olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Anlaşılan geri dönüş koruması kafayı yemiş. Bu biraz zor ama imkansız değil. O sökmek için lokma lazım dediğin somunu söküp, rotoru yerinden sökmen lazım. Am o somun biraz çetrefillidir. Sökülmesini engelleyen bir vida vardır yanı başında. Önce o vidayı ve varsa kilitleme pulunu sökmen lazım.

Ardından, bu somun genelde ters diştir, yani normal vidanın tersi yönde sökülür.

Bu somunu sökünce çoğu zaman rotor yerinden kolayca çıkar. Ama şaft üzerinde pim vs. varsa, o zaman kapağı söküp şaftın osilasyon mekanizmasına irtibatlığı yerden sökmek lazım.

Rotoru çıkarınca, orada bir takım müştemilat olacak. O müştemilattan birisi, geri dönüş koruma anahtarına irtibatlıdır. İşte o bilya gibi şey, geri dönmesini engelleyen şey.

Burada biraz yoklayıp ederek sorunun nerde olduğunu bulmak gerekiyor. Bazen o bilya sorun çıkarır. Onun yağsız ve temiz olması gerekiyor. Su vs. gittiyse sorun çıkarıyor olabilir. Yoklamak lazım, elle gözle vs.

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Anladım Serdar abi, sağolasın. O somunu sökmek kolay. Emcastta lokma anahtar lazım, diğer modellerde somun açıkta duruyor. Penseyle bile sökülüyor. Daha önce sökmüştüm. Bi sökerim haftaya falan. Olmazsa ayrıntılı fotograflarım. Yardımın için çok sağol, umarım çok sorunlu değildir. :p
    Sevgilerimle... :)

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Saft mili siyiriyor Volkan. Niye siyirir?
    a) milin üzerindeki disli ile mil baglantisi kopmus olabilir?
    b) saft mili dislisinin karsi taraf dislisi siyiriyor olabilir.
    2ci problem genelde plastik ve grafit kasa makinalarda olur. Ha bir de 2500lük makinada maksimum kalomada koltuk çekmeye kalkisinca bu sorunlar çikar ortaya :D helvasinin fistigi bol olsun rahmetlinin :D

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Rotor yarim tur dönüyor tak ediyoru simdi gördüm. Helva kismini oku :D

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :D:D:D deme be... :confused: Harbi makine tırtıngen mi?

Makine de execusima 4000. Ben aldırmıştım abiye. Teknede ve atçeke karışık kullanabilsin diye. Sanırım avlakta sahteyi taktırdı. Çok zorladı makinayı ve makine iflas etti. :rolleyes: Anca 3 ay falan olmuştur alalı bi de. :rolleyes: Koltuğa bağlaması, sorunu bana göstermek içindi. Yoksa, elle çekiyoruz koltukları. :)

Benim halledebileceğim bişi değil sanırım?
    Hisarönüne götüreyim mi, yoksa direk helvacıya mı? :eek:

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Önce bir göster belki çikma parça falan bulunur. Anlattigina göre tirtingen :)
    Sahteyi taktirip makinayi zorlarken bile rotoru elle tutup yükü geri dönüs mekanizmasindan ve safttan almak lazim. Makinayi rahmete erdiren can alici nokta odur.

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yani kısaca diyorsunki,kalamayı devre dışı bırak..
    Kalama yağlı olması lazımki,işlevini görsün,bunun içinde kalama gresleri vardır ama bu gres bulunamazsa,iyi bir gres ile çok az olmak üzere diskler yağlanmalıdır...

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sağol Roy, önce bi bakarım kendim. Serdar abinin önerilerini yapmaya çalışırım. Olmadı bi hisar önü turu, kötü haberi alırsam da helvacı. :thumb:

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Volkan makina yanındaysa bir bak bakayım,kolu çevir ve anında durdurmaya çalış,şayet rotor(döneç) anında duruyorsa sorun geri dönüşüm vidasında değil...

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yanımda değil Selim abi, 100 km uzakta. :( Abiye ver bana, ben göstereyim İzmirde dediydim. Tamam vereyim dedi, sonra unuttuk gitti.
    C.tesi günü akşamına elime ulaşır hanım getirmeyi unutmazsa. :rolleyes:

O zaman bakarım ama sanmıyorum anında durmasında sorun olsun. Olsa, Serhat abi mutlaka söylerdi ama gene de tam emin değilim tabi. :rolleyes:

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Geri dönüşüm vidasında sorun olsa,makinanın kolunu çevirirken,rotoru anında durduramazsın biraz geri kaçırır,makina gelsin sen bir bak sonra tarif ile hep beraber bi teşhis koyarız...

