olta makinaları makine aksamı ve işlevleri, yorumlar/sorular

Konu, 'Makineler' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. Tamam abi..iyi olur..bekliyorum

2. babakale

babakale K.Ö

Favori Kamış:
    Olta,Kamış
    En İyi Avı:
    48 Kilo Lağos-Babakale-Sivrice Burnu
    LINEAEFFE S-CURVE 4,20 M. SURF KAMIŞ,BANAX POSEDION 5400 NF SURF MAKİNA sizce nasıl bir kombinasyon uzaydan istavrit yakalamak için:)İş yaparmı?Şimdiden 700 gramlık makina seni yorar dediğinizi duyar gibi oluyorum?

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yok yok seni yormaz bu kombinasyon:)sana uzaydanda atmak yakışmaz çık galaksimizin dışına at oltanı dünyaya hatta boğaza tutarsın istavritleri,sanada bu yakışır yani:D

4. Alper Çentez

Alper Çentez Alper

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 4,20 - Okuma Safina-X Spin 2,40
    Favori Makine:
    Spro Super Long Cast FD 460 - Ryobi Ecusima 4000Vi
    En İyi Avı:
    30cm civarı geri iade Turnalar
    Merhabalar
    Bu adam hep soru sormak için mi giriyor foruma diye düşünmeyin sakın. Sık sık uğruyorum fakat paylaşacak ya da yorum yapacak bilgim olmadığından sadece okumakla yetiniyorum.

Daha önce de kamış-makina için bir kaç sorum olmuştu. yavaş yavaş toparlıyorum takımları, bu yaz balıkların benden çekeceği var sanırım :)
    bir yandan da bilgi toplamaya çalışıyorum. Bursa Kurşunlu dalgakıranda yeni takımımla ilk denemem başarısız, gerçi o gün diğer balıkçılarda da balık göremedim. bir gün de Mudanya'ya bir hacı ablamızı defnettikten sonra cenaze otobüsüyle geri dönmeyip marinaya uğradım, ne var ne yok diye bir bakayım istedim ama marinadaki balıkçıların da boynu bükük :( balığı yalnızca Mudanya İskelesinin yanındaki ufak iskelelerden birinde görebildim. tek iğneli, hafif kıstırma kurşunlu takımla kefalleri kovaya doldurmuştu biri. büyüğü, küçüğü ne kadar olur bilmiyorum ama kefaller 30-40cm civarıydı. yem olarak da balık iç organları kullanıyorlardı sanırım.

Birkaç soru sormayı hakettim sanırım şimdi :)
    hemen anlatayım talip olduğum balıklar; Mırmır, İspari, Zargana, Karagöz, Lüfer bu civarlarda pek yakalayanı görmedim ama olursa çipura, levrek (yalan olmasın Mudanya'da çipuranın ızgarasını gördüm :) )

şu an elimde alba 3m 100-200 atarlı bir kamış, 4,5/1 devirli önden kalama 65lik bir makina ve üzerinde 30mm misana var. 30-70gr arası bir kaç fırdöndülü kurşun (neden 100lük değil ben de bilmiyorum), 100lük gezer ve bir kutu karışık kıstırma kurşun, mustad 10 numara beyaz çapraz iğne, büyüklü küçüklü numaraları bilmediğim iğne ve fırdöndüler.

netten bir takım daha yapacağım. 2,70m 10-30gr atarlı kamış, 5,1/1 devirli 40lık makina, asso 500m 0,20, 100 er metre 0,08 ve 0,16mm misina, mustad 5,7 ve 9 numara beyaz çapraz iğneler.

okumanın rulmanlı fırdöndülerinden alacağım ama numaraları kaç olmalı bilmiyorum. bir de dalgakıranda ispari için göl kamışı alacağım ama kaç metre daha uygun olur bilmiyorum. netten sipariş vereceğim için numaralarla ilgili yardıma ihtiyacım var. bir de topladığım takım çantası için "şu eksik kalmış" dediğiniz malzemeler varsa lütfen söyleyin.
    dört gözle cevaplarınızı bekliyorum.
    saygılar, sevgiler...

