Okuma V System & Okuma Ceymar FD CY-40

Konu, 'Kamışlar' kısmında disagreeable tarafından paylaşıldı.

1. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Shimano Blue Romance Power Game 2.74 20-60
    Favori Makine:
    Shimano Stella SW-B 4000 XG
    Herkese Merhabalar :)

Senelerdir balık avlarım. Genelde kayalıklardan ve tekneden canlı yem ile levrek avcılığı yapıyorum.

Çok uzun zamandır spine ilgi duyuyor ve tüm konuları takip ediyorum. Seçeneklerimi daraltmak adına çok eski konuları bile en ince ayrıntısına kadar inceledim. Hedefim gene tabi ki levrek. Daha çok suüstü çalışacağımı,kamışa max 200 TL, makinaya max 150 TL bütçe ayırmak istediğimi belirtmek isterim :) Zira daha sonu gelmeyecek olan sahteler var.

1-)Öncelikle bugün bayileri gezip aklımdaki kamışları inceledim. Okuma V System 2.40 10-40 çok hoşuma gitti ancak 2.70 ile kıyasladığımda 2.70 daha esnek gibi geldi. Aksiyon verme açısından hangisi daha avantajlı olur ? 2.40 daha ağır bastı ama yok aksiyonda 2.70 daha başarılıysa onu da düşünebilirim.

2-)Makina olarak Shimano Nexave 3000 SFC düşünüyordum ancak bir bayi şu makinayı överek anlattı:

http://www.avmarketi.com/asp/product/239068/Okuma-Ceymar-FD-CY-40-olta-makinesi

Okuma' nın yeni serisi olduğundan ve çok tutulacağın bahsetti. Makinanın çalışması gerçekten hoş (uzun vadede ne olur bilemem), 8 rulmanlı, önden kalamalı, 5.0:1 Devir oranlı, 0,30mm misinadan 190 metre sarım kapasiteli, 6 Kg Max.Drag Kapasitesi ve benim için en önemlisi 265 GR. Bir RTX kadar olmasa da elinizde Helios var zannediyorsunuz.

3-) Misina olarak Kendo 8 Örgü 0,160mm (Yeşil) 250 Metre veya Kendo 8 Örgü 0,180mm (Yeşil) 250 Metre başlangıç olarak önerir misiniz ? Yada bu fiyata yakın başka önerebileceğiniz ip misina var mıdır ?

4-) Sahte olarak :
    ROVER 98 (G15R, G12R, G13, G25R, HA16R )
    IMA SASUKE 120 REPPA 17 GR 12 CM -105-

Zaten envai çeşit silikon yemim var, başka -olmazsa olmaz- hangi yemler eklenmeli bu listeye ?

Tavsiye verecek üstadlardan ricam, bütçeni biraz daha arttırıp ile başlayan cümleler kurmamaları :) Aynı fiyat aralıklarında her türlü tavsiye kabulümdür.

Yukarıdaki kombinasyon oluşturmamda yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum :)

2. forzaemre

forzaemre Emre

En İyi Avı:
    Aynalı Sazan , 5,5 Kilo
    Okuma Ceymar 40'lık kafayı 4 gün önce satın aldım.Gerçekten övülecek kadar var.Elini çabuk tutmanı söyleyebilirim dolar fiyatı tekrar yükselişe geçmesi bekleniyor.

3. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Açıkçası benim de hoşuma gitti :)

4. youngeagle3

youngeagle3 Can Bulut

Günlerdir bende aynı ürünler üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım. Fakat bu makinadan önce şu linkini verdiğim makinayı almak istiyordum ama bu ceymarı görünce kararsız kaldım biraz.

http://www.avmarketi.com/asp/product/142711/Okuma-Avenger-FD-AV-40-6-1bb-Makine

Kamış olarak 2,70 V system almayı ciddi ciddi düşünüyorum. Makina ise, ya ceymar olacak ya da linkini verdiğim.

5. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Helios 2.70 / 20-50 & Shimano Saragosa 6000 SW ile geçici süreliğine bu macerayı sonlandırdım. Bakalım, daha bizi nerelere sürüklicek bu güzel hobi :)

6. hK17

hK17 Hakan

Favori Kamış:
    MajorCraft Solpara SPS-862ML
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3001HGFK
    En İyi Avı:
    1,5 kg Levrek
    kamış iyi olmuş fakat makina çok ağır :) uzun süreli kullanımda sizi baya yoracaktır

7. rsardaslar

rsardaslar Rüstem ŞARDAŞLAR

Kamış 10 numara , wtd çok rahat yapar. Avlanacağın bölge ve hedef balık düşünülünce makınada 10 numara. Ağırlıklı 4 kilo üstü balıklar düşünülünce 200-300 gr. Gözardı edilyor. Makinenin turda sardığı ip düşünülürse makine için söylenecek pek laf kalmıyor.ipte daiwa tournament ise tadından yenmez :). Güzel avlarda kullanman dileğiyle

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Okuma mı?

Okumaya başlamayayım, BTK siteyi kapatabilir..

Amma gel gör ki, peki ne alayım, kullanayım dersen, Okuma'dan daha iyi olacağına emin olabileceğim hiç bir şey yok piyasada. Varsa da, ben bilmiyorum.

Ucu daha ilk atışta kırılır. Atarı kafadan uydurmadır, bildiğin "okuturlar" bize. Ama... Heyhat, maalesef, rafta o değil bu denebilecek fiyat ve performansı verecek pek başka bir şeyde yoktur.

9. rsardaslar

Fiyatına göre paranın alabileceği en güzel kamışlardan birtanesi , sonuçta milyarlık kamışlardan bahsetmıyoruz.

Syg.

10. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Ceymar 40 lık kafa benim elimde var , sarımı yağ gibi dragı güçlü müdür acaba büyük çapda bi balık alamadık daha.

11. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben de başta yorar diye düşünmüştüm ama 2-3 saatlik avda hiç problem olmadı :)

Siz bu makinayı tanıyor gibisiniz :)

Çok sevdiğim bir abimle elimizden geldiğince bütçem dahilinde en mantıklı takımı oluşturmaya çalıştık Serdar Bey :)

12. rsardaslar

Kamışı kullanıyorum, kullanan arkadaşlarım da var. Şikayet eden duymadım. Makineyide 2 tane arkadaşım kullanıyor . Bütçene göre çok güzel bir takım oluşturmuşsun. Güle güle kullan

13. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aynen söylediğiniz gibi makinanın üzerinde Daiwa Tournament mevcut. Çok teşekkür ederim Rüstem Bey :)

14. belgemre

belgemre Emre

15. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Birkaç aydır bu makineyi kullanıyorum gayet güzel ve sağlamdır şüphen olmasın