Motor Seçimi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. tanertan

tanertan Taner

2. Querorz

Querorz Fatih

Yazınızda bir nükte var mıydı bilemiyorum fakat bir de siz arayıp şansınızı deneyin isterseniz. 2 zamanlı motorların bir süredir ülkeye girişi yok.

Tohatsu'nun 5 HP olanı haricinde neredeyse tek bir 2 zamanlı motor yok stoklarda. Diğer markaların 2 zamanlıları da buna dahil.

3. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    2 zamanlı motorlarda benzin içine yağ karıştırıldığı için çevreyi kirlettiği gerekçesiyle 31.12.2012 tarihi itibarıyla Türkiyeye ithal edilmesi yasaklandı. Stoktaki sıfır 2 zamanlı motorlar satılıyor şu anda. Oda hiç kalmadı gibi bir şey.

Benim gördüğüm denizmotorum.com sitesinde kritikstok olarak 2 zamanlı 9.8 ve 9.9 görünüyor ama siz fetiyedeki kalyon denizciliği arayıp sordum stokta 2 zamanlı 9.8 yok dediler diyorsunuz ama benim aklım çelişkide kaldı sitelerinde kritik stok deyipte neden ellerinde olmayan malı kritik stokta göstersinler. idk

4. Querorz

Querorz Fatih

Deniz Bey denizmotorum.com da dahil her yeri tekrar aradım. Yalnızca uzun şaft 9.8 bulunuyor. Kısa şaft yok. Nasıl yapsak? Botda aynayı uzatma gibi bir işleme pek sıcak bakmıyorum çünkü.

5. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Botun aynasıyla hiç oynamayın. O zaman 2 zamanlı motoru unutun derim. Bu durumda 26 kg 6 HP Mercury yada 38 kg bana ağır gelmez derseniz 9.9 HP Mercury alıcaksınız. Ağırlığı düşünürken arabadan indip denize götürürken taşıyıcağınız mesafeyi düşünemyin sadece. Motor arabası dahi alsanız araba üstüne koyarkenki durumu, motoru arabadan eve yada koyucağınız yere taşırken ki vede motorun duracağı yerden arabaya koyana kadar ki mesafeyide düşünün.

Benim 2 zamanlı 9.8 tohatsu almamın en büyük etkeni ağırlığı ve avdan sonra motoru yukarıda anlattığım taşıma zorlukları oldu. Motoru alırken herzaman tek başınıza denize açılıp av sonrası malzemelri araca yükleyip av sonrası duracağa yere tek başınıza götürücek gibi düşünerek alım yapın.

Benim Size önerim 6 HP Bir Mercury Motor olur. Neden 5 HP değilde 6 HP dersenişz 1 HP yüksek performans olsun derim sonuçta 5 HP ile 6 HP aynı ağırlıkta (Yani 26 kg ikiside). Biraz fazla verin başınız ağrımasın.

Ben 2800 tl verip 5 HP 4 zamanlı Mercury almadım 2000 tl ye 5 HP Parsun aldım bin pişman oldum. Tohatsu parsun gibi markalara bulaşmayın. Yamahada alabilirsniz ama Mercuriye göre pahalı olduğu için fiyat performansı en iyi Mercuriyi öneririm.

Sağlıcakla bol balıklı kalın

6. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Abicim niye bu kadar kafanı karıştırıyorsun, gereksiz ayrıntıyla kendini bunaltıyorsun... sürat yapmayacağım diyorsun, avlak gidiş-geliş mesafesi fazla değil diyorsun, o halde niye hala beygir gücü yüksek motorlara bakıyorsun?

Üstelik belim sakat diyorsun. Senin şartların motorun güçlü olmasından ziyade hafif olmasını gerektiriyor. Yani 5 hp değil de 9,8 hp alayım demeyi gerektirecek bir durum yok bence. Ama 25 kg değil de 17 kg alayım demeyi gerektirecek bir durum var.

Parsun markasına sıcak bakmamanı anlıyorum. Honda ve Yamaha ise çok fiyatlı malum. Deneme amaçlı başlangıç motoru olacak diyorsun, üzerinde oynayacağım diyorsun madem, Mercury, Mariner, Tohatsu veya Suzuki'nin 5 veya 6 hp ama dört zamanlı bir motorunu bulabildiğin en düşük fiyata al ve keyfine bak bence.

