Özel Tekne Belgesi çıkarılması

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Süheyl Başak tarafından paylaşıldı.

1. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Benim Marmara Ereğlisinde 4,50 m fiber teknem ve 9,9 HP kıçtan takma motorum var. Teknemi yaz aylarında Ereğlide kullanmaktayım. Motorumun 1994 tarihli faturası mevcuttur ancak teknenin faturası yok. Teknemi aynı tarihte almıştım.
    Dün 25.05.2009 tarihinde Silivri Liman Başkanlığına giderek tekne ve motoruma
    ÖTB çıkarmak istedim. Sahiplik Belgesi tanzim ettirerek muhtardan onaylatmıştım.
    Ancak Liman Başkanı ile yapmış olduğum görüşmede öğrendiklerimi sizler ile paylaşmak ve benim durumumda olan arkadaşlara yol göstermek gayesi ile aşağıda bilgilerinize sunmaktayım.
    1-Sahiplik Belgesi ile faturasız tekne ve motorlara ÖTB çıkarılması işlemi Eylül 2008 tarihinde sona ermiş.
    2-Şu anda ÖTB çıkarmak için:
    a)Teknenin ve motorun 2005 tarihinden eski tarihli faturaları olması,
    b)2005 yılından sonraki tarihli faturası var ise faturalara ilave olarak CE
    belgesi de gerekmektedir.
    c)Cumhuriyet Savcılığına muracaat edilerek tekne ve motorun sahibinin
    belgelenmesi şartı aranmaktadır.
    Başka türlü ÖTB çıkarmak bu günlerde mümkün görülmemektedir.
    3-Liman Başkanı ayrıca yeni çıkarılan kanun ile ilgili olarak bir kararname
    yayınlanacağını ve büyük bir ihtimalle eski tekneler için bu kararnamede
    bir geçiş yolu gösterileceğini belirmiştir.
    ÖNEMLİ: ÖTB olmıyan tekneler Sahil Güvenlik tarafından yakalanırsa çekilmekte, bağlanmakta dır. Söylendiğine görede hurdaya çıkarılacaklardır.
    İlgili arkadaşların bilgilerine sunarım.
    Ben ne yapacağımı henüz kararlaştırmadım. Belki çıkarılacak olan kararnameyi beklerim veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat ederim. Henüz kararsızım.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

2. 56562

56562 xxx xxxxx

Süheyl Abi,

Kararname çıksada mevcut teknenizin durumunu mevzuata uygun hale getirmeniz için mutlaka yapmanız gereken bir prosedür olacaktır. Yada en azından belirli bir miktar " harç, ceza, v.s. " ödemenizi isteyeceklerdir. Ben olsam bu yazı rahat geçirebilmek ve tekneyi gönül rahatlığı ile kullanabilmek için işlemlerimi hemen yapardım.

3. onur1872

onur1872

cumhuriyet savcılığında teknenin asıl sahibinin belgelenmesi ile ötb alınabiliyormu?ce belgesi aranmıyormu?eğer cumhuriyet savcılığında belgelemek yeterliyse bunu nasıl yapacağız?

4. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Liman Başkanı ile yaptığım konuşmada uygulama yapılması için çıkarılacak kararnamede bu konuda herhangi bir kolaylık belirtilmezse yapılacak tek çözüm olarak Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verilmesi ve oradan teknenin ve motorun bana ait olduklarının belgelenmeleri kalmaktadır. Savcılıklar, mahkemeler hiç hoşlanmadığım yerler olduğu için tedirgin olmaktayım.
    2005 yılından sonraki tekne ve motorlar için bu durum söz konusu değildir. Bu tarihten sonraki faturalara CE belgesi de istenmektedir.
    Bu gün için herhangi bir harç veya ceza ödeyerek ÖTB çıkarmak imkanı yok. Yeni kararname bekleniyor belki de kararnamede harç veya ceza ödeyerek ÖTB çıkarmak imkanı verilecektir. Bakalım ne olacak zaman içinde göreceğiz.
    Bu gibi sorunları olan arkadaşların teknelerinin bulunduğu yerlerdeki Liman Başkanlıklarına giderek bilgi almaları faydalı olacaktır. Silivrideki Liman Başkanımız bana konum ile ilgili tedaylı bilgi verdi ve yardımcı olmaya çalıştı.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  5. onur1872

