Özel Tekne Belgesi çıkarılması

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Süheyl Başak tarafından paylaşıldı.

1. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Rifat Bey,
    Bildiğim kadarı ile ÖTB olan bir tekne ve motor alacaksanız devir teslim belgeleri Liman Başkanlıklarında yapılıyor. Ayrıca ÖTB olmıyan tekneleri almamanıozı tavsiye ederim. Zira Muhtara onaylatılan sahiplik belgesi kasım ayı sonundan itibaren çıkarılamıyacaktır. Ancak motor ve teknenin yeni faturaları varsa o zaman ÖTB çıkarılabilecektir.
    Bugünkü kanuna ilave yapılmazsa kasım ayı sonundan itibaren eski, faturası olmayan ve ÖTB çıkarılmamış tekne ve motorları kullanmak imkansız hale gelecektir.
    Duyumuma göre ÖTB olmayan tekneleri Sahil Güvenlik 2010 tarihinden itibaren sıkı takibe alacakmış.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

2. 1444

1444 RxB

Süheyl Abi

bu başlık altında yazdıklarınızın hepsini okudum. Gerekli herşey bu başlık altında sayenizde var. Bilgiler için çok teşekkürler.
    Ben de o zaman ötb li tekneyi alırsam soluğu liman başkanlığında alacağım demek ki.
    Zaten sizin yazıları okuduktan sonra anladım, onun için şimdi tekne sahiplerine hep ötb soruyorum.

Çok bilinen bir internet ticareti sitesi üzerinden ilgilendiğim tekne sahiplerine mesaj ile ötb soruyorum ve maalesef hiçbirinden cevap gelmiyor! Ötb si olan tekne anladığım kadarı ile hiç de çok değil sularımızda.

3. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Merhabalar; Sevgili Süheyl abi, ÖTB ile ilgili yazılarınız neticesinde yeni teknemi Zonguldak limanına götürerek, ötb için gerekli müracaatları yaptım.
    Benden istenenler;
    1. Teknenin 3 tarafından çekilmiş fotoğrafları
    2. Muhtarlıktan getirdiğim sahiplik belgesi
    3. Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisi
    İnternet çıktılı dilekçemi verdiğim halde gerek görmediler ve 2 gün sonra gel dediler gittiğimde görevli memur gelip teknenin tescil boyunu, en ve derinliğini ölçtükten sonra gerekli bilgileri görevliye verdiğinde önceki adı ÖTB yeni adı BAĞLAMA KÜTÜĞÜ RUHSATNAMESİNİ hemen aldım Yani müracatımdan 3 gün sonra ruhsatımı aldım.
    Görevliye sorduğum birkaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Vergi durumunu sorduğumda (benim teknem 4 metre olduğundan muaf) 5 metre dahil 9 metreye kadar 200 tl 9 metre dahil büyüğü 2 katı olarak olduğunu söylediler ayrıca önceden 9 Hp den yüksek motorlardan alınan vergide kalkmış.

Sitede tekne ile ilgili sorular soran benim gibi nice insanlara yardımcı olan, başta Süheyl bey ve diğer dostlara teşekkür ediyor, deniz ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaşmaya devam etmelerini diliyorum
    iyi günler
    E.demirci

4. teknikelektronikci

teknikelektronikci murat mehmet

forumdan epeydır uzaklaştım tekrar burdayım :)
    süheyl amcacığım hayırlısı olsun

rıfat bey satın alcağınız tekende mutlaka ötb olması gerek satış yapıldıktan sonra liman başkanlşığında ötb yi üzerinize alabilirsiniz dikkat etmeniz gereken teknenın vergi borcu bulunmaması ötb ruhsatın ta kendisi :) ve mutlaka almanzı gerek

5. teknikelektronikci

teknikelektronikci murat mehmet

bu yeni zamlar ile birlikte bizim tekneleirn vergilerine zam geldimi? bilen varmı ?

6. ProXimA

ProXimA serdar

Bılgılerınız ıcın cok tesekkurler..
    kanun cıkması ıtıbarıylee artık tekne boyuna gore vergı alınıyor...amac herkesı Turk bayragı altına almak..cok guzel..yuksek beygırlı motorlarda kolayca ötb cıkarabılıcek artık vergısı az olcak..benimde teknem var cıkarmayı dusunuyorum kı cıkartıcaktım ama guvenemedım..sonucta Turkıyede yasıyoruz kanunlar sureklı degısıyor.. sımdı herkesı Turk bayragına alıp sora tekrar vergı sıstemını motor buyuklugune cevırmelerınden korkuyorum acıkcası..
    sızlerın dusuncelerı ne acaba ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ocak 2010
  7. 56562

56562 xxx xxxxx

Size hak vermemek elde değil Serdar Bey. Devletin başı sıkıştığında, malesef hep ilk aklına gelen biz " kümesteki kazlar " olmuştur. Bu seferde bekleyip göreceğiz.

8. ustaocean

ustaocean akın

Insanlari canindan bezdirmek ve denizden sogutmak icin ellerinden geleni yapiyorlar, teknesi moturu calinan calindigini bildiriyor zaten, bildirmiyorsa oda onun sorunu, ötb yeni adiyla bkr si olmayan tekneler icin bir af cikartilabilir ve calinti kayitlari ile karsilastirilip ona gore ruhsat verilebilir, buda atla deve degil, ne diyim herkes potansiye suclu, kafalar EU ya girmedikten sonra CE li tekneyle hic giremeyiz EU ya.......

