Örgü mü yoksa Mono misina mı ?

Konu, 'Misinalar' kısmında flameng tarafından paylaşıldı.

1. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55
    Arkadaşlar sadece surf av yapıyorum genellikle Galata köprüsü ve Karaköy Tarabya sahil şeridinde avlanıyorum kafamdaki soru makine olarak Okuma ceymar 55 kamış ise Okuma carbonite 3.90 kullanıyorum makinemde aşağıdaki Shimano misina sarılı yalnız elimde aşağıdaki örgü misinada var onu sarmalımıyım yoksa Shimano kalmalımı örgü Hakkı'nda olumlu ve olumsuz yorumlar var karar veremedim bir türlü yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen rastgelsin.

2. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Örgüyü sar zaten bir sefer örgüyle avlanınca bidaha mono misina kullanamazsın

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Örgü kullan tabi, ama kalınlığı ne?
    Çok kalınsa uzak atamamaktan şikayet edeceksin.

Çok ince "örgü + shock (şok) leader" kullanmaya bak.

Şok dediğimiz ağır kurşun atarken ilk atış anındaki çıkış kuvveti ince örgüyü patlatmasın diye en uca bağlanan kalın örgüdür. Yaklaşık 8 metre bağlanır. İşte o biraz kalın olmalıdır.

Köprüden sarkıtacaksan tabi buna gerek yok, çaparide de gerek yok. Ama ağır kurşun atacaksan (mesela rapala ile avlanacaksan) gerekli.

4. karadeniz57

karadeniz57 Sabri

Favori Kamış:
    Sportex Black Stream 20gr
    Favori Makine:
    Shimano ...
    merhaba ufuk kardeş!

ikisini bir kullan. bende öyle yapıyorum.
    özellikle atçek avında ama fark etmez. örgülü misina peşinden allbright düğümü ile 1-2 metre flurokarbon misina bağlıyorum.
    zira flurokarbon misina su altında görünmez ve standart misinadan daha kuvvetli ve sağlamdır. hemde uzun atışlarda, hemde misinayı sararken kamışın ucuna dolanmaz.

arkadaşlara katılıryorum. birkere örgülü kullanırsan, birdaha mono kullanmak istemezsin...

5. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55
    Hasan teşekkür ederim

Sabri abi çok teşekkürler Flucarbon bağlamanın yararı var dediğine bakılırsa ve misinadan daha sağlam o zaman ben daha zayıftır diye biliyordum deneyeceğim

Adil abi örgünün kalınlığı 17 mm .20 LB diye geçiyor Genellikle köprüdeyim orada şok leader gerek yok sanırım dediğin gibi asılıp atmıyorum zaten o zaman örgüyü sarıyorum makarama yedek kafam olmadığı için birini tercih etmem gerekiyor o yüzden sizler gibi bilgili dostlarımdan yararlanmayı sağladığınız için teşekkür ederim genellikle yemli avda takılıyorum topla 10 avımdan 6 sı köprüde geçiyor diğerleri balat ve emirgan arnavutköy kıyıları.Örgünün yemlideki verdiği hissi daha kuvvetli esnemediği için diye yorumlar okudum ama karışıncada diğer balıkçılarla çözmesi zor diyende var mono misinadan kolay diyende bu kafama takılmıştı köprüde gerçi o kadar çok takılma yaşanmıyor.

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Evet karışabilir Ufuk, bu da gülün dikeni.

Ama senin köprüde ne işin var? :)

Köprüden atarsan hem balık alırsın hem de güzel hava almış olursun; ama kıyıdan atarsan ayrıca spor yapmış olursun. Yaşın ilerlediğinde ya da çok seviyorsan arada bir özlediğinde köprüye gidersin. :)

(Keyif senin tabi, takılıyoruz. Ama birisi balıkçılığını geliştirmek istiyorsa köprü uygun değildir, bu kesin.)

7. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55

Haklısında Adil abi :) ne zaman köprüye gitsem boş dönmüyorum
    ne zaman kıyıda takılsam kısmet fena kapanıyor bu 1 yıldır böyle
    anlam veremedim istavrite atmıyorum ya yemli olarak çinekop eşkina mırmır vs
    köprdüden hiç boş dönmedim nitekim öyle olunca çay hizmeti dakikada bir geçiyor gıda ve tuvalet ihtiyacın için sıkıntı yok hemen yanıbaşında aracın sıkıntısıda yok bu halde olunca ister istemez köprü diyorum abi :)

8. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hah ha.. :) :)
    Tamamdır, anlaşılan sen orada güzel bir sistem oturtmuşsun.
    Doğrusu şu sıralar kıyıdan atmak gerçekten çok verimsiz.

9. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55
    Adil abi ve diğer hobidaşlarım misinamı sardım en alta bir kaç sıra Mono misina üste örgüyü komple sardım 300 metre ama sanki makaranın üst kısmı boş mu kaldı yoksa normalmi sizce ?

10. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2 mm daha sarabilirdin bence, ama yine de olur.
    Ama bundan sonra yaparken önce ipi sar, sonra misinayı. Böylece koyacağın misinanın boyunu uygun kesersin. Sonra ikisini de söküp bu sefer önce boyunu uygun kesmiş olduğun misinayı sonra da ipi sararsın.

Daha az sarılmış olan kafayla da çalıştım; çalışılır; İstanbul'da zaten kesildikçe azalıyor. Yani bu biraz zorunlu. O yüzden başta 1-2 mm'den fazla boşluk bırakmamak gerekir. Bu biraz fazla olmuş.

Kullan, bir de ıslakken gör, iplerin su tutması çok farklı olabilir.

11. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55
    Ok dikkate alacağım sağolasın teşekkür ederim abi.

12. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Yemlide her zaman yedek kafalı makina kullanırım....Dalgalı suda örgü durgun suda mono kullanırım.Dalgalı havada mono misina %10 esnediği için ve atış mesafesinde yekünde ciddi miktar oluşturduğu için örgü kullanırım. örgü neredeyse hiç esnemez.

13. flameng

flameng ufuk

Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55
    Sağolasın Metin ipi sardım makineye ama bir yedek kafa almak farz oldu.

14. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Yahu ben daha yeni aldığım kamış makinayı kullanamadım içim gidiyo iş güç sosyal çevre filan banghead

15. 10Murat10

10Murat10 Murat

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Speed Jig Kamışı 90-200 - Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40 - Okuma Sarasota 150cm
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 65 -- Okuma Ceymar FD CY-40 -- Okuma Avenger FD AV-65
    En İyi Avı:
    Levrek 2400 gr Lüfer 550 gr Çipura 440 gr
    Hayırlısı olsun. Rastgele.