Okuma VSystem

Konu, 'Makineler' kısmında tomy77 tarafından paylaşıldı.

1. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    bikere mitchell daha ağır kullanmadım ama mitchell yükmekinesi olduğu söyleniyor daha sağlam atış konusunda yorum yok ama ben kararı değiştim ultegra alıyorum...

2. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag

Slm,
    Ryobi proskyer power nose' u tercih ederken ilk sebebim uzun atış konusundaki makara yapısı ile ilgili oldu ( tam bir uzun mesafe atış makinesi ), piyasada surf olarak satılan birçok makinanın makara yapısı aslında kaba bir spin makaradan ileri gitmiyor, mitchell de buna dahil... Bu makinenin makarası ( ryobi ) atış konusunda benim için ideal sayılabilir. O cüssede bir mitchell den daha hafif olduğunu söyliyebilirim, armada pro 7000 675 gr, armada pro 8000 1075 gr, ryobi 635 gr... Makara büyüklüğü pro 8000 çapında..... Kısaca ryobi uzun atışta daha profesyonel bir tasarım...

Her iki markayı da iki senedir kullanıyorum, mitchell i biraz daha fazla belki, ağırlık çekme yeteneği konusunda hiçbir fark yok, ryobi biraz daha rahat bana kalırsa, o da, çevirme kol çapının mitchell den uzun olması sanırım.

Bence mitchell in yeri ayrı, ryobinin yeri ayrı çünki ikisi aynı segment te değiller, fakat ryobi leri aldım alalı mitchell takım çantasında yatıyor... ( kumsaldan mırmır, levrek ve kalkan a gittiğim zamanlar....)....

Hangisinin ömrü daha uzun olur bilemem, oda değişken bir durum, çünki benim mitcheller çok uzun ömürlü olacaklar zira şu an aksesuar durumundalar...Umarım biraz birşeyler anlatabildim...:)

Kısaca şu an ki ihtiyaçlarıma en uygun makina, makinenin iyisi, kötüsü ihtiyaçlara ve makineden ne istediğinize bağlı bence.......Sanırım şu daha belirleyici olacak, örneğin şu an yeni bir surf makine almaya kalksam kesinlikle üçüncü ryobimi almış olurum..

Son düzenleme: 2 Ocak 2008
  3. biglbwsk

biglbwsk Ozan

Bilgilendirme için teşekkürler.

Hal böyleyken ağırlık bakımından 495 gr olan Mitchell Armada Pro 6500 ile Nose Power'ı mukayese etmemiz hiç olmaz değil mi ?

Şahsi fikrim, bu 600-700 gr'lık makinalar + 3,90 - 4,20'lik kamışlarla biraraya geldimi ağırlık/hamallık av keyfinden çalıyor. Bu anlamda Armada Pro 6500 her ne kadar çapı dar olsa da uzun kafasıyla iş görebilir mi diyorum kendime, ama biliyorum ki cevap maalesef hayır.

Saygılar,

4. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    burda senin ulaşmak istediğn max. uzaklığı belirtirsen. kamış ve misinanında makine kadar önemi büyük

5. Burada şunu ayırmak gerekli..Surf bir takımmı istiyoruz yoksa torku yüksek bir makinemi.??
    Belirttiğiniz uzunluklarda hem surf hemde tatlısuda özellikle sazan avında kullanılan kamışlar var..Uzunluk ve hatta atar asla bir kamışın ne amaçla yapıldığı ile ilgili bilgi vermez..daha fazlası gerekir..
    sazan kamışları genelde surf kamışlara oranla daha esnek ve parabolik yapı olarakta daha az çaplıdırlar..Yani kamışın sertliği tüm kamışa eşit orantılı olarak dağıtılır..Surf kamışlarda ise uçtan sapa doğru keskin sertlik farklılığı vardır..
    Bu hem mesafe hemde tatlısu ve deniz balıkları arasındaki Mücadele farklılığından kaynaklanır..20kiloluk bir sazan ile kuzunun yakalandığındaki davranış farklılıkları..bu yapı farkının sebebine örnektir;)