9. canyarg

canyarg can

ARKADAŞLAR,
    faturasız tekneler için sahiplik belgesi çıkarma fırsatının tekrar çıkarılması için lütfen herkes verdiğim linkte dilekte bulunsun.çok istek olursa açılacağını duydum.daha önceki uygulamanın duyulmadığını yazalım.
    http://www.denizcilik.gov.tr/tr/anket/hizmetanketi.asp

10. harbay

harbay HARUN BAYRAKTAR

Belge Hakkinda Bilgi

MERHABA ARAKDAŞLAR BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

BEN BU CUMARTESİ BİR TANE TEKNEYE BAKMAYA GİDECEĞİM.

TEKNE 5,80 BOYUNDA dızel katana 8 beygırdır MOTORU VARMIŞ

BU TEKNE KÜÇÜKÇEKMECE KANALDA BAĞLI DURUYOR.

ADAM ORDAKİ KOOPERATİFE ÜYE OLACAKSIN OKADAR DİYOR BİZ SENELERDİR BURDAYIZ NE BELGE SORAN VAR NE ARAYAN DİYOR.

BEN BU TEKNEYİ ALSAM BELGE MASRAFI BANA NEYE PATLAR

BU BAĞALA KÜTÜĞÜ RUHSATNAMESİ BU TEKNE İÇİN GEÇERLİMİ YADA ADAMIN DEDİĞİ GİBİ BELGE OLMADAN KULLANA BİLİRMİYİZ. ADAM YILLARDIR BİZ BÖYLE KULLANIYORUZ DİYOR ?

BİRDE tonilato VARMIŞ BEN BAĞLA KÜTÜĞÜ BELGESİ VARMI DİYE SORDUM ODA TONILATO NU SORUYON SANIRIM EVET VAR DEDİ , BU NEDİR (TONILATO) ?[/

11. 56562

56562 xxx xxxxx

Harun Bey,

Bu konu forumlarda defalarca işlendi. Bu linki incelerseniz aklınızdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

12. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Önce Vergi dairesine gidip 220tl yatırıyorsunuz,
    ("Bağlama kütüğü için" diyerek)

2 adet Fotonuz + Kimlik fotokopiniz ve ikametgahınız yanınızda
    tekneye koyacağınız isimde aklınızda oluyor.

Direk Ambarlı Limana gidip merdivenlerden çıkıp soldaki koridorun sonunda Coşkun Bey'i buluyosunuz.

Alıcı ve Satıcı birlikte gidiyorsunuz.

Eğer herşey hazır ise yaklaşık yarım saatinizi alacaktır.

Bağlama Kütüğü kaydı tekne içindir.
    Eğer tekne isimi değişecekse motor dahil 4 adet fotoğraf çekilmesi gerekebilir.

Tüm evrak ve gerekli malzemeler yanınızda denize açılmanızı tavsiye ederim
    zira orası Gümrüğe yakın olduğu için sahil güvenlik sıkça teknenizi ziyaret edecek ve kontrollerde bulunacaktır.

Hayırlı Uğurlu Olsun.

Nereden biliyorsun diyen olursa :
    Tekne satışı konusunda bir arkadaşın yanına takıldım.Sırf meraktan tecrübe olsun diye...

Son düzenleme: 27 Mayıs 2010
  13. albeton

albeton Ali

En İyi Avı:
    kötü av yok
    ben hiçbir kaydı, belgesi olmayan 9.9 luk 3.80m tekne alıyorum. yüzdüremiyecekmiyim şimdi :(

14. telvin

telvin serkan

Süheyl abi selamlar...

öncelikle merhaba süheyl abi... :) aslinda size özelden ulasmaya calistim ama maalesef yeni üye olmam nedeniyle, mesaj gönderemiyorum özelden... suan ki konuyla alakali olmayacak ama,sizin fikrinize ihtiyacim var... okudugum kadariyla m.ereglisinde oturuyorsunuz,benim de yeniciftlik altinda yazligim var... önümüzdeki ay tekne almaya niyetim var,fakat kararsiz ve bilgisizim:eek: ilk önce sunu belirteyim ki tekneyi sadece yazin agustos ayinda 1 ya da bir bucuk ay istavrite cikmak icin ve arada zipkinla avlanmak icin kullanicam,genelde 2 kisi, nadiren 3 kisi olabilir.. almak istedigim tekne 4 ya da 4.50 lik safter ve 9.9 luk suzuki motor...(almanya dan geldigim icin zamanim kisitli, o yüzden ADF yle ugrasmak istemiyorum) siz de anladigim kadariyla bu boyutlarda ve 9.9 luk motor kullaniyorsunuz.. ve marmara dasiniz, bizim buranin iklim sartlarini bilirsiniz... bana nasil bir tekne tavsiye edersiniz? Forum da bazi arkadaslarla görüstüm,4 ya da4,25 lik tekne daha uygun olur dediler... 450 motor icin agir gelebilir diyorlar... bir de anladigim kadariyla agirlikta güvenlik acisindan önemli, sizce nasil bir secim yapmaliyim? birde bize yakin (Silivri,gümüsyaka,kumburgaz) taraflarinda bildiginiz imalatcilar var mi? tavsiye edebileceginiz..:eek: lütfen kusuruma bakmayin, actiginiz konu ile cok alakasiz oldu ama...:(

15. hasançağ

hasançağ hasan çağlan

3,50 mt alimünyum teknem var ama hiç bir belgesi yok denize açılmam için ne yapmam gerekiyor. belge veya fatura nasıl alabilirim lütfen yardım....