Okuma Marka makina tavsiyeleri bu başlıkta...

Konu, 'Makineler' kısmında furunotr tarafından paylaşıldı.

1. furunotr

furunotr Haluk

Here iki makinanın ağırlığına, sarımına v.s. bakıp inceleyin ve kararı kendiniz verin bence...

2. furunotr

furunotr Haluk

Makinanın gücünden dolayı böyle bir problem yapacağını zannetmiyorum; ya tutuş pozisyonunuzda bir problem var; veya yeni bisiklete başlıyanların gidonu ilk zamanlar fazla sıkıp kaslarında sorun yaşatmasına benzer bir problem olabilir... Özellikle makinayı ve kamışı tutarken sıkı sıkıya tutuyor iseniz bu tip problemler olası; hatta kas kilitlenmesine kadar gidebilir bu problem...

3. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Haluk abi merhaba, Salina 2 16000 de ve raw 2 de 690 gr ağırlığında, geçen h.sonu salina 2 nin sarımına baktım gayet seri ve kolaydı ancak raw 2 yi bilmiyorum çünkü stokta yok hemen hiçbiryerde bulamadım birtürlü idk

Salina 2 Makine hakkında bilgisi olan varsa fikir verebilirse memnun olurum.. Şimdiden teşekkürler..

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  5. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Ersin makine boş sarimda seni yaniltmasin. bogaz şartları malum zor yer. yuk binmeden su basmadan makinenin iyisini ayirt etmek zor. madem bu kadar çiktin yukari az daha koy daiwa shimano lara goz at?

6. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Dur gozunu seveyim, Daiwa filan deme, temiz temiz gidiyor Okuma mevzu, burasi da darmadagin olmasin. :)

7. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İbrahim abi, tavsiyen için çok sağol, okuma blue hawk'ıda biliyorum ve onun hakkındada iyi yorumlar bulunuyor... hatta bu makine içinde konuştum bazı malzemecilerle ve cengiz balıkçılıklada.. Bluehawkta fena değil dediler ama Okumada şu an üst segment ve boğaz koşullarınada rahatlıkla uyum sağlayabilecek makinaler olarak sırasıyla V system, Salina 2 ve raw 2 gibi ALC kasalı makinaler ön plana çıkıyor.. Bluehawkta boğazda iş yapabilecek surf kafalı bir makine ama ondan daha üstün olarak ve boğazda daha rahat kullanılabilecek olarak saydığım bu üçünü tavsiye ettiler :confused:*
    :) Fatih çık çık daha nereye kadar zaten bahsettiğim makine 330 tl civarında ama ben oldukça uyguna buldum ayırdığım bütçe çapında :) Daiwanında makineleri çok iyi ama herhangi bir durumda teknik servisi bakımından biraz sıkıntılı gibi, ayrıca İstanbul içinde iş yapabilecek Daiwa makinaları satan yer yok internet üstünden almak lazım, hiç niyetim yok... Shimano desen bana gereksiz pahalı geliyor... Daha fazla paraya çıkıpta sıkıntıya giremeyeceğim, malum tek başıma yaşıyorum ben :thumb:

Bu arada boğazda bu sorduğum makinelerde daha alt segmentlerdeki birçok makineyi kullanıyor çevredekiler ve hiçte şikayetçi gibi değiller.. Bende Salinayla ilgili birkaç büyüğüme danıştım ve ekstra olarak SAlina 2 hakkında bilgisi ve deneyimi olabilecek kişilerden fikir edinmek istedim...

8. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aynen katılıyorum abi :D

9. furunotr

furunotr Haluk

Benim şahsıma ait olan Raw II yok; ancak iki arkadaşımdan farklı zamanlarda rica edip bir-ikişer atışta deneme fırsatım oldu; hatta birinde bir sarıkanat ta avlayabildim; avlak yeri de Şemsipaşa... Eh enikonu sular falan da basıyor ve ağırlıklar hatırlayabildiğim kadarı ile 170 gr. civarı idi...

Kısa tecrübeme göre güçlü bir makina olduğuna, rahatça sardığına ve bi tip avlanmaya uygun olduğuna kanaat getirdim; ancak uzun uzadıya kullanmadığım için makina künyesi hakkında kesin bir bilgi veremeyeceğim...

En iyisi daimi kullananların tecrübe ve fikirlerinden yararlanmak olacaktır sanıyorum..