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Kadircim bu surf sistemleri bilirsin toplamda agır dır (çıkrık sistemleri kadar olmasda)
    bu surf olayındaki yapılacak iş oltayı yemleyip uzaga bir yerlere atıp kamışıda bir destege koyup geçicen sandalyene oturup beklicen..
    bu durumda yorulmazsın
    ama bu sistemle ben istavrit çaparisi atıp çekeyim dersen.. o da senin efor yeteneğine kalmış..ama ben yinede 2 olayı tavsiye etmem....
    sen yine yemlide kullan
    kolay gelsin

6. Rulmanlı fırdöndüler kıyıdan levrek,çupra ..vb. avlar için uygun değildirler..Daha çok tekneden orkinos,kılıç,akya,kuzu gibi balıkların avında kullanılırlar..Fiyatlarıda oldukça yüksektir

7. tayfunara

tayfunara

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    En İyi Avı:
    kırlangıc- 2kg
    arkadaslar albanın delta model bır makınası hem fıyatı hemde kalıtesı mukemmel herkese tavsıye ederım

8. reef1905

reef1905 Akın

Favori Kamış:
    SHIMANO ALIVIO CX TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 6000 FA + E
    Selamlar ;

Daha önce kullandığım makinada da aynı sorunla karşılaştım ama çözüm üretememiştim.Aşağıya eklediğim makinanın işaretli yeri bir müddet sonra misina tarafından kesiliyor ve misina kesiğin içine sıkışma yapıyor.Bu parça değiştirilebiliyor mu, veya misinanın kesmesini engellemenin pratik bir yolu var mı ?

Saygılarımla.

9. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam Akın bey,:)

Bu parça, misinayı etrafında döndürerek kafaya gönderen kısım ( doğru anladıysam ), birçok malzemecide farklı çap ve tiplerde bolca mevcut, makinenize uyan birini muhakkak bulursunuz, değiştirmesi de oldukça kolay.....
    Rasgelsin....:)

Not: Bu parçayı ve benzer hereketli kısımları belirli aralıklarda yağladığınız ve bakımını yaptığınız sürece bu tip sorunlarla karşılaşma şansınızı en aza indirmiş olursunuz....

10. reef1905

reef1905 Akın

Favori Kamış:
    SHIMANO ALIVIO CX TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 6000 FA + E
    Selamlar ;

Ersan ağabey cevabın için teşekkür ederim.İlk işim bunu halletmek olacak.

Saygılarımla.

11. hatak26

hatak26 hasan atak

yardım lütfen

merhaba ben hasan. siteye yeni kayıt oldum.ben ardahanda görevli bir astsubayım.balıkcılıga cok meraklıyım fakat biraz tecrübem eksik.balık tutmayı bura bir kac arkadas ile cok istiyoruz.fakat olta takımımız yok.almak istiyoruz ama malum ardahanda bu mümkün degil.bizde internette avmarketi diye bir site bulduk.buradan birer takım almak istiyoruz.söyle iyi birseyler olmasını istiyoruz.200 ytl ye kadar verebiliriz fakat duydukki internetten her isteye güvenilmiyormuş.söyle saglam bir makine ve kamıs allım diyoruz.sizden istegim bize 100-150 ytl arası makine ve markası ile 75-50 ytl arası bir kamıs önermeniz.ve bunları en gvenli alabilecegim bir internet sitesi adresi.alacagımız alzemeler genelde küçük akarsu ve gölde sazan avı için. SİMDİDEN YARDIMCI OLAN ARKADASLARA TESEKKÜRLER.

