Nasıl bir fiber tekne almalıyım

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında suats tarafından paylaşıldı.

1. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Sonunda yaptığım arştırmalar neticesinde ülkemiz şartlarında en ideal tekne ve motoru tespit ettim.Umarım tekne alacaklara yol gösterici olur. Kriterler ise tekne bağlama,hırsızlığa karşı emniyet,az yakıt,taşıma kolaylığı,denge,sağlamlık,hesaplılık, vs...Tekne malzemesi fiber tekne boyu 4.50 veya 4.60 mt çift cidar ve bol dolaplı,Küpeştesi denizden yüksek,Dengeli,motor ise 4 zamanlı ve 25 veya 30 beygir olmalı .Marka isimleri vermiyorum talep edilirse kendime göre olan düşündüğüm markalar var.İstenirse söyleyebilirim...selamlar

2. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Böyle ağıza bal çalıp kaçmak olmaz ama Suat Bey. :) Konuya şimdiye kadar yazılanlar çok faydalı oldu. Düşünceleriniz mutlaka bizim seçimimiz için de çok belirleyici olacaktır. Merakla bekliyoruz. :)

3. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Teşekürler...Dediğim gibi biz amatör balıkçı ve denizciler için en ideali bu katagorideki teknelerdir.Sonuçta biz devamlı avda olacağız motorla sırtı çekiceğiz kaşık süreceğiz vs o yüzden yakıt da önemli faktör ha maddi yönden farklı düşünürseniz tabi o zaman bu katagorilerin dışına çıkabilirsiniz.Yanlz şunu söyliyeyim denizde tekneniz ne kadar büyük olursa o kadar denizden uzaklaşırsınız.İşin içine külfet girer .En basiti şöyle bir anımı anlatayım.Avdayken denizde fırtınaya yakalandık ve kendimizi tekneyle dalgalarla boğuşa boğuşa kıyıya attık marmaranın lodosu meşhurdur.Teknemizi de kıyıdan bir iki kişi sayesinde karaya çekip güven altına aldık.Aaksi takdirde motor da teknede parçalanacaktı.Şimdi siz bu işi büyük tekne ve motorla yapın bakalım ,mecbursunuz güvenli bir liman bulmak için çabalamaya, Neyse benim beğenip inceleme fırsatı bulduğum tekne markaları Yerliyurt 4.50 ve anıl marin 4.60 hemen şunu söyliyeyim belki başka markalarda olabilir ama ben bunları fuarda inceleme fırsatı buldum.Dez avantajları ise fiyatlarının pahallı olması, sorusu olan olursa cevaplarım selamlar ......

4. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum, tamamen aynı düşünüyor olmamıza sevindim çünkü bu durumda seçiminiz bizim için de örnek teşkil edecektir.

Fuarda inceleme fırsatınızın olması büyük avantaj. Ben kendi sitelerinden incelemeler yaptım. Ayrıca Yerliyurt ile uzaktan bir görüşme de gerçekleştirdim. Benim şu an kafamdaki model Sandy 450 lx. Bu tekneyi inceleme şansınız oldu mu acaba? Bana doğru seçim gibi geliyor ama henüz canlısını görmüş değilim.

Selamlar...

5. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

Selamlar,rotanın ve özkayanın norveç yapısı tekneleri balıkçılık için çok ideal...

6. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Sitelerinden 4-5 mt arası teknelerine baktım ama çok cezbeden bir model göremedim. Gerçi bilgi ve fotoğraflar da yetersiz her ikisinde de.
    Sizin tavsiye edebileceğiniz belli bir model var mıdır?

7. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    özkaya 4.80 tavsiye ederim. Taşa gibi tekne. Süper dengeli içi ferah,dolapları geniş, dizel takmayada uygun. ama sürat yapmaz. deplasman tipi teknedir. balıkçılık için ideal. Ben safter'den sonra onu aldım ve çok memnunum..

8. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Öneriniz için teşekkürler. Sanırım bu modeli diyorsunuz.
    http://www.ozkayatekne.com.tr/boats/web/aracdetay.asp?eno=95#

Siteyi gezerken de en çok dikkatimi çeken buydu.
    Benim düşündüğüm tekneden 70 kg daha ağır, 320 kg, sürekli römorka binip inecek ama sanıyorum sorun olmayacaktır.
    Aslında benim için çok önemli bir konu da livar ve dolapların kullanışlılığı. Ayak altında ne kadar az malzeme olsa o kadar rahat ederim. Biraz da bu nedenle Yerliyurt 450 lx düşünmüştüm. Gerçekten kullanışlı görünüyor. 5 dolap + livar + başüstü çapa dolabı var o modelde.
    Bu modelin dolapları hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?
    Görebildiğiniz kadarıyla şu modelle karşılaştırsanız ne dersiniz?

9. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

rota 575 seaman-özkaya fisher 5.50-4.80 izmir marinin balıkçı modeli
    enma marka 4.80 modeli....
    bunlar deplasmanlı tekneler balıkçılığa çok uygun formdalar......

10. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Seçenekler için teşekkürler Erhan Bey.
    5 metre üzeri tekne denizde tabii iyi de dışında bize problem olur. Biz 450-500 arası bir tekne arıyoruz. Ama İlgilenen arkadaşlara mutlaka faydası olacaktır.
    İzmir Marin'in sitesini inceledim, orada 4.40 ve 4.90 iki tekne var. 4.90 olan da kıçtan takmaya uygun değil.
    Enma 4.80 ise gördüğüm kadarıyla bizim için aşırı pahalı. :(

11. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Aykut kardeşime şunu söyliyebilirim yerliyurtun beğendiğiniz modeli kesin sizi tatmin eder.Çünkü teknenin her tarafı dolap zarif pratik bir tekne ama bana kalsa ebatlarını biraz daha babayiğit hale getirmak isterdim.Yani boyunu biraz daha uzatırım denizden yüksekliğini biraz daha artırırım ne bileyim enini biraz daha genişletirim ama genelde güzel tekne anılmarin sanırım benim bu isteklerime cevap veriyor 4.60 teknesi ile tabi bu tekneler fuarda inceleyebildiklerimiz,belki bunlardan daha güzel imamatlar var ama fuara gelmedikleri için tanıyamıyoruz.

12. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Erhan kardeşimin bahsettiği tekneleri netten gördüm .Güzel tekneler kuzey avrupa tipi balıkçı tekneleri, şimdi şöyle bir şey var, benim tercihim balıkçılıkla beraber su üstünde kayan yüksek hıza aniden ulaşıp manevra kabiliyeti yüksek olan teknelerin yapısıdır.Tabi bu tercih meselesidir. İcabında balıkçılık haricinde sürat motoru gibi uzun geziler yapmak isterim.Ama yine söyliyorum iskandinav tarzı tekneler sağlam dengeli ağır geniş dir.Yanılmıyorsam vedat üstadımızın tekne markası rota yarım kamaradır.O da çok güzeldir .Fıtınada gece kalmalı avlarda idealdir.Bunları fuara getirmiyorlarki inceleyelim.Seneler evvel markası bende saklı bir tekne hatırlıyorum.Teknenin yarısı suyun içine batmış çökmüş bir tekne modeliydi.Yani bu teknelerin denizde ki durumuda çok önemli mesela teknenin bir kenarına oturunca öbür tarafı yani karşısı ayağa kalkıyormu, yüksek süratte tekne yalpalıyormu, bunlarada bakmak lazım

13. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Yükseklik hususunda aslında Yerliyurt da fena sayılmaz, 92 cm. Denizde de makul bir yüksekliği olacaktır tahminim ama uzunluk ve genişlik olarak tabii avantajlıymış Anılmarin. Livar ve dolap fonksiyonelliği açısından karşılaştırırsanız Yerliyurt'la, ne yorum yapabilirsiniz?
    Bir de fiyat olarak ne istiyorlar 460'a? :)

14. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Dolap ve livarda tabiki yerliyurt .Bana göre en önemli özelliği pratik olması al römorka koy gittiğin yerden indir suya.tekne içi su tahliye sistemide iyi diyorlar.Ben anılı daha çok beğeniyorum biraz daha battal dır.Fiyatlara gelince malesef sorun orada başlıyor.Fuarda yanılmıyorsam yanlış olabilir.3 veya 4 civarı rakam hatırlıyorum...

15. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Canözüm kardeşim hayırlı olsu netten görebildiğim kadarıyla teknen güzel aerodinamik yapısı kalıbı güzel.Kullandıkça ahşapla arasında ne kadar fark olduğunu göreceksin.Çok rahat edeceksin ...Bir de şu var ...bu fiber balıkçı tekneler kıyı faliyetleri içindir.Zaten katagori sınıflandırması a b c gibi bu maksatla yapılmaktadır.Fazla açılmak ,kötü havalarda açılmak tehlikelidir..Yani garip ama başıma geldiiği için söyliyeyim kıyıda batmayıda kabullenmek gerek.Yani bisikletten düşenin tekrar toparlanıp bisiklete binmesi gibidir....selamlar

16. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Doğrudur. Yerliyurt da 3600 + vergiler. Ne yazık ki. :(
    Böyle bir harcama yapılacaksa da insan işte böyle en doğru seçeneği aranıp duruyor.

17. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    4.60 veya 4.50 den aşağı sını tavsiye etmiyorum.+motorda 15 den yukarı olmalı çünki akıntı ve rüzgara karşı güç gerek+teknenin ağırlığı.

18. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

yanlmıyorsam koç tekne ve marin botun teknelerinin fiyatı uygundu.. kayıcı formda tekneler üretiyor bu firmalar.....

19. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Marin 4.50 ile yerliyurt 4.50 arasında ebat ve kg farkı var.Koç tekne ise neti ayrıntılı bilgi vermiyor.

20. master06

master06 master

slm 2 sezondur rigiflex cap 4.0 kompozit 180 kg 40 hp yamaha kulanıyorum..motrum büyük geliyor 6 aydır tekneleri inceliyorum...sonuc olarak poseidon tekneler cok ilgimi cekti
    teknede kulanılan elyaf polyesterin dengeli daglımı gercekten mükemel.
    boyle bir tekne almak istiyorum..bu konuda bilgisi olan arkadasların yorumlarını bekliyorum..