10. Since1453

Since1453 NoYaN

bende raw 2 yı bır sure arastırmıstım bogazda kullanan kısılerden avdayekn rica edip kullanma deneme sansım oldu ki elimde ozamanda 4 adet shimano makınem vardı kullandıktan sonra kafamda kı kuskularda gitti almaya üsküdara gittim cengize 80 kafasının suan oldugun sanırsam yılbası gıbı gelcegenı solemıslerdı ekim aylarında gtmstım en sonda power aero gelince almaktan vazgectım yenı bır makıne almaya karra verırısem alcam ıkı makınedne bırıdir. bogaz ıcın bence guclu dayanıklı makınler her zaman iidir

11. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    salina 2 10000 var bende yağlamada tutella diye bir spry yağ kullanıyorum içimde bir şüphe sanki makinamda hissettiğim içinde bir sürtünme oluyor yağlamada acaba biraz daha kalın olan dikiş makinası türünden bir yağmı kullansam ?

12. furunotr

furunotr Haluk

Tutella gres olandan mı acaba??? Eğer öyle ise ve ses geliyor ise bakıma bir götürün derim ben...

13. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    yok gres değil sprey deodorant gibi bunun çok ince olduğunu düşünüyorum aklımca ses mes yok sadece makinanın parça aralarında çok incekaldığını düşünüyorum

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Makinanın içinde,makinalar için olan özel gres yağ kulanın,dişlillere sıvı yağ sürerseniz bu ses gelir,gresi sürün göreceksiniz bu ses azalacak veya çok aza inecektir...

15. furunotr

furunotr Haluk

Selim bey gerekeni yazmış zaten; sıvı yağ dişliler için ince kalacak; dişliyi sarmayacaktır...

16. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    bilindik greslerde kalın olacaktır hele kışın donar resmen de ,bulacagız artık bi çözüm bu yağıda cengiz balıkçılıktan almıştım ama genede dişlilerde çok ince kalıyo ha tamam makinanın noktasına kadar nüfuz edip yağlıyor ama dişlide ince işte

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bir kaç çözüm şekli sunayım ben size-1/iki aynı makineden almak,yazın gresyağ ile olanı,kışın sıvı yağ ile olanı kulanmak-2/Sıvı yağ ile gres yağı karıştırıp,daha ince bir gres yağı ile makinayı yağlamak-3/bence yağlama yanlış yapılmış olabilir,gres yağ sadece dişlilerde kulanılmalı ve diğer parçalara ince yağ sürülmeli...

18. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    bu konunun başına okumanın kategori kategori en iyi kamışı ve makinası hangisi diye bir anket konulsa konuya bakanlar için tüm yorumları okumadan önce direk bir fikir olur ve daha güzel olmazmı

19. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Özcan bey Tutela sprey yağ bendede var bende kullanıyorum ve bendeki tutela sprey gress yağ, daha doğrusu kullandığınız zaman sıvı ile sprey arası bir yoğunlukta çıkıyor daha sonra uygunlandığı yere tutunup katılaşıyor, en ince boşluklara bile nüfus edip orada kalıyor.. ben bu yağı makinenin dışını silmek için bazen sarım telindeki rulmana takviye yapmak için ve makine kafasının altında kalan ana mili yağlamak için kullanıyorum... ayrıca bu yağı makine kolunu ve onun yatağını yağlamak içinde kullanabilirsiniz... ancak bu sprey yağ makine dişlisi için hafif kalır.. Makine dişlisi, ana mil vidası ve sarma telindeki rulman için kauçuksuz gress yağ ( arap sabunu kıvamında ) kullanıyorum... Ama özellikle makine dişlisini yağlamadan önce, o dişlilerin üzerinde kalan bir önceki yağı temizlemek gerekiyormuş... Benim bilgiklerim bu şekilde

20. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

selam, kullandığım takıma benzediği için yazmak istedim. Sürekli yüzyüze alışveriş ettiğim çok güvendiğim cengiz balıkçılık'taki arkdaşlarım bana trio 40(s değil) ve v system 270 (10 - 40 ) önerdiler. takımı sevdim ama iki konuda memnun değilim;
    makina ip de başarısız, sürekli düğüm... diğer sorun, kamış hafif sahteleri yeterli mesafeye atmada başarısız. Daha düşük atarlı bir kamış alsaydım diye düşümüyorum.