Olta makinelerinin anatomisi - iç aksam, dişli, şaft, rulman ve diğerleri..

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ben baitrunnerden bahsetmedim,benim bahsettigim ana kalama,gevsetme,acma veya sikma,kapama deyimlerine gelince,hepsi ayni kapiya cikiyor bence.
    Neyse gevsek kalama ile agir bir yem yada kursun atilmiyor gibi,bu hafta spin ile kasik atarken bunuda denedim hic bir etkisi olmadi,kasik 22giramdi,sayet 100gr kursun taksaydim belki etkilerdi...

2. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    Selam

bu kalama konusuna bende bi anımı anlatayım seneler önce köprüköyde turna ya at çek yapıyorum balık sahteye takıldı enişteye balık geliyor kepçeyi harıla dedim yaklaşık 1.2 metre kala balığı gördüm ama nafile ağzını bi sağa bisola çevirdi bizim 5.6 kiloluk balık baka baka misinayı kopardı :( ve kulağıma küpeyi taktı
    tabi bize kimse kalamayı aç felan demedi yada biz anlamadık:)

daha sonra dedimki biz bu işe gönül vermişiz ekip olarak iyi bi ip misinamız olacak iyide bi makina ve kamış hatta çelik haltları da kendim imal ediyorum piyasadakile güven olmuyor başımdan geçti de
    iyi bi geniş ağızlı kepçe toru misina olan yemi rahat çıkarmak için kalamayıda
    ayarlıyacan ve balığı suyun üstüne çıkarmadan yani sebepleri yerine getirecen ondan sonra kaçarsa kaçsın:D :D :D

Son düzenleme: 23 Haziran 2009
  3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Siz kalamadan bahsediyorsunuz.. Ama ozan, sanırım, kalamayı açmak derken, baitrunneri açmaktan bahsediyor. Evet, baitrunner açık ise, atış yapmak güç olacaktır.. Sanırım bunu farkedemediniz.. ama belki ozan, kalamayı, sanki sökülmüş gibi, iyice gevşetiyor, açık derken bunu kastediyor.. Ama bu pek zor bir ihtimal olarak görünüyor..

4. LapinCash

LapinCash

Peki konu güzel olmuş ben bir şey sorayım bilya ne işe yarıyordu ben biliyordumda unuttum bana bir hatırlatırmısınız. bilya 7
    1 bilya felan ne demek..

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu iyi olmuş,aradığımız zaman elimizin altında,hemen önümüze çıkar böylece...

6. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Gömüyü bulmuşsun.:D :D hihi :thumb:

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Buldum Tevfik abi buldum:D tabiki bu çalışma bayağı eski bir çalışma,eksiklikleri vardır,mesela makinelerde devir sayısı gibi ama genelinde makinaların işlevlerine bakarsak doğru yol olarak görebiliriz,bu konunun yenisini daha detaylı olarak ele alabilmek için,tüm üyelerin katılımı ile,güzel bir arşif oluşturabiliriz aslında,onun için kalama konusunu bu bölümden alıntı yaparak tekrar başlıbaşına bir konu olarak açtım,iyide oldu hani,konuyu tek olarak değilde parça parça işlemek daha doğru yol gibi görünüyor...

8. csenturk

csenturk Celil

Üstadlarım affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum. Bu işleri yeni yeni öğreniyorum, kalamayı az çok anladım ama bu çift kalama tam olarak nedir, ne işe yarar bu özellik? Beklemeli avlarda işe yarar mı?

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Olay aslında şöyle başlıyor. Sazan avı malum beklemeli av. Yemi atıp bekliyorsunuz, bekliyorsunuz. Beklerden de uyuyorsunuz. Sazan bir an gelip yeminizi alıp gidiyor. Eğer büyükse sazan, ki büyük olur, kamışı koyduğunuz sehpayı deviriyor, kamışınız filan alıp gidiyor.

İşte bunu önlemek üzere, makarayı boşa alıp, sazan gelirse biraz misina sağsın ama kamışı alıp gidemesin diyerek bir mekanizma eklendi aletlere. Sonradan görüldü ki, bu mekanizma, aynı zamanda yemi yutmadan alıp biraz oynayan, götüren balıklarda da iyi netice veriyor. Ki böyle bir balık mesela levrektir.

Bu temel yapıya da bir kaç ekleme yapıldı. En bilineni makara boşa alınınca küçük bir kuvvet uygulayan, böylece de en azından yem canlı balığın misina boşaltıp gitmesini engelleyen ikinci kalama. Bazıları, misina boşalmaya başlayınca, alarm veren, kendinden alarmlı makineler filan üretti bunun yanında.

İşte çift kalama denen düzenek bu. Ama aslında bu isim yanlış. Bu tür makineler çift kalama değil, bait runner, free spool gibi makinelerdir. Yani yem gezdiren veya boşta makaralı gibi.

Asıl çift kalama olayı ise, makinenin hem önde hem arkada birer kalaması olmasıdır. Bu, arkadan kalama ile, önden kalamanın avantajlarını birleştirmeye yarar. Fakat iyi netice vermez pek.

