Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    2 kutu 100 adetten 200 tane mustad aldık ama gel gör ki iğneler hem paslanıyor hem de az bir zorlama ile kırılıyor.Çin malı iğneleri sardırdılar bize anlamadan:D Carphunters sabri gamakatsu kullanıyordu galiba ona bir danışmak lazım

2. Matchbox

Matchbox

Bende gamakatsu kullandım, oda japon ve oldukça iyi bir iğne...;)
    Mustad bencede yaramaz, hem çabuk paslanıyor hemde bana güven vermiyor...:D

3. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Gamakatsu-Evet,evet,aklın yolu bir derler.Artık iğnemi buldum ben de:)

4. Matchbox

Matchbox

Sizin oralarda zor bulursun, internet sitelerinde rastlamadım ben.....:confused:

5. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Doğru.Ancak yolumuz İstanbul'a düşerse bakarız artık.Elimdeki iğneleri de bir an önce tüketmeye bakıcam artık.Tabii bu arada koca bir sazan denk gelir ve iğne de kırılırsa benim feryadımı taa buralardan duyabilirsiniz artık:D :D

6. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kutup balikcisi

Mustad cok verimli ama fiyat yönunden en cok gamatsular tutuluyor piyasada,Rapala VMC siyle ortak olduktan sonra onlarin kaliteside farkedilecek duzeyde yukseldi.Rastgele

7. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    vmc kullanıyorum, yarıyolda bırakmadı daha. saygılarımla.

8. Matchbox

Matchbox

Denemeyi düşündüğüm bir marka, paylaşım için tşk.

9. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    gamakatsu ve trabucco nun üstüne iğne tanımam

10. Matchbox

Matchbox

Trabucco nereden bulabiriz sayın carphunters?
    internet sitesini inceledim adamlar (İtalyanlar) aşmışlar olayı.......

Son düzenleme: 18 Ağustos 2006
  11. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Serkan hep niyet ediyoruz ama bir türlü kısmet olmadı maalesef.Genelde Kıklarelinde gölet ve barajlarda avlanıyoruz.

12. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Valla hocam tatlısu avı bir başka oluyor.Hele sazan gibi dip oltası attığında beklerken geçirdiğin süre boyunca uzanacaksın şezlonguna,açarsın soğuk bir bira...ister kitabını oku ister manzarayı seyret,ister şekerleme yap...nasılsa zil şangırdayınca duyacaksın...ve işte o zaman iyi ki bu işi yapıyorum diyeceksin
    (Çok mu abarttım acaba :D ,ama öyle be dostum gerçektende!)
    Yani şöyle bir şey:)

13. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    sahte iğneleri nasıl ayırtedebiliriz?

Bazı uyanık satıcılar mustad kutusu içerisine yerli malı veya çin malı iğneler koyup mustad diye satıyorlarmış.Bu iğnelerin de kırıldığı söyleniyor.
    sahte mustad ile gerçeğini ayıretmenin bir yolu varmıdır?
    ayrıca bir keresinde sırf meraktan hiç kullanılmamış bir iğne kutusunun içindeki iğneleri saydım ve 80 tane iğne çıktı. artık o malzemeciyi mimledim gitmiyorum arada sizinde iğneleri saymanızı tavsiye ederim.

14. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    mustad iğnelerde M damgası vardır... Ama çinliler ferrari bile yapabiliyorlar:)

15. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    iğneden ayırt etmek mümkün olmaz kanımca.
    ama benim gördüğüm birden fazla tipte mustad iğne kutusu var mesela turuncu kutuda olanlar sarı kutuda olanlar ve ve en son gördüğüm beyaz zemin üzerine kabartma ile kocaman mustad yazılmış olan kutular var.
    acaba mustad ta hologram uygulaması varmıdır .

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sahte iğne olayı çok yaygın. Benim elimde, bir sürü mevcut.

Temelde, bulk satılan, 100'lü kutulardaki standard Aberdeen türü iğneler, çok satıldığı için sahte oluyor. Arkasındaki damga yok. Diğer yandan, çok çabuk köreliyor, ucu dönüyor, damakları zayıf.

Mustad iğneleri her şeyden önce damaklarından ayırırsınız (bu seride). Genelde, sahtelerin damakları zayıf olur. Eğer, hakikileri bir süre elinizde olur, şöyle itina ile bakarsanız, bakar bakmaz, o norveç değil diyebilirsiniz. Yani kalite farkından fazla, şekil şemal farkı var..

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette, sorun bir fotoğraf makinası bulmak sadece.. Minör problem, çözeriz.. Yarın yanımda getireyim..

Bu arada, işin nihai satıcılardan ziyade, arada bir yerlerde, aracılarda vs. de olduğunu söyleyeyim. Sözde resmi distribütöründen aldığım iğnelerde de aynı durumla karşılaşıyorum. Bu da bana, yurtdışındaki kanallarda bile (+ TR.deki distribütörlerde) bu işin döndüğünü düşündürüyor.

Mustad, iğnelerini kapalı kutuda, mühürlü satmadığını söylüyor. böylece, herkesin satın almadan önce incelenmesini sağlamak istiyorlarmış. Kendilerine yazdım, bu cevabı verdiler.

18. Suatreis

Suatreis

abi merakımı mazur gör ben hiç mühür falan görmedim buralarda. nasıl bi şey bu tarif edermisiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Palası, yani şu misinayı tutan, döğülmüş gibi duran yassı yerin üzerinde, Yuvarlak içinde bir M damgası olur, kabartma olarak. Fakat, gözlü (fırdöndü gibi, delik olanlar) iğnelerde olmaz :( Ama bazı modellerde, bunun yerine beden (sap) üzerinde aynı damga bulunur.

Ama bu da yeterli olmayabilir, dediğim gibi, MUSTAD ile diğerleri karakteristik bazı özellikler taşır. En başta, tipik iğnelerde 5123 vs. lerde, damaklar belirgin şekildedir, uçalr yuvarlak ve kimyasal bilenmiştir, eğe, kesik vs. izi olmaz. Bu hususlar daha ayırtedicidir.

20. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    babam gene 1 kutu sahte 12 numara mustad almış.bu demir 1 ytl yi yapıp tanesini 80 kuruştan satan kalpazanlarla baş edilmez.herşeyi kopyalarlar.
    yanlız dayak yeme riski olan bir yöntem söylemek istiyorum.12 numara iğne kutusu açılır penseyle iğne tutulur 1-2 kez iğne sertçe bükülür kırılıyorsa kutu üzerine "made by kalpazans" damgası vurulur.