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tamam Selim abi, sağolasın. :)

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bahsettiğin makina, ryobi. Eski ryobi'lerden de değil zaten. Yağ gerektirecek kalama yok meretlerde. Genelde bu ucuz makinelerde kuru kalama kullanılıyor zira.

Ha, bu teori elbette çuvallayabilir, ama o zaman sorun bellidir, onun tarifi yapılabilir.

Dry drag, wet drag diye bir araştır abi, mevzu hakkında.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Makine yüke bindiğinde geri kaçırıyor. Ben bunu anladım. Eğer geri dönüş durdurucu sıkı tutamıyorsa, geri kaçırabilir. Genelde yükü almak üzere daha sağlam bir çentikli dişli tipi koruyucu olur, o devreye girer temelli durdurur. Bana bu noktada sorun var gibi geldi. Ama elimizde olsa, daha kolay anlardık olayı.

Dişli sıyırsa, katır kutur sesi zaten belli eder kendini. Birde sorunun sebebine bakmak lazım. Sorun zorlamakla filan değilde, suya düşmekle ortaya çıkmış. bu da akla böyle bir sorunu getiriyor.

Benzer problem, bilhassa shimano'larda sık görülür. Bilhassa exage bu konuda baya sicili kabarık bir geri dönüş hedesine sahip.

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Hııııım..Evet bahsedilen makina Ryobi,eski makinası değil:confused: buraya kadar tamamda,Volkan ryobi ecusima diyor,ryobinin zaten eski ecusima modeli yok Serdar,taş çatlasın 8-10 senelikdir bu ecusima modeli,neyse konuya dönelim...
    Ryobi ecusima modelindeki kalama diskleri yağlıdır Serdar,kuru kalama değil anlayacağın,bak şöyle bir makaranın içinde diskler...

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hımm...

İşte Ryobi Ecusima'nın kalama diskleri:

Bana hiç yaş kalama gibi gelmedi. Ama yanılıyorda olabilirim tabi.

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne bekliyorsun, içi yağmı dolu olacaktı, iyi bak keçe gibi olanların üzerinde ince bir yağ tabakası var, zayen disklere çok az miktarda yağ sürülür, daha evelki yazımdada yazmıştım...

18. bearing

bearing erdal demir

resimdeki diskler karbon kalama diskleri. bunlar yağlanmadanda kullanılabilir. hatta çok soğuk iklimlerde yaşayanlar gresin donmasından kaynaklı kalama kilitlendiği için gres sürmezler ve kuru halde kullanırlar.

yalnız karbon disklere gres sürülecekse mutlaka p.t.f.e özellikli olması gerekir, bu tür gresler yüksek sıcaklık ve basınç altında sorunsuz çalıştığından tercih sebebidir. ve çok ince bir tabaka halinde sürülür.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aynen. Ama karşımızdaki biz değil, bu farkı anlatması zor. Kuru diske yağ sürdürtüp, başına iş açmaktansa, eğer ihtiyaç varsa belli ettiğinde gresletmek daha mantıklı. Ki bu da aslen bir hayli tecrübe isteyen bir şey, kararında ve doğru gresi sürebilmek.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ryobi elime ulaştı. Bugün kalama dahil birçok yerini söktüm. Kabaca bir temizlik yaptım. Kafadaki kalama bölümü epey bir ıslak çıktı. Önce peçeteyle iyice bir kuruladım. Saç kurutma makinasını da birazcık kullandım.

Sonra kalama disklerini takacaktım ki oğlan kurcalamış, sıra neyim kalmamış. :( Oğlana bağırdıktan sonra aklımda kaldığı şekilde yerine taktım.
    Misinayı sandalyeye bağladım ve bayağı zorladım makinayı, rotor eskisi gibi dönmedi. Şu an sağlıklı gibi duruyor. Gerçi bi tarafı kırılacak diye çok ta yüklenemiyorum, emanet makine. :)

Şu an tek şüphem kalama disklerini sırasıyla takmamak. Sırasıyla takılmazsa bu diskler, ne olabilir?
    Elinde ryobi ecusima makinası olan varsa, doğru sıralamayı fotoğraflayıp gösterebilirse çok sevinirim. :)