Benzine yağ katmak filan sıkıntılı işler. Eski teknoloji ürünü ve nisbeten gürültülü aletler olması nedeniyle iki zamanlı motorlar artık eskide kaldı ve ithal edilmemesi de boşuna değil. Güçlü bir motora ihtiyacın olsa, ağırlıktan tasarruf etmek için (9,8 hp Tohatsu gibi) iki zamanlı tercih etmeni anlarım ama senin şartlarında buna gerek yok.

Dört zamanlı, kısa şaft, 3,5 veya 5 hp bir motor ideal olur.

330 cm bota uyumlu mis gibi motorlar:

http://www.balikmarketim.com/tohatsu==5-hp-4-zamanli-kisa-saft-manuel-deniz-motoru

http://www.balikmarketim.com/mariner-4-zamanli-4-hp-kisa-saft-deniz-motoru

http://www.balikmarketim.com/mercury==5-hp-4-zamanli-kisa-saft-deniz-motoru

Şimdiden hayırlı olsun...

7. Querorz

Querorz Fatih

Evde internetim olmadığından yazamadım. Simdi telefondan yazıyorum.

En sonunda bir noktada uzlaşmanıza çok sevindim. :) Ben de arada kalıyordum çünkü.

Tohatsu 2 zamanlı 5 HP ya da Mercury 4 zamanlı 6 HP satın almayı düşünüyorum. Aslında Yamaha 6 HP de mantıklı geliyor. Mercury'den 2 Kg daha ağır ama motoru da 15 cc daha büyük Mercury'den. Ama Tohatsu 2 zamanlı ile arasındaki fark 7 Kg olunca yine kararsız kalıyorum. Tohatsu 2 zamanlı satın alırsam bir kaç sene içinde fiber tekne ve 10-15 HP'lik bir motora geçişim daha acısız olur ucuz olduğu için. Verdiğim paraya acımam. Bir yandan da acaba 2 zamanlının parça problemi olur mu ki diye düşünmeden edemiyorum. Pazartesi günü siparişi vereceğim.

Hayırlısı :) .

8. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65

Hayırlısı olsun Fatih Bey,

Bana sorarsanız 15cc için Yamahaya fazla para vermeye deymez. Niyetiniz ileride fiber tekne almaksa o zaman 9.9 4 zamanlı Mercury alıcaksınız kesinlikle. İleride fiber almam kesin derseniz 6 HP 4 zmanlı Mercury :thumb: alın hiç 2 zamanlıya bulaşmayın. 25 KG Parsun motoru 55kg ve 160 boyunda ben bile tek başıma rahatlıkla taşıyordum.

Ne zaman balığa çıkarım diyorsanız o zamana yakın motoru alın derim. En yakın nisanda balığa çıakrım diyorsanız Nisanda motoru alın. O zamana kadar bir kampanya falan yaparlar indirm yaparlar.

Ben 4 zamanlı 5HP Parsun motoru aldığım zaman, Mercury motoru en ucuz İzmirde Alamatra balıkcılık (Yani balikmarketim.com yada tekneyatmalzemeleri.net iki adreste aynı yer) satıyordu. 5 HP Mercuryi 2800 TL ye 10 taksit vericeklerdi. Siz internet sitelerindeki fiyata bakmayın mağazadan internettekinden daha ucuza veriyorlar. Arayın izmir merkezlzerini telefonda fiyat sorun kendileri Mercurynin izmir bayisi.

9. Querorz

Querorz Fatih

1 HP fazla olacak diye o kadar fiyat ve ağırlık farkına katlanmak istemiyorum Deniz Bey.

Tohatsu 5 HP kısa şaft ile 9.8 HP uzun şaft arasında sıkıştım kaldım. Karar veremiyorum. Her gün erteliyorum "biraz daha düşüneyim" diyerek. Artık yarın sipariş edeceğim. Bıktım düşünmekten.

Keşke 9.8 bulabilsem 2. el, hemen alırım.

10. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Akıl karışıklığına karşı bir dost tavsiyesi;

Sakin kafayla, konuyu açtığın ilk mesajdan itibaren tüm yazılanları (tavsiye, görüş ve izlenimleri) bir kez daha dikkatlice oku. Bazı söylenenlere dikkat etmediğini, aslında yapman gerekenin açıkça belirtildiğini ama senin gözünden kaçtığını fark edeceksin. Böylece kararsızlığın ortadan kalkacak. Kafan rahat bir şekilde siparişini vereceksin.

Hayırlı olsun...

