Naylon misina mı (monofilament), Örgü ip mi (braid) ?

Konu, 'Misinalar' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Dyneema örgü misinalar suda batmazlar..

Ama elbette takımın ağırlığını çekecek kadar kaldırma kuvvetleri de yoktur. Bir şamandıra vs. ile takımı/iğneyi/yemi yüzdürmeniz lazım.

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Serdar abi çok teşekkür ederim.

Hemen araştırmaya başladım ama en ucuzu bile 50TL'den başlıyor.

Benim amacım yemi yüzdürmek, sadece yem, yani mantar, kurşun falan hiç birşey olmayacak.

Toplam 50 metre yeterli olacak bana, acaba bu dyneema örgüler deniz suyuna ne kadar dayanıklıdır? yani bir sezon idare eder mi?

Sezondan kastım, sadece hafta sonları gidebildiğimizden, 40 gün kullanılacak.

Herhangi bir kayaya sürtünmeden, sadece deniz suyuna maruz kalacak.

Ayrıca örgü hiç kullanmadım ben, tatlısu ile av sonrası yıkamak gerekir mi?

Deniz suyundan sonra, tuz yüzünden kuruyunca örgüde sertleşme meydana gelip, batmama özelliğini kaybedebilir mi?

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dyneema örgüler, bir yere takıp koparmazsan takriben 100 yıl gibi ömre sahip olabilirler. Velakin, genelde makinelerin sarma düzenekleri, kamış kılavuzları vs., sudaki kayalara vs. sürtünmekten yıpranırlar. Ömürleri 3-4 yıla filan düşer. Ama deniz suyu, güneş vs.ye pabuç bırakmazlar.

Av sonrası tatlı su ile yıkamayı tavsiye ederim ama elzem değildir. Çok su tutar, malum örgü. Su gider, tuz kalır, misina birbirine yapışır. Yapışır dediysem kemik gibi değil elbette. Bir sonraki avdaki ilk atışta biraz nazlı boşalır, ama ikinci atışta sorun kalmaz.. Fakat batma sorunu olmaz hiç..

Eğer yem kendi yüzebiliyorsa, mesele kuru flylar gibi veya ekmek gibi, iğneyi su üstünde tutabiliyorsa, bu misina kafi gelecektir. Ama bu en iyi çözüm müdür? Olmayabilir.

Suyun üzerinde kalmanın iki yolu vardır, birisi sudan hafif olmak, diğeri ise yüzey gerilimine yaslanmak. Eğer normal bir misinayı biraz yağlarsanız, suyun yüzeyini yaramaz kolayca ve su üstünde kalır. Bunun için misinanın suya dengeli ve doğru düşmesi, serilmesi yeterli olur. Bu fly kamışlarıyla vs. pek kolayca yapılabilir.

Dyneema kullanımı hoş bir misinadır. Balık vurunca, ufacık kıraça palamut gibi sallar kamışı. Atışlar ortalama %60 daha uzak olur vs. Genelde aynı kalınlıktaki misinadan 2 kat güçlüdür. Düğüm tutması biraz müşküllü olsada, düğümde zayıflamaz. Ama her derdin devası değildir.

Fiyatları ise, o kadar değil aslında.. EF&FE'nin misinaları var, 100m 15- 25 TL arası değişiyor. Ne tutmayı düşünüyorsun bilmiyorum ama, 0.16 gibi incesi işini daha iyi görebilir. Sağlamlığı ise... kafidir yeterince..

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İlave olarak şunu söylemek isterim. Floatant dene bir şey vardır. Bir tür yağ kabaca. Bu misinaların suyun üstünde kalmasını sağlar. Sadece yağ değil, iğne vs. içinde kullanılabilir.

Bazı fly ipleri, kendi kendilerini yağlar ve suyun üzerinde kalırlar. Ama bunları kullanmak için fly malzemesi gerekir, üstelik pahalıdırlar..

Hepsi için asıl mesele, Türkiye'de pek zor bulunuyor olmaları..

5. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    slm

slm abicim ben ip misana kullanıyorum daha önceleri normal misina kullanıyordun sağlamlık açısından ve çekeri açısından ip misina kullanmaya başladım ve ogün bugündür elimden bırakamıyorum bi sebebide naylaon misina balık gelirken sünüyor ama ip misinada balığın kafa darbelerini direkt elinizde hisediyorsunuz normal misinaya göre ip misina 2. yada üç katı adrenalin veriyor ama hiç balıkta koparmadın çünkü kalamaya alıyorum balığı yorup getiriyorum böylece koparmıyouz şuan berkley whiplash 0.10 kullanıyorum çekeri 14.8 kg tavsiye ederim:D

6. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    Serdar abi tekrardan teşekkür ederim.

Yanlız aklıma bir konu takıldı, hatta bir konudada mesajını görmüştüm bununla ilgili ama konuyu aceleden aklıma gelmediğinden bulamadım, bu başlıkta sormak istiyorum hem diğer arkadaşlarada faydalı olur.

