Nasıl bir fiber tekne almalıyım

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında suats tarafından paylaşıldı.

1. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    sevgili kardeşlerim 4.5 veya 5.5 mt civarında bir tekne almak istiyorum ancak piyasada pek çok marka var hepside birbiriden güzel ama kaliteleri denge durumları bakımından zorlanıyorum öne çıkan markalar yerliyurt safter mursan gibi hem balıkta hem gezi için düşünüyorum.Kullanacağım yer kuzey ege asos tur.Birde dıştan takma 4 zamanlı motorlar kaç beygirden sonra çok yakamaya başlarlar . tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler .

2. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Mursan yakamoz favori teknemdir. Asos yazın poyrazı kışın lodosu bol bir bölge. Her ne alacaksanız tavsiyem 4.5 m lere inmeyin. 4.5 ile 5.5 arasında dağlar kadar fark var. ama 6 m ile çoluk çocuk rahat binersiniz.

Mursan yakamoz hem dıştan hem içten takmaya uygun bir teknedir. Dalgaya karşı direnci oldukça iyidir. Ağır bir teknedir.

Sanıldığının aksine teknede motor artıkça çok yakma olmaz. Motor çok bastıkça yakar. Küçük motor takılması halinde motor ilerlemek için daha yüksek gazda çalışacağı için daha güçlü motorun daha düşük gazından daha çok yakar. Yani tekneye 25 beygir idealse siz 9.9 takarsanız küçük geleceğinden ortalamada 9.9hp; yarım yola göre 25hp den daha çok yakabilir.

Az yakmasını istiyorsanız Dizel tekne alacaksınız. Dizellerin hızları düşük ama torkları kuvvetlidir. Saatlerce gezersiniz ama fazla birşey yakmaz.

Son düzenleme: 23 Eylül 2010
  3. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    tavsiyeniz için teşekkür ederim.tabi orada bağlama yeride öne çıkıyor en yakın babakale limanı ama şartları ne olabilir bilmiyorum..güvenlik vs

4. DENZCİ

DENZCİ İMDAT KAYA

Sevgili kardeşim, fiberlerin içinde bence bir numara Anılmarin tekneler. Zaten diğer teknelere bak, ondan sonra anılmarine bak. Farkı ozaman anlarsın. Hayırlı akşamlar.

5. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    anıl marin de çok güzelmiş...Ama teknelerin sudan yüksekliği ne kadar anlamadım su kesimi demiş ....17 cm ...30 cm vs....

6. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Babakale limanı yenilendi. Fakat epeyce küçüldü. Doğal hali daha güzeldi. Tam olarak nerede kalıyorsunuz?. Dıştan takma motorla uğraşmaktansa, imkanınız varsa içten takma dizel makine takın bence. Hayırlısı olsun.

7. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    şunu demek istiyorum. fiber teknede malzeme kalitesi. denge . denizden yükseklik. iç genişlik gibi faktörlerin bileşimindeki hangi tekne olabilir.iyi akşamlar

8. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Rota fisher, tam aile ve balık teknesi . Her teknenin yükseklik ve kalite değerleri farklı olur. kullanılışlılık önemli. vede maddiyat. ahşap tekne gibi oturaklı olmayacağı aşikar tabii ki.

9. yalkinh

yalkinh Haldun

Sn. Suat Arıkan yaklaşık 12 senedir yerliyurt imalatı bir 4.25 çift cidar fiber kullanıyorum arkasında da 15HP 2 zamanlı johnson var ,ve bu güne kadar bu tekneden dolayı en ufak sorun yaşamadım.bendeki 4,25 serinin ilk örneklerinden biridir şu andaki güncel modellerle kıyaslandığında ağırlığı ile öne çıkıyor.
    Kişisel tavsiyem küpeşte yüksekliği min.43-45cm civarında boy olarakta 4.50 yi geçmeyen yerliyurt,mursan,anılmarin markalarına ait tekneler sizi tatmin edecektir.piyasada bolca bulunan merdivenaltı marin tekneler kesinlikle size göre değil .Dış görünüş olarak hepsi aynı silüete sahip olmalarına rağmen denize çıkıpta 2 kişi tekne içerisinde hareket etmeye başladığınız anda farkı anında görüyorsunuz.Birçok fiberde çift cidar olmasına rağmen kıç miçoz yoktur ara cidardaki suyu boşaltmak için tekneyi yan yatırmanız gerekir buna dikkat edin.Fiber tekneniz ağır olsun korkmayın bu size suda stabilite sağlayacaktır.Çift cidarli teknelerde satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurları aşağıda sıralamak isterim.
    Satın aldığınız teknenin koçboynuzu vs bağlama aparatları çift taraflı kontra somunlu tip olmalıdır ve iyi sıkılmış olmalılar(Sonradan sıkamazsınız kontra somun içeride kalır)
    425 iyi bir fiberi tek kişi yan yatıramaz deneyin yana doğru kalkıyorsa uzak durun.
    Kıç miçozu mutlaka olsun.
    başaltı çapa dolabı çok lazım oluyor yüzlerce defa rüzgarda misinalarım çapa ipine karıştı (Benim teknede yok)
    Taban profilini inceleyin genelde bir Büyük V ve yanlarda iki adet küçük V olur
    Büyük V nin altında omurga profili olanı tercih edin yüksek süratte dalga arasında gezinme ve dalma yapmaz.
    Motor konusunda ise ben denizde herzaman gücü sevdiğim için 4.25 tekne için min 15HP mümkünse 20HP 4.50 tekne için ise kesinlikle min. 20HP mümkünse 25HP derim.15HP iki zamanlı makine benim 4.25 te 2 kişi iken verimli fakat 3 kişi olduğumuzda dalga dibinden çıkamıyor ve sürünmeye başlıyoruz.

10. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    : Sn.Haldun bey açıklamalarınız için teşekkür ederim.Yerliyurt ve mursan çeşitleri sanırım öne çıkıyor.Anıl marinin tekneleri de güzel ama denizden yüksekliği fazla değil gibime geldi.Çok Seneler evvel tek cidarlı fiber teknem vardı sağ veya sol tarafına oturunca karşı taraf havaya kalkardı.Düşüncem 4.80 boyunda 25 veya 30 dıştan takma motor.Direksiyonlu konusunu bilemiyorum avantajlımı dez avantajlımı ...

11. xerox

xerox göktürk

Direksiyonsuz bence daha iyi ben alırsan direksiyonsuz alırım sonbaharda sök motoru koy eve tekneyide tersçevir koybir yere tamam.

12. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Suat bey yılda kaç gün bineceğinizi planlarsanız ona göre bir takım alabilirsiniz.

Öyle bir tarafına oturunca öbür tarafı kalkmayan tekne istiyorsanız 6 m leri göreceksiniz. aslında 6m den ziyade teknenin eni önemli. Eğer teknenin boyu 5.5 ve eni 2m den çoksa o teknede 2 kişi de aynı tarafa yüklenseniz fazla bir oynama olmaz.

4-8 m arası bir kaç tekne sahibi olmuş biri olarak şu linkteki tekneye benzer bir tekne öneririm.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...si-istanbul-yat-5-50-mt-supeer-30207185/detay

Bu tekne modeli mükemmel dizayn edilmiş. Eninin genişliğine bakarsanız zaten herşeyi anlatıyor. Kamara yoka ama tecribelerime göre kamara çapkınlık durumları dışında:) sadece hammalık. Gereksiz yer işgali demek. Gezi ve balıkçı için ideal. bu linkteki teknenin ÖTB si olsaydı ben alacaktım. Ama malesef yokmuş. Ama onun dışında bir teknede olması gereken herşeyi var.

13. xerox

xerox göktürk

Serkan abi linkini verdiğin tekne 8 kişi alırmı bende bu baharda filan tekne alıcamda.Birde çok yakmaması benim için önemli götürsün getirsin yeter.

14. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Hem evet hem hayır.

Öncelikle sahil güvenlik buna müsade etmez. 4 kişiden çok bindirmez. Onun dışında gezi ve balık tutmak için bu tekne hem çok riskli hemde sıkıntılı olur. Tekne zaten 2x5=10metrekare; 8 kişi binince neredeyse metrekareye bir kişi düşüyor. Adamı bunaltır. Ayrıca hava patlarsa hayati bir risk taşır. Çünkü 8 kişi binince (tabi bu binen kişilerin ağırlığıyla orantılı) tekne bayağı bir suya girer. Bu teknenin gezi-balık için ideali 4 kişidir.

Ama dediğin belli bir mesafeyse sadece kısa mesafe arası(3-5 mil) git gel ise olabilir. Tabiki tecrübeli bir kaptan, uygun hava ve can yelekleri vs güvenlik ekipmanı eşliğinde.

