Nedir bu "dişli" muhabbeti?

Konu, 'Makaleler' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Ali Pasiner:

Artun Ünsal:

Serdar Köylü:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ben pek oturmam genelde de... Şu anda ne yapsam da Güney Afrika'ya gitmesem diye uğraşıyorum bilfiil mesela..

Üstüne düşeni yapmak istiyorsan, denize, geleneğimize, dilimize, balıkçılığa sahip çık, kafi gelecektir.

3. korayandroid

korayandroid Koray

Ben çocukken ilk kez dişli balık lafını duyduğum zaman, balığın bizim ağzımızdaki gibi dişlere sahip olduğunu sanmıştım. Kaldı ki böyle balıklar zaten var ve bizim gibi dişlere sahipler.
    Şimdi bunu düşündüm. Bir de balıktan hiç anlamayan adama dişli balık denildiğini düşündüm.
    Balıkçıya ilk kez balık almaya gidecek bir kız çocuğu hayal edin. Balıkçı dese mesela dişli balık kilosu 20 lira. O kız ne anlar ?
    Balıktan anlamayan adam jilet gibi keskin dişleri olduğunu nerden bilsin? Dişli balık vurgusu mu bunu sağlayacak?
    Dişli balık tuttum diyince ne tuttun? Boyu ne? cinsi ne ?
    Belki adam lüfer değil sudak tuttu? Bu soruların hiçbirisine cevap vermiyor dişli adı.O yüzden çinekop,lüfer,sarıkanat,kofana gibi isimlerini kullanmak daha mantıklı geliyor.

4. korayandroid

korayandroid Koray

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    700 Yıllık bir köydür,rahmetli annemin doğup büyüdüğü.Bursa ovasının göbeğinde,dört tarafı nilüfer çayı ile çevrili bir arazi içinde yer alır.Halkına manav derler(türkmenin göçebesine yörük,yerleşik çiftçilik yapanına manav denir) türk oğlu türk dedikleri cinsten.
    Ardıç kuşuna cırık,örümcek kuşuna tımtı kara,sakaya ise cicili bicili.Kadife balığına cimri derler,bir karış suda bile hayatta kalacak kadar iktisatlı olmasından dolayı.Kızılkanata ENLİ,tahta balığına yaslağaç .
    Kurşunlu(gemlik) köyünden,dağın ardından,atla küfeler içinde balık getiren rum yorgo,bazen istavrit,bazen palamut,bazende lüfer getirirdi ,ama para ama yumurta,bazende tavuk karşılığı verdiği balıkların isimlerini ondan öğrendiler,herşeye güzel türkçe isimler veren köylüm,lüferin adını değiştirmeyi hiç düşünmedi,balığı tutan onlardı,adınıda koymuşlardı.
    .Bayırlardaki köylerde rumlar yaşıyordu,türklerle karışıktı birçoğu,isimleride rumcaydı.Filadar,Maskra,Blediyunus,Misi.
    Rumlar gitti,birileri oturdu bu köylerin isimlerini değiştirdi,yetmedi Yenice köy olan bu köyün 700 yıllık ismine daha yakışıklı olur diye ABAD eklediler,oldu YENİCE ABAD.
    90 yıl geçti,köylü hala köyü sorulduğunda Yenice der,bayırdaki köyün adıda Çağlayan değil Maskıra dır onun için.
    Lüfere dişlimi diyorlarmış,kendi kendilerine diyebilirler,ama bu coğrafyada buna LÜFER demişler,demeyede devam edecekler.

6. korayandroid

korayandroid Koray

Valla benim dedelerimden babamdan duyduğum şey lüfer dişli balıktır :)
    Yani dişli balık demiyorlar, lüferin dişli bir balık olduğunu anlatmaya çalışıyorlar, o yüzden o kitapta yazanlar pek inandırıcı gelmedi ki halk arasında denilen herşey de öyle pek doğru değildir bilirsiniz.
    Eskiler tuttukları büyük büyük balıkları anlatırken biz dişli tuttuk diye değil, kofanalar lüferler tutardık diye anlatırdı.

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Ali Pasiner'in kitabının fotoğrafını koyuyoruz, hala dedem şöyle derdi diye aksini iddia edenler var.

Balığın ismi lüfer değildir diyen yok, dişli kelimesi balıkçı jargonunda lüfer için kullanılan bir lakaptır. Bu yeni ortaya çıkmış bir şey değil eskiden beri böyle. Bazıları kendi bölgelerinde böyle bir isimlendirme yok diye veya kendileri bunu duymamış diye bu ifadeyi kullananlara hakaret edemez.