onur1872

süheyl amca çok teşekkürler.artık yeni kararnameyi bekliyoruz

6. mırmır

mırmır ilkay şen

Süheyl amca yasa tasarısı kabul edildi..
    Gözünüz aydın !
    01 temmuz 2009 tarih itibarı ile devreye girecek..
    İzmir liman başkanlığı tarafından bizzat bilgilendirildim.
    31 aralık2009 da da son bulacak Saygılar..

7. kıyıcık

kıyıcık oguz

Favori Kamış:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    1 kğ Eşkina
    Süheyl abi benimde niyetim var tekne işinde fakat kanunların netleşmesini bekliyorum tabi kesin diyor herkez net fakat ne oldugunu görmek için bekliyecegim biraz paylaşımın için teşekkürler

8. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Arkadaşlar,
    12 haziran cuma günü Silivri Liman Başkanlığına gittim. Tekne veya motor faturası olmayan sahipler için 1.Temmuzdan başlıyarak ÖTB çıkarabilmek yeni uygulamaya başlıyacağını ve neler istendiğini öğrendim.
    Benim durumumda olan arkadaşlara yardımcı olabilmek için ne yapmamız gerektiğini aşağıda belirtmekteyim.
    1-Sahiplik Belgesini Liman Başkanlığı çıkaracak,
    2-Teknenin iki yanına ismi yazılacak ve arkasına B.L.SİLİVRİ yazılacak ve önden, yandan, arkadan resmi çekilecek.
    3-Teknede Bayrak asılı olacak,
    4-Can simidi, can yeleği, yangın söndürme tüpü olacak ( bu malzemeler mutlaka sertifikalı olmalıdır.)
    5-Manyetik pusula bulunacak,
    6-İşaret fişeği bulunacak,
    7-Radar reflektörü bulunacak,
    Bütün bu malzemeler ve tekne ile motor Limandan gelecek olan elemanlar tarafından kontrol edilecek ve sonra ÖTB verilecektir. Belgenin son çıkarılma tarihi 31.12.2009 dur.
    Ayrıca belgesiz denize çıkmamamızı tavsiye etmekteler.
    Bütün arkadaşlara kolay gelsin.
    Süheyl Başak

9. onur1872

onur1872

çok güzel açıklama olmuş.teşekkürler.kendi motorumuzu da faturasız kaydettirebileceğiz demektir

10. mırmır

mırmır ilkay şen

Kaynak

http://www.denizcilik.gov.tr/tr/Haber/Uploads/Sahiplik%20Belgesi.doc

Sayı : B.02.1.DNM./0.07.10.01/010.99/18315 03 / 06 / 2009

Konu : Sahiplik Belgesi İle Kayıt

İlgi :a)02.09.2005 tarih ve 2860 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

b)31.07.2008 tarih ve 26267 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

c)16.05.2009 tarihli ve 27230 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”

İlgi (a) Müsteşarlık Talimatında faturası bulunmayan deniz taşıtlarının kayıt ve tescilinde yapılacak işlemler; “Deniz taşıtlarının sicil kaydı (kayıt ve tescil) yapılırken veya deniz taşıtına ait fatura ibrazı gerektiren diğer işlemlerde; konu deniz taşıtına ait fatura ibrazı yapılamadığı durumlarda Resmi bir merciden alınmış Sahiplik Belgesi talep edilecektir. Bu sahiplik belgesinde deniz taşıtının bedeli (fiyatı) bulunacaktır. Sahiplik Belgesi; Medeni Kanunun 777 nci maddesi hükümlerine istinaden alınacaktır.” şeklinde açıklanmıştır.