11. Querorz

Querorz Fatih

İbrahim Abi sonunda uzlaşmış da olsanız başından beri farklı gorüşler belirtiliyor. Sen elinde olsa 25 Kg'nin bile altinda bir motor alacagini soylemistin. Dolayisiyla beni 2 zamanli 5 HP Tohatsu'ya iten baş sebep senin ağırlık konusunda yaşadığın problemler. Öte yandan 5 Kg fazlasina katlanarak 9.8 HP'lik cok guclu bir motor satin almak mumkun oldugundan 2 zamanli 9.8 de beni cezbediyor.

6 HP'lere gelirsek Mercury ve Yamaha cikiyor karsimiza. Mercury almak yerine 500 lira fazla verip hem Yamaha kalitesine hem de 15 cc(azimsanacak bir miktar degil bence bu) daha güçlü bir motora sahip olmak daha mantikli geliyor. Pickup'a çok para harcadigimdan bütçem biraz düşmüş durumda. Yamaha beni biraz zorlayabilir.

Dolayısıyla simdilik hem ucuz , hem hafif, hem de seri olan 5 HP'lik Tohatsu ile yetinip 1-2 yıl içinde 9.9 HP'lik kaliteli bir motor almak oldukça makul bir planmış gibi geliyor.

12. Querorz

Querorz Fatih

Tam Tohatsu'nun siparişini vermek için aramıştım ki satıcı kafamı bulandırdı. Suzuki 6 HP ' den bahsetti. Hemen girip araştırdım.

Hem 138 cc hem de 25 kg. ağırlığı var. Yani Mercury ağırlığında olup, Yamaha'nın motor hacminde. Fiyatı da Mercury'den 250 lira daha aşağıda. Ayrıca Suzuki, Amerika forumlarından okuduğum kadarıyla Yamaha ile başa başdır(daha iyi olduğunu savunan çok var hatta) . Yedek parçası nasıldır bilemiyorum.

Bilemedim. Son bir yardımınıza ihtiyaç duyuyorum :) . Artık yarın siparişi vermek zorundayım.

13. gecekurdu

gecekurdu Y.rıdvan gül

En İyi Avı:
    3.400 gr.aynalı sazan
    Öncelikli olarak merhaba
    Başımdan geçen bot macerasını anlatayım da ;belki yaşanan olaylardan bir pay çıkarırsınız.
    2 sene önce bot tutkusuna kapılıp çeşitli araştırmalardan sonra kendime 2.70 orca marka tahta tabanlı bot vede 5 bg parsun marka motor alarak bu maceraya başladım.amacım gölde ve de denizde kullanmak idi.Her seferinde 2 kişi olarak avcılık yaptım.Çünki 50-55 kg.bot 24 kg.motor arabadan indir,sahile kadar götür,botu kur;4-5 saatlik balık avcılığından sonra yorgun argın gel,tekrar aynı işlemleri yap;tam bir eziyet.Hele hele parsun motorun bitmez arızaları,beni canımdan bezdirdi.4-5 ay önce satarak kurtuldum.Nasıl bir takım yapayım diyerek çeşitli araştırmalara ve de edindiğim tecrübelere dayanarak sonunda 2.30 mt. şişme tabanlı xcape bot ve de 3.5 bg mercuri motor aldım.Ohhhh be dünya varmış.bot 27.5 kg.ki arabanın bağajına koltukları yatırmadan sığıyor.Rahatlıkla arabadan sahile tek başıma taşıyorum.Üstelik kurması da çok kolay.Sanılanın aksine şişme tabanlı bot,tahta tabanlı botun performansını veriyor.Tabanın şişirilmesi ile sert bir zemin oluşturuyor.Motor ise 5 saatlik sırtı denemesinde 1 lt.benzin yaktı.Bugünlerde selimpaşa,güzelce açıklarda bir bot görürseniz ..işte o benim..hihi

14. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Bot almadan Önce en başta bende şişme taban alıcaktım ama sonunda tahta taban bir Kolibri 3 metre bot aldım. Tahta tabanı kurması bir eziyet bencede. Sonuç olarak şu var, bot üretici ve satıcıalrının yaptığı en büyük yanıltmaca boyu 3 metre 330 cm diyorlar bu çok büyük aldatmaca. Botun içi 250 cm oluyor. 300 cm bence bot için en ideal boy daha ufağında avlanmak ve malzemelri koymak çok dert oluyor. Ben hala şiddetle savunurum yüksek beygir ve 300 cm yada 330 cm bot.

Suziki marka motoruda gönül rahatlığıyla alabilrisin. Bende biraz takıntı oldu ama ben genede sana Mercury al diyeceğim. Benimki takıntı sonuçta hihi Suzuki alıcaksanızda öncelikle bulunduğunuz ildeki servisinin kim olduğu vede sorun olduğunda bakım gerekiğinde size yakınlığı vede servise ulaşma kolaylığı ile yedek parça bulunabilirliğine dikkat edin.

