Nedir bu "dişli" muhabbeti?

Konu, 'Makaleler' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Mahir Baba

İşte böyle oluyor çalınma, tasmalama derken bende lugata bir kelime atayım tasagami olsun adıda ne olur yani. türler o kadar ad değiştirmişken yöntemler o kadar değişmişken. işte tasma olayı başlı başına balıkçılığın argo jargonlarından. sanki köpek bağlıyoruz der gibi çok gülüyorum şu anda gerçekten ya.....

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    bu kadar kavram kargaşası içinde hiç sırıtmadı Roy, zaten herkes konu üstünde

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İyi iyi, zenginleşiyor kelime dağarcığımız, fena mı?:)

Şaka bir yana, balık gelsin de, isteyen çalınsın, isteyen tasmalasın, farketmez, yeter ki balık tekneye gelsin. :)

Rast gele.

4. istavrit

istavrit Boğaç

5. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Serdar üstadım yine ortalığı ayağa kaldırmış :D

Kendisiyle sohbet etme fırsatını bulmuş, forumun ender insanlarından biri olarak şunu söyleyebilirim, size durmaksızın iki gün boyunca konuşsa hiç sıkılmadan ve keyifle dinleyeceğiniz bir muhabbeti olduğuna şahidim.Yöresel kendine has (Ege ve iç Anadolu karışımı ) tatlı şivesiyle anlattığı her konuyu ilgiyle dinlersiniz, tam bir beyin adamı diyebilirim.Herhangi alakasız bir konuda bile sorduğunuz soruya bile ayrıntılı olarak cevap verebilir.
    Sürekli muhaliftir, gördüğü yanlışları hiç çekinmeden bazende uslubuna dikkat etmeden sansürsüz olarak eleştirme dürtüsüne sahiptir.Shimano dışında hiçbir konuda kolay kolay sinirlenmez.Forumda bazen çocuğu yaşındakilerin saygısızca mesajlarını bile sıkıntı yapmaz, görmezden gelebilir.Bunlar benim kendisiyle ilgili şahsi gözlemlerim olup yanıldığım noktalarda olabilir.

Şimdi bu kadar şeyi niye anlattım sizlere :rolleyes:
    Sanal platformlarda sadece yazılan mesajlar üzerinden tanımadığımız insanları eleştirirken veya överken biraz daha dikkatli ve insaflı olmamız gerektiğinin altını çizmek isterim.Yazılan mesajlara mimik ve duyguları yüklemek mümkün olmuyor.Yoksa burada kullanılan "cahil" ve "embesil" gibi kelimeler çok ağır görünsede Serdarın bunları gerçek anlamında kullanmadığına eminim.

Velhasıl "dişli" konusuna gelince Serdar Köylüye katılmıyorum.
    Bu ifadeyi bende çok kullanırım, sebebine gelince; Şimdi arkadaşlarla ava gideceğiz, soruyorlar "abi ne avına gidiyoruz" bende onlara "dişli" diyorum.Eğer lugata uyacaksak, benim çinekop, sarıkanat, lüfer ve kofana şeklinde söylemem gerekiyor. Balığı tuttuk diyelim sıra raporda, resmi literatüre göre 20 cm. ve üzeri balığa lüfer dememiz gerekiyor.Şimdi bir karış balığa lüfer desek millet kafa yapıp gülecek, çinekop desek çinekop tutmak yasak, bohçacılar sizi vs... diyecek (ki forumumuzda bu tartışmalar ve buna bağlı ayrılmalar çok görülmüştür.)

Ayrıca biz "lüfer" ismine bir alternatif olsun diye "dişli" demiyoruz, sadece bu familyanın türevlerini tek tek saymak zorunda kalmamak adına ki sadece kendi aramızda bu jargonu kullanıyoruz.Tıpkı mercana kırmızılar dediğimiz gibi...Evde ne hatuna ne de eşe dosta dişli tuttuk demiyoruz ya, desekte anlamazlar ki..
    Bu konuya bence ciddi bir şekilde takılmamak lazım, hele ki radyolarda ve sanal alemde güzel dilimizin nasıl dejenere olduğunu görmeyip sadece "dişli" kelimesini kullanmayarak dilimizi kurtardığımızı düşünmek ütopyadan öteye gitmeyecektir. :)

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Öncelikle, övgüleriniz için teşekkürler.

Burada sorun, lüfere yada çinekopa dişli denmesi değil aslen. Buradaki mesele, çinekop, sarıkanat vs. adının hiç anılmayıp sanki bu ecdad yadigarı isimler yokmuş gibi, dişli de dişli deniyor olması. Son raporlara bir bakın, aldı başını gidiyor, unutmuş sanki millet bunların adının çinekop, lüfer filan olduğunu.

Açarsın konuyu, boğazda balık avı vs. neyse. Arada desen, bugün tarabya'ya dişli peşine gittik, amanda aha şu çinekopları, lüferi neyse tuttuk. Kimse buna bir şey demez. Ama bakıyoruz da, hiç çinekop, lüfer falan raporu yok, dizi dizi dişli de dişli... Yahu bu hayvanın adam gibi, doğru dürüst bilinen adı ne oldu, nerde?