6. biglbwsk

biglbwsk Ozan

İşin aslı bir çok kişi gibi ben de hem kıyıdan uzun atışta, hem de tekneden güçlü balıklarda kullanabileceğim bir makina arıyorum. Kıyıdan kullanırken kimi zaman kendimi şımartıp at-çek (istavrit, çinekop avına) içinde kullanmak istiyorum ve bu makinaların ağırlığıyla ilgili sıkıntım burada başlıyor. Mesela istavriti açıkta alabiliyorsak, kamış istediği kadar surf olsun standart kafalı makinalarla konik kafalı surf makinaların yakaladığı mesafe arasında kayda değer bir fark oluyor. Ama bu seferde, şahsım adına, max. 10-15 atış sonrasında av eziyete dönüşüyor. Misina derseniz ; 0,35-0,40 kılavuzlu 0,20 veya 0,25 ana beden standart ama çekeri yüksek misinalar kullanıyorum. Örgü misinalara fiyatlarından ötürü pek sıcak bakamıyorum açıkçası, kaldı ki 75 gr.lı bir avda makinaya sarılı 0,35 kılavuza 0,20 misina ile işimi görüyorum.

Aslında konuştuğumuz makinalara Mitchell Avocet Big Surf modelini de katabiliriz. Armada pro modelinden çok daha konik ve sığ bir kafaya sahip bu makinayı deneme şansım olmadı, aramızda tecrübe eden varsa belki bizle paylaşabilir.

Değerli bilgiler için teşekkür ediyor yorumlarınızı bekliyorum.

Selamlar,

7. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Slm,:)

Tüm isteklerinizi tek tip makine, tek tip misina, tek tip kamış ( oldu olacak bir de tek tip takım diyelim )ile yapabilmeniz; büyük konuşmayayım ama bildiğim kadarı ile zor.

Mitchell pro kafaları surf değil spin kafalar, konik değil simetrik ve oldukça da derinler...

Uzun atışlarda değil 0,40 0,30 bile kalın sayılabilir, daha ince misinalarda ( örgüler hariç ) genelde sorun atış esnasındaki kopmalardan kaynaklanır ( tabiki bir de parmaklarınıza vereceği zarar ve atışı hissetmedeki duyarsızlık ), bu sorunu '' shock leader'' uygulayarak çözersiniz. Örneğin 0,24-0,26 kalınlıkta iyi bir misinanın çekeri ortalama 6-7 kg civarlarındadır, bu dayanıklılıkta bir misina hatırı sayılır birçok balığı size getirir ki burada ustalık konuşur, Şöyle bir oran yapabilirim 0,26mm (7 kg) + ustalık= 0,50 mm misina ki daha ince misinalarla çok daha iri balıkların tutulduklarına dair forumlarda yazılar mevcut.

Mitchell avocet big surf makineyi kullanmadım, istoç kısık ta görmüştüm, şöyle biraz okşadım, '' al beni'' demedi açıkçası, beni beğenmedi anlaşılan ama birilerine daha cömert ve cilveli davranacağına eminim...:)

Son düzenleme: 4 Ocak 2008
  8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Okumanın bu modeline 230 ytl vereceğine al bir shimano technium daha çok haz alırsın makineden,okuma öyle ahım şahım makine üretmiyor sen bakma malzemecilerin atıp tutmasına hiçde iyi makina değil hele o fiyata...bence okumanın en iyi modeli 80-90 ytl eder bunun üzerinde verilecek fiyat sokağa atılmıştır...bu senin bahsetmiş olduğun makine okumanın şu anda en üst sevyede makinesi,ben malzemecide biraz inceledim hatta gövdesi ikiye kesilmiş olan bir makineyide tanıtım için masanın üzerine koymuşlar müşteriler içinede bakıp karar versinler diye,dediğim gibi bu paraya daha iyi makineler var piyasada...

9. 230 ytlye Technıum varsa bende isterim..368 avro..en ucuz alamanya fiyatı;)

Türkiyede 820 ytl..