İlgi (b) Müsteşarlık Talimatıyla ise faturası bulunmayan deniz araçlarının kayıtlarına imkan sağlarken uygulamanın kötüye kullanımını önlemek amacıyla; ilgi (a) Müsteşarlık Talimatında belirtilen Sahiplik Belgesi ile 30.09.2008 tarihine kadar yapılacak başvurularda fatura aranmaması, bu tarihten sonra deniz araçları kayıtlarının fatura ibrazı esas alınmak suretiyle yapılması gerektiği bildirilmiştir.

İlgi (c) Kanunda Ek Madde 12 ile Türk Uluslararası Gemi siciline tescilli olanlar ve Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari ve özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının bağlama kütüğüne kayıtları zorunlu hale gelmiş ve bu maddede mevcut gemi, deniz ve iç su araçlarının kaydı için “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay” ibaresi ile 30.06.2009 tarihinden itibaren altı ay süre verilmiştir. Bu süre içerisinde denizlerde ve iç sularda bulunan tüm kayıtsız teknelerimizin de kayıt altına alınabilmesi amacıyla ilgi (a) Müsteşarlık Talimatıyla başlatılan sahiplik belgesi ile kayıt uygulamasına tekrar başlanmış olup, 31.12.2009 tarihine kadar uygulama devam edecektir.

Gemi, deniz ve iç su araçları için mahkeme kararıyla alınacak sahiplik belgesinin yanı sıra, ilgilinin ikamet ettiği veya faaliyette bulunduğu yerin muhtarlığı, belediye başkanlığı, kaymakamlığı veya valiliğinden yahut kanunla kurulmuş olan meslek kuruluşlarından (Deniz Ticaret Odası gibi) alınacak sahiplik belgesi kabul edilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Hasan NAİBOĞLU

Bakan a.

Müsteşar

Dağıtım :

81 İl Valiliğine

Bölge Müdürlüklerine

Sanırım bu metin tam açıklayıcı olacaktır İlgili arkadaşların gözü aydın..!!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Haziran 2009
  11. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Sayın Adem Vardarcık,
    Silivri Liman Başkanlığına bilhassa sahiplik belgesini muhtardanmı alacağız diye sordum. Bana teknenin bulunduğu yerdeki muhtardan sadece ikametgah getireceksiniz sonra gerekli belgeyi biz yapacağız dediler.
    İkametgahı belirtmeyi unutmuşum .
    Muhtardan alınacak sahiplik belgesi 30.9.2008 tarihine kadar geçiyordu. Ben bu tarihi atladım şimdi uğraşıyorum.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

Son düzenleme: 16 Haziran 2009
  12. teknikelektronikci

teknikelektronikci murat mehmet

merhaba

süheyl amca siz ötb cikarabildinizmi bugün 20 temmuz halen liman baskanligina (izmire) mevzuat gelmemis ayrica sahiplik belgesi ile de basvuramiyorum bu konuda bilginiz varmi acaba ?

13. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Sevgili arkadaşlar,
    Özel tekne belgesi ile ilgili kanun 1.7.2009 tarihinde yürürlüğe girdi ama halen uygulama ile ilgili tebliğ yayınlanmadığı için Özel Tekne Belgesi tekneme çıkaramamaktayım. Hemen her gün Silivri Liman Başkanlığına telefon ediyorum ama onlarda nasıl yapacaklarını ve ne yapacaklarını bilemiyorlar. Nasıl bir uygulama yapacaklarını bilemiyorlar. Gerekli evrakları bir dosya ile Silivri Liman Başkanlığına teslim ettim şimdi sadece yayınlanacak olan tebliği bekliyoruz.
    İşin ters tarafı ise Sahil Güvenlik bu duruma müsamaha gösterecekmi onuda bilemiyoruz.
    Özel Tekne Belgesi çıkaracak olan arkadaşlar için gerekli evrakların bir listesini aşağıda belirtiyorum.
    1-Teknenizin sağdan, soldan ve arkadan resimleri verilecek.
    Sağ ve sol önde tekne adı bulunacak ve arkadan çekilen
    resimde ise B.L.(liman adı) yazısı okunur halde ve 10 cm
    den küçük olmayacaktır.
    2-Tekne ve motorun faturası yok ise herhangi bir resmi kuruluştan sahiplik belgesi düzenlenerek dosyaya konacak.
    Bu resmi kuruluş Muhtarlık ta olabilir. Eğer faturaları var ise
    faturaların fotokopileri konacak,
    3-Can simidi, can yeleği, ve yangın söndürme tüpünün sertifikası fotokopileri konacak,
    4-Tekne sahibinin ikametgah senedi,
    Bu evraklar Liman Başkanlığının verdiği matbu dilekçe örneği ekinde Liman Başkanlığına teslim edilmektedir.
    Tebliğ yayınlandıktan sonra ne gibi işlemler yapılacağını şu anda bilemiyorum.
    Tatil için M.Ereğlisinde olan yazlığımda bulunduğum zamanlar internet bağlantısı kuramadığımdan sizlerle irtibat
    kuramamaktayım. Zaman zaman İstanbula geldiğimde
    gelişmeler hakkında sizlere bilgi vereceğim.
    Umarım Özel Tekne Belgesi çıkaracak olan arkadaşlara vermiş olduğum bilgiler faydalı olmuştur.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

14. teknikelektronikci

süheyl amca cok yasa emi cok sagolun verdiginiz bilgiler icin umarim en kisa süre icinde teblig yayinlanir.bizlerde artik teknemizi suya indiririz. valla her gün dua ediyorum ama bana kalsa bu teblig eylülden önce olmaz cünkü herkez bizler gibi akin edecek liman baskanliklarina ve deniz lerdeki trafik birden artacak alt yapi saglam olmadigi icin bunu uzattikca uzatiyorlar :S bu benim sahsi görüsüm saygilarimla

15. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Murat Bey Kardeşim,
    Haklısın, artık benimde kısa zamanda tebliğin yayınlanacağına dair ümidimi kaybettim. Hiç olmazsa eylül veya en geç ekim ayı içinde çıksada süre dolmadan ÖTB
    lerini çıkarabilsek diyorum. Bu sezon denizde Sahil Güvenlik ile kovalamaca veya daha doğrusu saklanbaç oynıyacağız gibi görülüyor. Ben teknemi eylül ayında kıyıya çektiğim için bu sezon pek faydası olmıyacak gibi görülüyor. Neyapalım seneye hazırlık olur diyelim.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

16. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    ÖTB çıkarmak isyenlerin dikkatine!

ÖTB çıkarmak isteyen arkadaşların dikkatine!
    Bugün 7.8.2009 cuma günü saat 16:00 da Silivri Liman Başkanlığından telefon ile öğrendiğime göre ÖTB alabilmemiz için Liman Başkanlığının beklediği uygulama ile ilgili tebliğ gelmiş ve ÖTB vermeye başlamışlar. Ben salı
    günü Liman Başkanlığına giderek teknemin ÖTB ni almak için çalışmaya başlıyacağım.
    Hepimize kolay gelsin.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

17. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

liman başkanlığını ziyaret vaktim geldi benimde :) gayet güleryüzlü ve yardımcı olma niyetiyle yaklaşıyorlar. bu tutumlarından dolayı teşekkür ederim liman başkanlığımızın çalışanlarına.

18. teknikelektronikci

merhabalar

bu ötb yi cikarabilmek icin netten isim talebinde bulunmak gerekiormus sanirim bunun hakkinda bilgisi olan varmi acaba ?

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    denizcilik.gov.tr. ye git. ordan bağlama kütüğü bilgi sistemine ve devamı var linkte ayrıca konu açmıştım bu olayla ilgili.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=27586

20. teknikelektronikci

tesekür ediyorum

inernetten isim talebine bulunup otomatik dielkce mi olusturdum simdi sali günü liman baskanligina gidip basvurumu yapacam umarim kisa sürede alirim gelismeleri ve yasadigim zorluklari buradan paylasmaya caliscam iyi günler