Nedir Bu 5.1.1. gibi makinalardaki oranlar..

Konu, 'Makineler' kısmında cemates tarafından paylaşıldı.

1. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Merhabalar aranıza yeni katıldım.
    Guest olarak gezdiğim sitenizde artık üye olmak şart oldu :)
    Kıyıdan at çek için yeni makina almayı düşünüyorum.
    Yaptığım incelemlerde makinalar üzerine net bir açıklama yok genelde 5.1.1 gibi değer için bilya sayısı 5 bir turda kalamanın döndüğü tur 1 gibi detaysız bilgiler var.Kimisi bilya sayısı önemli değil tur sayısı önemli diyor kimisi mekanik olarak iyi olması gerekiyor diyor.
    Daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar varmı?
    Herhangi bir markaya takılmadan yanıt yazarsanız yada güzel olur. Çünkü incelediğim yazılarda genelde bilgi veren insanlar yok şu markanın 4 bilyalısı başka markanın 1 bilyalısına eş değermiş gibi yazıları çok okudum.
    Hangi su ve balık türünde oranlar neler olmalı?
    Grafik bir tablo gibi teknik detay elinde olan varsa yanıtlarını bekliyorum.

2. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Arkadaşım öncelikle armıza hoşgeldin. İmza ayarlarını yapıp tanışma sayfasında kendini tanıtırsan bi hoşgeldin partisiyle karşılaşırsın :)

Soruna gelince 5.1 - 1 gibi bir rakam makinanın tur sayısıdır sarma kolunun 1 tutunu karşılık makine kafası 5,1 tur döner anlamında. rulman sayısınna gelince çok kafanı bulandırmasın. En basitiyle anlatmaya çalışayım. Üreticiler Makineye binen yükü mümkün olduğunca fazla hareketli mekanizmaya dağıtmak için kullanılar. Burada teknoloji, kullanan mlz kalitesi vs gibi kriterler ön plana çıkıyor. Çok rulmanlı çok kaliteli veye az rulmanlı az kaliteli gibi bir kıyaslama doğru değil. Mesela çok pahalı makinelere bakıldığında çoğunlukla tek rulmanlıdır. Adam mühendisliğine ve mlzeme kalitesine güveniyeor demekki :))

3. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Sevgili cem
    Herhangi bir bayiine git
    hangi balık için kamış ve makine istiyorsan dilegini av bayii arkadaşa ilet
    sana avınla ilgili sunumlar yapacaktır.
    kesene uygun olanını al derim bence

4. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Ben şuan yurt dışından makina getirmeyi düşündüğüm için daha fazla teknik bilgiye ihtiyacım var.Tabiki av bayii çeşitli bilgileri aktarabilir ama yazdığım konuda bu genelde yeterli bilgi yok. Bir kişi makinaları anlatmış tüm forumlar bir birinden çalmış aynı yazıyı.

5. balikci

balikci

Bahsetmiş olduğunuz devir oranında yani 5.1.1 sonu : biten yani 5.1:1, makinenin 1 tur sarılmasıyla 5,1 döneceği anlamına gelir. Normalde bu oran 1/5 civarındadır, yani sarma kolunun bir devrinde makara 5 tur döner. Ağır avlarda 2.1 orana kadar makineler kullanılır. At-çek tipi, kıyıdan avlarda kullanılmaya müsait makineler 2.1 oranın üstündeki (4.1 , 5.1 oranındaki) makinelerdir.

Yani kısacası 5.1 ve 4.1 makineleri kıyıdan sazan, levrek, çipura, sargoz v.s gibi balıklarda rahatlıkla kullanabilirsin, at-çek tipi avlarda yüksek devir oranı seçmen uygun olur.

6. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Makaranın kolunu çevirdğinde ,makaranın başının yaptığı tur u ifade eder ,bu tur sayısı büyük makaralarda düşer ,birde makaralarda bilye sayısı vardır bunlar ,6 bilyalı 1 bilyalı ,3 bilyalı vs olmak üzere değişir ,kolda bir bilya kafada 2 bilya olmak üzere değişir en iyi makaralar 3 bilyalıdır bence :)

7. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Turgay abi maalesef bu düşüncene katılamıyorum. Bazılarını tenzih ederim ama av bayilerine acemyken gittiğimde aldığım birçok malzemenin paketi dahi açılmadı yok ondan yok şundan amaç genelde fazla satış. Burdan daha fazla yardım alabileceği kanaatindeyim. Ama bunun için Cemin bize biraz daha detalı bilgi vermesi gerekiyor. Hangi av iiçin ne olmalı gibi. Aslında bu konular forumda birçok kere konuşuldu ama yinede her sorana mümkün olduğunca doğru yönlendirmeler yapılmaya çalışılıyor.

8. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Abicim öyle av bayiileri varki cebinden bütün paranı alır
    Soru amaçlı girdiğini fark ettirme,;)
    al bilgini başka bayiiyede danış derim ben

Cem hangi balık için kamış makine aradıgını bildirmediği için bende yardımcı olamıyorum.

9. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Mesut
    Turna avcılığındada say say bitmez:D
    hele yeni yeni ürünler geldi cinyadan
    sazan öylemi:rolleyes:

10. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Capiri satılıyor piyasada levrekçiler arıyor

11. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Hayatım boyunca 504 kaşık ve mıstır twister haricinde bir şey kullanmadım ve kullanmamda,
    Kaşık 2 ytl
    Sasinin takımıda 1 ytl

12. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Kapıda az boşluk bulma :D :D :D
    damatım feritim

13. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Cemin istedigini bi çözemedikki:confused:
    İstegini bi söylese

14. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Başka bir konu üzerine açıklama yazıyordum.(ebaydan nasıl makina alınır)
    o yüzden yazdıklarınızı görmedim arkadaşlar kusura bakmayın.
    Benim alacağım makinayı kıyıdan uzağa atışlarda kullanacağım. Yani istavrit,sardalya,mezgit,kefal,zargana,gibi balık avlarında kullanacağım.
    Benim sorunum bu oranlar en ideal ne olmalıdır? yani tabiki arkadaşlar haklı yakalanacak balıkta çok önemli. çok profesyonel bir avcılıkta kullanmayacağım açıkçası.
    Bu verdiğim 5.1.1 oranıda örnekti yani illa bu olacak demiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir? bu orandaki kıstas nedir?

15. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

16. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Arkadaşlar belirtmiş büyük balık düşük devir At çek yüksek devir. Benim turna için kullandığım makine 6.0 :1 devirli Ortalama bişey dersen 4:1 veya 5:1 alabilirsin ama atçek yapacaksan 35-40 lıktan büyük makine alma Büyüğü kısa sürede yoruyor.

17. Devir oranlarının ne olduğunu ne anlam ifade ettiği bundan önceki mesajlarda açıklanmış.Ben bu devir oranlarının balıkta ne işe yaradığı konusunda biraz bilgi vereyim..

Makineler düşük devirli (1/3,5) orta devirli (1/3,5-4-3) ve yüksek devirli (4,3 ve >) olmak üzere sınıflandırılır.Bunların geneldeki manası düşük devirli makinelerin yemli ve büyük balık avlarında kullanıma uygun olması iken yüksek devirli makineler at-çek için uygun makinelerdir.Bunun nedeni devir sayısı ile torkun yani kolu çevirdiğinizdeki misinaya yansıyan çekim gücünün oranıdır.Arabalarda 1.vites düşük devir fakat yüksek tork yani çekiş olması gibi..

Ancak bu şu asla demek değildir. Yüksek devirli makineler kolu çevirdiğinizde kendinden devir olarak düşük olan makinelerden daha çok misina sararlar.;)

Dediğimiz gibi yüksek devir at-çek makinaları içindir.At-çek makinelerinin ana özelliklerinden biri hafif ve küçük olmasıdır..İşte buradaki hafilik ve küçük yapıdaki makinenin sahteyi hızlı çekmesi için devir oranı yüksek tutulmuştur..

Misinayı en hızlı saran makineler genelde surf makinelerdir.Bu makineler büyük makarali ve orta hızda devire sahiptirler.Orta devir olmasındaki yavaş misina sarım hızı büyük makara ile telafi edilmiştir..Kolun her turunda 100cm üzeri sarım yapabilirler;)

18. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Erdal Bey,
    Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben bu tarzda bir detay bekliyordum.

19. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    devir oranı konusunu merak edenler

devir oranı konusundakı en net acıklama

büyük makıne kafası düşük devir, yavaş ama çok sarım,

küçük kafa makıne (spın) yuksek devir ve hızlı sarım...

eğer surf makınelerın devrı yuksek olursa birde buyuk kafaya saracak oltada balık kalmaz kafası gelır sanırım :)