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Jargona yeni bir terim, ortada yeni bir durum, olgu, fenomen olduğu zaman yapılır sevgili roy. Yüzlerce yıldır var olan bir ismin yeni bir terime, isme filan ihtiyacı yoktur.

Çok oturgaçlı götürgeç nedir bilir misin? Yoksa direk otobüs der geçer misin?

Ortada hepimizin bildiği ve bize gayet açık şekliyle, boyuyla posuyla bu balığı anlatan bir dizi isim var zaten. Eski yöne yeni adet çıkarmanın anlamı yok.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Aret, belki senin için durum bu olabilir. Ama görünen hiç öyle değil işte.

Ne bunlar şimdi? Hepsi çinekopsa çinekop, sarıkanatsa, sarıkanat değil mi? Eee, bu av için konu başlığı "07 ve 08 mayıs 2014 dişli avım" balıkların anlatımı ise:

Ha, raporlar hala burada, aç bir bak bakalım, senin dediğin gibi mi?

Gelelim biraz daha ötesine. Sor bakalım ALİÇO'ya, Mahir Abiye (REİS) balıkçılığı kimden öğrenmişler, o kitaplardan mı? Bu üstadlar bile lüfere vs. dişli dendiğini hatırlamıyorsa, o kitaplar yanılıyordur.

Evet, arada yeri gelir, dişli dersin. Canavar bile dersin, anlaşılır, uygun olur. Ama sen çinekop, lüfer vs. gibi asli isimlerini ağzına almıyor, bir sürü konu, mesajda bunlara dişli deyip kalıyorsan, kusura bakma ama ben buna zevzeklik derim. Buna malum işin suyunu çıkarmak, eşşeğin şeyine şey kaçırmak filan denir. Her şey kararında oldu mu güzeldir, tadından yenmez. Baharat gibi. Ama sen abartırsan bunu, o zaman da iyice şeye döner hiç bir halta yaramaz.

Bu balıkların adı bellidir. bunlar için bir takım lakaplar kullanılabilir, hatta kafadan da uydurulabilir, ama bu ancak baharat gibi, bir tad eklemek için araya serpiştirilerek kullanılır. Bunların bilinen isimleri vs. iğfal edilme noktasına geliyorsa böyle, bu işte bir yanlış vardır.

9. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Asıl sen bundan sonra "dişli" başlığı ile yazılan raporları seyreyle üstadım :D

Neyse üstad, senin bir sözün vardı, bir gün bizim tarafa çağırırım sizi demiştin.Hazır spin iş yaparken takımları alıp gelelim, bu konuyu dişli tutarken :D , pardon lüfer yakalarken tartışalım, ne dersin. mrsparkle

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Abi, süt dislisi-disli-azi disli diye anlasalim hem sen mutlu mesut ol gece rahat uyu, hem yazanlar mutlu olsun :)
    Kofanayi zaten hak getire ona ekstra terim gerekmez.
    Türk dil kurumu klavuzunu komedi olsun diye okurdum. Oturgaçli götürgeç ise hiç unutamadigim bir örnektir. Ama öyle deyince de iett oturgaçli götürgeçlerinde ayaktaka götürülenlere ayip oluyor.

11. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bu oturgaçlı götürgeçi bilmeyen yokmuş demek ki :D

Birde "ayakta götürülenler" derken hihi hihi

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Valla işlerin arapsaçı gibi olmasından, balığa filan bakabildiğimiz yok. Yeni geldim daha ankara'dan, oturdum size cevap yazdım.

Ama takvime bakıyorum, vakti gelmiş olmalı baya baya. Bir gelin de, dişli nasıl olurmuş görün. 1-2 ay sonra da kofana faslı başlar tahminim.

13. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Peki senden haber bekliyorum üstad, hayırlı geceler :)

14. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Gök götürü konuksal avrat = Hostes de vardı. hihi

Tabbi ki bu benzetmelerin tamamı uydurmadır ve TDK ile bir ilgisi yoktur; diye biliyorum.

15. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    En güzeli ingilizce adı "Blue Fish" veya Almancası "Blaue Fisch" demek sanırım. Bizimki gibi her haline başka bir ad takabilecek kadar içselleştirmemiş olsalar da tahminim en azından böylesine saçma bir mevzu için sayfalar dolusu tartışma yapmıyorlardır.

Ben de dişli derim. Ne zaman başlar bu sene dişli diye sorarım mesela. Ama sonra acaba Lüfer yapacak mı diye de ekleyebilirim.

Canım isterse deli de derim. Uyuz derim. Lakap sonuçta. Literatüre geçmek zorunda değil. Hem belki bundan 10 bin yıl sonra (hala tükenmemişse) belki evrim geçirip otobur olacak balık nereden biliyoruz! :)))))

O zamanda dişsiz deriz, olur biter.

:)

16. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    forumda ilk dişli avı yazısı gördüğümde gözümde canlanan balıktır :)

17. Ahmet ARABACI

Ahmet ARABACI Ahmet

Ağabeylerim öncelikle selamın aleyküm hepinize... size biraz garip gelebilir belki ama bizim köyde sudak balığına dişli derler 40+yaşllların hangisine sorsanız sudak balığını bilmez ama dişli söz konusuysa dadından yinmez derler... Bunun anlatımlarınızla örtüşüklüğü varmı bilemem ama bide bu pencere var :D