Bu kalınlık ölçüleri dyneema misinalarda nasıl oluyor? mesela benim baktığım 2 model var, birisi 0,12mm, diğeri 0,16mm kalınlıkta. Bunları monoya göre nasıl hesaplayabiliriz? yoksa bu 0,12mm, bildiğimiz monodaki kalınlık ile aynımı?

Dediğin gibi 15TL olanlarını buldum, kalitesi pek önemli değil benim için, sadece su üstünde dursun yeterli.

Yeşil ve kül rengi gibi çeşitleri var, sanırım deniz için kül rengi daha uygun olacak yada kamufle için gün batarken yeşil, sabah saatlerinde kül rengide olabilir.

Bahsettiğin gibi 3-4 yıl beni hayli hayli götürür diye düşünüyorum ama ben zaten her sezon yenilerim misinaları, alışkanlık oldu.

Monolarda ise her 5 avdan sonra yenilemek zorunda kalıyorum, avlandığım yerler çok kayalık, birde balık yakalanınca yerinde durmuyor bir sağa bir sola derken pırıl pırıl misina sürtünmeden rengi bile değişiyor, sonra makaraya sürtmeler, kamış fincanlarına sürtmeler başlayınca, mecburen değiştiriyorum. Mono misinanında bu kötülüğü var, çabucak yıpranması.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu kalınlık meselesi, modelden modele değişiyor. Kabaca yarısını al, üstüne ekle. Yani 0.16 diyorsa, 0.24 olacaktır.

Ama bu görünen çapla alakalı bir husus. Makarana, 0.16 misina sarsan kaç metre alır? Atıyorum 300m. İşte bu misinadan o makaraya 300m en az sarabilirsin.

Örgü misinalar, çok ince liflerden bildiğimiz saç örgüsü gibi yapılıyor. Böyle olunca, lifler birbirinin etrafından dolandığı yerlerde kalınlaşıyor, ayrıldığı yerde inceliyor. Üstelik, üç lif aynı hizaya gelebiliyor vs. buda görünür kalınlığını çok artırıyor.

Rengin hiç önemi yok, zerre kadar.. Olurmu hiç diyeceksiniz şimdi.. Şundan önemi yok. Bunlaırn yapıldığı dyneema denen şey boya tutmaz. O nedenle hangi renk olursa olsun, boyası çabucak çıkacak, pek kısa zaman sonra o rengin beyaza en yakın tonu olacaktır..

Sağlamlık olarak, kalınlığı normal misinanın iki misli düşün. Yani, 0.16 bu misinadan, normal misinanın 0.30'u kadar sağlam olacaktır.

Bu misinalar genelde sağlamdır, öyle kayalara sürtmekten vs. pek etkilenmez. Hiç demiyorum ama diğerlerien göre çok daha az etkilenir. Fakat, lifli olduklarından, takım karışması vs. durumunda, lifler arasına bir şeyler girerse, o incecik lifleri kolayca teker teker koparıp misinayı aşındırabilir.

Şunlar dikkat edin derim. Vuruşları anlama hassasiyetiniz çok yükselecektir, inanılmaz derecede çok hemde. Bu aynı zamanda kamışa, makineye vs. de vuruşun yükseleceği anlamına gelir. Yani, 10kg balık eskiden kamışı kıracak, düşürecek kadar vuramazken, bunu takınca 3kg'luk balık kamışı kıracak kadar sert vuruyor oluverir. Bu etki küçük, 4-5 kg'ya kadar olan balıklarda çok iyidir. Ufacık kaya balığını hissedersiniz. Fakat büyük, iri, kavgacı balıklarda sizi daha çok zorlar.. Bunu kaale alarak kullanırsanız, daha iyi netice alırsınız.

8. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar abi çok teşekkür ederim, önerilerin için minnettarım gerçekten.

Tavsiyelerin neticesinde, 50 metrelik dacron dyneema 0,16mm ip aldım.

Şimdi benim spin olan makara 025 olarak, 160 metre civarı alıyor. 024 olarak tahminen 180 civari diyelim.

Atışlarda iyi performans alabilmek için makaranın yarısını boş bırakmayayım diyorum ve bu kalan 110 metrelik boşluğa, aynı kalınlıkta mono sarıp, dyneema ipe köprü yapsam olur mu?

Yani makaranın ilk 110 metresi 025 mono, kalan 50 metreyede köprü yapıp, dyneema ipi sararak değerlendirebilirmiyim?

Bu sayede makarayı 160 metre dyneema gibi kullanıyor olacağım, hemde atışlarda makarada boşluk olmayacağından daha iyi performans alabileceğimi düşünüyorum, ne dersin?

Yada makaradaki boşluk konusunu, ablamın lastikli saç tokalarından kullanarak, makaraya koyup, üzerine dyneema mı sarsam? :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dacron, dyneema değildir.. İkisi farklı şeyler..