15. yalkinh

yalkinh Haldun

Sn.Arıkan
    kusura bakmayın bir süredir netle alakam yoktu cevap gecikti.4,80 fiber tekneden bahsetmişsiniz amacınızı bilemiyorum ama 4.80 gerçekten ciddi bir boydur ve kaliteli imal edilmiş bir 4.80 i motorsuz iken bile sudan almak en az 4 kişi gerektirir.fakat yer problemim yok bunlar sorun değil ırgat vs de var diyorsanız 4.80 e min 30 HP makine gerekir.30 hP yi marşlı almanızı tavsiye ederim çünkü sahip olduğu kompresyon sebebi ile pull start insanı zorlar kazara 8 10 defa ip çekmek durumunda kalırsanız nefesinizi keser.Direksiyon veya jokey konsolu ise bakım gerektiren bir teferruat olup yok halatıydı yok makarasıydı derken bir süre sonra başınıza iş çıkarmaya başlar.Amaç balık ise bence gerek yok derim ama son söz tabiki size aittir.4.80 fiberlerde bildiğim kadarı ile min .küpeşte yükseklikleri 48 cm civarından başlayıp 55 cmlere kadar gidiyor.Yüksek küpeşte denizde herzaman iyidir..Bu arada size bir anımı anlatayım.Bundan 20 sene kadar önce tekirdağ sahilinde çapariye çıktık 2 arkadaş açıkta bir yerlerde eşelenirken uzaklardan bir imdat sesi başladı bakındık etrafa 2 tekne daha var.Fakat aniden farkettik ki bir teknede insan yok.! Adam dalgada denize düşmüş teknenin yanında tutunmuş duruyor ama üstüne çıkamıyor.!!!!! Yüksek küpeştede herzaman merdiven veya ucu ilmeklenmiş kalın bir halatı mutlaka denize salın ve bu kuralı asla unutmayın lütfen.!!!Belki boğulmazsınız ama uzun süre suda kalırsanız hipotermiden ölürsünüz.
    Sevgiler saygılar.

16. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Konu ile alakalı yorumlarını bildiren arkadaşlar a çok teşekkür ederim. Ama ben yukarda markalarını saydığım fiber tekne leri kullananlardan art veya eksi yönleri konusunda bilgi almak istemiştim.Demekki kullanan çok az kişi varmış.Haldun bey söyledikleriniz çok doğrudur.Dünya da her sene açık denize açılıp da açıkda denize merdiven koymayı unutup giren sonra çıkamıyan kaza raporları vardır Gerçi basit bir olay ama faturası ağırdır.Tabii bu daha çok orta büyüklükteki tekneler için geçerli genellikle .Bunu buradan tüm arkadaşlara ulaştırmakta fayda var....selamlar

17. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    suats abi teknedeki zorluklar ve denizde başımdan geçen kazalarla ilgili size anlatacaklarımı özelden gönderiyorum, faydalı olacağına inanıyorum, toparlayabilirsem ayrıca forumda da bahsetmek isterim, selamlar.

18. anylife

anylife tayfun

dostum ben yerliyurt 4,50 sandy balıkçı ve 15 bg parsun 2 zamanlı aldım memnunum 6000 tl sıfır maliyetim oldu bilgin olsun

19. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    Bende 4m safter vardı, çift cidar ve 220kg ağırlığına rağmen tek kişi bile yatıyordu sağa sola.. Bu sene Özkaya 4.80 aldım. Yaklaşık 350kg ve omurgalı bir tekne. 9.9hp honda 4 zamanlı motor var ve performansı kötü değil. Belki motoru daha yüksek düşünebilirsiniz ama benim elimde o vardı kullandım. Şuan çok memnunum. Hem içi ferah hem dolapları geniş hem de suda güven veriyor. Tavsiye ederim.

20. YABAN

YABAN RECEP YABAN

Favori Kamış:
    MAKARA
    Favori Makine:
    okuma salina 3 16000
    En İyi Avı:
    Sinarit 12.290 gr
    SELAM, nerdeyse tüm marka fiberleri kullandım hali hazırda 3 tane teknem var biri,isatek 4.50 fiber,diğeri motorboat 4.50 ve filoma 15 gün önce yeni katılan safter 4.65. 4.50-5.20 tekne için en az 20-30 hp motor kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.nedeni şu, dalga patladığında uçak gibi en yakın kıyıya varmak için.aksi takdirde 3-5 havalarda dalga size bindiğinde eğer iki kişi değilseniz kıyıya ulaşmanız çok zor olur.öte yandan son aldığım safter 4.65 tekne çok süper diyebilirim.kullanışlı dolapları alt gövde yapısı ve yüksek küpeşte en büyük özelliği.4-6 rüzgarda bile burundan su almaması mükemmel.30 hp honda ile saatte 20 mili bulan bir sürate ulaşıyor( durgun denizde).seçim sizin ama ben sarozda kaç defa çılgın dalgalarla boğuşmuş biri olarak söyleyebilirimki derin sulara 3 kişiden fazla kişiyle gitmeyin.ayrıca alıcağınız tekne max.250 olsun çünkü 20 hp bir motorla 250 kg.tekne+(ortalama 70 kgdan 3 kişi)210kg+48kg motor+20ltbenzin+çapaydı kürekti makaraydı ıvır zıvır 30kg=560 kg eder hava 3-5 se kıyıya ulaşmak çok zaman alır. ağır fiber tekneyi kıyıya çekmek icab ederse fena zorlanırsınız.umarım faydalı olmuşumdur saygılar. . .