Olta yapımı ve çeşitleri

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Taylan kaşıklı takımın büyük olanı hep ayak altındadır. Daha önce onu gördün sanıyordum. Her ki ucu da sivri daha büyük olan kaşıktan yapılmış ve kahverengi iri halkalı ve sapı kertikli sazan kancası ilaveli...
    Gayet iyi iş görür, yalnız tekne şart. Kıyıdan kullanılabilecek takım değil bunlar.
    Takımları karıştırırken eski alabalık ve turna takımlarını buldum.
    Hey gidi güner hey... Koca toby kaşıkla tutulan alabalığı sen hesap et işte...

2. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Görmedim Yakup abi. Yada gördüm de hatırlamıyorum. Bilirsin birazcık balık hafızalıyımdır :D

Bu eski kaşıkların resmi war mı Yakup abi. Şöle tarihi eser görsün gözlerimiz.

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sen de haklısın, ben fırsat yaratıyorum sen de anında 90 a takıyorsun topu...
    buyur, gör de gül biraz...

4. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

Yakup abi bunlar orjinaldede böyle sarımıydı yoksa toprak altında kalmaktan mı sarardı. :D

İşin şakası bi yana gerçekten baya eskiler. Özellikle en solda yer alan kaşıkla mepps spinner baya eski göründü gözüme. Sanırım o zamanlar sarı renkti malzemeler malum bugün bir çoğu metalik renk.
    En soldaki kaşık bende cleo kaşık havası uyandırdı birde. Benziyor yapı olarak.
    Ne balıklar yakalamıştır bu kaşıklar kimbilir. Dilleri olsada anlatsalar.
    Birde merak ettim bunların en eskisi kaç yıllık acaba ;)

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) malum 15 yaşlarımın takımları. En eskisi 25-30 yıllık vardır. Yani henüz sen doğmadan önce alınmış.
    Eskiden kaşık alırken mıknatısa tutardık. Parlak kaşıklarımız bile bakır yada sarıdandır. Bunlar tatlı su kaşıkları. Yine de iyi durumdalar. Kancaları üç beş kez değişmiştir. Ama bedenler civa gibi. Tıpkı ben :p

6. Erdem Manisalı

Erdem Manisalı

Favori Kamış:
    Zıpkın, sepet, olta
    En İyi Avı:
    Yılan balığı
  7. zephyr

zephyr Mert

En İyi Avı:
    Kırlangıç 2.9 Kg
    dostlar be de iğne bağlarken bu düğümü kullanıyorum ama söyle püf noktası var sarma işlemini yaparken deve boyuna doğru değil palaya(düğümün dayandığı yer) dogru sararsanız düğüm üzerinde hiç misina kalmaz düğümün daha sağlam olmasını sağlar ve güzel görünür. iki usulu birlikte yapın ve farkı görün saygılar sevgiler rastgele livarınız boş kalmasın:)

8. Değişik takımlar

Bu değişik düzeneklerle ne tip balıklar alabiliriz,nerelerde daha çok kullanabiliriz ve en önemliside işe yararmı ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Çok değişik takımlarmış hepsi dip için hazılanmış.
    Buralarda ne işe yarar bilemem, takılacak yem iğne boyu vs bu takımın alacağı balığı belirler bence. Mesela bazı hırsızlı iğneler gördüm, onların gerisine bi mantar bağlansa bizdeki lüfer takımı oluyor aynen.

Ek yerlerinde kullanılan boncuk ve diğer malzemeler çok çeşitli ve enteresan ben bunların hiçbirini kullanmıyorum direk düğüm kullanıyorum.

Şu telli kurşunlarda akıntılı havada takım denizde gezmesin kurşun kuma yada dibe birşekilde tutunsun diye tasarlanmış.
    Sanırım daha tecrübeli abiler daha doğru bilgi verecekler.

10. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    3 ve 4 numaralı takımlar,büyük balıklar için kullanılıyor,tatlısıda yayın avlamak için özellikle,ama genelde alttaki iğne 3 lü çırpma iğne kullanılıyor.
    Peche kanalından seyrettiklerim üzerine söylüyorum :)

11. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    1 ve 2 numaralı oltalar,Dalgalı kıyıdan Levrek avlamak için kullanılan takımlar,kösteklerde kullanılan boncuklar fosforlu boncuk,hem balıgın dikkatini çekmek hemde,takılan fırdondunun 360 derece hareket etmesi için kullanılmıştır. Alıntı yine Peche :)

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    1 den 5 e kadar olan takımlar surf takımdır. Kumsal kıyılarda ileri atıp pisi, kalkan, levrek, çupra ve mırmır gibi balıkların avcılığında kullanılır.
    6. Takım kıyıdan veya akıntılı yerlerde tekneden mürekkep balığı (kalamar) avlamak içindir.
    7. takım iyi bir gezer kurşunlu oltadır. Levrek, çupra ve kıyıdan avlanablecek pek çok balık için uygundur, hatta sazan da da kullanılabilir.
    8. takım muhtemelen yine kalkan avcılığında kullanılabilecek iki kancalı bir takım. Sanırm kancanın ikisi aynı anda tek yeme (küçükbalık) takılıyor.

Son düzenleme: 12 Şubat 2007
  13. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    5 numarada yine levrek için :)
    Yine pecheden alıntı :)

14. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    7 bildiğimiz hırsız olta hem tatlı su hem deniz için :)
    8 kalkan :)

15. kbülent

kbülent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ıldır levrek 1 kg
    Çok güzel renkli takımlar ama bizde iş yaparmı o belirsiz,
    okadar az ve nazlı ki balık her seyden urkuyor.ürkütmemek adına en ince takımları seffaf olarak yapıyoruz öyleki balığın tek görduğü sadece yem. Öyle zaman geliyorki en ust klipse taktığımız kalamar rapalasından urküp balık vurmuyor.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hemen hepsi bait clip vs. kullanıyor.. Demekki bunlar yayın vs. den ziyade, denizde, kıyıdan kullanmak için, yani surf casting için yapılmış.. İğnelere bakılırsa, bizim hafta sonu beşiktaş cengaverlerinin yakaladıkları balıklar boyunda iğneler, demekki onlar için yapılmamış..

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Vallahi doğru, ama bu takımların her biri de ayrı bir değer onu da bir kenara yazalım.
    Bülent sen benden iyi bilirsin, hani rüzgarın ve dalganın kıyıları döğdüğü bir günde Urla iskelde, Mordoğan'da, Sığacık'ta orta yaşlı biri gelir, 0.60 misina sarılı bir kasnak, ucunda bir gezer kurşun tek bir kancadan oluşan oltasına tuzlanmış sardalya, sülünez yada mamun takar fırlatır... bir iki saat sonra 750 gramlık iki çupra, 2 kiloluk bir levrekle çıkar gider...
    Oysa saatlerdir biz onun olta attığı yerden daha güzel (kime ve neye göre güzel se) bir konumdan incecik misinalar, gıcır gıcır kamışlar ve makinelerle ata çeke aldığımız sadece üç ısparoz, avuç içi kadar sargoz, bir iki melanur belki denk gelirse bir karışlık mırmırdır.
    Burada verilen türden takımlar havasına ve yerine göre çok iyi iş görür. Normal şartlar için kaba gibi görünse de yılda üç beş trofe balık alayım yeter diyenler için biçilmiş kaftandır.

Son düzenleme: 12 Şubat 2007
  18. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Emre Boncuklu Düzenek yapmanı tavsiye ederim,benim sudak oltalarım hep bu şekildedir.Tüm avcı balıklar için kullanılabilir.Hem dikkat cekmek hemde düğüm olmayacağından dolayı misinanın kırılma oranını düşürmesi açısından Faydalı olur.Birde benim gibi fantaziye kacarsan bir boncuk sarı bir boncuk lacivert :D :D :D

Selamlar Rastgele

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğer, biraz hallice balık arıyorsanız, bu takımlar balığı ürkütmez.. Elbette, 0.60 misina yerine 0.20 misina kullanmak daha iyi olur ama takımlarda uygulanan prensiplere bakarsak, öyle balığı ürkütecek bir şey göremiyorum..

Bence bu takımlardaki asıl sorun, maliyettir. Pahalı çıkması önemli değil. Bu takımları yapmak için gerekli olan stopper'leri, bait clip'leri filan bulmak biraz zor.. Yoksa sorun değil..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  20. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )

Serdar kardeşim,kurşun haricinde diğerleri balık malzemecilerinde var,ve öyle çok külfetli değil.Kurşunun yapılmasınıda izledim çok zor değil uygun kalıp yaptırmak lazım,sanırım kurşun kalıbını 3,5 - 4 ytl ye yapıyorlar.
    Benim pecheden izlediğim bütün deniz balıkcıları bu sistemi uyguluyorlat 1 ve 2 yi :)

Selamlar