Bu nedenle merak ettiğin şeyler üzerinde yorum yapmak güç.. Aldığın misina dacron ise başka bir şey, dyneema ise başka bir şey.. Hem dacron, hem dyneema melezi olması da mümkün, gene farklı bir şey..

Sonuçta, öncelikle elindeki misina nedir, dacron mu, dyneema mı?

10. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi aldığım ip bu, bunun 0,16mm 50 metre olanı.. fiyat olarak en ucuz dacron var dedi ben marka sanıyorum ama ne hikmetse makaranın üzerindede yazmıyor dacron diye, ya yanlış söyledi yada dacron bir dyneema türü ip mi?

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dacron, bildiğimiz PET, şu PET şişeler var ya, işte o PET'in elyaf haline getirilip örülmesi ile elde edilen bir tür iplik. Bu iplikler ve bundan dokunan kumaşlar bir sürü yerde kullanılır. Bunların deniz suyuna ve güneşe dayanımı mükemmel denecek kadar yüksektir. O sebeple yelken, yelken ipi, misina, ağ gibi şeylerde de tercih edilebilmektedir.

Ama denize dayanıklı olup kendi kendine eskiyip gitmesede, sürtünmeye vs. pek dayanıklı değildir. Çekeri düşüktür.

Dyneema ise, UHMWPE denen çok ağır moleküllü bir polimer türü. Bunun aynı şey olsada, iki temel türü var: Spectra ve Dyneema.. Birisi Honeywell'in tescilli, patentli markası, diğeri Hollandalıların..

Dyneema (+Spectra), tuzlu suya, güneşe vs. dayanıklıdır. Bilinen en sağlam, çekeri en yüksek liflerden biridir, pratikte, maliyet, bolluk vs. açısından en sağlam ipliktir. Elbette, bir kaç kategorisi vardır, kategorilere göre sağlamlık vs. değişir..

12. aozturk

aozturk ali öztürk

vıkıng extra pe lıne hakkında bilgisi olan varmıdır surf amaçlıda kullanılabilirmi

13. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    ben 0,28 örgü yeşil misina kullanıyorum turna avı için. senin söylediğinin tam tersine, 1 metrelik naylon misina. balık misinayı görmesin diye. önüne çelik tel, kesemesin diye..

14. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Kesinlikle ip misina derim ben, spin oltamın 2 makine kafası var, birisinde 0.12 sufix diğerinde 0.18 ucuz marka ip misina var. 0.12 ip ile ufacık tatlı su levrekleri yakalayıp saldım, ki 0.12 ip ile boğazda spin ile çinekop yakalayan adamlarda tanıyorum. 0.18 gelince en son yayınladığım turna av raporumdaki bütün turnaları 0.18 ip misina ile aldım, ne çelik tel kullandım nede başka bir şey, ama yinede pipet veya çelik tel kullanmakda fayda var tabiki. Şu anda 1000 metrelik 0.25 ip misina almayı düşünüyorum elimdeki 3 makineyede onları saracağım nedenine gelince, mono misinada balık tutmuyormuşum ben bu güne kadar. ip misinaya vuran bir balığı kamışınız ne kadar sağır olursa olsun hisstememek gibi bir durumunuz yok, çünkü esneme payı hiç yok. ;)

15. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    kanaatim turnanın kesemeyeceği örgü misina yoktur. buna berkley whiplash pro da dahil... hoş whiplash kestirmedim hiç ama kullanmışlığım var.

bir keresinde örgü ile avlanıyoruz .40 civarı bir misina. çok rahattı arkadaş. 50-60 cm lik sağlıklı bir turna kaptı küçük silikonu misina tam dişlere oturdu havada birkaç klasik turna çırpınışı ve sonrasında tek gördüğümüz boşalmış misina ve ağızında silikon bize kuyruk sallayan turna.

yahu arkadaş ben örgü kullanıyorum hiç kestirmedim diyenlere: zaten birincisi yemi tam yutmalı bu her zaman olmuyor. ikincisi büyük jilet vazifesi gören dişlere denk gelip gergin misinanın buraya yüksek basınçla sürtmesi. zaten kırkta bir olur o da size ders olur. çelik tel candır tavsiyem az sağlam kullanın çünkü bazıları o kadar dandik ki klipsi vs örgüden önce kopabiliyor.

16. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    Selamlar herkeze baya bi zaman gecmis

17. cnryldry

cnryldry Yildiray

Favori Makine:
    Kasnak..
    En İyi Avı:
    3 no doner kasikla 1.5 cm gumus
    Dun kefal icin Lrf takimim ile atcek yapiyordum.... Av yaptigim merada turna baligida bulunmakta..
    Tesadufen 1 tane 45 cm lik. Bitane de 50 cm lik turna yakaladim. Misinam 0.06 lik daiwa ip misina idi. Turnalarin okadar hoplamasina ziplamasina ragmen. Kopmadi saglamlik testini benden gecti.
    Dip not; Turna baligi havyar doneminde oldugu icin tekrar suya iade edildi...