12. sevdilhas

sevdilhas

Favori Kamış:
    genelde olta-nadiren zıpkın
    En İyi Avı:
    karabalık(Igdir Aras nehri kolu)3.8kg.
    Okuma avenger-65 kullanıyorum, 3 yildir bende, tuzlu su ağırlıklı çalıştığım bir makina, huyum kurusum makinaya hiç bakım yapmam. gecenlerde uluabat'ta avlanırken sahteye 1-2 kiloluk sudak atladi diye düşündüm önce. yaklaştıkça eşek gibi bişey başladı suyu dövmeye... öyle kolay çektiki motor, balık 30 sn. sonra yanımdaydı. oltanın ucundaki ise 8 kg.lik bir turna'ydı. makinaya bakarsaniz capariye atlamış birkaç istavrit kadar kolay dönüyordu kol. Canım okuma'm benim:D bundan sonra çok daha iyi bakıcam sana...turna mı? saldım gitti tabiiki;)

13. sevdilhas

sevdilhas

Favori Kamış:
    genelde olta-nadiren zıpkın
    En İyi Avı:
    karabalık(Igdir Aras nehri kolu)3.8kg.
    hatak26 kardes avmarkti.com isini görür. ben müdavimiyim. hem uygun fiyat hemde teslimatta hiçbir problem yaşamadım.ayrıca personel çok ilgili. kamış sheakspeare kulanıyor olmama rağmen linaeffe'yi tavsiye ederim.

14. themad2

themad2 Serdar

balık derinliğini buldugun zaman misinayı oraya kıstırıyorsun ve hep aynı derinlige atıyorsun.Pek bilinen birşey degil ustalar kıyıdan avlanıyor daha çok köprüde kullanıyoruz biz.

15. themad2

themad2 Serdar

abi sen blirsinde araba bilmeyen adama mersedes versen neye yarar :)
    20 30 milyon ver öğren sonra istediğini al derim ben yani paranı verip aldığın takıma yazık edersin.

16. Okan_uA

Okan_uA .

Ryobi ecusima 6000VI makinaya sahibim.Geçenlerde dalga gelince kumsalda suya devrildi.Acaba makina zarar görmesin diye makinanın içine tüfekler için kullanılan yağdan püskürtsem nasıl olur? Yararı mı olur zararı mı? Makinayı açmadan deliklerinden içine püskürtmeyi düşünüyorum.Acaba makinayı açmadan yağı püskürtünce işe yarar mı bi de o var.

Son düzenleme: 19 Ağustos 2008
  17. GÖKHAN35

GÖKHAN35 gökhan

En İyi Avı:
    2 kg levrek
    sen ınternetten onların bakımına bak tuzlu su küf yapar onlemını al bence...

18. GÖKHAN35

GÖKHAN35 gökhan

En İyi Avı:
    2 kg levrek
    bende bı soru sorucam bende kamıs we makına yok .ben kasnak ıle awlanıyorum gayet ıyı tutuyorum balık.bana kamıs we makınanın awda ne derece etkılı oldugunu soylersenız bır makına onerın eger faydalıysa bende alayım???

19. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    kasnak benimde vazgecemedigim bir av aracidir yanliz makine ve kamisin sana su tur faydalari vardir..
    1-daha uzaga duzgun ve ustalastikca nokta atisi bile yapmani saglar
    2-misineyi yere acip karistirma veya elle toplayip yorulma olayini ortadan kaldirir.
    3-bazi avlarda avin vurusunu izleyerek veya zil ile dinliyerek fark edebilirsin alinde olta ile beklemek yerine diger islerlede ugrasmanda kolaylik tanir...
    4-misine yere acilmayacagi icin fazla zedenlemeden kurtulur..
    5-elle atilan sahte cok azdir yani kasnakla rapala atmak zordur ve cekmeside incelik ister bu yuzden makine ve kamis bizim kilavuzumuz olur..
    6-en önemlisi avinda serilik saglar ve zaman kazandirir..

20. GÖKHAN35

GÖKHAN35 gökhan

En İyi Avı:
    2 kg levrek
    tamam soledıgın seyler cok mantıklı haklısın.ama bırde sole bısı war benım arkadas gecen gun altı kamıs uzerınde makına war 25 ytl werdı aldı.bırde bu kamıs we makınanın cok pahalıları war ?? bunların arasında kı fark bu kadar onemlı mı??