8. korayandroid

korayandroid Koray

Duymasaydı bu konuyu açarmıydı sence? :)

9. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Hayatımda bundan daha saçma bir mantık duymamıştım. Burada duyduğu dişli lafını gerçek hayatında duymamış diyorum, 5 yaşında çocuk olsa anlar.

Eski mesajlarını okudum, yazdığın mesajların %70'ini Serdar Köylü'yü desteklemek için yazmışsın, milletle onun için tartışıp durmuşsun. Olayın nedir anlayalım. Moderatör arkadaş ip numaranı incelese iyi olur. Serdar Köylü bir tane olabilir, ikinci bir tanesi bana normal gelmedi.

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Yahu vallahi sesli güldüm Aret:laughing: Serdar böyle bi şey yapsa,kitabına uydurur,aynı hattan girmez herhalde,elektronikçi değilmi o:) :) :)
    Forum canlandı bu muhabbetlerle,bende form tutuyorum:)

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Serdar abinin anlatmaya ugrastigi ' lüfer tutmasini becereyenler tutuklari çinekopa disli diyerek avinin sanini prestijini arttirmaya çalisiyor' diye algiliyorum.
    Ben ufaktim, babam ve arkadaslari yemliye gideceklerinde disliye gidelim derdi mesela. Ama dönem icabi lüfer kofana tutarlardi. Yani forumda da yaziliyor olmasini uzaydan dost terim gelmis edasi ile karsilamiyorum.
    Süt dislisi deseler uygunmudur Serdar abi ? :D

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Buda güzeldi Roy:thumb: SÜT DİŞLİSİ:laughing:

13. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Ne bileyim abi, arkadaş Serdar abi'yi destekliyorum demiş başka şey dememiş. Hadi destekleyecek konu olsa neyse diyeceğim, Ali Pasiner'in kitabını fotoğraflayıp koyduk adam inandırıcı değil diyor. Daha ne yapalım Kaptan Cousteau'yu mu getirelim.?

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Daral gelmiş halinle yazdığını anladığımdan güldüm zaten:) :) :)

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben de bir ukalalık edeyim bari. :)

Balıkçıların lüfer ve sülalesine dişli dediğini hiç duymadım.

Sıtkı GÜner, Ali Pasiner, Karekin Deveciyan gibi üstatlar gerçek balıkçı değil, sadece bu işe gönül vermiş, bir kenarından bulaşmış ve bir kitap yazarak insanlara faydalı olmuş kişilerdir, ama balıkçı değillerdir, yani geçimlerini balıkçılıkla sağlamamışlardır, bildiğim kadarıyla.

Ayrıca Sıtkı Üner'in kitabında , torik çaparisi diye bir şey olamaz, hayvan o kadar güçlüdür ki... gibi ifadeleri okurken, kendi kendime güldüğümü hatırlıyorum, hala duvarda asılı duran torik çaparilerine bakarak, ve bu muhterem kitap yazmış ama balıkçılığı bilmiyor dediğimi.

Şunu da hatırlatayım.

Balıkçılar lüfere dişli demez derken, hayatını balıkçılıktan kazanan babam ve onun babası Şuayip Reis ve doğup büyüdüğüm yerdeki balıkçılardan böyle bir isim duymadım demek istedim, belki başka yerlerde söylüyorlardır, ama ben hiç duymadım.

Selam ve sevgiler.

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili adminlerimiz,konu kilitlenebilir,Mahir ağabey konuya noktayı koydu:thumb: :thumb: :thumb:

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdar sadece ve sadece KRAL ÇIPLAK DEDİ beyler,
    üslubu tamam daha yapıcı bitirişle gidebilirdi ancak Serdar bu bilgisine güvendiğim arkadaşım ve bencede doğru söylüyor

ADAM :0-10 cm lik çinekop yakalıyor ne desin bu hayvana ÇİNEKOP dese kıyamet kopacak herkes vayy efendim ne yaptın tuttun ettin şu bu isyanı

0-15 cm olsa sarıkanat dese insanlara ince gelecek hadi ya sarıkanatmı çinekopmu derken tartışmalar yine alevlenecek

0-20 lik balık gelse Lüfer diyecekte, ah işte o zaman bu lafı diyecek yerleri ağrıyacak ağzından dökülemeyecek LÜFER lafı

Ne yapsın dişli diyip geçecek, adı yokki içerisinde tutulmaması gereken çinekoplarda mevcut kofanasıda mevcut her yöne gider
    DİŞLİ yok arkadaş dişli anlamam ben dişliden ;

ÇİNEKOP TUTARSAN YAYINLAMAYACAKSIN, TUTMAYACAKSIN BU HAYVANA NE ADLA OLURSA OLSUN İSİM ARAMAYACAKSIN.

