Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    mustadların kutusu genelde bantlı oluyor bu bir ikincisi sahte igneler cogunlukla koyu siyahtır fakat mustadlar maviye kacan bir siyahlıkta iki igneyi yanyana koydugunuzda hemen anlayabilirsiniz ve aynı numara igneyi yanyana koydugunuzda kalın olan sahtedir fakat mustadın 1522 serisinin sahte çin malından pek farkı yok sadece renkten ayır edebilirsiniz ve kullanmanızı pek tavsiye etmem 1521(kırmızı kutu)daha ince ve daha avcıdır

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir hatırlatma.. Sahte iğne yapmaya çıkanın, sahte kutu basamayacağını düşünmek biraz abes oluyor. Bugün, evde bir yazıcı sahibi olan herkes bu kutuları vs. rahat rahat basar, içine, çin malı iğneleri doldurur.

Güvenilir bir yer filanda yok aslen. Dediğim gibi, satıcıda sahtesini gerçekmiş gibi distribütöründen filan alıyor olabilir.

Bu konuda bir kaç (biraz daha fazla) şikayet maile yazıp, meseleyi MUSTAD'a (OWNER'a, Gamakatsu'ya vs) iletmek belki daha iyi bir çözüm olabilir.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Mustad'a sordum. Cevap gelmedi. Belki ne dediğimi anlamadılar :(

Mustad olunca mühür olacak diye bir şey yok anladığım kadarıyla. Anlamanın en iyi yolu, iğnenin ağzına, rengine filan bakmak.

Yada, 1523 gibi çok giden modellerden değilde, 264 gibi daha az satılan (Pahalı) modellerden filan almak. Ben öyle yapıyorum çoğu zaman. Satıcılar ile aramız iyi. Şimdi alsam, desem ki, bu sahte, adama "sahtekar" demiş gibi olacağız. Öyle olmasındansa, 50 iğneye 6 Milyon verir, Limerick tipi iğne alırım. Hem bunlar en azından daha iyi netice veriyor. Sahteler? Evde var tonla. Mezgit takımı filan yaparız artık onları. Arada, şöyle denk gelirse, bir bakayım filan derken iyisi raslarsa alır koyarız kenara..

Zor bir mesele.. Yediğimiz kazık tamamda, birde, adam gibi iğne bulamıyor olmak asıl sorun..

4. Matchbox

Matchbox

Mustadlar gerçekten sorunlumu?

Haklısın abi...
    Mercan avı için 496 4 numara Mustad aldım. 3 hafta sonra iğneler paslanmış ve kullanılmayacak duruma gelmişlerdi.
    Sonra Owner ve Gamakatsu aldım... Bunlar gerçekten mükemmel iğneler.. Kesinlikle paslanma ve deforme olma durumları yok...İyi bir bakımla (avdan sonra tatlı su ile yıkama) bütün sezon gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
    Tavsiye ederim.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Doğrudur, her zaman işe yaramaz. Bilhassa, boyanmış iğnelerde. Bunlar için belki, sürekli tatlı suda saklamak, ömrü uzatabilir. Ama astarı yüzünden pahalı çıkar mutlaka.

Eğer, paslanma problem ise, paslanmayan iğneleri seçmek lazım. Nikel veya Duratin kaplı olanlar daha zor paslanır.

Doğrusu, biz pek amaca uygun iğne kullanmıyoruz. Denizde özellikle, çapraz/düz J model iğnelerle devam diyoruz. Oysa, çapari için örneğin, en uygun olanı, daha kısa bedenli, geniş ağızlı Limerick türü iğnelerdir. Yemli takım içinde bu iğneler çoğu zaman daha uygundur. http://www.mustad.no ya gidip bir bakarsanız, pek çok çeşit iğne göreceksiniz. Bunların aslında çoğu "tam bize göre". Doğrusu, bu J iğneler, en genelgeçer olanlardır ama hiç bir balıkta/yemde en iyi neticeyi vermez. Bunlar, ince misina/takım ile çalışmak içindir. Aslen tatlı suda en iyi neticeyi verirler. Neden ince takımla? Balık biraz büyükse, takım vs. kopmadan önce, iğne açılır, takımı kurtarırsınız. Bunun dışında yemi sunma da filan, aslında son derece başarısızdırlar.

Kısaca, bizler, ver ordan 10 numara siyah iğne diye iğne istediğimiz sürece bu problemler sürecek. Çünkü, seçici değiliz. Şöyle gidip "Paslanmasın, şöyle olsun, böyle olsun" diye seçici ve bilinçli olduğumuzu gösterebilirsek, o zaman ancak satıcılar bu hususlara dikkat ederler.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında, iğnelerin paslanması bir tercih sebebi. Paslanan iğneler, balığın ağzında kalırsa, dipte takılırsa vs. çabucak paslanıp kurtulur, eriyip gider. Bu nedenle bilhassa "catch&release" yapanlar için tercih sebebidir. Bazı turnuvalarda, özellikle büyük balık tutma turnuvalarında paslanabilen iğneler, çember iğneler vs. zorunlu tutuluyor.

Paslanan iğneleri malum, tatlı suyla yıkayıp, çabucak kurutmak bir çözüm olabilir..

7. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Belki yadırgayacaksınız ama ben crown kullanıyorum. Bu güne kadar beni hiç yolda bırakmadı. 2505 3 numara. Hem ucuz hem verimli. Her balığı yakalayabilirsiniz. Ucuz olduğu için iğneleri belli periyodlarda değiştirirken canınızı da yakmıyor.

8. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    matchbox trabucco nun iğnelerini istoç ta özkurt balıkçılık ta bulabılırsın alba nın karşısında sadece iğne diğer ürünleri yurt dışı ben kamışlarını da kullanıyorum 5 senedir on numara

9. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Balık iğnesi

En iyi piyasadaki iğne şu an VMC !
    Çok eskiden aldığımı DAM iğneler var sazan avında kullandığım fakat şimdilerde satılanlar ile kıyaslamak mümkün değil ...

Rasgele Arkadaşlar

10. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    owner 50173 kullandınmı :) bu tum iğneler içinde en iyisi ve yeni bir iğne buldum kahverengi capraz arkdan tırnaklı ve onden tırnaklı murato diye ince ve saglam bunları denemeni tavsiye ederim yada tum zamanların en iyi iğnesi olaram mustad 1523 beyaz capraz vmc 9210 ni vmc 9224 bl ve vmc 9687 ps bunlar gewrcekten cok iyi igneler

11. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    igne

arkadaşlar kısa agızlı sinek iyne arıyorum uzun zaman önce elime geçmişti özellikle kefal avında mükemmel diyebilirim ama markasını bilmiyorum
    kızlaragası hanı cıvarında aradım ama baktıgım bütün iynelerin agız kısmı uzundu bu konuda bilgisi olandan rica ediyorum şimdiden teşekkürler

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kısa ağızlı derken, nasıl bir şey?

Kefal vs. dediğine göre şuna bir bak derim:

Bu hem tarif ettiğin gibi damaktan/gövdeden kısadır. Hemde sağlam iyi bir iğnedir. Buysa eğer, MUSTAD 225N olarak arayıp bulabilirsin. Tarif yerine model nosu elinde olursa bulman daha kolay olur. Bu değilse, şu sayfada aradığına benzeyen bir şey var mı?

http://www.mustad.no/catalog/products.php?id=12

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Denedik, hala da deneriz. Bence 1799 gibi çapraz iğnelerle anmaya değer bir fark olmuyor. 264'ler bir hayli fark ediyor. Bazen iyi, bazen kötü yönde. Ama genelde iyi yönde. Sadece, balıklar küçükse, iğnede büyükçeyse o zaman negatif oluyor. 264'ten yapılmış çapari, en harbi çapari oluyor.

Aradaki bariz farklar, 2 misli fiyat ve sahte olma ihtimalinin çok çok daha düşük olması. Birde, korozyona vs. bir hayli daha dayanıklı.. Kutuları pek güzel, kullanışlı.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gamakatsu, Japon malı değildir. Hatta japon şirketi bile değildir. Ve hatta ABD şirketidir, ABD kökenlidir. Bizdeki 'Norveçli Balıkçılar' takıntısının 10 misli ABD'de "Japon Balıkçılar" olarak geçer. Rivayete göre, bir japon balığa gidince, balıklar "aman abi, sen dur, biz senin kovana birazımız dolalım, sen bari uğraşma, hepimizi alıp gitme" derlermiş. O nedenle, ABD'de japon balık malzemesine ilgi büyüktür. Ama, her yerde "küreselleşme, liberalleşme" çığlıkları atan ABD Japonyadan benzeri ithalata acayip engeller çıkarır, öyle kolay japon malı balık malzemesi bulunmaz (pahalıdır vs. vs.)

15. Matchbox

Matchbox

Serdar Bey,
    Bence Gamakatsu bir Japon şirketi.

http://www.gamakatsu.com/com.htm

Siteyi incelersiniz şirketin Japon şirketi olduğu yazmakta.....

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Her neyse, uzatmak anlamsız kör döğüşü olur. Gamakatsu, aslen amerikan şirketi. Japonyada 1950'lerde kurulmuş. Ortakları ABD'li ve Japon. Niyet basit. Japon namından faydalanmak. Mesela, OWNER japon. Ama Gamakatsu, ABD'li. Üretimi de zaten çin'de filan yapılıyor.

Ama bunlar Gamakatsu'nun iğnelerinin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Alalım mı derseniz, gözü kapalı alın derim. Çünkü, mesela MUSTAD pahalı ama çok talep var, sahteleri bol. Gamakatsu'nun henüz böyle bir dezavantajı yok.

Tipik sorun olarak, damaksızdır iğneleri. Damak ve balığı kaçırmamak açısından en ideali MUSTAD'tır. Fakat, Gamakatsu'da yeterince iyidir..

17. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    owner

Arkadaşlar ben bu kancaya katil ismini taktım ve benim katil grubunun içine dahil ettim
    Ne dersiniz haketmiyormu ?

Son düzenleme: 3 Ekim 2006
  18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alelade bir iğne, baitholder tipi. Damağı zayıf :( Eğer katil arıyorsan, bilemem de, iyi bir iğne arıyorsan, aha şu işine yarayabilir:

19. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Hakkat ürkütücü görünüyor
    Ucu da etkileyici
    Denemekte fayda var
    Gelişmelere açık olmak lazım

20. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    mercan ve çupra için iğne önerilerinizi bekliyorum.

mustad 1251 C, 496 serilerini kullandım ama maalesef biraz büyük balıkta açılıyor.

çapraz ve açılmayan iğne önerileriniz nedir.

225 N serisi kullanmaya başladım ama çapraz değil...

sizin iğne öneriniz nedir.

özellikle mercan, çupra için..