Motorlu bot almayı düşünüyorum... (Yardım)

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Snoopist tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    eğer yanında denizi bilen motoru bilen birisi olmadan şişme botla marmarada dolaşmak istiyorsan iki kere düşün derim. çünkü motorlar hakkında ve botlar hakkında bilgin olmadığını kendin de söylüyorsun. şimdi normalde şişme botlar hava basıncı ve yük dağılım durumu ideal ise kolay kolay alabora olan veya problem yaşatan araçlar değildir. sadece patlak havalarda dikkatli kullanmak, dalgaya kafadan girmek gereklidir. hiç bir zaman tam hızda giderken dalgaları yan alma. gerekirse zigzag çizerek hep dalga ilerleme yönüne dik kalmaya çalış. gitmek istediğin yön dalga ilerleme hattının önünde veya arkasında değilse bu dediğim zigzag olayını yapabilirsin. yani bir süre dalgayı karşına alıp gidersin, sonra dalga gidiş yönüne döner rota düzeltirsin. tabi ki dalga dönüşlerinde kuvvetli rüzgar varsa hesaba katmalısın.

eğer bu dediklerimi anlamakta güçlük çekiyorsan henüz tek başına bot veya tekne kullanacak düzeye gelmemişsin demektir. kendine biraz daha zaman vermeli ve büyüklerinle balığa çıkmaya devam etmeli ve mümkün oldukça işin dinamiğini kapmaya çalışmalısın. yolda araba kullanmaya benzemiyor denize açılmak. her an yanında lastiğini değiştirecek araba bulamıyorsun anlayacağın. tam tersi makbul olsa da denizde her zaman "koyun kendi bacağından asılır" lafına göre tedbir almalısın.

ayrıca; römorkun yoksa 4 metre bot ve 9.9 luk motor adamın canına okur. tek kişi başa çıkabilsen bile ortalama 1 saat civarı sürecektir yoğun çalışma. ve tabi denizden döndükten sonrası da var. yorgun argın hiç uğraşılmıyor.

biz bu yaz tatile 4.20 bot ve 9.9 motor götürdük, toplam 5 gün kurup denize açıldık ve dönüşte söküp arabaya bagaja tıkadık:D canımızdan bezdik illallah dedik. üst üste günler hiç çekilmiyor. ve illallah derken 4 kişiydik :D:D:D

söylediklerimi bir daha düşünmen kişisel tatminin ve güvenliğin için hayırlı olacaktır. sevgiler...

Son düzenleme: 11 Eylül 2008
  2. blackangel76

blackangel76

Favori Kamış:
    ŞEKSPİR KAMIŞ VE MAKİNE VE HERTÜR BALIK AVI MALZEMELERİ
    En İyi Avı:
    4.60 KG KALAMAR MORDOĞAN
    değerli arkadaşım bot alacaksan cok büyük almanın tavsiye etmem
    bende bot kullanıyırum ve 4 metreden sonra bot ta su basman seviyesi az olduğundan fazlada kişi alacak olursan botun su alacaktır bu çok büyük sorun demektir dalgalı havalarda da botu kumanda etmen zorlaşır
    bot uzunluk olarak 3.60 en olarak 1.40 falan almalı ve bulabilirsen tabanı
    fiber olanlar var suda daha rahat hareketi sağlar
    bot fiyatları hakkında bilgi için google da tekne borsası diye ara ve siteye gir
    satılık bot fiyatlarına bak ayrıca taşınabilir fiber tekneler var onlarada bir göz at
    orada fiyatlar çok uygun ve çeşit bol

3. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    çok teşekkürler... bayaaa bir bilgilendirdiniz beni heleki bu açtığım konu botları neredeyse tamamen tanımamı sağladı. :)

4. BLUES32

BLUES32 murat

bende bot için 350-400 ytl lik benzinli motor arıyorum.acaba akülümü alsam benzinlimi alsam diye bir türlü karar veremedim.ama bence en sağlıklısı benzinli gibi geliyor.bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim...

5. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan

Resimlerde görünen ( umarım görünüyordur ) Bot. Zodiac Futura S 4,20 modeli olup. Arkadaşıma aittir. Ben defalarca bindim. Oldukca oturaklı ve güvenli bir botdur. Direksiyon takılabiliyor yeri mevcut fakat direksiyonu ve motoru yok botun. Arkadaş satıyor artık ihtiyacı olmadığı için. Sanıtım fiyatı 3,500 YTL olması lazım. Ufak bir pazarlıkda olma ihtimali var. Benden rica etti isteyen olursa ver fotolarını fiye. 6 kişi rahatlıkla gezebiliyor botta. ÖM dan bana ulaşabilirseniz gerekli telefonları ve botu görmenizi sağlayabilirim.

6. Sedator.

Sedator. Sedator.

Arkadaslar bn 3.60 bot aldm ve bılıcsız bır seykılde balık gıbı aldım konuların ıcınden cıkamıyorm 3.60 bot 9.9 motorla beraber tam teşisat aldm motorun fatura sahıbı yok aldgım kısıde bilmiyor aldıktan botta ruhsat cıkarkcam motoru kaydettırmesem sorun olur mu ve bottu surmek ıcın bi belge ehliyet gereklımı yardımcı ola bılırmısınız