olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    makine ve kamış denize düşerse :)

bugün oltayı deneme fırsatı buldum. oldukça memnun kaldım ama çok komik bir olay oldu. bizim kamış ve makine istanbuldaki havanın güzelliğine aldanıp denize daldı. kancayla zor aldım valla, üsküdarda balık malzeleri satan bir amca yardım etti allahtan. kurtardım makineyi. acemilik işte bu arada nasıl temizliyebilirim oksitlenmemesi için. yarım yamalak makineyi söktüm iyice kuruttum. kamışı da iyice kuruttum. ıslak bezle iyice sildim daha sonra tekrar kurumaya bıraktım. başka ne yapabilirim? umarım oksitlenme olmaz.

2. lombardo

lombardo TOLGA

eninde sonunda

makinada paslanmaya neden olan olay metal olan kısımların su ve oksijen ile birleşmesidir.
    kimyasal olarak tam nasıl oluyor bilemem ama hem tuz hem su korozyona neden olur. ayrıca tuz nem tuttuğundan korozyonu hızlandırır.
    yapılması gereken makineyi nemden ve tuzdan arındırman.
    kaliteli bir yağile yağlaman ve nemden uzak biryerde saklamandır.
    aslında her balığa gidişte makine ister istemez neme ve tuza maruz kalır.bu engellenemez.

çokda kendini üzme .eninde sonunda birgün makinen bozulacak.
    yenisini almak zorunda kalacaksın.

3. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Kamışın ucu sıkışıp iç içe geçmeyince sorunu nasıl çözebilirim ?

Kamışın ucu sıkışıp iç içe geçmeyince sorunu nasıl çözebilirim :eek:

4. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Isıtarak olabilir. En uç parca dolgu ise daha az genleşir ve çıkar. O da olmazsa 2.parçanın uç kısmını ince bir işçilikle kesmeye kadar varabilir bu iş. :( (en son çare)

5. solucan_deligi

solucan_deligi

Dikkat

Isıtmak dediğin gibi iyi bir çözüm ama dikkatli olmak lazım. kamışlar polyester bazlı çabuk yanar, yandığı yerden de zayıflar. Bunu göze almak lazım.Parçaların bir öncekinin içinde kalan kısmında 3-4 cm.'lik payları vardır. yarım cm.'lik bir pay kesmek daha iyi olur ama bu sefer de kestiğin parçanın halkası tam oturmaz. Bunları göz önünde bulundur.
    Eğer kamışın ıslandıysa genleşir.Bu yüzden de sıkışmış olabilir.Eğer böyleyse kurumasını bekle, o zaman sıkışan parça açılır...Eğer ıslanmadıysa bence hiçbirşey yapma, taşıması zoruna gitmezse öyle kullan...

6. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

İlk parçayı soğutup ikinci parçayı ısıtarak çıkarmak mümkün.

7. hobbytime

hobbytime

kamış bakımı

kamışlarda bu tür sıkışma ve hasarların önlenmesi için her kullanımdan sonra bakım yapmak lazımdır.
    bal mumu ve kaliteli alkol içermeyen mobilya cilaları bu iş için kullanılır.
    kamışı komple temizleyip cilalarsanız ve ek yerlerine parafin yada bal mumu sürerseniz bu tür sıkışma ve benzeri sorunlarınız kalmayacaktır.

8. Spider

Spider Mert Eren

tam anlaşılması açısından
    küçük bir açıklama eklemek istiyorum
    metod doğrudur.

küçük parçayı soğutmak
    büyük parçayı ısıtmak iyi bir çözümdür.

9. turna

turna

Elinden iş geliyorsa halka altından kes,ve tam dik tutarak çekişle hafif hafif duvarak indir sonra halkayı temizleyip geri yapıştır.bence maharetli olan herkes oltayı söküp tamir edebilir.

10. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Kamışın ucu sıkışıp iç içe geçmeyince

Tekerlek kırıldıktan sonra kırmaması için gerekenleri söyleyenler olacaktır.. Kamışın eski haline nasıl getirileceği konusunda yapılan tüm önerileri uyguladım. Sonuçlar aşağıda :
    1-Yıkadıktan sonra farklı yağlarla yağlayıp bekletme ve pense ile yavaş yavaş geri itime; işe yaramadı pense ile tutulan kısımın boyası silindi.
    2-Isıtma ; ısıtttığınızla kalıyorsunuz, dikkatli uygulanmazsa kamışta şekil bozukluğuna yol açabilir.
    3-Yağlayıp ısıtma; üsttekilerin hepsi birden oluyor.
    4-Kamışın bir tarafını soğutup (dar veya üst) diğer tarafını ısıtma bunu başaramıyorsunuz.

Ben nasıl çözdüm. Buzluktan alıp tarbaya koyduğum buzları sıkışan bölgenin üzerinde yaklaşık 40 dakika beklettikten sonra sıkışan kısımları EL ile ters yönde yavaşça döndürmeye başlayınca sorun çözülüyor.