SARIKANAT TUTACAKSAN BAKACAKSIN LÜFERMİ ÇİNEKOPA DÖNÜKMÜ DİŞLİ DERSEN GEÇİP GİDECEK KİMSE BİRŞEY DEMEYECEK,

LÜFER GİBİ LÜFER TUTUPTA DİŞLİ DİYEN HİÇ YOK AMA BEN LÜFER DİŞLİSİ TUTTUM DENMİYOR O ZAMAN O BALIĞIN ADI OLUYOR LÜFER

KOFANA TUTAN ADAM DİŞLİ DEMİYOR,BAĞIRA BAĞIRA KOFANA BAŞLIĞIYLA RAPORLUYOR .

O ZAMAN NEYMİŞ TUTTUĞUMUZ UFAK BALIĞA VERDİĞİMİZ PAYENİN DİĞER ADIYMIŞ DİŞLİ

Tıpkı bu konudaki ilk mesajımda dediğim gibi LÜFER KASASINDA lüfer gibi lüferler varken ; Tutulan ufak balıkların adının Dökme kasa Lüfer adını alması gibi.....

Ötesi yok........

(serdarın Embesil demesi cahil cühela demesinin üstünde durmayacağım.Üstüme alınmıyorum. )

Lüferciler...........Kofanacılar

ama hiç dişliciler............ olmadım maaesef..........

Sevgiler

Not: (Büyük harflerle yazmanın da ne anlama geldiğini biliyorum. Edebiyata gerek yok)

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Mahir baba kusura bakma sende benimle aynı kelamları yazmışsın aynı anda Ellerine sağlık olsun. 4 dededen balıkçı torunu olarak bende kabullenmiyorum..

19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Zaten tartisma aslen usluptan cikiyor abi. Arkadaslar disli demeyelim dogru durust adini belirtelim, gelenege sahip cikalim falan deseydi kimse bisey demezdi. Ben konudaki ilk mesajimda da ufak baligin allanip pullanmasi icin, daha heybetli ve heyecanli anlatilmasi icin disli dendigini dusundugumu soylemistim. 40 cm lufer tutan cok zor disli tuttum diye rapor acar, kaba lufer diye acar. :) olay ufak baligin (kiyidan iri balik almak zorlastigi ve hayvan seyrek oldugu icin) av heyecaninin yasanmasi ve artirilmasi sanirim bilincaltlarinda. Ancak Serdar Paşamin bahsetmek istedigi seyin tam olarak bu olduguna inandam da klasik asagilayici, empati yoksunu ve bence ucundan sosyopat uslubu sayesinde konu bu hale geldi.

Lüfer bile baktigimda Türkçe degil bakarsak kokune. Gofari den gelmekte rumca. Ama bir sekilde donusup icsellestirilmis. Bu meyanda; aslinda disli tabiri daha bir Türkçe :) Ben de sevmiyorum bu disli tabirini ama bir forum degil 40 forum birlesse artik lufer ismi degismez. Birakalim isteyen istedigi sekilde adlandirsin. Biz denizlere adam gibi bakarsak cinekopa yapraga talim etmek zorunda kalmayiz ve disli misli kimse demez kol gibi baliklara :)

20. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Bu yazılan yorumlara katılmıyorum. Buradaki insanlar çinekop veya sarıkanat yakalayıp bundan utandığı için dişli ismini kullanıyor diye bir durum söz konusu bile değil. Yasal olarak bu balığın 20 cm. üzerinde olanlarını yakalamak serbesttir, o yüzden öncelikle bunu ayıp bir şeymiş gibi göstermekten vazgeçelim. Ben 5-6 senedir kıyı balıkçılığı yapıyorum. Yakaladığım lüfer sayısı 5-6'yı geçmez. Yani kıyıda işler teknedeki gibi değil, hep sarıkanat, çinekop veya yaprak geliyor. Kofana ise bir hayal.

Ortada tek bir balık olsa boyuna bakıp çinekop, sarıkanat veya kabalüfer her ne ise uygun bir isimle söylenir ancak çeşitli isimler alacak her boydan balık varsa tek bir kelime kullanma ihtiyacı doğuyor. Veya ortada hiç balık olmuyor, insanlar "Boğaz'a dişli girdi mi?", "Tarabya dişli yapıyor mu?" diye soruyorlar. Lüfer ifadesi bu gibi durumlarda ihtiyacı karşılamaz, çünkü 30-35 cm. olan balığın kastedildiği düşünülür. Dil böyle bir şey, bir eksiklik varsa yeri doldurulur. Burada insanları eleştirecek bir durum yok.