15. Querorz

Querorz Fatih

Rıdvan Bey, teşekkürler tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için. Ama ben şişme taban botlarda ayağa kalkmak mümkün değil sanıyordum. Zaten artık botumu değiştirmem mümkün değil fakat 65 kg'lik bir bot aldığım için pişmanım biraz. 2. el aldığım için seçim şansım olmadı pek. 5 beygir motoru taşımakta da problem yaşıyor muydunuz acaba? :)

Deniz Bey , teşekkürler. Tohatsu'nun Adana'da servisi bulunmuyordu. Suzuki'nin Adana'da motosiklet servisi var. Deniz motorlarından da anlıyorlarmış biraz :D . O konuda içim rahat.

138 cc bir motorun 25 kg olması hakikaten çok iyi. 2 zamanlı gibi bir şey oluyor bu durumda. 2 zamanlı 138 cc bir motor da 23-24 kg olsa gerek. Şöyle bir durum var ki 2 farklı motorun farklı hacimlerdeki 2 motorunun performansı aynı olabiliyor. Yani X markasının 100 cc'lik motoru ile Y markasının 120 cc'lik motorunun performansı aynı olabilir. Hacmi büyük diye Y markası daha seri ve hızlı olacak diye bir kaide yok. Çünkü hızlanmayı etkileyen pek çok faktör var. Örnek vermek gerekirse VW Golf 1.4 Tsi, pek çok 1.6 motordan daha seri ve süratlidir.

Fakat Suzuki zaten aynı motor hacminde bile Yamaha'dan daha güçlü bir motor okuduğum kadarıyla.

16. gecekurdu

gecekurdu Y.rıdvan gül

En İyi Avı:
    3.400 gr.aynalı sazan
    4 zamanlı 5 bg.motor 24 kg.civarında olması lazım.Taşımakta hiç bir zorluk çekmiyordum.230 botun içi de sanıldığı gibi çok fazla küçük değil.1 adet çanta,olta kamışı,benzin bidonu ,çıpa ön burna sığdırıp geri kalan alan bana fazlası ile yetiyor.2 kişi ile çıkmadım ama görünüşe göre 2 kişi de rahatlıkla balığa çıkabilirim sanıyorum.
    5 bg motor sizin işinizi rahatlıkla görür.
    Saygılarımla

17. Querorz

Querorz Fatih

Anladım Rıdvan Bey. Umarım ben de rahatlıkla taşırım.

Arkadaşlar, abiler bugün Suzuki 6 HP için parayı yatırdım. Yarın elimde olacak. Çok iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Hem güçlü, hem hafif, hem de ucuz. Suzuki sorunsuzluğuyla ve gücüyle bilinen bir marka ayrıca da. Umarım sorunsuz kullanırım :) .

Hepinize çok teşekkür ederim. Siz olmasanız seçim yapamazdım :) .

18. gecekurdu

gecekurdu Y.rıdvan gül

En İyi Avı:
    3.400 gr.aynalı sazan
    Hayırlısı olsun güzel bir seçim.Kazasız belasız nice trofe avlarda kullanmanız dileklerimle..

19. Querorz

Querorz Fatih

Çok teşekkürler Rıdvan Bey.

Bugün motorum geldi. Büyüklüğünü görünce biraz gözüm korktu diyebilirim :) . Kaldırıp taşıdım bir kaç saniyeliğine. Araç ile deniz arası mesafe fazla olmadığı sürece beni zorlamayacaktır diye düşünüyorum. Yarın servise götüreceğim ilk çalıştırma için.

Motor taşıma arabası alsam mı almasam mı kararsızım. Ne dersiniz?

20. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Hayırlı olsun, iyi günlerde kullan.

4 zamanlı aldın değil mi? :thumb:

Dediğim gibi 25 kg ciddi bir ağırlık, şimdi haklı olarak motor taşıma arabası konusu aklını kurcalayacak. 6 hp Suzuki'nin gücü seni fazlasıyla tatmin edecek ve muhtemelen diyeceksin ki daha ufak, hafif ve nisbeten ucuz bir motor da işimi pekala görürmüş. O zaman ben de sana diyeceğim ki YUKARIDA YAZILANLARI BİR KEZ DAHA OKU DEMİŞTİM. :)

Motorun ve botunla keyifli avlar dilerim...