Son not hepsini denemem sonucunda kamışların düzeldiğini düşünenler olabilir. Sıkışmış iki kamışımız vardı; oğlumun eski metal küçük kamışı, diğeri benim üst kısmı sıkışmış olan karbon fiber kamış. Denemelerin tamamı benim karbon kamış üzerinde yapıldı. oğlumun küçük kamışı üzerinde hiç bir deneme yaplmadan doğrudan soğutma işlemi uygulanarak sıkışma giderildi üstelik o kamış bir 4 yıldan uzun bir süredir iç içe geçmemekte direnmekteydi.:D

11. Olta Bakımı Yardım

Sevgili site sakini arkadaşlar.ben her hafta balığa gidiyorum.her balık dönüşümde kamışımı,misinamı ve makinasına herhangibir bakım yapmıyorum.normalde yapılıyormu?bazı arkadaşlarım,abilerim mutlaka gelince çeşme suyunda bi yıka diyolar tuzu gitsin misina çürümesin,makina küflenmesin diye.Ama şuda varki normal suyla yıkayınca bu seferde makinanın araları ıslak kalıcak yine.oof oof nasıl bakım yapıcam ben yaw.yoksa bide saç kurutma makinasıyla kurutcammı?yardım yardım.help me.help me.

12. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    makinayı yıkama ,kafayı çıkart,misinanın üstüne su tut...
    Makinayı nemli bezle sil......
    Kamışı komple yıka ve kurula....

Makinanın içini yağlamak gerekiyor ama el becerin varsa makinayı sök.Yoksa tekrar toplayamazsın, tamire gitmek zorunda kalır.....

13. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    bence kullanımdan kaynaklanıyor banax sx 4000 im var.şimdiye kadar kullandıgım en super makine.bir tane daha almayı dusunuyorum.fakat kullandıktan sonra bir kenara atmadım simdiye kadar.makinede bakım cok onemli..

14. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Çok dogru bir konuya parmak basmıssınız...gecenlerde discovery chanel da gordum..Adamlar petrol plotformlarının altına yuzlerce katot yerlestiriyorlardı boylece enaz 100 sene paslanmayı engelliyorlarmıs..BRAVO tespit icin..

15. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    japonla yapıstırırsak nasıl etki olusacak teması kesmemek lazım.zaten seyrettigim belgeseldede katotları kaynakla tutturuyorlardı.Tabiki makinaya kaynak yapmayacagız fakat bir noktasından temas etmesini saglacacagız.

16. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam,:)
    Bugün başka bir forumda da yazdım ama buraya daha uygun oldu sanırım, makineler değil ama kamış halkalarının paslanmaması konusunda kesin bir çözüm sunabilirim, şöyleki piyasada 404 adıyla bilinen çift komponentli epoxy yapıştırıcılar var, bu malzemeyi karıştırıp bir kürdan vasıtası ile fincanların etrafındaki metal bölümlere, kamış bağlantılarına kadar tatbik edin, paslanmadan ve ayrıca sürtünmeden kaynaklanan yıpranmalardan, yıkama, yağlamadan sonsuza dek kurtulun. Hoşçakalın:)

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Kamış halkaları ve makinanın her parçası için bir yağ var aslında,yukarıdada arkadaşın biri değinmiş bu konuya,bu yağ aslında silah temizlemek için ama şu anda her alanda kullanılan çeşidi mevcut,ismi ,,,BALLİSTOL,,,google ye yazın karşınıza çıkacaktır almancası olanlar yazılanları daha iyi anlayabilirler,şayet almancanız yoksa(sitenin ingilizcesi varmı bilmiyorum)bir web çevirici ile anlamak daha kolay olur yazılanları,tuzlu su için olan yağ çeşidi bile mevcut,sevgiler.

Son düzenleme: 17 Ocak 2007
  18. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kafa sorunu

bugün makinanın kolunu çevirirken bir ses geldiğini fark ettim. denize düşürmüştüm takımı o zaman yağlamamıştım. yakında bir av malzemeleri satan bir yer var, göstereyim yağlatayım dedim. neyse makinanın baş kısmını( misina olan kısmı) çıkarttım yavaşça ve makinayı yağlattım. sonra eve geldiğimde makinanın kafa kısmını takarken hafif zorlandı. taktıktan sonra çıkartayım dedim. usülüne uygun çıkartmaya çalışırken zorlandı ve çıkmadı. biraz uğraştım çıktı ama resimde gördüğünüz üzere bir sorun oluştu. ortadaki paralel olan metal kısımın eşit olması gerekiyor sanırım. ama bir kısım şu an daha uzun. zorlanmadan dolayı mı oldu. yoksa yanlış mı hatırlıyorum bu halde miydi o bölüm bir danışayım dedim.

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  19. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)
    eger o mil hareketli ise (ortadan giren) sorun olmaz onu ortalarsanız olur. eger hareketli deilse normaldir...

20. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    hareketli değil. acaba ben mi kırdım diyorum ama o kadar sert davranmadım. yarın av malzemeliri satan yere götüreyim mi diyorum, tamirat da yapıyordu. öncelikle sizin fikirlerinizi bir alayım dedim.