum. Elimde motorunun faturası var, çift silindirli pancar motoru beygirii hatırlamıyorum. Tekne fiber eski bir şilepin filikasıymış(43 kişilik). Boyu 7 mt civarı. Ama biz onu balıkçı teknesine çevirdik. Şimdi benim sorum şu ben tekneyi nasıl yasal hale getiririm. Kullanmak için ehliyet falan mı lazım. Denizde çapari yapmak arkadaşlarımla gezmek bazende ağ atmak istiyorum.

12. 56562

56562 xxx xxxxx

Serdarhan Bey aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle tanışalım bölümüne konu açıp kendinizi tanıtmanızı rica ederiz.

Sorularınızın en doğru cevabını ise, elinizdeki tüm evraklar ve teknenin resimleri ile başvuracağınız " İzmit Liman Başkanlığı " yetkilileri verecektir. Şahsi görüşüm işinizin çok zor olduğu ve " Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi " adı verilen belgeyi alamayacağınız yönünde. Bağlama kütüğü ruhsatnamesinin nasıl alınabildiği www.denizcilik.gov.tr adresinde detaylı olarak anlatılmaktadır.

Son sözüm ise, bizler amatör balıkçılar olarak tebliğe uyuyor ve ağ kullanmıyoruz.

13. ozan

ozan Ozan

öncelikle eski tekneleri kaydettirmek için verilen süre doldu. ardından 1 kere mahsus verilen ek sürede doldu. bence işiniz çok zor. zaten kaydettirseniz bile amatör avda ağ atarsanız sahil güvenlik o tekneyede sizede epey ceza yazar. yani ağ atacaksan zaten iş kaçak boşver teknede kaçak olsun. yok yasal yapacaksan bi ucundan liman başkanlığına gidip bir hal yolu arayın. tekneyi kendim yaptım desem ne olur sorusuna cevap arayın.

14. alican0868

alican0868 akhisar

şimdi ne yapmalıyım

arkdaslar kusura bakmayın bir kaç açıklanmış ama ben bir kez daha en güncel haliyle duymak istiyorum, şimdi 3,5 metre fiber bi sandal aldık, faturası da var, hurdacıdan aldık faturalı işte. adb de var, şimdi ne yapmamız gerekiyor, ötb çıkarabiliyor muyuz,sadece fatura ve tc kimlik no yeterli oluor mu, lütfen yardım edin :(

15. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

2005 yılından sonra alınmış teknelere ayrıca ''CE'' belgeside isteniyor diye biliyorum, hurdacı size bu belgeyi verebilecekse, ''ÖTB kaldırıldı ,şimdi ''Bağlama kütüğü ruhsatı'' veriliyor , bu ruhsatı çıkarabilirsiniz,

16. alican0868

alican0868 akhisar

öyle bir belge verebileceğini zannetmiyorum, peki şimdi ne yapmalıyız?

17. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Motorsuz, sandal olarak kullanıldığında , ruhsata ihtiyaç yok.

18. alican0868

alican0868 akhisar

4 5 beygirlik kıçtan bi motor alırsak sadece motora çıkarmamız mümkün mü , yeterli oluyor mu öyle, o zaman prosedğr nedir?

19. 56562

56562 xxx xxxxx

Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi sadece motorlu deniz taşıtlarına çıkartılabilir. Yani sadece motor için almanız mümkün değil. Şu saatten sonra Özel Tekne Belgesi yada Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi olmayan teknelerden uzak durmanızı öneririm. Tek istisna motor ve tekne için alınmış yasal faturaların, CE belgesi v.s. evrakların hazır olmasıdır.

20. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Öyle bir şey yok , Bütün ''motorlu'' !! deniz taşıtları ,bağlama kütüğü ruhsatı çıkarmak zorunda, aksi yönde , herhangi bir çıkış yoluda yok maalesef !!!