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Hangi techniumdan bahsettiğine bağlı...benim bahsetiğim okumaya karşılık oabilecek shimano technium fa4000...fiyatı bazı yerlerde 90 euroya bile düşüyor ben 140 euroya aldım..

11. Anladım..abi
    Arkadaş surf tipi makineden bahsettiğinden ben hemen technıum xt-xta aklıma geldi..

bildiğiniz gibi technıum fa bir at-çek makinesi..

Weight - 380g
    Gear ratio - 4.7:1
    Capacity - 240m 8lb
    Ball bearings - 3

Son düzenleme: 5 Ocak 2008
  12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Zaten arkadaşın bahsetmiş olduğu makinede surf makinesi değil...

13. Abi konuyu anladım..

Fakat vs 65 ler surf tarzında yapılmış makine..Technıum fa ise tamamen at-çek yada dere balıkçılığına yönelik..Misina kapasitesi fa nın 3 katından fazla..

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tehcnium fa 4000 sadece tatlısu için değil deniz içinde iyi randıman veren bir makinedir bir çok shimanoda olduğu gibi bu makinede her iki su için üretilmiştir,ayrıca 3 bilye değil 4 bilyelidir,bu arada senin almış olduğun makineleride gördüm bayağı iyi makineler iyi günlerde kullan ve temiz bak makinelerine...

15. teşekkürler Abi sağolasın..daha iyileri size nasip olsun:)

bu makine konusunda technıum fa 018 lik misinadan 260m alıyor...

okuma ise 035 den 330 metre alıyor..Yani kullanım amaçları çok farklı..

biomaster yada navi bu okuma vs 65 ile aynı katagoride

Son çıkan ürünler fb ve mgs technıum..

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Doğru büyük makine ama her boyu var bu makinenin tabiki genede bu modeli surf kılmıyor,tatlısuda yayına iyi gider bu boyu yada tekneden denizde sırtı yapmak için yada ne bileyim denizde farklı amaçlarla kulanılır,sonuçta makineye iyi bakarsak makine surf tipinde değil,mesela shimanonun stelasıda var 6000 lik ama surf değil,her büyük kafalı makine surf makinesi değildir ha bu demek değilki bu amaçla kulanılmaz kulanılır elbette mesafe biraz düşer o kadar..

17. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Slm, muhabbetiniz güzel:)

Aslında bu konu sanki başka yerlere gidiyor ve bana kalırsa çok da iyi bir yere gidiyor...

Surf makinelerin kabaca altı üstüne geldi ( ki paylaşılacak daha çok şey vardır sanırım ), tüm bu bilgiler ve birikimler bir başlık altında toplansa ( bilmiyorum forumda varmı? ) Surf makineler hakkında; Bir makineyi surf yapan yada yapmayan özellikler, nedenleri, kullanımdaki doğrular yanlışlar, alternatifler, vs.vs.......

Bütün bu birikimlerin bir başlık altında toplanması ve paylaşılması gerektiğine inanıyorum, zira eline geçirdiği her şeyi birilerine makine vs. diye satmaya çalışan malzemeciler memleketi çin ve uyduruk malların çöplüğü haline getirdiler...

Nasıl olur?:confused:

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    20 dakika sonra aranızdayım,yemek yiyeceğimde siz başlayın ben geliyorum hemen..

19. ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum..Bu makinenin atacağı maxımum mesafe bir surf makinenin 3/1 i kadar olr diye düşünüyorum..Kaldıki 035 likten 80m civarı kapasitesi var..

Makarası büyük olan her makine tabiki surf değildir..Fakat makarası küçük olan bir makine asla surf değildir..

konuyu toplamak adına..Vs 65 ile bu makineler farklı klasmanda olan makinelerdir..Uygun yerde kullanıp kullanmamak kullanıcıya aittir:)

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    O zaman aynı düşünüyoruz,bu makine surf değil büyük kafalı bir makine o kadar,ha uzağa atamazmı atar ama bir surf makinesinin atacağı mesafeye değil tabiki...