Bu bait runner, aslolarak kademeli kalamadır. Yani kalama, kademeli olarak birden sıkı veya gevşek hale alınabilir. Çift kalamada ise, kalama arkadan kaba ama hızlı, önden ince ama hassas olarak ayarlanabilir.

10. csenturk

csenturk Celil

Serdar ustam işi güzel anlattın olayı anladım. Malum bu sazan işine girdik gireli kendimize bir takım yapalım dedik makine alacağım kendime neysem birisi tutturdu çift kalama makine al işte kalamayı açık bırakırsın balık gelince arkadan kalamayı hemen kapatırsın sonra hemen makarayı sararsın öbür türlü önden kalamalı makinede balık yemi alınca önce kalamayı kapatmaya uğraşacaksın sonra makinenin kolunu saracaksın da falan da filan da bi ton uğraşırsın hesabı yaptı. Bizde işi bilmiyoruz ya :) acaba bizimi kandırıyor, bilmiyoruz diye sallıyormu anlamadım, öğrenelim hesabı sorayım dedim. Önden kalamalı makinelerde kalama açık balık yemi aldı, kalamayı kapatmadan direk sarabilir miyiz?

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    :D :D :D :D :D ......Serdar hiç sazan yakaladınmı...Pardon soru yanlış...Hiç sazan avında takımı balığa kaptırdınmı...Ya soruyu doğru soramıyoruzki adam haklı...şöyle düzelteyim,sen hiç iyi bir sazan avcısının yanında balığa çıktınmı...

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Arkadan kalama, çok verimli değildir. Kalama diskleri küçük, hareket alanı dar, bu yüzden de zayıf ve kaba olurlar.

Eğer baitrunner denen tipte bir makine alırsan, bir mandalı çevirip, makarayı bastırıp vs. neyse modele göre, kalamayı devreden çıkarıp, makarayı boşa alabilirsin. İster arkadan kalama olsun, ister önden kalama aynısı geçerlidir.

Bugün piyasada önden kalamalı ve baitrunner olup, gayet iyi netice veren bir sürü model mevcut.

13. csenturk

csenturk Celil

Bana soruyorsan Selim abi çıktım ama pikniğe gider gibi :) onlar takıldı bizde kafa dinlemeye hesabı.. nolduysa bulaştı bize de işte bu sazan avı meselesi

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Selim abi, bu meselenin başlangıcı buradan geliyor. Önce yapılan, kalamayı elle iyice gevşetmek, teli açmak filan. Bu noktada pratiklik sağlamak için bu sistem ekleniyor. Fakat devamında başka amaçlara da hizmet ediyor.

Herkes sen kadar usta olup, kamışı sağlama almayı akledecek değil. Zira kalamayı açmak, sonra bir de ayarlamak vs. derdini çıkarıyor.

15. csenturk

csenturk Celil

Ustam bu çift kalamalı olan makinelerde bi mandal mı ne varmış ona basıp kolu bir tur çevirince kalama kapanıyormuymuş neymiş...
    Galiba bana bahsettikleri model bu http://www.avmarketi.com/asp/product/6970/OKUMA-LONBOW-LBII-665-MAKINE

Benim düşündüğüm ve aklımda şekillenen Ryobi ECUSIMA 8000Vi makine ya da Okuma Avenger AV-65b makine. Bunları da sağolsunlar bir kaç üstad önerdi yoksa benim bildiğimden falan değil :)

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Peki senin şu çok önermiş olduğun daiwa emblem pro ne makinası,onda baitrunner yok,sazan yakalanmazmı...

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ryobi ve okuma fena makine değiller ama, bu özellikleri yok hatırladığım kadarıyla.

Bu özellik olmazsa, sazan kamışı alır gider, zinhar balık tutulmaz filan gibi bir şey yok elbette. Biraz daha dikkat ve/veya emekle, o makineleri de sazan için rahatça kullanabilirsin.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Peki baitrunner olmayan makinelerle sazan yakalanmaz diyen oldu mu?

Daiwa emblem pro'nun, cilck'n run diye bir aparatı satılır ayrıca. Onu takarsan, makine baitrunner olur zaten.

Ama değilsede, kamışı düzgün yerleştirir, gerekiyorsa kalamayı az gevşek tutar vs., her nevi makineyle sazan tutarsın elbette.

Kendi adıma, baitrunner'ları sadece levrek bırakmasında tercih ediyorum. Sazan veya başkalarında hiç tercihim değil genelde. Hoş, bilhassa camgöz avında kamışı sudan toplamak sıradan bir şey oldu ama, o ayrı mesele.

19. csenturk

csenturk Celil

Bilgi için teşekkür ederim üstad.

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yok öyle bir şey idda etmiyorsun..

Ama takımlar suda,büyük bir sazanda..

Her sazan avlayan,baitrunner kullanmaz,bence hiçde gerekli değildir..

Takımları senin demiş olduğun tabirle,balığa kaptırmak istemiyorsak,bunu önlemenin değişik yolları vardır..